TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Superficialitatea...sau crestin "de suprafata" Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8
soph`
membru

Inregistat: 16/04/09
ăăă, nu cred că-i târziu. da dacă nu stai până noaptea...? eu nici nu ştiam că se stă şi noaptea. nu pe la ora 10 se duc toţi acasă?:)) se vede că-s habarnistă în ăstea..
so, depinde de limite, nu?

29/09/09 23:19

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

fluflu a scris:

eu am fost ca sa nu zic ca nu am fost.am stat cat a fost masa,si inca putin,adica pe la 10 am plecat.am stat tot timpul pe scaun.am vorbit cu unu cu altu.si gata :)

Si ce faci cand te invita la dans, pentru ca nu-i politicos sa refuzi?

nu poti zice nu dansez ca ma jeneaza papucu' sau nu beau ca-s cu masina, sau nu stau la glumele exagerate ca tre sa merg la baie, ci zici nu dansez ca-s pocaita, nu beau ca-i pacat, sau beau dar nu inchin cu voi ca aia-i pacat, nu stau la glumele voastre pentru ca sunteti mitocani. etc, etc
Sigur am exagerat putin, dar trebuie privit si din acest unghi.

soph` a scris:

ăăă, nu cred că-i târziu. da dacă nu stai până noaptea...? eu nici nu ştiam că se stă şi noaptea. nu pe la ora 10 se duc toţi acasă?:)) se vede că-s habarnistă în ăstea..

Siigur! Merg la 10 acasa sa ajunga ultimu' tramvai, mai tarziu nu-i lasa ...mama! :D

Limitele tale sau ale lor?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (30/09/09 06:52)

30/09/09 06:29

soph`
membru

Inregistat: 16/04/09

OLD TRAIAN a scris:

Limitele tale sau ale lor?

limitele mele, normal. că doar eu răspund de mine, nu ei.
oricum, îi alegerea fiecăruia cât stă, şi nu cred că îţi dă nimeni în cap dacă mergi mai repede acasă. chiar dacă insistă să mai stai:)

30/09/09 14:10

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07

soph` a scris:

pai la o anumita ora se terminabalu.apoi 70%merg in club ,la un 're'bal...sau cel putin asa  e la noi.

OLD TRAIAN a scris:

Si ce faci cand te invita la dans, pentru ca nu-i politicos sa refuzi?

nu poti zice nu dansez ca ma jeneaza papucu' sau nu beau ca-s cu masina, sau nu stau la glumele exagerate ca tre sa merg la baie, ci zici nu dansez ca-s pocaita, nu beau ca-i pacat, sau beau dar nu inchin cu voi ca aia-i pacat, nu stau la glumele voastre pentru ca sunteti mitocani. etc, etc
Sigur am exagerat putin, dar trebuie privit si din acest unghi.

aici eu nu am avut probleme :D baietii nu m-au invitat,si fetele mai ziceau hai hai,da dejea erau in drum spre,dadeam usor in mana ,ziceam ceva si duse au fost.apoi sa stii ca pe mine chiar m-au jenat pantofii,desi chiar pe scaun am stat tot timpul ;)

30/09/09 16:38

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08

anca4j a scris:

m-am gandit ca ar fi interesant sa discutam cate ceva despre superficialitate in randul crestinilor....am observat ca multi s-au obisnuit ca fie crestini dar sunt pe undeva la suprafata si .... iau totul prea usor...

Stiti, eu am fost dezamagita de profesoara mea de religie baptist-penticostala.
Eram la ora si profesoara ne-a spus ca vom face ora de religie de la ora 1-2, "dar daca va intreaba cineva, sa spuneti ca faceti de la 2-3".

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

09/10/09 12:55

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

monday_73 a scris:

Stiti, eu am fost dezamagita de profesoara mea de religie baptist-penticostala.

Ce denominatie mai este si asta? Baptist-penticostala? Ori baptista, ori penticostala :rolleyes:

13/10/09 02:21

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
M-am exprimat gresit, irlanda.
Trebuia sa spun profesoara ce preda religie neoprotestantilor sau cum? Suna mai bine? Se intelege mai bine? Ma bucur.

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

23/10/09 18:50

irlanda
membru

monday_73 a scris:

Trebuia sa spun profesoara ce preda religie neoprotestantilor sau cum? Suna mai bine? Se intelege mai bine? Ma bucur.

Tu stii cum trebuia sa spui, da' nu suna bine nici acu' :D

monday_73 a scris:

M-am exprimat gresit, irlanda.

Te iert :D

24/10/09 01:12

gogol
membru

Inregistat: 22/07/09
In ce ma priveste...nu cred ca era nici o greseala.

Cred ca termenul baptist-penticostal sau mai pe scrut...'bapticostal'(eu asa il numesc) este un termen generic, desemnand toate cultele(nu doar cele 2 care au dat acest nume), care, prin simplu fapt ca sunt culte, nu se tin strans unite cu Capul. Asta pentru ca acest Cap are un trup, din cauza aceata cauza madularele lui sunt in unitate organica!
Bapticostalii mai sunt acei 'crestini' care se duc le 'bise', si care au impresia ca-L slujesc pe Dumnezeu(sau...'Dzeu'!?), nestiind ca n-au nici o treaba cu El! N-au nici o treaba cu el pentru ca iubesc lumea, dovada fiind imaginea pe care o intampini in bisericile respective, unde de multe ori ai impresia ca ai nimerit la un concert heavy-metal, nicidecum in adunarea lui Dumnezeu!

24/10/09 20:51

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Hopa...cam multe afirmatii generale stil "la pocaiti se stinge lumina"...o mare dovada a zelului fara intelepciune este etichetarea asta pe categorii, si in plus, nici macar nu poti sa afirmi ca neoprotestantii nu au treaba cu Dumnezeu, e ceva mult peste masura ta sa faci astfel de afirmatii.
Hai sa incercam o discutie putin mai intelectuala, ca mesajul de mai sus se potriveste foarte bine pe hi5, comentarii la youtube sau stiu eu ce alte locuri...un forum cere ceva mai mult de atat.
Cu respect.

24/10/09 21:09

Site web  
irlanda
membru

gogol a scris:

Cred ca termenul baptist-penticostal sau mai pe scrut...'bapticostal'(eu asa il numesc) este un termen generic

Este un termen inventat de mult prea bogata ta imaginatie, fara insa a avea vreo relevanta reala.

Care-i de fapt nemultumirea  ta in ceea ce priveste organizatia cultelor?

gabi a scris:

si in plus, nici macar nu poti sa afirmi ca neoprotestantii nu au treaba cu Dumnezeu, e ceva mult peste masura ta sa faci astfel de afirmatii.

Da' poate sa afirme ca exista printre neoprotestanti oameni  care n-au nicio treaba cu Dumnezeu.

Si mai poate sa afirme si treaba cu heavy-metalul "crestin" care bubuie in adunari. E cat se poate de veridica constatarea.

25/10/09 00:51

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

irlanda a scris:

Este un termen inventat de mult prea bogata ta imaginatie, fara insa a avea vreo relevanta reala.

Nu este inventat de el.

25/10/09 08:24

gogol
membru

irlanda a scris:

Este un termen inventat de mult prea bogata ta imaginatie, fara insa a avea vreo relevanta reala

Care-i de fapt nemultumirea  ta in ceea ce priveste organizatia cultelor?

De unde trasesi mataluta concluzia ca am vre-o nemultumire fata de organizatia cultelor?! Ma intereseza fix la fel cum ma intereseaza organizatia de tineret a PRM Ciolanestii de deal!

Adunarea lui Dumnezeu, este cu totul altceva! Nu este o organizatia, ci este un ORGANISM! (Romani 12, 1 Corinteni 12, Efeseni 4 etc).
Iti imaginezi tu vita din Ioan 15, avand urmatoarea organizare: mladitele din stanga sus se numesc baptisti, cele de drepta jos inspre stanga se numesc penticostali, cei din...E ridicol, nu?
Miscarea ar trebui sa fie centripeta in jurul Domnului, nu centrifuga cum faceti voi!

Iar in contextul celor discutate mai devreme, ar fi bine nu mai casti asa de mult gura la ce spun pastorasii vostri(macar daca ai casca din plictiseala, tot ar fi ceva...), ci sa pui manuta si pe Biblie sa vezi care sunt adevarurile Cuvantului lui Dumnezeu, si sa te tii de ele!

Apropo, cred ca in ce-i priveste pe pastorii astia cu patalama la mana,dar fara inspiratia Duhului Sfant, cu venituri consistente, dar de o saracie lucia a Duhului,(si comparatiile ar putea continua mult si bine), ar trebui sa sa incepem facem abstractie de parerile dansilor "superbe"...Spre binele nostru!

Spre aducere aminte: crestinii din Bereea!!

Ultima modificare de gogol (25/10/09 13:19)

25/10/09 13:18

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

gogol a scris:

Adunarea lui Dumnezeu, este cu totul altceva! Nu este o organizatia, ci este un ORGANISM! (Romani 12, 1 Corinteni 12, Efeseni 4 etc).

Aaaa...si, daca e numita acolo organism (metaforic, binenteles), de ce e gresit sa fie numita si organizatie. Adunarea lui Dumnezeu este formata dintr-un grup de oameni care au scopuri comune avand un set de legi/principii/reguli comune(asta e Biblia)...stii, e defapt definitia organizatiei, dar ce ti mai si cu neologismele astea, puse langa cuvinte sfinte ne fac sa rostim blasfemii, Satan le-a inventat, cu siguranta.

golgol a scris:

Miscarea ar trebui sa fie centripeta in jurul Domnului, nu centrifuga cum faceti voi!

Care noi, sau care ei?...si pe ce baza afirmi asta?

gogol a scris:

Iar in contextul celor discutate mai devreme, ar fi bine nu mai casti asa de mult gura la ce spun pastorasii vostri(macar daca ai casca din plictiseala, tot ar fi ceva...), ci sa pui manuta si pe Biblie sa vezi care sunt adevarurile Cuvantului lui Dumnezeu, si sa te tii de ele!

Aceasta biblie, care indemni tu sa fie citita, vorbeste frumos si clar despre o supunere asupra autoritatii bisericesti, despre un respect si despre dragoste...vezi, poate ar fi cazul s-o mai iei si tu la purecat...ea ar trebui sa fie interesul tau in purecare, nu pastorii si averile lor, ca asta nu sugereaza decat frustrare...asemenea frustrarilor prostimii(atentie, prostime nu inseamna adunatura de prosti, ci gloata/oameni de rand...sa nu ma trezesc acuzat de fie ce nespuse) de odinioara la vederea palatelor regale.

25/10/09 22:09

Site web  
irlanda
membru

gogol a scris:

De unde trasesi mataluta concluzia ca am vre-o nemultumire fata de organizatia cultelor?! Ma intereseza fix la fel cum ma intereseaza organizatia de tineret a PRM Ciolanestii de deal!

De prin alte parti pe unde ti-ai mai exprimat dezacordul fata de aceasta organizatie a cultelor, si chiar din aceasta afirmatie a ta.
Daca nu te-ar fi nemultumit nimic, te interesa ceva mai mult decat te-ar putea interesa organizatia de tineret a PRM.

gogol a scris:

Iti imaginezi tu vita din Ioan 15, avand urmatoarea organizare: mladitele din stanga sus se numesc baptisti, cele de drepta jos inspre stanga se numesc penticostali, cei din...E ridicol, nu?

Pata asta pe culte o au numa' frustratii de disidenti, care in marea lor sfintenie au ales sa se separe de restul "idobitocitilor" care s-au inscris in vreun cult, pe motiv ca ei nu au gasit niciun "mai mare/pastor" care sa fie vrednic de supunerea lor. In marea lor ratacire sustin ca ei nu se supun decat lui Dumnezeu.O mare, deviere de la randuielile si principiile Bibliei.

gogol a scris:

Desi sunt vremurile de pe urma cand cei mai multi strica Cuvantul, sa fii sigur ca are Domnul pregatiti oamenii care sa ne invete adevarurile Cuvantului lui Dumnezeu.

O alta pata a disidentilor este pe sarmanii pastori. Asta probabil  din cauza faptului ca dintr-un motiv sau altul nu s-au putut numi si ei pastori. Cand cineva iti este superior si nu ai posibilitatea sa-l ajungi, sau chiar sa-l depasesti, incepi sa-l denigrezi.

p.s 1: te-as ruga sa incerci sa pastrezi un nivel cat de cat civilizat al dialogului, si sa nu ma provoci prin mistocareala, sa incingem o alta "balacareala". Abtinerea in astfel de situatii, nu-i tocmai punctul meu forte.

p.s 2: atat vreme cat din mesajele tale emana  numa' smecherie si infumurare, te-as ruga din nou, sa nu mai indraznesti sa-mi faci mie morala, observatie sau sa-mi tii "sfanta liturghie", cu privire la agresivitatea din mesajele mele.

Mai bine treci in rand si pocaieste-te.

25/10/09 22:32

gogol
membru

irlanda a scris:

De prin alte parti pe unde ti-ai mai exprimat dezacordul fata de aceasta organizatie a cultelor, si chiar din aceasta afirmatie a ta.
Daca nu te-ar fi nemultumit nimic, te interesa ceva mai mult decat te-ar putea interesa organizatia de tineret a PRM.

Eu stiam ca un credincios ar trebui sa se raporteze strict la Cuvantul lui Dumnezeu, nu la pareri si impresii personale(sau ale altora)! Daca eu spun ca in Cuvant nu exista impartirea pe caprarii a crestinilor, ci din contra, nu spun asta pentru ca ma macina o nemultumire endemica, ci pentru ca ideea in sine nu are valabilitate biblica!
A nu fi de acord cu o idee, nu presupune automat nemultumire! Dezacord nu e egal musai cu  nemultumire!

irlanda a scris:

Pata asta pe culte o au numa' frustratii de disidenti, care in marea lor sfintenie au ales sa se separe de restul "idobitocitilor" care s-au inscris in vreun cult, pe motiv ca ei nu au gasit niciun "mai mare/pastor" care sa fie vrednic de supunerea lor. In marea lor ratacire sustin ca ei nu se supun decat lui Dumnezeu.O mare, deviere de la randuielile si principiile Bibliei.

Bati campii! Despre care randuieli si principii biblice vorbesti? Iar ti s-a ambalat tarata in tine?! Vad ca atunci cand se intampla, nu mai judeci limpede, si devii incoerenta!

irlanda a scris:

O alta pata a disidentilor este pe sarmanii pastori. Asta probabil  din cauza faptului ca dintr-un motiv sau altul nu s-au putut numi si ei pastori. Cand cineva iti este superior si nu ai posibilitatea sa-l ajungi, sau chiar sa-l depasesti, incepi sa-l denigrezi.

Asta o spui din propria ta experienta?! Ca vad ca-i denigrai pe Pustan si pe Ton... Sau fatarnicia ta se revarsa iara??
Trecand peste asta, discursul tau este o suma de idei ce se vor inteligente, dar care denota o crasa atitudine de dispret dublata cu supozitii ieftine. De unde tragi tu asemenea concluzii donsoara?! Din putul gandirii...nu? Dar deh...in lipsa argumentelor, tre sa umplem cu ceva vidul (din inima, din creier...etc), nu?

irlanda a scris:

p.s 1: te-as ruga sa incerci sa pastrezi un nivel cat de cat civilizat al dialogului, si sa nu ma provoci prin mistocareala, sa incingem o alta "balacareala". Abtinerea in astfel de situatii, nu-i tocmai punctul meu forte.

Incerc, si sunt convins ca voi reusi! Dar, de curios, care e punctul tau forte?? Tupeul cumva??
PS  la Ps: daca nu te abtii, imi iau iar manusile de box din cui si atunci sa te tii:))))

irlanda a scris:

p.s 2: atat vreme cat din mesajele tale emana  numa' smecherie si infumurare, te-as ruga din nou, sa nu mai indraznesti sa-mi faci mie morala, observatie sau sa-mi tii "sfanta liturghie", cu privire la agresivitatea din mesajele mele.

Mai bine treci in rand si pocaieste-te.

Dar cam ce crezi tu ca emana din mesajele tale?  Daca nu stii sa raspunzi, 'sunam un prieten'....

Ultima modificare de gogol (26/10/09 00:05)

26/10/09 00:04

irlanda
membru

Cumetre gogol, nu ma mai injosec a continua sa discut vreodata cu tine asupra vreunui subiect.

Ultima modificare de irlanda (26/10/09 00:11)

26/10/09 00:11

gogol
membru

Sa inteleg ca in sfarsit ti-a gasit cumatru? N-ar fi rau.....

Eu zic ca ar trebui sa nu te mai injosesti pe viitor, si sa nu mai vorbesti despre absolut orice subiect, cu absolut NIMENI! Ca de ipoteze de travaliu, si ironii ieftine sunt pline forumurile crestine. Asa ca te rog sa te abtii pe viitor asupra oricarui comentariu, asta pana mai pui mana pe Biblie, sa o mai citesti, si inveti ca tupeul si nerusinarea nu sunt virtuti ale crestinului!

26/10/09 08:56

irlanda
membru

gogol a scris:

Sa inteleg ca in sfarsit ti-a gasit cumatru? N-ar fi rau.....

Sa intelegi am tot dispretul fata de cei care desi sunt vai mama lor la capitolul etica crestina, totusi au indrazneala sa dea povete altora.
Eu macar mi-am recunoscut agresivitatea mesajelor mele, si nu incerc sa pozez in vreo sfanta printre pacatosi.
Pe cand tu, esti pana in gat de infumurare, smecherie si mistocareala ieftina, dar te crezi aici printre adunaturile tale de disidenti carora  le tii predici dar la capitolul implinire, esti sub zero.
De preferat sa-ti vezi de fatarnicia ta, in primul rand, si dupa aceea daca iti mai da ghes smecheria sa-mi faci si mie teoria chibritului.

gogol a scris:

Eu zic ca ar trebui sa nu te mai injosesti pe viitor, si sa nu mai vorbesti despre absolut orice subiect, cu absolut NIMENI!

Pe seful, care da indrumari, sfaturi sau interdictii, sa faci cu nevasta ta acasa. Cu mine nu prinde umflarea asta in pene. Ti-am mai spus-o si alta data dar vad ca-ti place sa faci pe barbatosul, nu dora la tine in casa.

gogol a scris:

Asa ca te rog sa te abtii pe viitor asupra oricarui comentariu, asta pana mai pui mana pe Biblie, sa o mai citesti, si inveti ca tupeul si nerusinarea nu sunt virtuti ale crestinului!

De Bilbie si virtutile crestinului n-ai voie tu sa-mi vorbesti.
Asa ca, pleaca-ti capul si recunoste-ti mediocritatea si neputinta de a intelege  aceste doua lucruri, si doar asa poate sa mai reusesti sa te mai consider om.

Ultima modificare de irlanda (26/10/09 09:29)

26/10/09 09:16

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
ok, vad ca altfel nu se poate.

pauza amandoi.

26/10/09 10:06

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la