TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Implicare si detaşare Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Oblio a scris:

El acopera neputintele noastre si se ingrijeste ca aceasta limita sa nu fie testata ("...si nu ne duce pe noi in ispita...').

Se ingrijeste El, daca te ingrijesti si tu. Nu tu te duci in gura lupului si astepti sa se ingrijeasca Dumnezeu sa nu te sfasie.

Si grija noastra ca limita sa nu fie testata si sa picam testul, este sa fugim/ sa ne ferim de orice ni se pare ca ne ameninta.

shoricel a scris:

Indiferent de circumstanta o sa te implici cumva?

Evident.

10/04/12 23:26

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

irlanda a scris:

Nu tu te duci in gura lupului si astepti sa se ingrijeasca Dumnezeu sa nu te sfasie.

Unii nu mai au puterea sa se opuna atractiei singuri, desi incearca din rasputeri (se mai numeste si neputinta). Cel putin pana va birui daca ii va fi dat (nu vorbesc de cei ce nu vor).

Si grija noastra ca limita sa nu fie testata si sa picam testul, este sa fugim/ sa ne ferim de orice ni se pare ca ne ameninta.

Asta nu-ti suna a principiu sanatos?

12/04/12 20:55

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Oblio a scris:

Cel putin pana va birui daca ii va fi dat (nu vorbesc de cei ce nu vor).

Cum adica "ii va fi dat"?

26/04/12 16:58

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
2Corinteni 12:8,9
De trei ori am rugat pe Domnul să mi-l ia.  Şi El mi-a zis: „Harul Meu îţi este de ajuns; căci puterea Mea în slăbiciune este făcută desăvârşită.” Deci mă voi lăuda mult mai bucuros cu slăbiciunile mele, pentru ca puterea lui Hristos să rămână în mine.

Slabiciunile/neputintele sunt biruite prin puterea Harului. Intelepciunea lui Dumnezeu hotaraste carora dintre ele raspunde cu biruinta si care dintre ele sunt de folos a ramane ca o bariera impotriva mandriei (cel mai pagubitor demon ce lucreaza in om)

Ultima modificare de Oblio (26/04/12 20:44)

26/04/12 20:44

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la