TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Oameni de stiinta celebri crestini Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Cum se impaca stiinta cu religia/credinta? Un raspuns il putem afla si studiind viata unor oameni se stiinta celebri care au crezut ca exista Dumnezeu, unii dintre fiind chiar crestini recunoscuti si consacrati. Despre multi am invatat la scoala, dar ce stim despre viata lor, nu doar despre inventiile si descoperirile lor ?

Enumar cativa , dintre cei mai cunoscuti, si care din cate stiu eu au fost credinciosi :

Robert Boyle, Michael Faradey, Isaac Newton, Lord Kelvin, Blaise Pascal, Louis Pasteur, Johannes Kepler si Ambrose Fleming.

Si sunt cu siguranta mai multi. Cine stie despre ei este invitat aici sa scrie aici ce stie . Si cei care doresc sa afle mai multe la fel :) .

20/09/08 21:54

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
sparg eu gheata :D

cateva marturii cu privire la Biblie, a unor oameni de stiinta celebri:

GALILEO GALILEI, cunoscutul astronom, fizician şi matematician, declară într-o scrisoare că: "Sfânta Scriptură nu poate niciodată să mintă sau să rătăcească. Adevărurile ei sunt absolute şi neîndoielnice”.

ROBERT BOYLE, întemeietorul chimiei ştiinţifice, a lăsat aceste cuvinte prin testament: "Faţă de BIBLIE, toate cărţile omeneşti, chiar cele mai bune, sunt numai ca plantele care primesc toată lumina şi strălucirea lor numai de la soare."

BLAISE PASCAL, vestitul matematician, fizician şi filozof francez, scrie: "Scriptura are pasaje pentru a consola toate condiţiile şi pentru a intimida toate condiţiile”.

JOHN F. W. HERSCHEL, astronom şi fizician englez spune: "Toate descoperirile omeneşti par a fi făcute numai cu scopul de a confirma cu o şi mai mare putere adevărurile care vin de sus, şi care sunt cuprinse în Sfintele Scripturi”.

Ultima modificare de feedback (27/09/08 13:41)

27/09/08 13:41

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
MICHAEL FARADAY, distins bărbat de ştiinţă, fizician şi chimist englez, fondatorul concepţiei despre câmpul electromagnetic, a descoperit benzenul, a descoperit fenomenul de inducţie electromagnetică, a descoperit legea electrolizei, etc.... dar a fost şi un bun creştin, un bun credincios.
În timp ce ţinea prelegeri ştiinţifice, dădea şi lecţii biblice. Într-o zi fu găsit de un prieten al său, cu capul plecat asupra Bibliei şi cu ochii plini de lacrimi. Acesta îl întrebă dacă e bolnav. "Nu, ceea ce mă umple de tristeţe, este faptul că oamenii rătăcesc aşa de mult, fără să ia în seamă această Carte, care poate să-i călăuzească".

EULER LEONHARD, mare matematician şi fizician elveţian, creatorul calculului variaţiilor, a pus bazele teoriei ecuaţiilor diferenţiale, a elaborat cinematica şi dinamica corpului solid, a pus bazele teoriei giroscopului, etc., dar ştiinţa nu l-a făcut necredincios, ci din contra, pe lângă alte lucrări ştiinţifice, pe la 1767 scrie cartea "Apărarea revelaţiei divine, faţă de obiecţiunile liber-cugetătorilor". Deci, nu numai că credea el, ci în chip deschis şi documentat căuta să apere credinţa în revelaţia divină.

ISAAC NEWTON, mare matematician, fizician şi astronom englez a realizat formula binomului, care-i poartă numele, a studiat dispersia luminii, a inventat telescopul cu oglindă, a adus contribuţii la fundamentarea mecanicii, a descoperit legea atracţiei universale, etc. E unul din cei mai cunoscuţi oameni de ştiinţă.
Cu toate că a ajuns aşa departe în ştiinţă şi atât de renumit, el a rămas până la moarte un zelos cititor al Bibliei, pe care o considera adevăratul Cuvânt al lui Dumnezeu.
Pe monumentul lui din Westminster, se află următoarea inscripţie: "Interpret sârguincios, înţelept şi corect, al naturii şi al Sfintelor Scripturi. Prin filozofia sa, el a afirmat măreţia lui Dumnezeu cel Atotputernic, iar prin caracterul său, exprima simplitatea evanghelică".
În legătură cu proorociile Scripturii el spune: "Dumnezeu a dat profeţiile nu spre a satisface curiozitatea oamenilor făcându-i să vadă mai dinainte lucrurile care urmează, ci pentru că după ce s-au împlinit să poată fi interpretate prin evenimente şi astfel Providenţa Sa, nu a interpretului, să fie arătată lumii".

02/10/08 14:42

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Am un profesor la facultate care susține că toți oamenii celebrii de știință care au fost creștinii,  au susținut existența Lui Dumnezeu  din necunoștință.  Adică, ei fiind pionierii anumitor ramuri ale științei, nu au avut la îndemână mulțimea informațiilor de astăzi.

Voi ce părere aveți ?

22/10/10 17:25

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
mi se pare cam eronata sau oarecum exagerata aceasta afirmatie. in schimb este drept ca-n trecut nu era asa usor sa zici sunt ateu sau agnostic. sunt destul de multe cazurile in care diversi oameni au avut de suferit ca l-au negat pe Dumnezeu. dar totusi sunt destui profesori sau savanti si-n zilele noastre ce cred in Dumnezeu. si azi nu mai sunt amenintati cu temnita sau altceva.

Ultima modificare de ultimul mohican (22/10/10 17:42)

22/10/10 17:41

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Ha ha ha, ce tare! Dar de unde stie profesorul tau ca din necunostinta? Si care e acea multime de informatii? Nu cumva cei care nu sustin existenta lui Dumnezeu sunt ignoranti fata de indiciile pe care ni le da lumea in care traim? Daca Darwin ar fi stiut cat de complexa e celula si ar fi avut si niscai cunostinte de genetica azi nu am mai fi auzit de el.

11/11/10 09:15

Andreea
membru

Ai auzit de Adrian Pătruţ? Dacă nu, google-eşte. Aflii muuuulte lucruri interesante despre el...Paranormal şi ozn-uri. :D)).

ps. sper să nu citească pe aici că nu mai primeşte nici o Andree la examen. :D :D

11/11/10 22:17

+Archangel+
Moderator

Nu stiu ce sa zic, ai si tu grija cu astfel de personaje! :D Banuiesc ca faci chimia cu el. Invata chimia si mai mult de atat nu discuta cu el. Bafta!

Hai ca suntem off-topic. :D

12/11/10 08:49

lucianstef
membru

Inregistat: 20/07/11
Hakwing a spus ca nu exista rai...ci e o inventie a oamenilor doar ca sa nu le fie frica de moarte...

02/08/11 08:58

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Dar Hakwing a fost crestin? Eu nu cred ca un crestin face asemenea afirmatii fie el si om de stiinta.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/08/11 09:04)

02/08/11 09:03

+Archangel+
Moderator

Iar eu zic ca nu exista lucianstef. Asta inseamna ca e adevarat?

02/08/11 10:51

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

Am un profesor la facultate care susține că toți oamenii celebrii de știință care au fost creștinii,  au susținut existența Lui Dumnezeu  din necunoștință.

Cere-i sa iti explice cum se face ca oameni de stiinta actuali, in cunostinta de cauza, avand toata baza stiintifica la indemana, cred in Dumnezeu. De exemplu (daca e chimist profu' asta) M. Behe (autor al "Darwin's black box", expert in masini moleculare). E un chimist ilustru care, impreuna cu alti oameni de stiinta, in mare parte necrestini, au analizat dovezile si au concluzionat, pe fundamente stiintifice, ca evolutia este doar un basm, aceasta neputand avea loc, datorita principiului complexitatii ireductibile. Sunt curios de raspunsul pe care il vei primi, daca vei primi unul. Personal ma indoiesc ca o sa il intrebi. Sper sa ma insel.

12/11/11 22:33

Site web  
Old
Moderator

Nu are rost sa il intrebe de vreme ce nu a argumentat(profesorul) inseamna ca nu stia. Sa-l intrebe cred ca inseamna risipa de timp.

13/11/11 18:37

Andreea
membru

@ T-pop, nu mai fac chimia cu el de aproape 2 semestre. Daca voi avea ocazia il voi intreba. Nu vad nici o rusine pentru care nu as face-o. ;)
@Old, nu ar fi o risipa de timp. Poate ca isi va pune intrebarile mai serios. :)

13/11/11 18:42

Old
Moderator

Replici va avea negresit, dar ma indoiesc sa aiba replici "stiintifice". Ma bazez pe tine sa-i raspunzi cum iti va da Duhul in ceasul acela. :)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (13/11/11 18:45)

13/11/11 18:45

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la