TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Sarutul inainte de casatorie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 34 35 36 37 38
furtuna dragos
membru

Inregistat: 26/01/11
man.. nu confunda dragostea fata de o femeie cu dragostea fata de Dumnezeu, e o diferenta.

sarutul nu e act sexual.

daca nu vrei sa saruti om fata asa cum se face de obicei, poti sa o saruti cum se saruta eschimosii, inuitii.

nu ma mir de sinucideri, de tot felu de chestii ciudate ce se intampla prin biserici daca asa sucesc oamenii biblia dupa mintile lor, din biblie nu reiese asa ceva, cum ca sarutul ar fi pacat sau altele.

02/02/11 18:22

Site web  
KoJack
membru

Inregistat: 29/02/08
Cum adica e o diferenta? Si pentru Dumnezeu si pentru o femeie trebuie acelasi tip de dragoste, doar ca pentru o femeie(preferabil sotie) este nevoie si de actul sexual. Daca pentru tine dragostea pentru o femeie e doar actul sexual atunci e o problema. Femeia nu e un obiect de satisfacere a poftelor, asa cum cred unii ci e tot om si Dumnezeu o iubeste si asa ar trebui sa faca si barbatii. "Barbatilor iubiti-va nevestele cum si-a iubit Hristos biserica!" asta nu e aceeasi dragoste?

Sarutul nu este un act sexual, este preludiul actului sexual. Si chiar daca zici ca nu faci nimic ci te opresti la sarut, sunt multi baieti si multe fete care la scurt timp dupa ce saruta o persoana de sex opus se masturbeaza. Nu e aboslut nicio problema in asta?

Sinuciderile si deceptiile apar in cazul oamenilor carora li s-au dezamagit asteptarile. Oamenii nu sunt sinceri si unii chiar daca zic ca nu saruta pana la casatorie si se abtin de la tot felul de lucruri, ei isi doresc mult mai mult. Sincer mie nu mi se pare un lucru rau sarutul, mi se pare un lucru scarbos sa faci cu o persoana care nu ai de unde sa stii daca va fi cu tine pana la moarte...

KJ.

02/02/11 18:42

Site web  
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Purtati o discutie ce nu are sfarsit. Incredintarile nu se prea discuta.

02/02/11 19:30

KoJack
membru

Cam da... :)

KJ.

02/02/11 21:34

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

avast a scris:

archangel ai ceva pe suflet? ;))

Deh, am si eu nelinistile mele. ;;)

KoJack a scris:

Sarutul nu este un act sexual, este preludiul actului sexual.

Si privirea de ce nu ar fi?

KoJack a scris:

Si chiar daca zici ca nu faci nimic ci te opresti la sarut, sunt multi baieti si multe fete care la scurt timp dupa ce saruta o persoana de sex opus se masturbeaza.

Asta e actul sexual la care te refereai mai sus?

03/02/11 09:24

furtuna dragos
membru

Inregistat: 26/01/11

KoJack a scris:

Cum adica e o diferenta? Si pentru Dumnezeu si pentru o femeie trebuie acelasi tip de dragoste, doar ca pentru o femeie(preferabil sotie) este nevoie si de actul sexual. Daca pentru tine dragostea pentru o femeie e doar actul sexual atunci e o problema. Femeia nu e un obiect de satisfacere a poftelor, asa cum cred unii ci e tot om si Dumnezeu o iubeste si asa ar trebui sa faca si barbatii. "Barbatilor iubiti-va nevestele cum si-a iubit Hristos biserica!" asta nu e aceeasi dragoste?

Sarutul nu este un act sexual, este preludiul actului sexual. Si chiar daca zici ca nu faci nimic ci te opresti la sarut, sunt multi baieti si multe fete care la scurt timp dupa ce saruta o persoana de sex opus se masturbeaza. Nu e aboslut nicio problema in asta?

Sinuciderile si deceptiile apar in cazul oamenilor carora li s-au dezamagit asteptarile. Oamenii nu sunt sinceri si unii chiar daca zic ca nu saruta pana la casatorie si se abtin de la tot felul de lucruri, ei isi doresc mult mai mult. Sincer mie nu mi se pare un lucru rau sarutul, mi se pare un lucru scarbos sa faci cu o persoana care nu ai de unde sa stii daca va fi cu tine pana la moarte...

''Agape'' implica mai multe persoane... de asta nu poate fi vorba de agape intre doi oameni..

Clar ca nu e obiect pentru satisfacerea poftelor dar are si ea pofte care tre sa i le satisfaca cineva ;)

sarutul e o exprimare a dragostei, poate fi inclus si la preludiu, dar daca iti saruti prietena de ''noapte buna'' sau la despartire nu poate fi vorba de preludiu, nu are rost sa sexualizezi toate gesturile frumoase.
acuma ca se masturbeaza altii e treaba lor, in general barbatii dezbrac femeile din priviri odata ce a vazut o femeie goala.. tine de psihic in general.

Sinuciderile si deceptiile apar in cazul in care oamenii sunt superficiali in studiul Biliei si se lasa dusi de nas de tot felul de teologi si pastori sau predicatori care sucesc Biblia dupa placul lor.
Pacat ca se face din Biblie ceea ce nu este.

03/02/11 11:05

Site web  
KoJack
membru

shoricel a scris:

Purtati o discutie ce nu are sfarsit. Incredintarile nu se prea discuta.

KJ.

05/02/11 02:16

Site web  
monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
ma simt putin vinovata ca redeschid subiectul :D :D :D

dar cum interpretati voi urmatorul pasaj?

"Voia lui Dumnezeu este sfintirea voastra: sa va feriti de curvie; fiecare din voi sa stie sa-si stapaneasca vasul (trupul) in sfintenie si cinste, nu in aprinderea poftei, ca Neamurile care nu cunosc pe Dumnezeu." (1 Tes. 4:3-5)

spre exemplu, inseamna (si) sa te abti de la sarut in cazul in care acesta produce "efecte speciale" (adica te aprinzi) ?

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

20/04/12 14:30

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
evident ca da. buzele, datorita vascularizarii accentuate, sunt zone erogene. la o adica, tot trupul poate fi o zona erogena, dar buzele, printre altele, ceva mai mult. fiecare face ce vrea. multi zic 'e doar un pupic'. dar de asta nu sunt eu de acord cu prieteniile prea lungi. ajungi sa accepti, datorita faptului ca stii bine acea persoana, lucruri pe care in mod normal nu le'ai face. da, sarutul aprinde pofta si vine din pofta.

deci versetul se refera si la sarut. totul isi are timpul si cadrul sau. nu tot ce pare inocent e inofensiv

Ultima modificare de edi.theraven (20/04/12 21:51)

20/04/12 15:43

Site web  
Pagini: 1 ... 34 35 36 37 38    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la