TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Avraam Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Mi-ar placea sa stiu ce parere aveti despre acest personaj.Am inceput sa-l studiez si as vrea sa-mi largesc cunostintele despre el.

As vrea sa va impartasesc cateva lucruri care le-am observat pana acum la Avraam.
Spre exemplu am observat ca Avraam face parte din putinele personaje din Biblie care nu etaleaza in fata Lui Dumnezeu o lista intreaga de defecte,atunci cand Dumnezeu ii spune sa paraseasca tara sa natala si sa mearga intr-un loc necunoscut de el.

Un alt lucru este ca Avraam a ales sa se increada in Dumnezeul lui fara sa puna la indoiala
puterea Acestuia,chiar si atunci cand lucrurile nu erau in favoarea sa.

M-a surprins faptul ca lui Avraam i s-a socotit ca neprihanire  ascultarea de care a dat dovada.Probabil din acest motiv el a fost atat de binecuvantat.

Ultima modificare de the_stranger (19/02/08 12:29)

19/02/08 12:29

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Ce m-a impresionat la Avraam a fost insistenţa cu care a rugat pe Domnul să nu nimicească "pe cel bun cu cel rău" Genesa 18:23...
   El a negociat cu Dumnezeu numărul oamenilor găsiţi buni în Sodoma şi Gomora.Din păcate,nu s-au găsit 10 oameni buni,ca să poată ierta Dumnezeu cetatea nelegiuită.
   Dar Domnul l-a scăpat pe Lot,nepotul lui Avraam,şi pe fetele lui.

19/02/08 15:18

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
nu s-a gasit niciunul nu 10 ...

19/02/08 16:07

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Eu cred ca nu era vorba sa se gaseasca oameni perfecti, ci de oameni care nu agreau pacatele ce se faceau in Sodoma. Dupa ceea ce scrie in Biblie, eu cred ca Lot se incadra, cu toate ca nu putea fi comparat cu Avraam.

Avraam deci, l-a ascultat pe Dunmezeu in mod cu totul special, si de aceea Dumnezeu l-a ales pentru aceasta pozitie, de parinte al credinciosilor!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/02/08 16:26)

19/02/08 16:24

maria-carmina
membru

Inregistat: 04/09/08
mie intotdeauna mi-a placut de avraam, de puterea lui de a renunta chiar la propriul fiu doar ca sa-l asculte pe Dumnezeu.chiar daca era cel mai bogat om el a ales sa-l slujeasca pe Dumnezeu si nu oricum ci din toata inima.

04/09/08 15:40

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Salut maria-carmina!!
Mă bucur că te-ai înregistrat pe forumul TânărCreştin.
Pentru început, poţi să dai o raită şi pe la subiectul Noi, cei de pe forum (click aici) să ne spui câteva cuvinte despre tine, să te cunoaştem şi noi mai bine.

Spor la postat, şi îţi doresc să te integrezi cât mai repede şi să-ţi placă printre noi.

04/09/08 16:05

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

maria-carmina a scris:

mie intotdeauna mi-a placut de avraam, de puterea lui de a renunta chiar la propriul fiu doar ca sa-l asculte pe Dumnezeu.chiar daca era cel mai bogat om el a ales sa-l slujeasca pe Dumnezeu si nu oricum ci din toata inima.

Mai, nu degeaba i se zice Tatal tuturor credinciosilor. ;) Dar, a avut si el greselile lui, ca orice om. :)

04/09/08 22:00

albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
Imi place credinta lui Avraam and ajunge la poapele muntelui sa-l dea ca jertfa pe Isac... Le spune slugilor: " Voi, ramaneti aici, pana ne vom intoarce" fain, nu zice, " pana ma voi intoarce", credea in inima lui ca Dz isi tine fagaduintele... amazing

05/09/08 18:20

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Geneza 22:
1. După aceste lucruri, Dumnezeu a pus la încercare pe Avraam, şi i-a zis: "Avraame!" "Iată-mă", a răspuns el.
2. Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria, şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune."
------------------------------------
10. Apoi Avraam a întins mâna, şi a luat cuţitul, ca să junghie pe fiul său.
Geneza 22:11 Atunci ÃŽngerul Domnului l-a strigat din ceruri, şi a zis: "Avraame! Avraame!" "Iată-mă!" a răspuns el.
12. ÃŽngerul a zis: "Să nu pui mâna pe băiat, şi să nu-i faci nimic; căci ştiu acum că te temi de Dumnezeu, întrucât n-ai cruţat pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pentru Mine."

Ce credeţi că ar fi făcut Sara dacă Domnul i-ar fi cerut ei să facă această jetfă?

Eu,una, sunt aproape sigură că ea nu ar fi făcut-o. Tocmai de--aia Domnul l-a ales pe Avraam.

12/09/08 08:24

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
Pai e femeie,noah ;)
Cred ca Domnul cu Avraam a avut de lucru,ca sa-si implineasca planurile.
Eu ma tot minunez cum a ascultat de Sara,mai ales ca avea o incredere neclintita in Dumnezeu,dar si asta s-a intamplat tot cu voia Domnului,sunt convinsa...insa ascultarea de Sara i-a adus o pata "imaginii lui".
Ma gandesc ce fain dialog purta cu Domnul, ce superb,sa stai de vorba cu Domnul,sa-i urmezi instructiunile,fara sa obiectezi...intr-adevar a fost un om minunat........

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

12/09/08 15:20

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Mi se pare interesant ca, desi mai are copii, el îi indeparteaza cumva de mostenirea pe care Dumnezeu i-o promise pentru Isaac.

01/10/08 11:15

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Sarah a scris:

Ma gandesc ce fain dialog purta cu Domnul, ce superb,sa stai de vorba cu Domnul,sa-i urmezi instructiunile,fara sa obiectezi...

As... sa stai de vorba cu Dumnezeu asa cum a stat Avraam, cred ca fiecare ar dori, dar sa-i urmezi si poruncile, fara sa obiectezi?! sa fim seriosi...Avraam era un om bogat. Nu avea nevoie de nimic. Oare cati dintre noi il asculta pe Dumnezeu ca merita ascultat si nu ca sa-i "vaneze" binecuvantarile?

02/06/09 17:22

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

Sarah a scris:

Eu ma tot minunez cum a ascultat de Sara,mai ales ca avea o incredere neclintita in Dumnezeu,dar si asta s-a intamplat tot cu voia Domnului,sunt convinsa...insa ascultarea de Sara i-a adus o pata "imaginii lui".

eu nu cred ca a fost voia lui Dumnezeu ca sa se nasca Ismael, asta a fost interventia lor. Chiar Dumnezeu subliniaza : "pe singurul tau fiu pe care il iubesti". Ce ar fi trebuit sa faca Dumnezeu, sa nu o lase insarcinata daca ei asa au vrut? Acuma nu tot e cearta si razboi pentru Palestina, din cauza ca unii se cred indreptatiti conform dreptului de intai nascut si altii din cauza promisiunii? Nu trebuia sa se ajunga la chestia asta, e vina celor din vechime.
  Si nici nu a avut incredere neclintita in Dumnezeu, altfel nu ar fi plecat in Egipt pe vremea foametei si nici nu s-ar fi culcat cu Agar.
Eu cred ca Avraam nu a fost asa minunat cum lasa topicul asta de crezut :D

Ultima modificare de RainSong (21/03/10 18:50)

21/03/10 18:50

Old
Moderator

RainSong a scris:

Eu cred ca Avraam nu a fost asa minunat cum lasa topicul asta de crezut :D

Nu a fost perfect, asta categoric. Totusi, in contextul in care a trait, credinta lui a stralucit.
De asta e dat exemplu de credinta. Ca a avut momente cand s-a increzut orbeste in Dumnezeu! Si i-a iesit!

de asta epistola catre evrei zice: observati la cei care v-au invatat, si urmati-le credinta nu zice: "urmati-le exemplul", pentru ca nu au fost mereu exemple pozitive.
daca avraam a mintit cu privire la sotia sa, la fel a facut si fiul sau isaac.

24/05/11 21:17

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Nu mi se pare corect, omeneste vorbind, faptul ca Avraam a gresit cu sotia lui inaintea acelor doi lideri si pana la urma tot el a iesit bine.

03/12/12 11:28

Old
Moderator

Hm. In care situatie a iesit bine? Cand i s-a trantit sotia in brate si a fost alungat? Initial fusese vazut ca un domnitor.

03/12/12 14:20

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la