TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 16 17 18 19
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

irlanda a scris:

Ar trebui sa prezinte Evanghelia lui Dumnezeu care in primul rand il constientizeaza pe om de ceea ce a facut Dumnezeu pentru salvarea omuli prin moartea Domnului Isus pentru pacatele noastre, de ingroparea Sa si de invierea Sa.

Da eu si asta spun oamenilor in "vestea buna" care le-o prezinta. Dar tu cum n-ai stat de vorba cu nici unul, de unde sa stii...

irlanda a scris:

Munca voastra de a duce in ratacire oamenii in mod cert nu-i pentru Imparatia lui Dumnezeu.

Ratacire este ceea ce crezi tu nu ceea ce prezinta un om din Cuvantul lui Dumnezeu.

irlanda a scris:

Un martor iti vine acasa cu lectiunile invatate de la mentorii lor sau din biblia lor "Turnul de veghere".

Cand ai sa stai de vorba cu un martor atunci mai vorbim.
In primul rand atutudinea ta nu lasa loc unei discutii civilizate .

irlanda a scris:

Imagineaza-ti ce placuta-i stricaciunea voastra inaintea lui Dumnezeu atunci cand amagiti oamenii cum ca nu exista iadul vesnic, 

Unde exista iadul vesnic? Si ce se intampla acolo?

irlanda a scris:

cand negati dumnezeirea lui Hristos   

Cine neaga faptul ca Hristos nu ar fi un dumnezeu? Si Satan e un dumnezeu ( vezi 2 Corint. 4:4)

irlanda a scris:

sau cand spuneti de Duhul Sfant ca nu este decat  o forta creata de Dumnezeu gen electricitate sau forta gravitationala..., 

Citeste Faptele A. 1:8.

irlanda a scris:

sau ca mantuirea se obtine prin fapte proprii si nu este accesibila decat pentru cei 144.000...

Credinta fara fapte este zadarnica(Iacov cap 2) si matuirea vine in urma credintei, mantuire care este accesibila tuturor care o cauta.

irlanda a scris:

Problema voastra nu este ca nu sinteti placuti lumii ci ca nu sinteti placuti credinciosilor care nu reprezinta lumea ci pe Dumnezeu. 

Nu suntem placuti "credinciosilor" ca Pavel inainte de a vedea slava lu Christos care prigonea pe apostoli.

irlanda a scris:

Si cum ati putea sa fiti placuti de Dumnezeu si de cei care-L urmeaza, cand voi lucrati/munciti impotriva Lui?

Nu lucreaza impotriva Dumnezeului celui viu ci impotriva a ce spune Pavel in Efeseni 6:12 .

irlanda a scris:

Voi nu respectati Biblia. Deci sinteti din lume.

Ne straduim sa respectam ce scrie in ea. Ca tu ne incadrezi in lume, e parerea ta si nu conteaza.

irlanda a scris:

Voi nu puteti pricepe Biblia fara materiale ajutatoare sau discursuri de spalat creiere. Va pacaliti ca o intelegeti dar sinteti asa de departe de Ea.

Nu ai stat de vorba cu un martor a lui Iehova.Cand o sa stii a purta o discutie atunci trage concluzii, pana atunci vorbesti doar din auzite si mai bine incearca sa te abtii.

irlanda a scris:

Da' sustii fiecare erezie a ratacitilor de martori... 

Erezii sunt ceea ce sustii tu si astfel esti mult ratacita fata de cei ce studiaza Biblia.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

06/10/11 22:35

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

Numele era Ioan, da?

Calitatea era martor.

Stii ce-i aia martor?

Martor este orice persoana care marturiseste. Ioan a fost un martor , Isus la fel si multii altii tot astfel. Marturisirea cu gura care garanteaza mantuire(Rom 10:10) te face un martor.

OLD TRAIAN a scris:

cred ca nu contesti faptul ca asta inseamna: in calitate de..., nu cu numele de..

In calitate de martor si se numeste martor.

OLD TRAIAN a scris:

Stii la ce se refera calitatea de martor a lui Ioan Botezatorul?
"Eu botez cu apa; dar in mijlocul vostru este unul pe care nu-l cunoasteti..."
"Am vazut Duhul pogorandu-se din cer ca un porumbel, si oprindu-se peste el..."
"Acela peste care vei vedea Duhul pogorandu-se, si oprindu-se, este Cel ce boteaza cu Duhul Sfant."
"Si eu am vazut lucrul acesta, si am marturisit ca El este Fiul lui Dumnezeu..."

Si totusi credinta este "o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd." Evrei 11:1.
  Ferice de cei ce sunt martori a ceea ce n-au vazut.

OLD TRAIAN a scris:

Presupun ca tu esti suficient de inteligent si observi ca nu am vorbit despre persoane, ci despre curente de invatatura. Tu bateai moneda pe faptul ca martorii au dreptate, bla, bla; iar eu te-am intrebat care dintre ei, adica care dintre invataturi o sustii, pentru ca asa cum stii si tu, unii ii anatemizeaza pe ceilalti, iar in cazul acesta, daca ii sustii, nu poti sa-i sustii si pe unii si pe altii nu?

Pentru simpla ta curiozitate eu nu sustin nici una din cele spuse de tine.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

06/10/11 22:53

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
ambasador, nu esti nou pe forum si cred ca stii ca nu se posteaza consecutiv in interval scurt de timp, ci poti sa-ti modifici mesajul, sau sa completezi.

In coltul dreapta jos a mesajului ai optiunea: "modificati"

ambasador a scris:

Si totusi credinta este "o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd." Evrei 11:1.
  Ferice de cei ce sunt martori a ceea ce n-au vazut.

Daca vorbim pe romaneste, nu ti se pare contradictie martor a ceea ce n-a vazut? :D :D

Apostolii s-au declarat martori la: 
"caci noi nu putem sa nu vorbim despre ce am vazut si am auzit." (Fapt.4:20)
Ce era de la inceput, ce am auzit, ce am vazut cu ochii nostri, ce am privit si ce am pipait cu mainile noastre, cu privire la Cuvantul vietii - (1Ioan.1:1)

Ba chiar si Mantuitorul, care este martorul credincios, spune:
"Eu spun ce am vazut la Tatal Meu; " (Ioan.8:38)

Iar tu spui: "ferice de cei ce sunt martori la ceea ce n-au vazut" E cum ai zice: "ferice de martorii mincinosi".
Tu singur ai spus-o!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (06/10/11 23:32)

06/10/11 23:18

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

ambasador a scris:

Dar tu cum n-ai stat de vorba cu nici unul, de unde sa stii...

Spre surprinderea ta, am avut neplacerea sa stau de vorba cu astfel de specimene total depasite de situatie,  fixate pe niste fraze invatate pe dinafara si care imi tot varau sub nas brosuri cu poze in care erau oameni ultra fericiti si animale salbatice gudurandu-se pe langa fostul vanat.

Nu mi s-a pomenit nimic de jertfa Domnului Isus si de ceea ce inseamna Ea pentru mine, nimic de nasterea din nou, nimic de consecintele vesnice daca refuz sa-L primesc pe Domnul Isus.

Bateau moneda ca daca cred in Dumnezeu o sa traiesc raiul pe acest pamant impreuna cu El. Cand si-au dat seama ca vorbesc cu cineva care nu le inghite pe nemestecate otrava lor pur si simplu parca erau niste benzi de casetofon care repetau aceleasi fraze chiar daca eu incercam sa le vorbesc si de alte aspecte ale Bibliei.

Si ii inteleg, ca cei care intra in contact cu martorii, cu gandul de convertire la secta lor pur si simpu li se face spalare de creier si ei stiu doar ce li se da de invatat pe de rost de catre "batranii supraveghetori". Nu pot judeca cu propria lor minte.

ambasador a scris:

Ratacire este ceea ce crezi tu nu ceea ce prezinta un om din Cuvantul lui Dumnezeu.

Era vorba de ce prezinta un martor. Si ce prezinta un martor contravine flagrant Scriptura/Cuvantul lui Dumneze si nu are nimic de a face cu crestinismul biblic.

ambasador a scris:

In primul rand atutudinea ta nu lasa loc unei discutii civilizate .

Adevarul supara, ha? Nu va place deloc cand vi se spune pe nume, si cand vi se arata ca-i stricata credinta voastra. O dai pe civilizatie acu'...

ambasador a scris:

Unde exista iadul vesnic? Si ce se intampla acolo?

Pana o sa vina ziua si o sa afli adresa exacta si localizarea lui in spatiu eu iti pot spune ca iadul ca si loc exista in Adinc.
Ce se intampla acolo poti sa afli din Biblie, dar numai dupa ce faci  o pauza de la indoctrinarea cu brosurelele vostra . Altfel o sa spui ineptiile pe care le-ai tot spus, cum ca dupa moarte hocus-pocus  preparatus intram in nefiinta totala si ireversibila...

ambasador a scris:

Cine neaga faptul ca Hristos nu ar fi un dumnezeu? Si Satan e un dumnezeu ( vezi 2 Corint. 4:4)

Voi negati cu ticalosie ca Hristos nu este Dumnezeu.

ambasador a scris:

Citeste Faptele A. 1:8.

Duhul Sfant este si Dumnezeu, este si o persoana, a treia parte a Trinitatii care are ratiune, emotii vointa. Citeste(tot facand pauza aceea de la intoxicarea cu lectiunile mai marilor tai) 1Corinteni 2:10, Efeseni 4:30, Romani 8:26-27, 1Corinteni 12:7-11.

ambasador a scris:

Credinta fara fapte este zadarnica(Iacov cap 2) si matuirea vine in urma credintei, mantuire care este accesibila tuturor care o cauta.

Si credinta si faptele tale bune sint de la Dumnezeu. In noi nu-i nimic bun care sa ne poata da mantuirea.

ambasador a scris:

Nu suntem placuti "credinciosilor" ca Pavel inainte de a vedea slava lu Christos care prigonea pe apostoli.

Nu, nu sinteti placuti credinciosilor cum nu a fost nici vrajitorul Elima lui Pavel.

ambasador a scris:

Nu lucreaza impotriva Dumnezeului celui viu ci impotriva a ce spune Pavel in Efeseni 6:12 .

Impotriva  capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii, nu poti lucra hulind impotriva Duhul Sfant, atacand natura Dumnezeiasca a lui Hristos/Trinitatea etc...

ambasador a scris:

Ne straduim sa respectam ce scrie in ea. Ca tu ne incadrezi in lume, e parerea ta si nu conteaza.

Mai mult va straduiti sa respectati ce vi se dicteaza si ce scrie in biblia voastra modificata. Daca ar fi doar parerea mea, si tot ar conta, dar cand parerea mea coincide cu a mai multora decat sinteit voi toti si bineinteles si cu parerea Bibliei, 'geaba te culci tu linisti pe o ureche si va autointitulati "martirii vestirii adevaratei credinte".

ambasador a scris:

Cand o sa stii a purta o discutie atunci trage concluzii, pana atunci vorbesti doar din auzite si mai bine incearca sa te abtii.

Ca nu cant in struna martorilor rataciti de la Adevar nu inseamna ca nu stiu a purta o discutie. Si daca ma voi abtine, nu o voi face ca asa imi porunceste un martor frustrat de lipsa argumnetelor pertinente, ci pentru ca  margaritarele nu stau bine in picioarele porcilor si nici lucrurile sfinte la discretia cainilor.

ambasador a scris:

Erezii sunt ceea ce sustii tu si astfel esti mult ratacita fata de cei ce studiaza Biblia.

Domnul sa-mi ajute sa raman pana la sfarsit in "ereziile" Bibliei si sa nu acrod niciun credit fata de cei care studieaza biblia.

07/10/11 01:32

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

ambasador a scris:

Eu totusi spun ca pe lemn ;)

Bine ca nu pe portelan... smechere. ;)

07/10/11 09:10

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

Iar tu spui: "ferice de cei ce sunt martori la ceea ce n-au vazut" E cum ai zice: "ferice de martorii mincinosi".
Tu singur ai spus-o!

Ai credinta? Atunci crezi in ceva ce n-ai vazut.
Eu am credinta , cred in ceva ce n-am vazut, n-am pipait, si marturisesc si altora credinta mea, adica sunt un martor. Martor in sensul ca marturisesc nu in sensul in care bati tu.

La cum spui tu e clar ca vei crede doar cand vei vedea si pipai, ca si Toma care a cerut mainile Domnului.  Deci clar, n-ai credinta.

Irlanda, nu vreau sa ma cert cu tine. Crezi ce vrei insa nu pleca urechea la tot ce se aude. Mai cerceteaza...

07/10/11 19:05

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

ambasador a scris:

Ai credinta? Atunci crezi in ceva ce n-ai vazut.

Sa cred e una, dar sa fiu martor e alta. Nu trebuie amestecate pentru ca sunt doua lucruri distincte.

Eu am credinta , cred in ceva ce n-am vazut, n-am pipait, si marturisesc si altora credinta mea, adica sunt un martor. Martor in sensul ca marturisesc nu in sensul in care bati tu.

Iar daca crezi de ce nu te numesti credincios? De ce ar trebui sa te numesti neaparat martor?
Tu poti forta aceasta denumire, dar nu poti spune ca e biblica nici nebiblica; e doar denumire.

La cum spui tu e clar ca vei crede doar cand vei vedea si pipai, ca si Toma care a cerut mainile Domnului.  Deci clar, n-ai credinta.
Concluzie gresita pentru ca faci confuzie.
Credinta e una, si depozitie e alta. Credinta are in vedere lucruri promise de Dumnezeu, care nu se vad, marturia se bazeaza pe simturi: vaz, auz, pipait, miros.

07/10/11 21:26

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

ambasador a scris:

Irlanda, nu vreau sa ma cert cu tine. Crezi ce vrei insa nu pleca urechea la tot ce se aude. Mai cerceteaza...

E cercetez dar tu trebuie sa te pocaiesti.

08/10/11 16:48

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

ambasador a scris:

Martorii inteleg scriptura asa cum e ea, fara a apela la traditii sau alte invataturi fara temei biblic. Oricine respecta Biblia, nu face parte din acesta lume.
Atentie, sunt multe feluri de martori...

Pai unde sunt acestia, care sunt acei martori, vreau sa cunosc si sa verific marturia lor. Nici eu nu ma raportez la traditii si nici la o interpretare doctrinara umana, vad insa neimplinita porunca lui Isus despre care a scris Ioan 13:34,35
Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.  Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.

Fiind crestini suntem si marturisitori ai Domnului Isus Hristos. Sa marturisim deci, despre Mantuire si Vestea cea Buna pe care am primit-o, pentru ca si altii sa auda de ea. Ce este mai mult in ravna noastra pentru adevar poate aduce o lumina fiecaruia, dar lumina mea nu este intotdeauna de folos altora, de aceea, cine poate sa manance ceva sa nu judece pe cel ce nu mananca la fel, pentru ca fiecare va manca dupa incredintarea sa. Sa recitim  Epistola lui Pavel catre Romani cap.14, care cheama sa nu ne dispretuim pentru mancaruri, ci fiecare sa faca dupa aceasta incredintare daca este din inima sincera, fie bun fie rau el va fi judecat dupa ea, dar nu de noi ci de Dumnezeu. Asa ca, atat timp cat si cei mai traditionali, si cei mai netraditionali vestesc aceiasi Evanghelie, celelalte "mancaruri" sa nu mai fie o piatra de poticnire intre frati ai aceleiasi credinte care este in Isus Hristos, iar daca evanghelia este propovaduita diferit atunci avem datoria sa luptam toti pentru Adevarul ei.

ambasador a scris:

[...]dar am inteles  ca acest nume de "martori ai lui Iehova" este biblic, in multe parti a scriturii, Dumnezeu adresandu-se astfel poporului Sau, atat profetilor din vechime, cat si apostolilor chiar si lui Isus.

Totusi termenul biblic "Martorii" de care vorbesti, se refera la cei ce marturisesc ori la cei care depun marturie? Pentru ca cei pe care i-ai enumerat, mie imi pare ca puteau depune marturie pentru ceea ce au vazut/primit, pe cand noi, fara sa ni se arate in mod direct, putem doar marturisi prin credinta. Exista temei biblic ca, termenul "martori ai lui Iehova" poate fi atribuit si celor ce-si marturisesc credinta?

Ultima modificare de Oblio (09/10/11 04:40)

09/10/11 04:32

Pagini: 1 ... 16 17 18 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la