TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Albert Einstein Moderat de antonela, april Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini: 1
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
O femeie frumoasă care cunoştea capacitatea intelectuală a ilustrului om de stiinţă, i-a oferit următoarea posibilitate:
Domnule, cu frumuseţea mea şi cu inteligenţa d-voastră am putea avea copii perfecţi.
La care Eninstein a răspuns:
Doamnă, v-aţi gândit la posibilitatea că ar putea ieşi cu frumuseţea mea şi inteligenţa d-voastră?

Imaginaţia este la fel de importantă ca şi cunoaşterea.

---------------------------------------------

Când ni se oferă învăţătura trebuie percepută ca un cadou valoros, nu ca o sarcină grea, în asta constă diferenţa transcendentului.

---------------------------------------------

E posibil ca totul să fie scris stiinţific, dar nu ar avea sens, e ca şi cum ai descrie o simfonie de Beethoven ca o variaţie între presiunile de undă. Cum s-ar descrie senzaţia unui sărut sau “te iubesc” al unui copil?

---------------------------------------------

Există doar 2 lucruri infinite, universul şi prostia umană, dar nu sunt prea sigur de prima, de a doua se poate observa cum ne distrugem singuri doar pentru a demonstra cine poate mai mult.

---------------------------------------------

Există 2 feluri în care viaţa poate fi trăită: Prima este a gândi că nimic nu este o minune.
A doua este a gândi ca totul este o minune.
De ceea ce sunt sigur este că Dumnezeu există.

---------------------------------------------

Dacă A înseamnă fericire, atunci formula este: A=X+Y+Z unde:
- X este muncă
- Y este joacă şi
- Z înseamna a-ţi ţine gura închisă.

---------------------------------------------

Când petreci 2 ore lângă o fată frumoasă, ţi se par 2 minute. Când petreci 2 minute în căldură mare, îţi par 2 ore.
Asta este relativitatea!

---------------------------------------------

Secretul creativităţii stă în a dormi bine şi a deschide mintea posibilităţilor infinite Ce este un om fără vise?

---------------------------------------------

Nu mă gândesc la viitor, va veni el oricum.

---------------------------------------------

Sper să nu fim un vis al lui Dumnezeu, sau viitorul nostru va fi foarte relativ.

Ultima modificare de Filip. (23/02/07 12:51)


23/02/07 12:49

Site web  
Pagini: 1   Subiect inchis



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net