TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Comunicarea Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
sa stii ca si eu am zile din alea:D,desi nu cred ca sunt 3 sau 4 din 7 :)mie nu imi place sa discut foarte mult pe o tema adica ceva de genul:chiar daca am stabilit cum o sa facem intr-o anumita situatie iar sa revenim si sa vorbim de nu stiu cate ori pana trece...urasc chestia asta :D

o sa comunici ca o sa te doara capul sa o asculti doar pe ea[glumesc] :P

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

23/06/10 17:33

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:02)

23/06/10 17:41

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

homeless a scris:

... ce bine ca poti sa-i arati ca o iubesti si in alte moduri

asta tot comunicare este.

Exista comunicare verbala, para-verbala si non-verbala.

23/06/10 17:58

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:02)

23/06/10 18:07

copilu
Exclus

Inregistat: 11/05/10
imi e si lene sa mai deschid gura ca sa raspund la intrebari si am observat ca mai ales dimineata pana dupa amiaza. parca nu imi pot deschide gura, ma simt plictisit de lume, de toate prostiile... e o stare de plictis maxim. pur si simplu atuncea nu imi place sa ma bage careva in seama si nici sa nu imi vorbeasca..

23/06/10 19:42

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

copilu a scris:

faptul ca o voi iubi ma va ajuta sa comunic mai des?

Nu, nu te va ajuta dar te va forta. ;)

24/06/10 09:09

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Citesc acum o carte foarte interesanta "Asculta-ma, ca sa te ascult". Sunt cateva aspecte esentiale pe care le-am experimentat in relatiile mele cu cei din jur, mai ales in ultima perioada si merita sa le impartasesc cu voi.

Dupa cum stim, comunicarea implica doua sau mai multe persoane. Unul vorbeste, iar celalalt asculta. Ascultarea este una din componentele esentiale ale comunicarii.

In carte se pune accent pe ascultarea celui care iti vorbeste. Atunci cand ascultatorul este receptiv suntem capabili sa clarificam ceea ce gandim si sa descoperim ceea ce simtim. Descriindu-ne experienta unei persoane care ne asculta, suntem mai capabili sa ne ascultam pe noi insine.

De asemenea, un bun ascultator este un martor, nu un judecator al experientelor tale. Sa fii auzit, inseamna sa fii luat in serios. A fi  ascultat este modul prin care descoperim ca suntem intelesi si acceptati sau nu. De multe ori ne pasa de oamenii care ne asculta, chiar ii iubim, insa cel putin pentru o perioada ne folosim de ei.

Psihoanalistul Heinz Kohut, spunea ca atunci cand suntem activati de nevoia de apreciere, ne raportam la ceilalti ca la obiecte ale sinelui. El se referea la acea persoana la care ne raportam nu ca la o persoana cu propriul program, ci la o persoana care este acolo.

Ascultatul are o forta in modelarea caracterului, deoarece cuvintele au puterea de a potrivi si impartasi experientele - sau de a le contrazice sau falsifica.

Nevoia de ascultare se bazeaza partial pe nevoia de a mentine sentimentul importantei. De asemenea, atunci cand suntem ascultati creste stima de sine.

Daca aveti si voi experiente, in acest sens, care sa confirme/infirme cele scrise mai sus, astept sa le comunicati la acest topic. Doar asa invatam unii de la altii. :)

27/11/11 13:14

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

antonela a scris:

Nevoia de ascultare se bazeaza partial pe nevoia de a mentine sentimentul importantei. De asemenea, atunci cand suntem ascultati creste stima de sine.

Fraza asta imi aminteste de rolul de salvator descris de analiza tranzactionala.

E fascinanta psihanaliza, nu zic nu, dar scapa din vedere anumite aspecte. Omul, dupa pararea mea este mai mult decat o suma de nevoi.

Nu trebuie neaparat sa simti nevoia sa asculti pe cineva, ci sa o faci din dorinta de a sluji Lui Dumnezeu. Rolul de madulare ale aceluiasi trup cred ca scapa cumva psihanalizei. :) Poti sa asculti pe cineva, cand are nevoie sa fie ascultat, fara a te simti obligat de bun simt sau de nevoia ta de gadilare a Eului, ca un act altruist,ci ca o jertfa de bun miros  adusa Lui Dumnezeu.

Ultima modificare de MRU (29/11/11 09:04)

29/11/11 08:59

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

MRU a scris:

Nu trebuie neaparat sa simti nevoia sa asculti pe cineva, ci sa o faci din dorinta de a sluji Lui Dumnezeu. Rolul de madulare ale aceluiasi trup cred ca scapa cumva psihanalizei. :) Poti sa asculti pe cineva, cand are nevoie sa fie ascultat, fara a te simti obligat de bun simt sau de nevoia ta de gadilare a Eului, ca un act altruist,ci ca o jertfa de bun miros  adusa Lui Dumnezeu.

Asa e, nu e necesar sa simti nevoia sa asculti pe cineva. Atunci cand asculti pe cineva, o faci cu responsabilitate, cu dragoste, ca pentru Domnul, pentru a-l intelege pe cel care iti vorbeste sau pur si simplu pentru a-i fi alaturi.

antonela a scris:

Aici, cred ca se referea la faptul ca persoana care este ascultata se simte importanta, simte ca cineva ii este alaturi, ca este cineva caruia ii pasa de ea. Si da, am experimentat de multe ori ca atunci cand eram ascultata, sa ma simt altfel, mai eliberata. Simteam ca exista cineva caruia ii pasa de ceea ce spun.

* Ceea ce am scris mai sus, e ceea ce am spicuit din carte. Mi s-a parut interesant si am vrut sa impartasesc cu voi, pentru a comenta ulterior.

29/11/11 19:50

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Nu trebuie neaparat sa simti nevoia sa asculti pe cineva, ci sa o faci din dorinta de a sluji Lui Dumnezeu.

Daca nu simti nevoia sau, mai degraba, dorinta de a asculta atunci nu poti empatiza iar acest lucru se va vedea.

30/11/11 09:35

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Si eu cred la fel, iar empatia este o calitate principala daca nu chiar primordiala pentru un adevarat psiholog, si de nelipsit la un adevarat crestin. As spune (sper sa nu gresesc) ca, fara empatie nu poate exista iubire adevarata.

30/11/11 16:39

+Archangel+
Moderator

Pai dorinta de a-L sluji pe Dumnezeu te obliga sa-l asculti pe celalalt. Tot acolo ajungem.

01/12/11 08:23

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Nu te obliga nimeni, pentru ca nu toti au capacitatea asta. Nu e o calitate comuna. Sunt oameni care asculta pe altii si pun suflet si stiu ca a putea sa faca asta e un dar de la Dumnezeu, sunt oameni care asculta si atat. Fiecare il poate sluji pe Dumnezeu altfel. antonela s'a referit ca cei care stiu ca au darul asta de la Dumnezeu, il folosesc altruist, doar pentru a ajuta pe ceilalti si a'si intari credinta si a'I sluji Lui. Poti avea dorinta sa ii slujesti lui Dumnezeu asa, dar daca nu ai darul asta, nu ajungi tot acolo.

01/12/11 08:28

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Daca nu simti nevoia sau, mai degraba, dorinta de a asculta atunci nu poti empatiza iar acest lucru se va vedea.

Nu intodeauna mananci ca ti-e foame(=nevoia de hrana), ci uneori mananci ca iti place. :D
Cred ca noi am folosit acealasi termen pentru a descrie 2 nevoi diferite. Una e nevoia de a asculta pe cineva, si alta nevoia sa fi ascultat de catre cineva. Am inteles mai tarziu ca antonela se referea la situatia cu nr.2, dar n-am avut timp sa clarific.

Sunt putine persoane(cred eu) care asculta pe altii, din nevoia de a se simti importanti. Analiza tranzactionala considera ca astfel de persoane isi asuma rolul de salvator. Motivatia pentru a asculta pe cineva trebuie sa fie dragostea si altruismul. Sau macar datoria daca acest lucru tine de profesia ta, dar si in alegerea unei profesii conteaza pana la urma dragostea pentru semeni.

E adevarat ca te simti mai bine cand esti ascultat. Nu intamplator oamenii platesc o avere psihanalistilor. Cred ca e o nevoie profund umana. Omul este o fiinta sociala. Pare cam tehnica exprimarea ascultarea creste "stima de sine"; eu prefer sa cred ca atunci cand ne spunem cuiva pasul simtim ca nu suntem singuri, ca contam pentru cineva.

01/12/11 13:44

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la