TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Talent /calitati /aptitudini Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Talentul este capacitatea cuiva de a face ceva prin munca si atentie; este un fel de putere aplicata in mod voluntar, spre deosebire de geniu, care este o sclipire involuntara, imposibil de controlat.

Adevarata tragedie a vietii nu este sa n-ai decat un singur talent, ci sa nu vrei sa-l folosesti nici macar pe acela.

Multi oameni si-au transformat viata intr-un cimitir, pentru ca au preferat sa-si ingroape talentul.

Daca fiecare om ar ramane in viata la ceea ce are talent, vacile ar fi mult mai bine ingrijite.

Daca munca asidua nu este un talent este in orice caz cel mai bun inlocuitor al lui.

Unul din lucrurile pe care fiecare om le face mai bine decat altii este sa-si descifreze propriul scris de mana.

Numai un om mediocru este intotdeauna egal cu sine insusi.

Dumnezeu este partenerul nevazut in orice lucrare de calitate.

Dumnezeu nu ne vrea intotdeauna sa facem lucruri extraordinare; de cele mai multe ori El ne vrea sa facem lucruri ordinare, dar extraordinar de bine.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/01/07 19:23

   
MathiasWolthuis
membru

Locatie: Reghin, Romania
Inregistat: 08/02/10
Din pacate multi crestini (mai ales in biserici mai mari) se uite mereu cum poate folosi talentul lor pe scena si la locuriile unde sunt vazute de oamenii.
dar cand vine vorba de a curata de exemplu toaleta,.. atunci cine se mai ofera?

Imi place ce ai zis jezzy,  si cred ca cu toti ar trebui sa facem ceva cu ceea ce avem, si sa nu ne mai uitam la ceea ce nu avem.

Fa toate lucruriile ca cum le-ai face pentru Dumnezeu,
Slujeste-l pe Domnul in tot ce vei face!


_______________________________________
Faith is the substance of things hoped for, the evidence of things not seen (Hebr 11:1 / Evrei 11:1)

13/02/10 20:45

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
aici se posteaza doar maxime etc , nu se si comenteaza.

comentariile la COMENTARII, unde iti vei gasi si mesajul tau.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/02/10 21:00

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
"Numai cand iti folosesti darurile pentru a-i binecuvanta pe altii, vei experimenta adevarata satisfactie."

sursa: Meditatii zilnice- Bob Gass


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

13/12/11 23:43

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net