TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Sanatate/Boala de inima Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
raduni131
membru

Locatie: Deva, RO
Inregistat: 03/07/10
Salut, sunt nou aici, si as vrea sa spun de la inceput ca eu nu sunt credinicios, sau sunt intr-o masura foarte mica.
     O sa va spun problema mea. Mama mea acuza dureri de inima, toata lumea i-a spus sa mearga la doctor, ea nu si nu. Am vorbit eu cu ea, si mi-a spus ca o vindeca Dumnezeu.
      Eu sunt foarte sceptic deoarece ma gandesc asa : daca eu nu ma operam de apendicita la timp, si asteptam sa ma vindece Dumnezeu, si se spargea apendicita si se infecta tot de la puroi, muream. Dar eu am mers la doctor, m-am operat, si sunt inca pe terra.
      Ea este foarte  credincioasa, si eu ma intreb daca cumva defapt, Dumnezeu vindeca prin intermediul oamenilor, mai exact, a doctorilor. (ideea asta mi-a fost imediat respinsa)

Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune ce credeti, sau cum as putea sa fac.


03/07/10 12:49

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Bun venit pe forum.

   Da, e aiurea situatia, mai stiu cazuri din astea. Poate ar trebui sa mergi la biserica pe care o frecventeaza dansa si sa vorbesti cu pastorul/preotul sa o convinga, nu ai ce pierde.
   Ai dreptate, Dumnezeu lucreaza si prin intermediul doctorilor, defapt doctorii fac ce stiu ei, pacientul crede si Dumnezeu realizeaza minunea. Generalizand gandirea, putem spune chiar ca de ce sa dam bani pe mancare sa ne hranim, Dumnezeu se ingrijeste de noi, poate ne hraneste intravenos in somn.
  Sau ai mai putea sa ii spui ca in Biblie scrie ca trupul nostru este templul Duhului Sfant si ca trebuie sa il ingrijim, si in partea cu ingrijirea intra si controlul regulat la medic. Mai ales ca bolile de inima sunt necrutatoare si se misca repede, nu cred ca vrea sa ajunga sa-L acuze pe Dumnezeu daca se ajunge la complicatii urate. Analize si-a facut? Dureri de inima sunt si de la carente diverse sau poate sunt dureri de alte chestii aflate langa inima [si eu am dureri si doctorul zicea ca nu am nimic].

Stiu ca nu e tocmai topicul potrivit, si poate nici momentul, dar mi-am amintit un banc care are morala foarte buna in situatii din astea:
  ¬ Satul era amenintat de viitura. Toata lumea alerga disperata sa-si salveze bunurile si pe ei insisi din calea prapadului, numai Bula, mai credincios din fire, nu se agita deloc. Vecinii lui il intreaba:
- Ce faci, Bula? Nu vezi ca vin apele peste noi? Fugi, salveaza-te!
- Nici nu ma gandesc! Eu stau aici cuminte, ca ma salveaza Dumnezeu...
Zis si facut. Vin suvoaiele peste sat. Bula, se urca pe acoperisul casei si sta si asteapta. Un grup de oameni trece pe langa casa lui intr-o barca de salvare.
- Ce faci, Bula, acolo sus? Sari in barca, ca ai sa te ineci!
- Nu, raman aici! Dumnezeu e mare si puternic si ma va salva!
- Treaba ta!
Mai sta ce mai sta, trece si cea de-a doua barca pe langa el.
- Hai, Bula, sari in barca si salveaza-te!
- Nu, nu! Dumnezeu e mare si ma va salva!
- Ma, Bula, esti nebun, hai odata, ca te ia apa!
- Nu!
Pleaca si a doua barca. La cea de a treia barca, povestea se repeta. Apoi, Bula moare inecat si ajunge in Rai. Ajuns la portile Raiului, furios nevoie mare, bate cu putere si cere sa fie lasat sa vorbeasca cu Dumnezeu.
- Pai bine, Doamne! Eu ma rog atata la tine... iti dau toata increderea mea si tu ma lasi sa mor?!?
- Cum ziceai ca te cheama? intreaba Dumnezeu.
- Bula.
Cauta Dumnezeu in registrul lui si gaseste numele lui Bula.
- Mai, Bula, nu stiu cum sa-ti spun... dar la mine aici scrie ca ti-am trimis trei barci! ¬

Ultima modificare de RainSong (03/07/10 13:31)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

03/07/10 13:27

   
raduni131
membru

Locatie: Deva, RO
Inregistat: 03/07/10
Multumesc pentru sfaturi, o sa le incerc pe toate, pana si bancul care este intradevar potrivit pentru situatia de fata. Daca mai aveti si alte sugestii, va rog postati.

03/07/10 19:38

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

raduni131 a scris:

O sa va spun problema mea. Mama mea acuza dureri de inima, toata lumea i-a spus sa mearga la doctor, ea nu si nu. Am vorbit eu cu ea, si mi-a spus ca o vindeca Dumnezeu.[...]Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune ce credeti, sau cum as putea sa fac.

cateva variante de luat in calcul:
- varsta mamei. daca e mai in varsta, ar putea avea atitudinea multor altora, care, pe ideea ca "si'au trait traiul, si'au mancat malaiul", refuza sa (mai) aiba grija de ei.

- starea ei de spirit. cum priveste viata, este fericita, nefericita, e ceva ce'o necajeste mult, etc. este foarte important. adeseori oamenii foarte tristi parca isi doresc sa moara, parca se roaga s'aiba vreo boala, si, de multe ori, boala chiar nu intarzaie sa apara.

- credincioasa fiind, ii poti spune ca a renunta la a avea grija de ea, e ca si cum s'ar sinucide, si Dumnezeu nu asta vrea.

- daca nu si nu, poti vorbi cu medicul de familie, ii explici situatia si poate veni el acasa la voi (desi fara acordul ei, e cam greu sa faca ceva), si faţă'n faţă fiind, poate vor reusi sa stea de vorba despre cum si ce o doare.

din spusele tale insa nu rezulta certitudinea unei boli (de inima, sau de altceva), ci mai curand un soi de resemnare, o renuntare a ei la a mai lupta.

in toate situatiile, fii/ fiti langa ea, puneti accentul pe lucrurile pozitive din viata ei/ a voastra, spuneti'i ca aveti nevoie de ea, etc. :)
asteptam vesti bune :)


03/07/10 23:02

   
raduni131
membru

Locatie: Deva, RO
Inregistat: 03/07/10
nu refuza sa mai lupte, dar frica de doctori si increderea oarba in Dumnezeu o face sa evite doctorii. Momentan este mai bine, am vorbit cu ea dupa sfaturile lui RainSong, si cred ca a inteles. Multumesc

04/07/10 17:09

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net