TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Dependente Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Vorbeam din perspectiva mea, de nefumatoare.Ma deranjeaza fumul de tigara.
Cei dependenti de droguri sau alcool, nu ma afecteaza pe mine.De asta, fumatul nu mi se pare mai putin nociv decat celelate, pentru ca de fapt, fumatul nu e nociv doar pentru cei ce-l practica, e nociv pentru toti care se afla prin preajma.

25/10/11 17:16

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
da, fumatul pasiv afecteaza, corect. dar acum sa nu se creada toate balivernele sau miturile urbane ca wow daca stai la o masa cu un fumator o data la trei zile iti afecteaza tie plamanii ca si nefumator. ca sa-ti faca rau fumatul pasiv trebuie sa inhalezi zilnic fumul altuia. de genul nefumatori ce lucreaza in baruri si petrec 10 ore pe zi in fum de tigara, birouri unde se fumeaza etc.

26/10/11 09:54

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Vorbeam din perspectiva mea, de nefumatoare.

Probabil vrei sa zici fumatoare pasiva. :D

jezzy a scris:

Cei dependenti de droguri sau alcool, nu ma afecteaza pe mine.

Nu te afecteaza pentru ca nu sunt in proximitatea ta asa cum sunt fumatorii. Intre un drogat, un betiv si un fumator cred ca intuiesc langa cine ai vrea sa stai. ;)

26/10/11 09:55

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

+Archangel+ a scris:

Probabil vrei sa zici fumatoare pasiva. :D

Ce urat suna... :D
Si da, poate ai dreptate ca as sta mai degraba langa un fumator, decat drogat/betiv, dar totusi mi se pare aiurea cum fumeaza unii pe unde apuca fara sa-i intereseze.Daca le zici ceva, te ia cu "e o tara libera, am dreptul sa fumez".Aha, si ce se intampla cu dreptul meu la aer curat?!

Ultima modificare de jezzy (26/10/11 10:08)

26/10/11 10:05

ultimul mohican
membru

pai o sa se cam interzica fumatul in locuri publice. bine pare-mi-se ca e interzis si acum dar nu se aplica. dar incetul cu incetul se vor regla treburile ca-n alte tari, restaurante cu locuri pt fumatori si ne, cafenele pt fumatori si cafenele pt nefumatori etc. iar daca fumatul in locurile publice nu va fi complet inlaturat va fi oricum mult diminuat. ceea ce e un lucru bun.

26/10/11 10:19

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
si in lift?....acela nu-i tot loc public ?:D

26/10/11 20:03

ultimul mohican
membru

mai aici mai tine si de bun-simt. eu ca fumator imi aprind o tigara pe strada, in casa sau la bar. dar in lift nu fumez ca e spatiul mic. dar deh.

29/10/11 20:20

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
pe strada e de bun simt?

29/10/11 22:59

ultimul mohican
membru

mai sincer nu stiu masura in care polueaza aerul tigarile, nu rest nu vad de ce nu ar fi. sa nu-mi spui ca pe tine (oricare) ca nefumator, te deranjeaza fumul unuia care trece pe langa tine cu tigara aprinsa.

04/02/12 13:40

april
admin forum

ultimul mohican a scris:

mai sincer nu stiu masura in care polueaza aerul tigarile, nu rest nu vad de ce nu ar fi. sa nu-mi spui ca pe tine (oricare) ca nefumator, te deranjeaza fumul unuia care trece pe langa tine cu tigara aprinsa.

ma deranjeaza. mai rau e cand esti in statie si fumeaza cineva sau cand merge unul in fata ta cu tigara aprinsa.

04/02/12 14:54

ultimul mohican
membru

april, sa fim seriosi exagerezi, daca nici pe strada nu poti evita un fumator, fie el si in statie, atunci..... si nu ma refer la mine, adica eu rar fumez in public ca sunt comod de felul meu si nu merg prea mult pe jos. :)

sunt fumator dar nu m-ar deranja deloc interzicerea fumatului in locuri publice, dar nu cred ca afecteaz pe cineva prea mult ca fumeaza unul pe strada.

04/02/12 15:01

april
admin forum

ai intrebat daca ma deranjeaza si ti-am raspuns. ma pot misca sa nu mai primesc fumul in fata, pot incerca sa depasesc persoana din fata mea ( de obicei merg repede si reusesc ) dar nu se poate mereu. si de ex nu vad de ce as sta eu in ploaie in statie din cauza unui fumator pt ca la adapost i-as primi fumul in fata.

sa fumeze unde vor, atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni.

e bine ca aici in locurile publice este interzis fumatul.

04/02/12 16:33

ultimul mohican
membru

si-n barururi/restaurante? sau sunt cu specific fumataori/nefumatori, sau si una si alta dar incaperi separate in acelasi restaurant? serios acum, ca nu mai stiu.

04/02/12 16:42

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Iti zic eu ce patesc la cofetaria din orasul meu. Eu stau bineinteles in spatiul mic rezervat nefumatorilor, dar ma intorc acasa cu hainele ( care parca zici ca sunt burete si nimic altceva pt ca absorb atata fum de zici ca am fumat eu un pachet intreg ) imbibate de el. Si asta pt ca valul de fum se plimba si pe la noi din celalalt spatiu. Da, din pacate nu este usa intre cele doua si chiar nu inteleg de ce nu au pus.

04/02/12 16:49

april
admin forum

ultimul mohican a scris:

si-n barururi/restaurante? sau sunt cu specific fumataori/nefumatori, sau si una si alta dar incaperi separate in acelasi restaurant? serios acum, ca nu mai stiu.

sunt cateva baruri/cluburi etc doar pt fumatori. vara pe terase se poate fuma, in rest se iese afara pt asta.

04/02/12 22:11

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

ultimul mohican a scris:

bun, hai sa vorbim de unul din viciile de mai sus.hai sa vorbim  despre alcool.ceea ce traiesc si constientizez eu, nu doresc nimanui. asemeni lui jack london, am crezut ca pot controla acest viciu. mare greseala.si la mine si la el. jack s-a sinucis. eu m-am trezit intr-o dimineata, intrebandu-ma cat e ceasul si ce zi e.voi stiti din ceea ce ati vazut, ce inseamna alcoolul, eu stiu personal. si culmea, niciodata nu am  avut probleme. culmea acum cand scriu, sunt beat. sau sub influente.

si acea dimineata era azi. ca sa intelegeti mai bine, eu beau sau pot bea, cantitati industriale, apoi pot juca sah, sau orice altceva. si de genul ma comport la fel.

Intrebare. Ca sa fie tot poporul lamurit.

Vrei sa te lasi de acest viciu ?

later...ce ciuda imi e, nu am citit ce era mai sus. De vreo doua luni am intrat aici dar nu am citit numa inceputul si se pare ca m-am oprit acolo, probabil impotmolit in "dependenta cafelei". :P Ei, fiecare citeste ce il doare. :D

Ultima modificare de daniel (07/03/12 11:57)

07/03/12 11:52

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la