TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Minciuna Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
nu stiu bre edi ce sa zic, n-am cum sa-ti dau vreun sfat nestiind situatia ta. cert e ca au si parintii tai o oarece vina, daca ai ajuns in situatia sa te gandesti cumva sa-i minti. analizeaza si ia decizia pe care o crezi corecta. uneori minciuna poate fi necesara, vorba aia, scopul scuza mijloacele,dar vezi ca, creeaza obisnuinta si la un moment dat tot vei fi nevoit sa-i infrunti si sa spui adevarul (cu orice posibila consecinta, chiar si anularea finantarii)

Ultima modificare de ultimul mohican (05/05/10 21:38)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

05/05/10 21:37

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

edi.theraven a scris:

Nu stiu. Daca....

edi.theraven, Dumnezeu este Adevar si in El nu este minciuna. Spune parintilor tai adevarul, spune-le sau lasa-i sa-nteleaga ca-i iubesti la fel pe amandoi.


05/05/10 22:30

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

edi.theraven a scris:

Minciuna? De ex trebuie sa o mint pe mama. Peste 3 saptamani se insoara unchiul tatei si tata se supara pe mine daca nu ma duc si nu imi mai da bani si mama se supara pe mine daca ma duc. Citez : "sa nu te prind ca te duci". Nu il pot minti pe tata ca am fost, daca nu am fost. Deci ramane sa o mint pe mama si sa ma duc. Asta e.


Scuze, dar tu nu ai coloana vertebrala?
Pai tie iti trebuie sa te insori si inca nu ti-e taiat cordonul ombilical? Cred ca este cazul sa-i spui direct mamei tale ca nu te pate folosi sa se razbune pe tatal tau. Dimpotriva, ea ar trebui sa-ti creeze cadrul incat sa nu-ti fie stirbit dreptul de a avea 2 parinti, caci ei sunt in viata; daca nu stie asta poti sa-i spui tu sa nu te amestece in conflictul lor, cu atat mai putin sa te manipuleze cu parghia banilor.

Daca crezi ca am fost prea dur imi cre scuze, pot sa modific, iar daca nu ma vezi pe forum si ai vrea sa modific mesajul, poti cere unui moderator sa o faca si eu sunt deranjat de asta.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

05/05/10 23:22

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Am incercat, nu inteleg. Daca ii zic mamei asta zice ca nu ii inteleg motivele pt care a divortat si nu inteleg ca tata e chiar rau. Am incercat, nu functioneaza. Joc cat canta ursul pana iau banii dar acasa dorm in hamacul meu.

le : daca ei nu se iubesc intre ei nu vad cum ar putea intelege cum ii pot iubi pe amandoi.

Ultima modificare de edi.theraven (06/05/10 08:51)


06/05/10 07:04

Site web  
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
chiar daca ei nu se  -mai- iubesc intre ei, ar trebui sa inteleaga fara probleme, sa priceapa si sa observe ca tu ii iubesti pe amandoi.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

06/05/10 13:03

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

mereu-tanar a scris:

Scuze, dar tu nu ai coloana vertebrala?
Pai tie iti trebuie sa te insori si inca nu ti-e taiat cordonul ombilical?

dac'ar fi sa luam in calcul toti tinerii care depind de parinti, fie ca sint studenti sau nu, cu prietene sau nu, ar mai fi putini cu coloana vertebrala...

si faza cu "cordonul ombilical", in opinia mea, are mai mult caracater afectiv decat material, si oricum nu prea are de'a face cu dependenta fortata.
pot fi persoane adulte, cu sotii, copii, si sa fie inca foarte atasati de mamele lor, sa le ceara parerea'n tot si toate, etc.

ultimul mohican a scris:

ar trebui sa inteleaga fara probleme, sa priceapa si sa observe ca tu ii iubesti pe amandoi.

mm, dac'ar fi fost sa'nteleaga (cu sau fara probleme) niste aspecte, nu l'ar fi pasat ca pe'o minge de la unul la altul, si nu l'ar fi folosit ca arma in lupta lor (a celor doi) pt suprematie...

april a scris:

ai de ales intre tata, mama si Dumnezeu. l-ai ales pe tata, ca el iti da bani.

nu'i chiar asa simplu...
si nici macar nu e o "alegere". e fortuit de situatie sa "aleaga".


06/05/10 21:15

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

edi.theraven a scris:


le : daca ei nu se iubesc intre ei nu vad cum ar putea intelege cum ii pot iubi pe amandoi.

Fii linistit de asta: pot sa inteleaga, doar s-au iubit candva, si pot intelege ce-i iubirea; problema e alta: refuza sa accepte. Nu-ti zic asa sa dau lectii, ci am pe cineva foarte apropiat in situatia ta. E un baiat de 19 ani; apropiat de varsta noastra. M-a intrebatce zic sa faca  pentru ca mama sa trage spre ea, iar tatal incearca si mai mult sa il atraga spre el. M-a intrebat ce cred eu ca ar trebui sa faca? I-am zis: neutralitate.

Nu copilul trebuie sa fie sapunul cu care parinti-si spala rufele.


feedback a scris:

...nu'i chiar asa simplu...
si nici macar nu e o "alegere". e fortuit de situatie sa "aleaga".

Asa e, dar cred ca noi il ajutam nu doar sa foloseasca oportunitati, ci sa imbratiseze principii crestine chiar daca nu-i mereu comod.

Totusi e o situatie delicata, si noi de pe mal putem da usor indicatii cum sa innoate sa scape de cascada. :(

Ultima modificare de mereu-tanar (07/05/10 15:37)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

07/05/10 15:32

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Nu s'au iubit odata. Nu s'au iubit deloc, niciodata.

Ultima modificare de edi.theraven (07/05/10 15:48)


07/05/10 15:48

Site web  
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09

ultimul mohican a scris:

chiar daca ei nu se  -mai- iubesc intre ei, ar trebui sa inteleaga fara probleme, sa priceapa si sa observe ca tu ii iubesti pe amandoi.


ar trebui să ne dăm cu părerea despre ce să facă edi.theraven, nu ce să facă ai lui.
are 2 alegeri, şi oricare ar face, ar supăra o persoană. grea alegere: mama sau tatăl..
Domnu să te lumineze.!


_______________________________________
.say it with a smile.

16/05/10 21:59

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
S'a rezolvat. Sambata asta, ieri, urma sa ma vad cu cineva (foarte important, cine stie cunoaste :D). Si cum a fost cod galben am amanat pt o saptamana. Deci am o scuza si plus ca voi petrece o zi cu persoana iubita. Eu zic ca asta e un raspuns la rugaciuni.

Urma sa gasesc un motiv sa il mint pe tata ca nu pot veni. Era cea mai mica minciuna. Asa am scapat, se imbina utilul cu placutul.

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/10 22:14)


16/05/10 22:10

Site web  
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
edi.theraven, nu ştiu, nu cunosc :)) dar s.a rezolvat problema cu nunta?

_______________________________________
.say it with a smile.

16/05/10 22:16

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Pai, da :D Nu mai e nevoie sa mint, nu voi mai fi in oras sambata aia :D

16/05/10 22:17

Site web  
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
ai ales a treia variantă:)
cine ar fi zis că se bucură de codul galben? (e cod galben?!:D)

le: nu am văzut modificarea de la primul post din seara asta.
deci până la urmă tot te.ai folosit de minciună?..

şi ca să revenim la subiect, nu toate minciunile sunt la fel, în faţa lui Dumnezeu.. păcate..?!
hmm :):)

Ultima modificare de soph` (16/05/10 22:22)


_______________________________________
.say it with a smile.

16/05/10 22:18

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
A fost, d'aia am amanat intalnirea sambata asta :)


Nu am ales a 3'a varianta, a fost o coincidenta. Deci nu mai e nevoie sa mint. O sa am cu totul alta treaba in cu totul alt oras, deci no wedding for me :D

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/10 22:24)


16/05/10 22:21

Site web  
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
got it :)

_______________________________________
.say it with a smile.

16/05/10 22:28

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
ma gandeam ca situatia de care zicea edi, aproximativ, se intampla in multe familii. Chestii minore: iti dau bani de boxe dar sa nu-i spui lu' mama; am cumparat suc dar iar ne cearta mama; sa nu ii zici lu tata ca nu stiu ce .. si copii sunt obligati oarecum sa ascunda adevarul sau sa taca fata de un parinte.
 
Si banuiesc ca si ascunderea adevarului e incadrata la minciuna - am luat un 4, astept 10 sa fac 2 de 7. Sau te duci la tata cu carnetul ca stii ca mama iti taie portia de net :D [la mine semneaza numai mama :P]

Sau cel mai des:
I: cum imi sta cu bluza asta?
R: bine, chiar foarte fain [si in gand: oribil, de pe ce gard ai luat-o? ..]
Si chiar nu poti cand iti vezi prietena entuziasmata de noua achizitie sa ii zici: ahh, asta iti place? Groaznic!


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

26/05/10 19:51

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Si cand te gandesti ca tatal mincinosilor e diavolul...cred ca ar trebui sa gandim de zece ori pana sa lasam sa zboare porumbelul...

Ultima modificare de MRU (26/05/10 19:56)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

26/05/10 19:56

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08

RainSong a scris:


Sau cel mai des:
I: cum imi sta cu bluza asta?
R: bine, chiar foarte fain [si in gand: oribil, de pe ce gard ai luat-o? ..]
Si chiar nu poti cand iti vezi prietena entuziasmata de noua achizitie sa ii zici: ahh, asta iti place? Groaznic!


Stiu cum e :D.
I: Cum imi sta cu bluza asta?
(Inainte sa raspund, "ma chinui" sa ma autoconving :)) "hai ma, ca nu-i chiar asa urata" :D )
R: Aha, iti sta bine...
(Sau cand chiar nu-mi place deloc, orice-as gandi)
R: Pai aaaa...no, gusturile nu se discuta.
I: Bine, bine, da' tie-ti place?
R: Pai no, mie nu-mi place :D. Da' no, sa nu te superi din atata, te rog...
Reactiile difera de persoane.:)) Da' inca n-am avut capul spart :D
Cu alte cuvinte, spune in asa fel incat sa nu ranesti persoana respectiva, da' nici sa minti.
Da' daca ma gasesti intr-o pasa foarte proasta si ma bati la cap cu bluza ta, indiferent de cat de entuziasmata esti de noua achizitie, asa de frumos iti pot taia avantul :))

Ultima modificare de monday_73 (26/05/10 21:26)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


26/05/10 21:22

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

edi.theraven a scris:

Deci nu mai e nevoie sa mint. O sa am cu totul alta treaba in cu totul alt oras, deci no wedding for me :D

Nici odata nu-i nevoie sa mintim. Cred ca putem iesi mai usor din bucluc fara minciuna; dar daca ne obisnuim cu minciuna, ni se pare mai la indemana!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/05/11 21:34

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cate s-au mai scris despre minciuni. Si cat adevar este in subiectul despre minciuna. :D:D:D

Daca nu-i nevoie sa mintim si nici nu intram in bucluc daca spunem adevarul totusi de ce o facem?! tot am de-a face cu o astfel de persoana si tot am meditat. Am ajuns la concluzia ca are nevoie acuta de admiratie, de acea inventeaza anumite lucruri, sau ma rog, le denatureaza. Poate sunt de compatimit astfel de persoane, dar sunt si greu de suportat. Ce fel de relatie poti avea cu o astfel de persoana?! e bine sa-i spui ca ai descoperit minciunile sau e mai bine sa ramana in lumea ei imaginara?! Mi se pare foarte frustrant sa duc chiar si o conversatie banala cu o astfel de persoana.

Ultima modificare de MRU (01/07/12 16:51)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

01/07/12 16:49

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
App, poate am scris multe inainte. Vad ca am scris chestii in 2010. Doar ca abia in 2011 in iarna m'am pocait :) Poate e nevoie sa specific undeva, pentru intreaga mea activitate post 2012.

01/07/12 16:52

Site web  
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net