TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Partasie / singuratate Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Partasia se naste din umilinta. (Ioan Gura de Aur)

Cand esti intr-un loc gresit, adevaratul tau loc este gol.

Partasia crestina este acea legatura care ii leaga pe crestini unii de altii, de Hristos si de Dumnezeu.

O motivatie plastica pentru partasie: un carbune scos din foc se va stinge repede, spre deosebire de cel care ramane cu ceilalti in foc.

Singuratatea este umbra ce o taram mereu dupa noi. Cu cat soarele este mai spre asfintit, umbrele se lungesc.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

05/03/06 21:15

   
Cris Cristi
membru

Locatie: CLUJ-NAPOCA
Inregistat: 22/02/06
Partasia in singuratate cu Dumnezeu este oaza sufletul meu...este ca si cum as merge de mana cu El...este dorinta Lui si totodata nevoia mea...este intimitatea cu Dumnezeu ...

_______________________________________
"Toate izvoarele mele sunt in Tine." Ps.87:7

05/03/06 22:27

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Comuniunea crestina da curaj pentru a ne zidi si sprijin pentru a ne mentine.

Firea omului fuge de singuratate, cauta totdeauna un spirjin si nu este altul mai mare decit inima unui prieten bun. (Cicero)


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

31/03/06 15:42

Site web  
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
Numai oamenii singuratici cunosc adevaratele valori ale prieteniei. Pentru ceilalti exista familiile; pentru un singuratic sau un exilat prietenii reprezinta totul.
Willa Cather

Cel care este insotit de ganduri nobile nu este niciodata singur.
Fletcher

Singuratatea si sentimentul de a nu fi dorit reprezinta cea mai teribila saracie.
Mother Teresa of Calcutta

Singurătatea spulberă certitudini adânci, născute de prezenţa altora, în faţa cărora suntem siliţi să bravăm, stăpâniţi de o dorinţă obscură de a stârni în ei îndoiala, deşi ştim bine că asta nu ne foloseşte la nimic ...
Marin Preda

Cei mai multi crestini nu au partasie cu Dumnezeu; ei au partasie unii cu altii, vorbind “despre Dumnezeu”.

Ultima modificare de fluflu (12/11/08 20:47)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

12/11/08 20:46

   
Batrânul
membru

Locatie: Curtea de Arges
Inregistat: 07/08/08
"Oricât ai încerca să scapi de singurătate ..nu vei reuşi! Ea se ţine scai după tine tocmai ca să nu fi singur!"

_______________________________________
"Nu mi-e frica de Dumnezeu...ci de inexistenta lui Dumnezeu!"

28/01/09 13:15

   
Lucica
membru

Inregistat: 06/06/09
"Foamea de iubire e mult mai greu de indepartat decat foamea de paine (...) A fi neiubit, nedorit, nebagat in seama, uitat de toata lumea, cred ca e o foame mult mai mare, o saracie mult mai mare decat a persoanei care nu are ce manca." (Maica Tereza de Calcutta)

31/07/10 16:35

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net