TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/"Lumina sfanta" de la Ierusalim Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
In Matei cap 10 vers.1:chemand apoi la sine cei doisprezece discipoli ai sai, le dau putere....De ce le-a dat putere nu prea inteleg...mai trebuie putere cand daca chemi numele lui Iisus ...In continuarea cap 10 Iisus le vorbeste numai la apostoli nu asa cum fac unii voit confuzia la toti cei care se cred crestini.Asta se vede la inceputul cap 11 versetul 1.
In fapte cap 8 Samaria a primit cuvantul lui Dumnezeu dar nu aveau cine sa-i boteze caci nu se puteau boteza de la sine acei oameni(de aici se vede ce valoare are un botez mormon:)).Petru si Ioan sau dus...
Iar in cap 19 vers 13:atunci cativa....pana la versetul 17.Ce zice spiritul rau?Pe Iisus il cunosc (caci e Dumnezeu) si pe Paul il stiu(ca a primit puterea Duhului Sfant vezi versetul 6 acelasi cap 19).
Daca acei oameni ar fi primit puterea Duhului Sfant diavolul nu ar mai fi avut nici o putere asupra lor.Ar fi avut aceasi putere ca a lui Paul.Sau Paul nu era om???

09/07/08 23:15

bairstow
membru

Repet:exista oameni crestini si la si la...Dar infailibilitatea papala sau solo scriptura(adica tot infailibilitate) arata ca acele religii nu sunt adevarate ci doar in cel mai bun caz cauta adevarul.Eu nu zic ca unii mormonii nu pot fi mantuiti.Dar sa zici ca o biserica ca a lor care cu catva timp in urma faceau si crime sau practicau poligamia...Deci oameni i pot sa fie mantuiti si din alte religi(chiar necrestine) dar adevarul(biserica adevarata) e unul singur.

Lumina de la Ierusalim, precum si alte minuni(sfintirea apei,icoanele facatoare de minuni) arata prin semne adevarata biserica.Desigur biserica ortodoxa e adevarata nu numai prin minuni si semne ci si prin :invatatura ei,istorie,traire etc etc.

Ultima modificare de bairstow (09/07/08 23:33)

09/07/08 23:23

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Tu spui că ce s-a dat în Matei 10 li s-a dat numai ucenicilor. Dacă interpretezi acolo totul ad litteram, eu nu văd să scrie nicăieri că Isus le-a spus că vor transfera ucenicii acele puteri asupra altora, când îşi vor pune mâinile peste cineva, şi nici că prin vreo acţiune de punere a mâinilor vor stabili ei cine face parte din Biserica lui Hristos.

O aiureală mai mare decât ideea de hirotonire în sine este să ţi-o bazezi pe acest capitol.

Matei 11: 1 nu prezintă nici o idee de exclusivitate. Nu scrie nicăieri acolo că Isus a dat învăţături destinate strict pentru cei 12 ucenici ai Săi. Spune doar că atunci când a terminat de prezentat învăţăturile în faţa celor 12, au plecat. Dar, nu-i aşa, dacă nu scrie, inventăm noi...

Fapte 8. Ai citit referinţa înainte de a posta? Samaritenii au fost botezaţi înainte de a ajunge Petru şi Ioan acolo. Cât despre cine i-a botezat, nu se precizează. Dar, nu-i aşa, dacă nu se preciezază inventăm! Că ne pricepem...

Episodul cu fii lui Sceva din fapte 19... cu ce susţine ăsta ideea de hirotonire? Erau fii lui Sceva creştini? Erau botezaţi? Erau umpluţi cu Duhul Sfânt? Au cerut asta? Ce are de a face faptul că un păgân nu poate lupta cu Diavolul, cu ideea de hirotonire? Are, dacă zice unii că are...

Dacă te crede cneva, treaba lui. Io cred Biblia. N-am văzut nici un verset care să vorbească de hirotonirea pe care tot o trâmbiţezi.

Şi în plus, nu există nici o dovadă fizică pentru ce pretinzi tu pentru Biserica Ortodoxă - că s-ar fi păstrat o linie de hirotonitori de la Isus până aici. Pentru asta îmi ceri să te cred pe tine. Scuze, dar n-ai nici 10 la minus infinit la sută din autoritatea Bibliei. Eşti doar unul care amăgeşte. Şi se amăgeşte.

Dar nu te întrerupe pentru asta. Că dacă Domnul te îngăduie pe aici, ştie El de ce ne încearcă prin tine. Te anunţ doar că ştim ce eşti şi ce faci. Şi sper să continui să faci în gol. Adică să fii doar un zgomot de fond care deranjează şi atât. Şi Domnul să-i păzească pe cei care are de gând vrăşmaşul să-i înşele prin tine.

Ultima modificare de filip (09/07/08 23:58)

09/07/08 23:56

Site web  
bairstow
membru

Scrie filip:Fapte 8. Ai citit referinţa înainte de a posta? Samaritenii au fost botezaţi înainte de a ajunge Petru şi Ioan acolo. Cât despre cine i-a botezat, nu se precizează. Dar, nu-i aşa, dacă nu se preciezază inventăm! Că ne pricepem...
Scrie biblia:isi puneau dar mainile asupra lor,si primeau Spiritul Sfant.
O intrebare de ce Aceasta putere nu i-a fost data si lu Simion?Eu as raspunde:deoarece e vorba de hirotonie si aceasta putere este un dar care il primesc numai preotii nu si mireni.Daca ar fi primit toata lumea acest Dar nu ar mai fi  fost cerut de simion si daca acest dar era primit de toata lumea simion nu ar mai fi avut la cine sa-l vanda....

Ultima modificare de bairstow (10/07/08 00:25)

10/07/08 00:23

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Pastrarea unei "linii sfinte" printr-o grupare mie-mi aduce foarte mult a templieri si Codul lui Davinci. Au primit cei 12 puterea? Da. Fiindca ei erau singurii la inceputuri. Dar cei 70 trimisi? Dar multimea care a fost umpluta de Duh Sfant la Rusalii? Cu ei ce mai ii?

10/07/08 07:05

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
bairstow, nu te amagi singur. Nu exista preoti si mireni in Noul Testament. Cuvantul grecesc "presbuteros" care inseamna "batran" este intentionat tradus gresit ca "preot" de catre Biserica Ortodoxa pentru a justifica insitutia preotiei.

10/07/08 09:47

bairstow
membru

O sa revenim mai pe larg asupra justificarii institutiei preotiei.Dar daca preotia a fost inventata asa tam nesam,nu cumva si Iisus a fost inventat?Sau luam numai cea ce ne convine?Cum sa format preotia?Nu are si ea un inceput o locatie?Asa de mare grija a avut Iisus de biserica lui ca ea a fost acaparata de preoti?Acestea sunt niste lucruri mai fanteziste decat in orice film SF.O sa reveni si la presbiteri, sa gasesc topicul.

Ultima modificare de bairstow (10/07/08 11:57)

10/07/08 11:54

+Archangel+
Moderator

Preotia nu a fost inventata tam nesam ci se bazeaza pe preotia levitica, care nu mai exista de la momentul ruperii perdelei din Templu.

10/07/08 12:12

bairstow
membru

A inteleg.Si Iisus nu a condamnat preotia.Nici apostoli.Nimeni.A venit Luther si si-a dat seama.Ce naivi:)

10/07/08 12:45

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Isus nu a condamnat preoţia, corect. Depinde acum ce înţelegi tu prin preoţie!
Tu prin preoţie zici preoţime.

Eu, prin preoţie înţeleg:

1Petru 2:5 : "Şi voi, ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi să fiţi o casă duhovnicească, o preoţie sfântă, şi să aduceţi jertfe duhovniceşti, plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos."

Apocalipsa 1:6 : "Şi a făcut din noi o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeu...

10/07/08 16:14

bairstow
membru

Ok.iar revenim de unde am plecat.Preotime.Daca astia sunt diferiti de preotie, cum sau format ei?Ar trebui sa fi aparut intr-o anumita zona si la un moment dat(timp).
Si nu am zis eu ca sa desfintat .E de ras daca nu mai distingi nici albul de negru.
Scrie Arhanghel:Preotia nu a fost inventata tam nesam ci se bazeaza pe preotia levitica, care nu mai exista de la momentul ruperii perdelei din Templu.
Hai ca acum chiar ca te-ai zapacit.Te-a mai zapacit si klaudiu si ti-am luat apararea dar desigur nu ai observat.De aceea exista astfel de minuni ca sa recunoastem adevarata biserica.In numele meu veti.....ne spune Iisus.

Ultima modificare de bairstow (10/07/08 17:28)

10/07/08 17:28

bairstow
membru

Deci Dumnezeu a vrut ca unii sa respecte Sambata altii Duminica, uni sa aiba voie sa bea altii sa nu manance carne de porc, altii sa nu manance deloc carne. Unii sa se casatoreasca altii sa fie poligami sau homosexuali.Asta a vrut Dumnezeu sau sa aiba o singura biserica?De ce mi-a mai scris totusi sa ma pazesc de eretici habar nu am.

10/07/08 17:34

Sword
membru

Bairstow nu stiu de ce nu faci un topic numai al tau. La ce am ajuns aici de la o chestie. Este atat de importanta de te simti asa de atacat? Sau este atacata toata ortodoxia prin asta? Eu respect mai tot ce tine de ortodoxie, dar unele lucruri nu le pot inghiti asa cum nu le inghit nici de la catolici si nici chiar de la neoprotestanti. Fa un topic numai al tau si nu mai face toata apologia ortodoxiei aici.

10/07/08 22:57

bairstow
membru

Pai asta zic si eu.Cred ca s-au gasit multi necredinciosi sau indoielnici care sa-si spuna intrebarea daca e adevarata sau nu aceasta lumina.Daca nu era adevarata catolicii mai ales, dar si protestantii ar fi dat de mult in vileag daca ar fi fost vorba de vreo inselaciune.Din pacate lumina e adevarata si provine de la Dumnezeu.Desigur aici voi nu va impotriviti Duhului Sfant.VA dau o sugestie:daca nu puteti sa o combateti ,aceasta minune, de ce nu spuneti ca aceasta lumina nu vine de la Dumnezeu?Mare e amagirea in vremea asta dar va fi si mai mare...Un semn cereau evreii pe vremea lui Iisus si nu au primit dar penticostalii cer semne.Semne care vin dar care nu ajuta cu nimik omul respectiv.

Ultima modificare de bairstow (11/07/08 00:30)

11/07/08 00:25

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Semne care vin dar care nu ajuta cu nimik omul respectiv.

Si "lumina sfanta" cu ce-l ajuta pe om?

11/07/08 09:15

bairstow
membru

Nu este o cerere a omului( cum fac penticostali), ci este un dar o dovada primita de la Dumnezeu pentru a arata credinta adevarata dar si faptul ca exista Dumnezeu.Eu nu vad la penticostali ca exista Dumnezeu.In cel mai bun caz vad o autosugestionare si o inselare foarte mare.Oricum bolboroselile si tavalirile pe jos,rasul etc etc nu ne invata nimik.Daca ar fi adevarate macar ar prorocii ceva ar spune ceva logic ceva concret.Am avea de invatat ceva de la ei si toti pocaiti ar trebui sa-i urmeze(defapt toti crestini).dar ei nu ne invata  nimik.Mai degraba asa cum arata Serafim Rose manifestarile lor se aseamana foarte mult cu cele ale posedatilor.

11/07/08 11:54

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
si ma rog mister bairstow... de DUMNEZEU nu poti fii "posedat" ... nu te mai ... intelegi ???

11/07/08 12:11

bairstow
membru

Nu am auzit niciodat ca Dumnezeu sa te posedeze.In schimb am auzit de oamenii posedati de catre diavoli.Daca ai fi posedat de Dumnezeu, ai fi probabil ca Iisus adica infailibil.Si nici nu ai mai fi tu.Crezi ca cei posedati de diavoli sunt constienti?

Ultima modificare de bairstow (11/07/08 14:15)

11/07/08 13:00

giany
membru

no ... omule ... io nush explicatii la toate cuvintele...plus ca am pus si ghilimele darrrrrrr... iaca ce am gasit in dex...
POSEDÁ, poséd, vb. I. Tranz. 1. A avea ceva în proprietatea sau în stăpânirea sa, a dispune de ceva; a stăpâni. 2. (La pasiv; despre oameni) A fi dominat de..., a fi stăpânit de... 

11/07/08 14:23

bairstow
membru

Dumnezeu il poseda pana la urma si pe diavol.Daca nu vrei sa vezi adevarul e treaba ta.Cand sfantul Francisc a cerut sa fie ca Iisus el a primit stigmatele dar nu de la Dumnezeu ci de la diavol deoarece a fost ingamfat.El a simtit o caldura in tot corpul caldura experimentata si de harismaticii.Daca penticostali cer si bolborosesc cuvinte ca sa primeasca Duhul Sfant ei desigur primesc exact opusul pentru-ca nu cer cu umilinta si nu au hirotonirea asa cum am mai scris.

11/07/08 15:09

giany
membru

cum  le stii tu pe toate... ca un om mare... si tot mare o fi si pacatul ca nu te cred... si mai e ceva ... gandul ti-L stie doar DUMNEZEU...

Ultima modificare de giany (11/07/08 15:15)

11/07/08 15:13

Sword
membru

Stiu ca D-zeu a dat semnul curcubeului ca legamant ca nu va mai repeta potopul. A dat jertfa mielului de Paste ca aducere aminte a iesirii din Egipt...a dat...a dat.. Nu stiu nimic de vreo anumita lumina de Paste decat singura Lumina care lumineaza si intunericul n-o poate birui..adica jertfa Fiului. Stii tu altele adiacente?

Ultima modificare de Sword (11/07/08 22:55)

11/07/08 22:54

scrabble
membru

Inregistat: 02/01/10
Stau si ma intreb, daca este cu adevarat o minune, de ce are loc in secret, in prezenta unui singur om? Oricat de mult ai vrea sa crezi ca focul se aprinde singur si oricat de credincios ai fi, trebuie sa recunosti ca potentialul de frauda este imens, avand in vedere ca un singur om sustine ca vede cu ochii lui miracolul.

Nu vreau sa ma pronunt asupra veridicitatii miracolului, vreau doar sa arat ca sunt indreptatite criticile.

Ultima modificare de scrabble (02/01/10 08:22)

02/01/10 08:20

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la