TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Limite in relatia baiat - fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Cam departe de aici ! :D
Scuze de of topic. ;)

27/01/10 13:46

polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
old traian nu am inteles ce incerci sa imi explici :)) ca o sa gasesc alta fata? sau cum?

27/01/10 14:02

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=191

27/01/10 18:12

aysasimo
membru

Inregistat: 08/03/10
stiti ce /..eu cred k prieteni poti incepe sa ai atunci cand te simti tu pregatita sau kiar iti place de acea persoana cu AdevaraT ..aa si cu gandu la casatorie e un lucru extrem de important pe care nul poti decide sau sa te gand doar ca te constringe anumite faze sau intamplari..tu decizi si Domnu stie cand..GBU

08/03/10 17:57

aysasimo
membru

Inregistat: 08/03/10
guys..
de ce A CREDE consta in faptul A VEDEA?

08/03/10 18:00

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
"girl", bine-ai venit, dar te rog sa scrii romaneste si corect din punct de vedere gramatical ;)

08/03/10 18:06

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Iubirea e o decizie pe care o iei pentru o persoana in vederea casatoriei. Mi se pare imposibil sa te indragostesti de cineva pe care il cunosti de putin timp, chiar daca iti place. Oricum, indragostirea de cineva pe care mai apoi decizi sa il/o iubesti in fiecare zi inainte si dupa casatorie este o perioada frumoasa din "primavara" celor doi care nu merita scrisa si rescrisa de fiecare data cand te decizi sa te indragostesti de altcineva, ca cel dinainte nu iti mai place etc. Asta e imaturitate. Deci nu sa ai prieteni, ca nu e ca la piata, asta 1 si 2 scrie calumea nu ca pe irc.

08/03/10 18:07

Site web  
princess of haven
membru

Inregistat: 15/09/10
parerea mea e k inainta sa incepi o relatie treb sa te rogi ka Dl sa-ti dea lumina..nu sa incepi asa...din alte motive

15/09/10 16:03

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
asa, asa, zici bine, numai ca "lumina" e un termen foarte subiectiv.
Cand nu e ala bun, becul e tot stins, iar cand e cel potrivit becul se aprinde?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

19/09/10 19:42

Kilkoana
membru

Inregistat: 19/08/11

mihaella a scris:

Un material foarte interesant. Acordaţi-i 7 minute.
Fetelor, ce vreţi să fiţi, un vas preţios sau de unică folosinţă?

http://www.youtube.com/watch?v=a7Qu2N8R2X8

Primul citat "minunat"....."depinde cat de ieftin sau de scump te vinzi tu". Sa inteleg ca de impun limite rezulta ca ma vand scump, daca nu impun ma vand ieftin? In ambele ma vand. Deci deranjant. Eu nu iubesc si nu imi cladesc relatii pentru ca sunt pe piata si ma vand (indiferent de pret).
2. "fete de unica folosinta" - ce e deranjant aici? Nu doar o realitate cruda, faptul ca se intampla sa exista relatii de o noapte (unica folosinta), cat modul in care prezentatorul isi permite categorisirea oamenilor, in acest caz al femeilor. In mod paralel, exista "baieti de unica folosinta"?
Sau restul fetelor cele care sunt farfuriile de sticla, sunt refolosibile?
Per total comparatia fete-farfurii este una acceptabila? Este acceptabila comparatia intre o fiinta umana si un obiect? Sa inteleg ca fata este ca si un obiect - cu o functionalitate limitata?

Materialul este jignitor la adresa femeilor/fetelor si nu din perspectiva mesajului (nu va lasati ademenite de relatii usoare), ci prin comparatia in sine.

24/08/11 11:54

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Kilkoana a scris:

Eu nu iubesc si nu imi cladesc relatii pentru ca sunt pe piata si ma vand (indiferent de pret).

E o metafora. Nu lua sensul total al cuvantului. Ideea era sa intelegi ideea. Asta daca vrei sa intelegi ideea. :P

24/08/11 12:24

suflet bland
membru

Inregistat: 18/01/13

anca4j a scris:

poate ar putea spune cei care practica acest "joc al culesului" mai multe....:D
         a....si inca o intrebare : cine a spus ca un nr mai mare de prietenii da valoarea unei persoane sau o face sa fie mai interesanta, atractiva etc...????? oare nu e invers??? mai ales in cazul in care nu se finalizeaza nici una prin casatorie... atunci care ar fi motivele???
       repet si intrebarile din urma pt ca au legatura ....si sunt interesante ;)

joy a scris:

credeti ca tb sa aveti doar un singur prieten cu care sa va casatoriti apoi?  .:)

si....

m3diator a scris:

dar ce spuneti despre a avea 3-4 prieteni pe an, si sa nu te casatoresti cu nici unu pana la urma? sa fie totul asa.. poate abureala sau pentru a nu fi singur (sau cine stie ce alte motive)

asteptam raspuns....:)

parerea mea e ca nici una din fete nu isi pune in cap un numar de prieteni (cel putin eu nu), ci te imprietenesti cu cate unul, apoi daca nu functioneaza normal ca nu continui, daca merge sa fie binecuvantare,dar si daca nu functioneaza nu astepta 3 luni, fara sa te arunci imediat in bratele lui\ei, ai timp toata viata.... dar toate sunt atat de bine planuite de Dumnezeu ca nimeni nu isi inchipuie..

18/01/13 20:21

Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la