TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Manase Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cine este el?

- este fiul lui Ezechia si Heftiba 2 Imp. 21 :1;
- incepe sa domneasca de la 12 ani; 10 ani a fost coregent cu tatal sau;
- a domnit 55 de ani in Iuda, fiind cel mai longeviv rege;
- a fost considerat cel mai rau rege al lui Iuda;

2 Imparati (2 Regi) 21

2. El a facut ce este rau inaintea Domnului, dupa uraciunile neamurilor pe cari le izgonise Domnul dinaintea copiilor lui Israel.

3. El a zidit din nou inaltimile, pe cari le daramase tatal sau Ezechia, a ridicat altare lui Baal, a facut un idol al Astarteei, cum facuse Ahab, imparatul lui Israel, si s-a inchinat inaintea intregei ostiri a cerurilor si i-a slujit.

4. A zidit astfel altare in Casa Domnului, macar ca Domnul spusese: "In Ierusalim Imi voi pune Numele."

5. A zidit altare intregei ostiri a cerurilor in cele doua curti ale Casei Domnului.

6. Si-a trecut pe fiul sau prin foc; se indeletnicea cu ghicirea si vrajitoria, si a tinut la el oameni cari chemau duhurile si ghiceau viitorul. A facut din ce in ce mai mult ce este rau inaintea Domnului, maniindu-l.
[...]
16. Manase a varsat deasemenea mult sange nevinovat, pana acolo incat a umplut Ierusalimul dela un capat la altul, afara de pacatele pe cari le-a savarsit si in cari a tarat si pe Iuda, facand ce este rau inaintea Domnului.

Pare un pic paradoxal. Cel mai rau rege al lui Iuda este si cel mai longeviv! Oare doarme Dumnezeu???
Nu, cu siguranta, nu!

Raspunsul se afla in 2 Cronici 33:

Domnul a vorbit lui Manase si poporului sau, dar ei n'au vrut sa asculte.

Atunci Domnul a trimes impotriva lor pe capeteniile ostirii imparatului Asiriei, cari au prins pe Manase si l-au pus in lanturi. L-au legat cu lanturi de arama, si l-au dus la Babilon.

I-a facut rugaciuni; si Domnul, lasandu-Se induplecat, i-a ascultat cererile, si l-a adus inapoi la Ierusalim in imparatia lui. Si Manase a cunoscut ca Domnul este Dumnezeu.

Nu e minunat modul in care lucreaza Dumnezeu?!

11/07/09 14:35

adriana
membru

Numele Manase inseamna uitare. Intr-un fel mi se pare curios ca Ezechia i-a pus acest nume... Manase s-a nascut la 3 ani dupa ce Ezechia a fost vindecat...Oare ce vroia sa uite?

E drept, ca numele i se potriveste, insa de minune. Manase, in toate faptele sale, arata ca a uitat de Domnul. Sau mai bine zis ca nu l-a cunoscut.

Stau si ma intreb de unde atata idolatrie in viata lui Manase ?! Tatal sau, cu mici exceptii, a facut ce este bine inaintea Domnului...Sigur ar fi o ipoteza...oare Manase sa fii stiut hotararea lui Dumnezeu de-a duce urmasii lui Ezechia in Babilon(2 Imparati 20:12-19)?! poate asa a incercat el sa intoarca "norocul" in favoarea lui?! Indiferent care a fost motivatia lui, cert este ca el s-a pocait de faptele sale si Domnul l-a iertat si i-a redat si imparatia.

O mare incurajare si pentru noi: sa venim inaintea lui Dumnezeu  cu toate faptele noastre pentru ca El este bun si ne iarta!

Atentie: Manase nu doar a strigat catre Domnul, el apoi a si perseverat in fapte bune! 2 (Cronici 33:14-18)

De asemenea, este de remarcat modul in care el a venit inaintea lui Dumnezeu, in rugaciune:
1.cu staruinta;
2.adanc smerit! (2 Cronici 33:12)

13/07/09 12:35

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Pai, in cazul acesta nu este cel mai rau rege din Iuda. Daca s-a pocait cu adevarat, este altul, nu?

13/11/11 18:59

adriana
membru

Pai...daca masori rautatea cum masori altitudinea, eu cred ca iese pe primul loc. :D
El a dat frau liber poporului sa comita nelegiuri(crime) si sa se inchine idolilor. Faptele lui odioase au ramas consemnate in istorie, nu s-au evaporat. Si talharul de pe cruce, a ramas talhar chiar daca a ajuns in rai. :D

Totusi Domnul nu S-a intors din iutimea maniei Lui celei mari de care era aprins impotriva lui Iuda, din pricina tuturor celor ce facuse Manase ca sa-L manie. (2Reg.23:26)
Lucrul acesta s-a intamplat numai dupa porunca Domnului, care voia sa lepede pe Iuda dinaintea Lui, din pricina tuturor pacatelor savarsite de Manase (2Reg.24:3)
si din pricina sangelui nevinovat pe care-l varsase Manase si de care umpluse Ierusalimul. De aceea, lucrul acesta Domnul n-a vrut sa-l ierte. (2Reg.24:4)

Ultima modificare de MRU (14/11/11 14:14)

14/11/11 13:13

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la