TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Iertarea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Delmoniko a scris:

...
Vorbeam de a doua sansa la modul omenesc, divin nu ma intereseaza.

Daca scoatem din ecuatie a doua sansa ce o da Dumnezeu, despre prima nu am putea sa vorbim pentru ca nu ar exista.


Tu ai impresia ca daca avem conceptii/mentalitati diferite ai mereu dreptate?
Asta e bigotism.

O fi bigotism sau nu e altceva.
Ideea e ca tu vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. A doua sansa venita prin iertare este de sorginte divina.
In radacinile animalice ale omului nu exista aceasta notiune. E care pe care. Supravietuieste cel mai tare. Tu nu asa ai invatat evolutia?


Delmoniko a scris:

Irlanda, eu te iert, ...

Daca ierti de ce mai vii sa parasti?

Cand ar trebui sa te cred? Cand zici ca ai iertat sau cand parasti?

Iertarea inseamna reabilitare completa. Uite, asta e bine de retinut ca expresia "Te iert dar nu te uit" e contradictie.

Ultima modificare de Old (17/01/13 08:55)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

17/01/13 08:45

   
pawson
membru

Locatie: România
Inregistat: 31/12/12
Toată această discuție reflectă, prea bine, caracterul vostru. Eu am crezut că pocăiții pot vorbii civilizat și respectuos așa cum a făcut Isus cu oponenții săi.
Prin urmare, iată câteva reguli care ne vor scuti de nervi.

REGULILE POLEMICII CIVILIZATE stabilite de Universitatea din Oxford în 1890:

1. În orice polemica stiintifica, sociala sau politica, discutia trebuie sa se rezume la schimbul de idei si numai la acele idei care au contingenta cu problema respectiva.

2. Partile aflate în polemica folosesc drept argument fie teorii stiintifice, fie fapte concrete din realitate care sunt relevante în ceea ce priveste problema discutata.

3. Partile nu au dreptul sa aduca în discutie caracterul, temperamentul sau trecutul adversarului, deoarece acestea nici nu infirma, nici nu confirma validitatea ideilor pe care le sustine.

4. Partile nu au dreptul sa puna în discutie motivele care determina atitudinea ideatica a adversarului, deoarece se abate discutia de la problema în sine.

5. Etichetarea adversarului prin mentionarea scolii de gândire, clasei sociale, organizatiei profesionale sau partidului politic din care acesta face parte constituie o încalcare a regulilor polemicii si dezvaluie slabiciunea lipsei de argumente. Într-o polemica civilizata conteaza numai argumentele invocate de adversar ca persoana si nu ca membru al unei scoli sau organizatii. Nu ai dreptate pentru ca esti gânditor materialist, patron sau laburist, ci numai daca argumentele tale sunt convingatoare sau nu.

Ultima modificare de pawson (17/01/13 10:26)


_______________________________________
It is the comparison that makes you proud: the pleasure of being above the rest. Once the element of competition is gone, pride is gone. (C.S. Lewis)

17/01/13 10:18

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
dupa ce va certati va si iertati, sau doar va certati?

va recomand sa reveniti la subiect... daca mai aveti ceva de spus vis a vis de el....

multumesc :)


17/01/13 11:23

   
Delmoniko
Exclus

Locatie: Hell's Kitchen
Inregistat: 16/05/07
Pawson, tu crezi ca o astfel de polemica e posibila cu ei? Teorii stiintifice? Nu exista! Iar cand ai dreptate recurg la atacuri personale...pe deasupra incurajate de moderator...asta e penibilul.
Nu era mai bine sa-l fac bou/bigot pe irlanda si gata?
Sa-i raspund cu aceeasi moneda? Sa ma cobor la nivelul lui? Caci asa e "crestineste"

Insa eu ca pagan si satanist ce ma aflu gandesc ca am mai multa minte deact un Becali frustrat si il iert pentru ca o cearta in domeniul virtual (chiar si dusa spre trivial ca la coltul strazii) mi se pare puerila.

Va las asadar sa va iubiti aproapele ca pe voi insiva si sa intorceti obrazul iertandu-va rivalul de 491 de ori.

Daca se mai discuta despre iertare voi participa la subiect. Daca nu, sa va fie de bine.

Ultima modificare de Delmoniko (17/01/13 16:57)


_______________________________________
Ai pus mana pe o biblie si te crezi dumnezeu!

17/01/13 16:56

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Delmoniko a scris:

Pawson, tu crezi ca o astfel de polemica e posibila cu ei? Teorii stiintifice? Nu exista! Iar cand ai dreptate recurg la atacuri personale...pe deasupra incurajate de moderator...asta e penibilul.
Nu era mai bine sa-l fac bou/bigot pe irlanda si gata?
Insa eu ...gandesc ca am mai multa minte deact un Becali frustrat ...


Reglament forum TC a scris:

5. Nu folositi un limbaj neadecvat, adica injuraturi, lipsa bunului simt, aducerea de jigniri la adresa altor membri sau la adresa echipei de moderare/administrare (indiferent de natura jignirilor) si nu interveniti intr-un subiect cu scopul de a crea sau intretine o disputa,


Delmonico a scris:


Va las asadar sa va iubiti aproapele ca pe voi insiva si sa intorceti obrazul iertandu-va rivalul de 491 de ori.

Principiile crestine poti sa le combati daca ai dovezi si daca este cine sa te asculte, dar pe acest forum nu ai voie sa le ridiculizezi.

Delmonico a scris:


Daca se mai discuta despre iertare voi participa la subiect.

O sa poti participala discutii daca doresti, incepand cu data de 21 ian 2013 ora 0:00.

Acest ban il primesti pentru ca ai ignorat recentul avertisment, ai continuat pe acelasi ton si in plus amestecul in discutie pentru a intretine sau amplifica disputa.

Ultima modificare de Old (17/01/13 22:08)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

17/01/13 21:58

   
Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net