TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Provocare interesanta... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
andrey_dav, poti folosi butonul modificati, pentru a evita mesajele consecutive. Multumesc.

02/02/11 16:42

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

dodo86 a scris:

+Archangel+, personal am venit cu argumente.

Ai venit cu argumente in ce priveste teologia prosperitatii. Eu nu vad unde a imbratisat andrey_dav aceasta teologie. Sau nu stii ce sustine aceasta teologie? :D

02/02/11 16:52

furtuna dragos
membru

Inregistat: 26/01/11

andrey_dav a scris:

Hai sa te intreb ceva. Cate haine ai? Daca ai mai mult de doua, dupa parerea ta... e un moft... si sa te mai intreb inca ceva. Toti fratii care au masini peste 20.000 de euro, si crede-ma ca nu sunt chiar asa putini, ce zici de ei? Risipa? Moft?
Si by the way, nu am zis ca e o nevoie, e o dorinta, spune-i moft daca vrei, numa eu stiu cate mofturi mi-a indeplinit Domnu pana acuma, pentru ca asa e El, face ce vrea, daca vrea ne lasa in saracie, daca vrea ne rasfata. Nu pentru ca am merita sau nu, pur si simplu asa face El, "se indura de cine vrea".

La haine nu le stiu numarul, tot cumpar si unele nu le mai port ca nu am cand..

ti-am mai zis: viata e cum ti-o faci, te duce capul sa faci bani gramada, sai iti iei chayenne, sau ce vrei tu.. bravo tie..daca nu.. asta e..

andrey_dav a scris:

Aaa da, si nu cred ca sunt singurul de pe forumul acesta caruia i-a indeplinit Domnu mofturi.

spre exemlu mie, mi-a dat multa minte, si de asta ma bucur cel mai mult, sanatate am.. restu mi le fac eu incet incet ;)

andrey_dav a scris:

Si un comment mai ontopic: sunt dispus sa returnez suma respectiva in rate de 50 de euro pe luna :)

vezi numa sa nu te duci pe la camatari pocaiti sa girezi casa.. ca nu o mai vezi in veci..

Ultima modificare de furtuna dragos (02/02/11 17:24)

02/02/11 17:21

Site web  
andrey_dav
membru

Inregistat: 05/03/10
nu ma gandesc sa girez cu nimic, dar oricum, mersi de sfat :)

02/02/11 17:26

furtuna dragos
membru

andrey_dav a scris:

nu ma gandesc sa girez cu nimic, dar oricum, mersi de sfat :)

pai altfel nu o sa iti imprumute nimeni asa suma de bani... pe incredere nu merge, mai ales pe teritoriu romanesc.

02/02/11 17:28

Site web  
andrey_dav
membru

Tocmai de asta am scris pe forumu asta unde oamenii au citit in Biblie ca scrie ca atunci cand dai bani imprumut sa ii dai fara sa nadajduiesti ca ii vei mai primi inapoi. Ar fi bine sa gasesc un astfel de implinitor al Scripturii si eu la randul meu sa ii dau inapoi pentru ca DA-ul meu sa fie DA. :)

02/02/11 17:34

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

+Archangel+ a scris:

Ai venit cu argumente in ce priveste teologia prosperitatii. Eu nu vad unde a imbratisat andrey_dav aceasta teologie. Sau nu stii ce sustine aceasta teologie? :D

Totuşi +Archangel+, cred că merit o replică puţin mai lungă de două rânduri :D.

02/02/11 17:37

furtuna dragos
membru

andrey_dav a scris:

Tocmai de asta am scris pe forumu asta unde oamenii au citit in Biblie ca scrie ca atunci cand dai bani imprumut sa ii dai fara sa nadajduiesti ca ii vei mai primi inapoi. Ar fi bine sa gasesc un astfel de implinitor al Scripturii si eu la randul meu sa ii dau inapoi pentru ca DA-ul meu sa fie DA. :)

nu te hrani cu sperante false.
Cine implineste Scriptura si intelege cat de cat nu e atat de prost, prosti de neamu' asta nu cred ca mai sunt in zilele noastre.

iar tu daca ai bun simt ii dai inapoi, nu pentru ca el nu iti cere sau ca asa scrie acolo.

ii dai daca ai bun simt. daca n-ai.. n-ai.

e o chestie de omenie, aici nu mai este vorba de biblie si alte cele.

Ultima modificare de furtuna dragos (02/02/11 18:19)

02/02/11 18:19

Site web  
andrey_dav
membru

Chiar si in Biblie scrie... "Fii om" deci pana la urma totul se rezuma la Biblie, orice invatatura de bun simt poate fi gasita acolo

02/02/11 18:27

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Unde scrie?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/02/11 20:14

andrey_dav
membru

Scrie si in 1 Corinteni 16:13 dar ma gandeam la un altul care nu l-am gasit momentan :)

02/02/11 21:47

+Archangel+
Moderator

dodo86 a scris:

Totuşi +Archangel+, cred că merit o replică puţin mai lungă de două rânduri :D.

Smereste-te! :D

Deci (sa par si eu intelectual), teologia prosperitatii face o legatura direct proportionala intre maturitatea spirituala si averea materiala. andrey_dav nu a sustinut asa ceva ba chiar a condamnat-o. Faptul ca cere ceva nu are legatura cu teologia prosperitatii. A cere este un lucru in deplina concordanta cu Biblia la fel cum este si acceptul de a da sau de a refuza cererea.

03/02/11 09:16

emanuel
membru

andrey_dav a scris:

Scrie si in 1 Corinteni 16:13 dar ma gandeam la un altul care nu l-am gasit momentan :)

E folosit pluralul, dar nu in sensul folosit de tine; acolo e alt sens in Biblie. Biblia nu-i o colectie de cuvinte cu care sa alcatuim noi propozitii.

Ultima modificare de emanuel (03/02/11 12:24)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

03/02/11 09:29

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
+Archangel+, să ştii că nimeni nu o să mai pună problema aşa cum o pui tu, ci vor veni cu argumente care să te ducă într-acolo. Cunosc prea bine fenomenul şi este forte greu să mă înşel (deoarece după cum spunea şi prietenul nostru andrei am devenit înţelept de-o-dată :D). Acum +Archangel+ eu mă retreag din acest topic, singurul lucru sper că afirmaţia "să par şi eu intelectual" nu era cu apropo, mi-ar părea sincer rău.
În concluzie te-aş ruga să îi ceri lui andrey_dav să-ţi răspundă cu sinceritate ce biserică frecventează.

Ultima modificare de dodo86 (03/02/11 12:05)

03/02/11 12:02

emanuel
membru

de ce nu-i ceri tu?
;)

03/02/11 12:26

+Archangel+
Moderator

dodo86 a scris:

+Archangel+, să ştii că nimeni nu o să mai pună problema aşa cum o pui tu, ci vor veni cu argumente care să te ducă într-acolo.

Cand vor veni cu astfel de argumente ii pocnim.

dodo86 a scris:

Cunosc prea bine fenomenul şi este forte greu să mă înşel

Si eu il cunosc foarte bine si il detest. Chiar am predicat impotriva lui.

dodo86 a scris:

sper că afirmaţia "să par şi eu intelectual" nu era cu apropo, mi-ar părea sincer rău.

Nu era cu apropo la tine ci avea legatura cu folosirea lui deci fara a emite o concluzie. ;)

dodo86 a scris:

În concluzie te-aş ruga să îi ceri lui andrey_dav să-ţi răspundă cu sinceritate ce biserică frecventează.

Nu ma intereseaza ce biserica frecventeaza, ma intereseaza ce scoate pe gura. Pana acum, se incadreaza in limite.

Ultima modificare de +Archangel+ (03/02/11 15:29)

03/02/11 12:51

furtuna dragos
membru

sunt multe baliverne in crestinism, unele devin boli psihice.

03/02/11 14:45

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la