TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cum pot ridica un prieten cazut? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Cum pot ridica un prieten cazut(una din metode).Sa ne spuna si noua ce biserica e.
Adrienne tu ce biserica esti si i-ti multumesc pentru raspuns.Deabia acum l-am vazut.

18/09/08 23:11

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
adrienne, mie nu imi place sa fiu dus cu presul. Nici cu zaharelul. Ti-am cerut ceva foarte simplu si la obiect iar tu m-ai ingropat intr-un morman de gargara. Bineinteles ca stiam si eu ca nu aveai cum sa-ti sustii erezia cu versete. Totusi ai o tactica interesanta de a evita intrebarile directe. De aceea ma voi folosi de pozitia mea de moderator si iti voi cere sa nu mai continui cu aceasta erezie altfel voi propune sa se ia masuri.

18/09/08 23:19

bairstow
membru

Aici mi se pare si mie ca e vorba de ceva neinregula.Cum zic cei ce canta rock:eliberam violenta prin violenta.Mie frica sa nu te apropii prea mult de diavol si sa nu mai aiba cine sa te apere.In rest adrienne scrie lucruri interesante.

18/09/08 23:22

adrienne
membru

Inregistat: 16/09/08
pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:39)

18/09/08 23:41

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:34)

19/09/08 00:02

bairstow
membru

Eu stiu ca , calugarii si nu numai cand citesc carti religioase,biblia sau cartii de rugaciuni uneori diavolul le da peste mana.Am mai scris ca a fi cat mai aproape de Dumnezeu inseamna sa fi si mai mult ispitit.Asta vrei sa zici?
De ce te feresti sa spui din ce biserica esti?
P. S. Eu am incercat sa ridic un prieten cazut dar si eu am aratat ca am pacate si nu am reusit decat la jumatate.Acum a cazut iara si sa lovit si mai rau :(

19/09/08 00:10

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:15)

19/09/08 00:32

bairstow
membru

adrienne ce nu imi place la tine e ca nu imi raspunzi sau imi raspunzi atunci cand nici nu ma mai astept.Mie imi place cum scrii foarte mult dar nu stiu cu cine...Dansam :) .Sincer nu vreau sa te supar si vreau doar sa ne intelegem frumos.Mai ales aici unde e vorba de un subiect delicat :)

19/09/08 00:38

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:16)

19/09/08 01:01

pesciolino
membru

Inregistat: 23/07/08

adrienne a scris:

...sper sa fac parte din BISERICA lui DUMNEZEU pt ca imi doresc cel mai mult in viata asta sa am parte de PRIMA INVIERE

Domnul sa te binecuvanteze !!!

19/09/08 01:17

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

adrienne a scris:

Eu nu am sustinul niciodata "restrictia la rugaciune",mai ales ca exista multe motive pt care sa ne rugam,cred ca voiai sa te referi la mijlocirea intre Dumnezeu si un "cazut" ,cred ca am dat mai multe citate care sa-mi sustina convingerea.Am citat un verset foarte interesat.parerea mea,dar pe care nimeni nu-l comenteaza EVREI 6:4,5,6"Caci cei ce au fost luminati odata, si au gustat darul ceresc su s-au facut partasi DUHULUI SFANT....CARE TOTUSI AU CAZUT ESTE CU NEPUTINTA SA FIE INOITI IARASI SI ADUSI LA POCAINTA FIINDCA EI RASTIGNESC DIN NOU PENTRU EI, PE FIUL LUI DUMNEZEU,SI-L DAU SA FIE BATJOCORIT"
    Mi-ai dat un verset care imi place mult EFESENI  4:67"nU VA INGRIJORATI DE NIMIC ,CI IN ORICE LUCRU ADUCETI RUGACIUNI,SI CERERI CU MULTUMIRI SI PACEA LUI DUMNEZEU VA INTRECE ORICE PRICEPERE,VA VA PAZI GANDURILE SI INIMILE IN ISUS HRISTOS"....frumos,dar nu inteleg ce legatura are cu subiectul nostru,cu staruirea in rugaciuni pt cei cazuti...te rog,scoateti din minte ca eu  nu indemn la rugaciune.Nu m-am referit ,pe parcursul textelor mele decat la rugaciunea pt cei care au parasit pocainta,care acum sunt intinati de pacate.

Textul subliniat ma linisteste ;) (stiu asta dar la fel ca Archangel am impresia ca ai spus sa ascultam glasul lui satan inainte sa ne rugam pentru cineva :D dandu-i o pozitie mult mai importanta ;) ).

Citatul acela are legatura cu ce afirmai in mesajele tale (nu mai stiu care ), ziceai sa avem grija pentru cine ne rugam ca ne punem pe satan pe cap. Eu doar ti-am aratat ca nu-mi bat capul cu 'ce o sa-mi pun pe cap'.

Stiu ca ai spus ca nu mai scrii dar ( :D ) textull citat de tine ( Evrei 6:4,5,6 ) nu se refera la cei botezati cu Duhul Sfant ? eu cred ca da :).

19/09/08 19:43

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:37)

19/09/08 23:12

bairstow
membru

adrienne a scris:

Este ultimul mesaj pe care il postez pe acest site,Birstow,am vazut mesajul tau si am considerat ca trebuie sa iti raspund,din politete

Am vazut....Inselaciunea din pacate...De ce sa te stergi?Acesta e un site penti vad ca esti suparata pe toata lumea.Defapt pe tine insuti :)

19/09/08 23:45

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

adrienne a scris:

Va,rog,are cineva amabilitatea sa spuna cum sa procedez sa ma sterg din lista utilizatorilor acestui site??????

Nu poti sa iti stergi contul de utilizator pe TC.
Aceasta atributie revine doar administratorilor acestui site.
Este optiunea ta daca vei mai posta mesaje sau nu.
Fii binecuvantata! :)

19/09/08 23:50

bairstow
membru

mihaella a scris:

Este optiunea ta daca vei mai posta mesaje sau nu.
Fii binecuvantata! :)

Adica daca ai scris ceva gresit nu o sa iti dea nimeni in cap.Dar daca ai scris ceva folositor fi fericita.

Ultima modificare de bairstow (19/09/08 23:52)

19/09/08 23:51

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:35)

19/09/08 23:54

bairstow
membru

Bairstow mai putin :) .hai sa trec si eu la experiente care le-am avut.Cand se vor asfalta toate strazile si vor fi negre, lumea va fi obligata sa se duca in centrul capitalei la Casa poporului sa il vada pe antihrist.adrienne sincer ai o mare problema...si mie frica ca te pierdem....sau cand era sa imi cada un geam in cap si mie si unui prieten.El a zis:era sa ne curatam.Eu am zis:cat esti cu mine nu are ce sa ti se intample :).Interesant ca nu am vrut sa zic asa ceva.Normal ca experiente ingeresti (le-as numi) avem mereu parte.

Ultima modificare de bairstow (20/09/08 00:04)

19/09/08 23:59

phidora
membru

Inregistat: 16/01/10
Prietena mea din Ro a venit in vizita la noi la Bruxelles,o stiam crestina si botezata;ajunsa aici ,in ciuda faptului ca pregatisem o multime de lucruri frumoase de vazut si de facut,a fost tot timpul nemultumita,ne-a jignit chiar,si interpreta lucrurile intr-un mod gresit.Nu stiam de ce nu ne putem intelege,dar intr-o zi cand era nemultumita,am intrebat-o ce face ea cand de simte rau   caci eu ma rog ca domnul Iisus sa-mi dea intelepciune,putere...Ea mi-a spus ca spune cateva MANTRA si isi opreste mintea,pentru a se conecta cu universul in meditatie. Apoi mi-a mai spus ca a citit multe carti ale lui Osho ca vrea sa ajunga sa se hraneasca cu lumina ca si Iasmuheen.In acelasi timp cand sotul ei vorbea din Biblie ea intarea tot ce spunea el,chiar mai adauga alte comentarii Tot timpul a fost nemultumita de ceea ce am facut pentru ea,s-a plans de multe lucruri,nu ne-am mai continuat sirul de vizite,o tacere adanca se instalase intre noi Am intrebat-o ce simte prin meditatiile ei si de ce a trebuit sa caute ceva mai mult daca avea deja bucuria data de domnul Iisus? Mi-a spus ca eu nu pot sa inteleg...
Ne-am despartit amiabil,dar fiecare dezamagita de cealalta,ea ma gasea rece ,eu o gaseam pe ea tot timpul plangandu-se de ceva dar in acelasi timp afisa o bucurie falsa .Dati-mi va rog un cuvant de incurajare,aratati-mi ce s-a intamplat intre noi,caci eu o consider ratacita,si vreau sa o anunt de ratacirea ei si sa o ajut sa revina la Domnul Iisus.Scoateti-ma va rog din nelinistea aceasta care nu imi da pace.

16/01/10 21:49

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
sper ca stii engleza : http://www.youtube.com/watch?v=EN3D0Car ... re=related :)

Ii poti fi tu prietena in continuare, dar daca nu vrea este ceva ce poti face mereu : sa te rogi pt ea si s-o incredintezi in mana lui Dumnezeu.

16/01/10 22:04

phidora
membru

Inregistat: 16/01/10
multumesc pentru mesaj, domnul sa te binecuvanteze
O intrebare: ce-ar trebui sa vad pe adresa de you tube ?

16/01/10 22:28

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

phidora a scris:

O intrebare: ce-ar trebui sa vad pe adresa de you tube ?

un cantec potrivit cu situatia ta.

16/01/10 22:59

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la