TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Misiune/Misiunea şi biserica Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
nu inteleg ce a fost gresit in exprimarea lui romanescu..fiecare dintre noi crede ceva..fie că folosim sintagma "eu cred",fie ca nu,de fapt cu toţii vorbim şi acţionăm pe baza a ceea ce credem.

Şi eu cred la fel,ca şi romanescu..nu e nevoie de zile întregi de evangelizări ..chiar şi 15 minute pot aduce roadă şi pot convinge pe cineva că este păcătos şi are nevoie de salvare..În fond nu oamenii sunt cei care mântuiesc ci Duhul Sfânt îi face pe oameni conştienţi că au nevoie de Dumnezeu.

Biserica e cea care se roagă pentru cei care au darul de a fi evanghelişti..atunci când aceştia merg în alte biserici în care nu prea sunt lucrători..şi chiar fiecare membru al bisericii poate fi un martor al lui Hristos printre vecinii săi.

09/07/08 11:18

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Problema nu a fost cu "eu cred" ci cu restul propozitiei.

09/07/08 11:25

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mie mi se pare ca evanghelizarea este expunerea Evangheliei care poate fi facuta fie la nivel de organizatie fie la nivel individual, programat sau spontan. Misiunea, din punctul meu de vedere, este o evanghelizare facuta intr-un mod organizat si programat.

17/07/08 09:31

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Dacă tot văd că nu se înghesuie nimeni la acest topic,aş vrea să vă povestesc cum a devenit biserica din care provin,una misionară.

Acum 1 an şi 8 luni,a venit la noi la biserică o familie tânără,şi a avut o prezentare powerpoint,despre ce urmau să facă în ţara în care plecau în misiune .Oamenii din biserică au fost foarte impresionaţi,mai ales că au văzut şi poze de acolo..şi au putut să ia contact vizual cu ei.La sfârşitul bisercii ne-am rugat pentru ei ca şi biserică,am făcut o colectă,şi i-am încurajat verbal.

Însă am uitat să spun un amănunt important.În aceeaşi după amiază,a mai venit un frate pe la noi.Aşa încât la sfârşit,înainte să se anunţe că putem pleca,fratele ne-a lansat o provocare.Şi a spus să "îi înfiem" ca şi biserică să îi susţinem.Fraţii din conducere au privit miraţi,dar au rămas la urmă şi au discutat.Şi în urma acestor discuţii a rămas ca în fiecare lună să le trimitem câte 10 euro(probabil vă gândiţi că e puţin,dar fraţii nu au vrut să se hazardeze la mai mult,mai ales că biserica e mică,şi sunt mulţi bătrâni).Aşa încât de când au plecat,biserica le trimite lunar bani.Şi,spre surprinderea tuturor, s-a ajuns la 100 de euro,iar în unele luni chiar la mai mult.Iar la adunare generală,s-a constatat că aproape jumătate din banii daţi de membrii bisericii,au fost destinaţi misiunii.

În afară de banii pe care îi trimitem,citim în biserică scrisorile de informare pe care le trimit şi ne rugăm specific pt ei.

Şi Domnul ne-a făcut astfel o binecuvântare pentru ei,dar şi pentru oamenii de acolo,care pot auzi Evanghelia. :)

24/07/08 20:20

Site web  
Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Da!E minunat când ştii că o rugăciune de-a ta,o anumită sumă dată de tine (în cutia destinată misionarilor),un e-mail trimis unui misionar (prin care îl îmbărbătezi),poate să fie o adevărată comoară.
Ceea ce am observat eu e că în biserică (cel puţin cea pe care o frecventez),oamenii se roagă pentru misionari.Ceea ce mă deranjează e că o fac uneori în mod general... .Aşa făceam şi eu,dar mi-am dat seama că e mult mai bine când te rogi specific.Adică,te rogi pentru nevoi concrete,te interesezi de acea familie,şi o susţii constant în rugăciune,poate şi financiar.
Poate că ceea ce ar trebui biserica să facă pentru misiune e să se roage mai mult,să susţină financiar lucrarea misionară,şi să încurajeze pe cei care au pe inima această lucrare.

Ultima modificare de Andreea (16/08/08 12:00)

16/08/08 11:59

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

+Archangel+ a scris:

Mie mi se pare ca evanghelizarea este expunerea Evangheliei care poate fi facuta fie la nivel de organizatie fie la nivel individual, programat sau spontan. Misiunea, din punctul meu de vedere, este o evanghelizare facuta intr-un mod organizat si programat.

Citeam mai devreme pe net o explicatie a diferentei: cica, misionar(apostol) e cel care merge neaparat intr-o alta tara, sau intr-o alta cultura, cu trimiterea bisericii.

M-am gandit ca daca aici in Romania un crestin merge sa-i evanghelizeze pe tigani el este misionar(apostol). Daca merge sa-i evanghelizeze pe romani e... evanghelist. Daca in schimb un credincios de la tigani ii evanghelizeaza pe romani el este apostol(misionar), iar daca merge la ai lui, este doar...evanghelist. :rolleyes: Hm
(incurcate sunt caile...)

Ultima modificare de emanuel (03/12/10 09:29)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

03/12/10 09:29

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Sa fie diferenta intre evanghelizare si misiune?

Sau doar organizatoric?
Iar daca e organizat de biserica inseamna ca-i misiune?

04/11/11 20:37

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la