TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Mica noastra publicitate/Anunturi umanitare Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
mady81
membru

Inregistat: 09/09/08
O speranta pentru mine... Ajutati-ma!
Numele meu este Burungiu Madalina, sunt din Tulcea.
Povestea mea a inceput inainte sa apar pe lume. N-am mai avut rabdare sa astept 9 luni ca sa vad lumina zilei, sa ma bucur de viata...
Si astfel m-am nascut prematur, la doar 7 luni...Nici n-am apucat sa deschid bine ochii, sa privesc imprejur...si am cazut intr-o mare de necazuri, nesfarsite, ce-mi calauzesc si acum pasii, zi de zi...
Fiind adusa pe lume la doar 7 luni, plamanii mei au fost prea mici ca sa-mi oxigeneze normal creierul, astfel ca, practic din primele clipe de viata, am suferit de disfunctii ale sistemului nervos central: nu aveam echilibru, nu puteam sta in sezut si la varsta de un an nu-mi puteam tine capul drept...Inca de mica am fost dusa de parintii mei la nenumarati doctori, am umblat prin atatea spitale si centre de recuperare incat le-am pierdut numarul... Am facut gimnastica, ani de-a randul.. doar doar voi avea o sansa, cat de mica sa devin un om normal, sa ma pot bucura de viata, sa alerg, sa zambesc din tot sufletul, sa traiesc! Insa fara nici un rezultat...Am aflat cand am crescut putin si-am constientizat boala mea, de ce sufar: diplegie spastica. De mica, n-am putut sa merg singura, lipsita de echilibru fiind, si singura mea alternativa a reprezentat-o cadrul.... cu care ma deplasez si acum prin casa... si scaunul rulant pentru a iesi in lume.
Desi am fost de mica obisnuita sa cresc astfel, ingradita, am fost intotdeauna optimista, mi-am dorit foarte mult sa merg singura si-am crezut mereu ca la un moment va rasari soarele si pe strada mea..
Astfel, cu aceste ganduri si vise... am ajuns la 27 de ani sa sper pe mai departe ca va exista o sansa oricat de mica pentru mine..
Acum a aparut o sansa si pentru mine. Si-mi doresc atat de mult sa pot profita de ea... de singura sansa ivita in 27 de ani de suferinta...
De curand am aflat ca se face transplant cu celule stem olfactive. Am fost fericita pentru moment, insa apoi au aparut problemele. Transplantul se poate face doar in China, la o renumita clinica, am luat legatura cu ei si m-au programat pe data de 10 maritie 2009. Pntru a putea merge acolo, am nevoie de 20,000 de euro, suma mult prea mare pentru mine, pentru posibilitatile parintilor mei, care ar face orice sa ma vada fericita si sa-mi poata oferi ei aceasta sansa, dar din pacate nu au aceasta posibilitate.
M-am gandit sa va cer ajutorul, pentru a putea merge si eu in China, in speranta ca operatia pe care o voi face ma va ajuta sa devin o fiinta normala, sa pot sa alerg, sa dansez, sa ma bucur de viata.
Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati, asa cum puteti, sa-mi implinesc acest vis pe care il am inca din copilarie, adolescenta si care astazi este mai arzator ca oricare altul.

Va multumesc si cu speranta ca intr-o zi ma voi putea bucura si eu de viata in plenitudinea ei, va imbratisez cu drag,
Burungiu Madalina

Pentru cei care doresc sa ma ajute, pot dona o suma cat de mica in conturile deschise la BRD, pe numele mamei Burungiu Rodica:
in euro: RO39BRDE370SV08302953700
in lei: RO55BRDE370SV08299723700
http://povesteamea.cabanova.ro/  http://www.burungiu.ro/

09/09/08 22:58

mady81
membru

Inregistat: 09/09/08
http://www.burungiu.ro/
http://www.ziuact.ro/display.php?data=2 ... ;id=237381

12/09/08 13:17

simo
membru

Inregistat: 13/04/08
Domnul sa iti ajute, draga mady81. Sper ca Dumnezeu, iti va pregati cat mai multe, persoane care sa te poata ajuta. Si sper sa te poti bucura de viatza, asa cum iti doresti.

15/01/09 19:08

manolo
membru

Inregistat: 15/12/08
fratilor,v-a rog in numele Domnului Isus,rugatii-va pentru fratele meu Teofil,sa se intoarca la Dumnezeu,si sa paraseasca caile lui ,ca ne face mari probleme."Doamne ai mila de mine si de familia mea necajita ,si de toti aceia care sufera in locuintele lor,de atitia amar de ani".La picioarele tale las aceasta dorinta.

08/09/09 23:03

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Dany4Jesus a scris:

O scrisoare deschisa!
Cu toata sinceritate, vin din nou inaintea voastra...

Pacea Domnului Isus Hristos.
Cu acest salut crestin va saluta familia Titi si Lili Biholar. Cel care vi se adreseaza este fratele vostru in Hristos Isus – Cristian (Titi) Biholar Constantin. Sunt frate cu voi in Hristos Isus, deoarece si eu m-am bucurat de nasterea din nou in anul 1993, dupa care in  24 februarie 1994 am fost botezat, iar actualmente sunt membru activ in Biserica Penticostala din localitatea Putna, jud. Suceava.
Multi dintre voi ma cunoasteti mai mult sau mai putin, totusi, va fac de cunoscut faptul ca in urma unui accident suferit in anul 1993 (pe data de 5 august), am o paralizie totala, regasindu-ma in imposibilitatea de a-mi folosi membrele superioare si inferioare. In urma terapiilor intensive am reusit  sa ma pot folosi de brate insa doar in proportie de 10%, din capacitatea lor reala. Imi traiesc viata, dependent de Dumnezeu, de un carucior cu rotile si de 2 persoane absolut indispensabile: sotia mea Lili, si fratele meu Mihai. Cu intentia de a va oferi posibilitatea unei vizualizari a unor secvente curente din viata mea, puteti da click pe Filmulet1; Filmulet2; Filmulet3; Filmulet4  si le veti putea vedea.
Situatia mea insa nu se rezuma doar la probleme de sanatate, ci intampinam ca familie si anumite probleme financiare. Handicapul meu locomotor, a facut ca o nevoie stringenta a familiei sa fie achizitioanarea unui mijloc de transport, dotat cu un sistem de transport a persoanelor cu invaliditate partiala sau totala. Astfel ca majoritatea economiilor noastre au fost canalizate in vederea achizitionarii unui asemenea autoturism. In anul trecut (2008) s-a ivit oportunitatea sa gasim pusa la vinzare un asemenea autoturism marca Chrysler, an de productie 1993, dotat cu toate cele necesare deplasarii unuia cu handicap locomotor. Puteti vizualiza fotografia autovehicolului, doar cu click pe Foto1; Foto2; Foto3 .
Am investit toate economiile noastre, si am apelat la imprumuturi, pentru a cumpara acest mijloc de transport -care avea sa favorizeze si sa usureze foarte mult deplasarile mele in diverse locatii - si pe data de 5 decembrie 2008 am platit suma de 4500 EURO cit a fost pretul de piata al autovehicolului.
Din nefericire, din cauza legilor care se bat cap in cap, nu am anticipat toate implicatiile financiare care aveau sa urmeze. Am aflat ulterior ca doar taxa de poluare ceruta la inscriere se ridica la 1.500 EURO, fara sa mai contabilizam aici si taxele auxiliare si comisioanele aferente, care deasemenea se pot ridica la peste 500 EURO.
Costurile acestea nu le putem suplini la momentul acesta, deoarece pe primul plan se afla returnarea datoriilor pe care reusim sa le facem cu greu, dat fiind si colapsul economic in care ne aflam iar sotiei i-a fost refuzata angajarea din cauza ca trebuie sa vina acasa o data la 5-6 ore pentru 10-15 minute ca sa se ingrijeasca de problemele mele. Doar cu suplimentul social pe care-l primesc de la stat, ne aflam la momentul acesta in imposibilitatea de a plati taxele de minim 2000 EURO pentru inscrierea masinii.
Ne gindim fireste la punerea in vinzare a masinii, insa in conditiile legilor actuale pe piata romaneasca, pierderile ar fi uriase in raport cu ceea ce am investit pina acum. Astfel ca ne-am hotarit ca familie sa apelam la dumneavoastra, si la sprijinul minim pe care l-ati putea oferi pentru cazul nostru.
Suntem constienti ca fiecare resimtim intr-o proportie anume, criza aceasta financiara pe care o traversam, insa avem speranta ca o donatie cit de mica pentru noi, ar reprezenta o imbarbatare si o speranta.
Cu inima stransa va spunem ca puteti realiza efectiv donatia prin transfer bancar/tranzactie bancara in contul care insumeaza urmatoarele detalii:
Numar de cont: 15405033400 [ IBAN RO79BRDE340SV15405033400 ]
Titularul contului: Biholar Constantin Cristinel
Banca la care este inregistrat contul: BRD
Sucursala, si adresa Bancii: sucursala Radauti, judetul Suceava
Mentiunea: Numele si Adresa dumneavoastra de domiciliu

Pentru noi acest cont este "cutia noastra pentru donatii", care de altfel in asemenea situatii de criza pentru familia noastra reprezinta si direct "a-L pune la incercare pe Dumnezeu". Va rugam insistent sa mentionati numele si adresa dmv, deoarece dorim sa va trimitem multumirile noastre; iar daca considerati ca actul dmv de donatie sa ramana sub anonimat, va multumim acum anticipat.

Ingaduiti-mi inca o cerere in finalul acestei scrisori deschise.In a putea anticipa intr-o oarecare masura, cumulul de donatii la care ne-am putea astepta, solicitam din partea dumneavoastra un "PM" in care sa mentionati anticipat suma pe care v-ati hotarit sa o donati familiei noastre.

Cu dragoste in Hristos Isus – Titi si Lili Biholar

Date de contact:
Telefon:  0728700812
Email: titibiholar@yahoo.com
ID: Yahoo Messenger : titibiholar

PS.
Daca cunoasteti persoane cu inima, care ar putea sa ma ajute, m-as bucura daca le-ati face cunoscut situatia mea si le puteti arata sau trimite o copie a acestui mesaj...

11/05/10 17:53

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
daca vreodata aveti resurse diverse si dorinta sa ajutati, pe site-ul urmator http://sperantapentruromania.ro/  vezi gasi ceva cazuri.

28/05/10 22:16

viorel
membru

Inregistat: 01/06/10
pace sunt untanar crestin din salaj si as dori ff mult sa plec in strainatate la munca pt ami scoate fam din saracie am un baietel care incepe scoala si nu am bani sa-i cumpar rechizite scolare daca ma puteti ajuta cumva va rog in numele domnului isus ajutatil pe baietel ca este ff destept la varsta lui de8 ani 0766542015 sau e-mail viorelcoste57@yahoo.com multumesc in numele lui isus amin  suntem o familie intorsi la domnul isus si am dori ff daca sunt frati care ne-ar putea ajuta  mai ales pt baiatul nostru care trebuie sa inceapa scoala si nu am cumparat nimic ca nu avem posibilitatea dar ne vom ruga la isus sa ne deschida oportita DOMNUL SA VA BINECUVINTEZE PE NOI TOTI AMIN

Ultima modificare de viorel (08/09/10 12:36)

08/09/10 12:23

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
In ce biserica mergi in jibou?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

08/09/10 21:42

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
primitsa prin mesaj privat:

"pace!

Ma numesc Anca Popescu si sunt din Alba Iulia..am o rugaminte enorma la tine..varul meu sufera de distrofie musculara..e in scaun cu rotile..si are nevoie de mai multe voturi...te rog mult ajuta-ma sa strang aceste voturi.. este vorba de Ghenescu Nicolae Alexandru..iti las linkul unde poti sa-l votezi.. "aici poti vota" termenul limita este pana in data de 1 dec.. multumesc mult...

Te rog daca poti trimite la toti membrii retelei tanar crestin..

p.s. dupa ce dai vot te rog verifica-ti adresa de email si valideaza votul cu un clik pe linkul care iti apare..

http://www3.incluziune.org/competitie/c ... 1a83f5fbd2

iti doresc multa pace si binecuvantari cu mult drag Anca Popescu"

23/11/11 21:44

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

sperantapentruromania a scris:

Speranta pentru Romania este o asociatie non-guvernamentala, non-profit, organizata pe baza de voluntariat si dedicata actiunilor caritabile si sociale realizate in sprijinul celor mai vulnerabile categorii sociale. Suntem un grup de tineri care dorim sa ii ajutam pe cei in nevoie, anual alaturandu-se proiectelor noastre peste 100 de voluntari.Desfasuram proiecte caritabile din anul 2006. Am inceput timid, cu fonduri minime avand doar 4 voluntari. Astazi proiectele noastre sunt complexe, iar numarul voluntarilor este in crestere de la an la an.

Avem nevoie de sprijinul dumneavoastra intr-unul din cazurile de care ne ocupam.
Pentru al treilea an consecutiv, Asociaţia Speranta pentru România organizează un proiect caritabil cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, pentru 200 de copii ai străzii, din București. Dorim să le oferim o masă caldă, acolo unde sunt ei, pe stradă. De multe ori trecem pe lângă ei, poate oferindu-le un ban. Dar rar, când cineva le oferă o hrană gătită. De Sărbătorile de Iarnă, probabil că ne gândim la diferite cadouri, sau excursii pentru copiii nostri. Vă invităm să ne gândim însă și la copiii străzii. Ei nu au părinți. Ei nu știu ce înseamnă ,,mama” sau ,,tata”. Ei nu stiu ce înseamnă ca cineva să le poarte de grijă, așa cum noi o facem pentru copiii noștri.

Speranța pentru România vă invită să ne unim eforturile, și de Sărbători să putem oferi o masă caldă pentru 200 de copii de pe străzile Bucureștiului. Pentru acest proiect  caritabil , avem nevoie de 4 000 Ron. Acțiunea va fi realizată cu ajutorul voluntarilor noștri, din zona București.

Cu rugamintea de a specifica destinatia, donatiile pot fi facute in modalitatile prezentate mai jos:
1. Online direct cu cardul aici: http://sperantapentruromania.ro/doneaza/
2. Prin PayPal, aici: http://sperantapentruromania.ro/doneaza/
3. In conturile deschise pe numele Asoc. Speranta pentru Romania de mai jos, deschise la Raiffeisen Bank:
-IN LEI: RO 39 RZBR 000 006 001 204 2338 deschis la Raiffeisen Bank
-IN EURO:  RO 24 RZBR 000 006 001 218 9757, la Raiffeisen Bank, CODE  SWIFT: RZBRROBU

Pentru detalii suplimentare ne puteți contacta la adresa de e-mail: misiuneasperantapentruromania@yahoo.com,
Tel:  0766 365 833 sau 0749 402 098

www.sperantapentruromania.ro

20/12/11 18:57

slujire_crestina
membru

Inregistat: 09/01/12
Ajuta un om fara maini si fara picioare sa mearga din nou

Domnul Ion locuieste intr-o casa parasita dintr-o padure, in jud. Caras Severin, la aproximativ 15 km de cea mai apropiata localitate, Bozovici. Nu are adresa, nu are curent electric, iar in zona nu exista semnal la telefonul mobil. In urma cu 9 ani, viata lui s-a schimbat complet, in urma unui accident in padure. Lucra pe un TAF, era iarna si cobora muntele. Masina a derapat si s-a rasturnat intr-o rapa. A fost aruncat afara din cabina, iar cabina a cazut peste el, retezandu-i ambele picioare si toate degetele de la maini. Acum se deplaseaza greu, cu ajutorul unui vechi carucior cu rotile. Din acest motiv si datorita izolarii in care traieste, nu a reusit inca sa obtina pensia de handicap. Visul lui cel mai mare este sa poata merge din nou. Lucrul acesta nu este posibil decat cu ajutorul unei proteze. De aceea, facem un apel la toti romanii care doresc sa il ajute pe domnul Ion cu fonduri pentru cumpararea a doua proteze, pentru ambele picioare. Ambele proteze se ridica la pretul de 3000 de euro (in pret sunt incluse si cheltuielile de transport, tratament si ingrijire).

Viata lui s-ar putea schimba complet, daca noi, cei care ne bucuram astazi de libertatea de a ne misca, am ajuta fiecare in masura posibilitatilor cu fonduri pentru cumpararea acestor doua proteze.

Cei care locuiti in zona Caras Severin, Timisoara, Mehedinti si doriti sa il vizitati personal sau sa il ajutati personal, ne puteti contacta si ne putem deplasa impreuna la domnul Ion.

Mai jos, va prezentam un material video realizat in luna noiembrie 2011, cand asociatia noastra l-a ajutat cu haine, alimente si o soba de incalzit:

http://vimeo.com/32392380

Cei care sunt interesati ca sa il ajute pe domnul Ion, ne pot contacta la adresa de email: misiuneaslujirecrestina@gmail.com, sau la telefon:  0766 365 833  sau  0749 402 098

http://slujirecrestina.ro/ajuta-persoan ... a-din-nou/

12/01/12 16:36

Site web  
slujire_crestina
membru

Sabin Firizoiu il iubeste pe Dumnezeu si de 1 an de zile studiaza Biblia. Familia lui trece prin mari incercari (sotia Roxana sufera de Lupus). Pe data de 24 februarie Sabin va implini 45 de ani. In urma cu 3 saptamani a suferit un preinfarct, iar in urma investigatiilor s-a descoperit ca sufera de "dilatatie anevrismala a aortei toracale ascendente" ceea ce va necesita schimbarea aortei afectate. In cuvinte mai simple, aorta este atat de dilatata incat in orice moment poate sa se fisureze ceea ce va fi fatal pentru Sabin. Din acest motiv este nevoie de operatie urgenta la Timisoara. Din pacate costurile operatiei in momentul de fata depaseste cu mult posibilitatile financiare a acestei familii, singurul lor venit in momentul de fata fiind un ajutor de somaj. Operatia va costa 2 500 de euro sau 10 000 lei. Dupa spusele medicilor, fiecare zi care trece ii poate fi fatala.

Avem insa incredere in Dumnezeu ca va misca inimile fratilor nostrii din tara si din strainatate, si impreuna fiecare din putinul lui vom reusi sa strangem suma necesara pentru operatie. Este o incercare grea pentru aceasta familie, dar stim ca toate lucrurile merg spre binele celor care iubesc pe Dumnezeu si pentru Gloria Lui.

Cei care doriti informatii suplimentare va rugam sa ne contactati la adresa de email: misiuneaslujirecrestina@gmail.com sau telefon: 0766 365 833 sau 0749 402 098 sau accesand http://slujirecrestina.ro/proiecte-de-viitor/salveaza/

16/02/12 17:14

Site web  
slujire_crestina
membru

COD PORTOCALIU pentru batranii strazii din jud. Bihor

In comuna Batar jud. Bihor, Slujire Crestina sustine un adapost pentru batranii strazii. In ultimile zile, datorita iernii foarte grele si a gerului de afara, am adunat din gari si de pe strazi, batranii fara adapost pe care i-am gasit. In momentul de fata in adapost sunt 25 de batrani, care primesc din partea noastra hrana, adapost si ingrijire permanenta. Numarul solicitarilor este si mai mare insa adapostul are o capacitate de numai 30 de locuri. Iarna aceasta grea ne-a luat prin surprindere si avem nevoie de lemne suplimentare. De asemenea, numarul mare de batrani depaseste posibilitatile noastre financiare…acest adapost functioneaza prin credinta. Cei care doresc si pot sa ne sustina, avem nevoie de: fonduri pentru lemne de foc, alimente, tacamuri, paturi, lenjerii de pat sau resurse financiare.

Pentru cei interesati si pentru informatii suplimentare va rugam sa ne contactati la adresa de email: misiuneaslujirecrestina@gmail.com saun telefon: 0766 365 833 sau 0749 402 098

Cei care doriti sa vizitati personal adapostul pentru batranii strazii din comuna Batar, jud. Bihor, va rugam sa ne comunicati lucrul acesta pentru a va indruma acolo.

http://slujirecrestina.ro/adapost-pentr ... jud-bihor/

22/02/12 16:30

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
slujire_crestina, cu permisiunea ta, as vrea sa lamurim cateva aspecte:
1. rubrica "mica publicitate" a fost creata pt userii (cat de cat activi) ai acestui forum - nu este un loc in care vine cine vrea, sa faca reclama la ce vrea;

2. acesta este un forum de discutii, si nu o fundatie de caritate;

multumim pt intelegere :)

22/02/12 16:42

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la