TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cand povestea de dragostea ti-o scrie Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07

Turcu Ovidiu a scris:

Eram pitic atunci cand am luat cartea aia. Am luat-o pentru ca nu stiam cum functioneaza de fapt treaba dintre un baiat si o fata, dupa modelul lui Dumnezeu in viata fiecaruia. Faza trista e ca oamenii, mai ales fetele iau cartea aia ca o regula si nu e deloc asa.

si ce regula ma rog?

Turcu Ovidiu a scris:

Scrie foarte scurt acolo despre viata lor dintre momentul in care erau singuri si momentul in care au fost miraculos adusi impreuna etc... se intelege clar de acolo, desi e scris pe f scurt, ca cei doi s-au cunoscut de o vreme buna si au fost prieteni de ceva vreme. Asa functioneaza! Nu e nimic supranatural. E supranatural de natural in schimb. Am impresia ca toata lumea se asteapta la ceva din ce e in cartea aia si nu inteleg de ce.. din moment ce fiecare putem sa avem ceva si mai mare!

tu crezi ca toata lumea se asteapta sa se marite cu prietenul din copilarie?vezi sa nu!majoritatea se cunosc hop-top si peste un an ,maaaaaaaxim doi se casatoresc.

Ultima modificare de fluflu (16/06/09 21:49)

16/06/09 21:47

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Ma refer ca se asteapta sa fie tot ceva de genu cum i in cartea aia, da nu se aplica pentru ca is persoane diferite. Is care iau intamplarile de acolo ca si o norma.
Ma refer la faptu ca implica, in mod normal, o perioada de cunoastere a partenerului. Un an sau cat zici tu e destul de ok.

16/06/09 21:52

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08
Ma indoiesc de faptul ca cineva a luat intalnirea lor ca pe ceva supranatural.

16/06/09 21:52

Turcu Ovidiu
membru

:)) iti spun din experianta ca multe fete crestine cred ca daca le inviti la un suc sau undeva cred ca le si iei in casatorie.

16/06/09 21:53

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Turcu Ovidiu a scris:

Am impresia ca toata lumea se asteapta la ceva din ce e in cartea aia si nu inteleg de ce.. din moment ce fiecare putem sa avem ceva si mai mare!

Probabil te referi la faptul ca lumea asteapta o formula magica de a o gasi pe Ileana Cosanzeana sau Fat Frumos.

Cartea aia vrea sa spuna ca se poate sa traiesti o poveste de dragoste cum Dumnezeu a intentionat sa fie, dar nimeni nu va lupta si nu iti va cladi principiile in afara de tine. In cazul in care iti amintesti, inainte de a fi pregatiti sa intre in relatia de dragoste, cei doi au cladit o relatie personala cu Dumnezeu si au cedat controlul lucrurilor din viata lor pe care ei le tineau ascunse sub controlul lor.

Dumnezeu "decat" i-a calauzit spre persoana potrivita! Ca erau prieteni din copilarie (ceea ce nu prea e adevarat - nu la mult timp dupa ce s-au cunoscut Dumnezeu i-a calauzit spre relatie) e un caz particular.

Turcu Ovidiu a scris:

Is care iau intamplarile de acolo ca si o norma.

daca iau unii asa asta nu inseamna ca asta vrea sa spuna cartea. :)

Turcu Ovidiu a scris:

Ma refer la faptu ca implica, in mod normal, o perioada de cunoastere a partenerului. Un an sau cat zici tu e destul de ok.

Foarte de acord! Si eu cu iubita mea imi doresc sa avem parte de aceasta perioada, e foarte importanta si e musai! Aceasta perioada se poate derula si in timpul amicitiei si in timpul relatiei de dragoste ;)

16/06/09 22:13

Turcu Ovidiu
membru

Da la aia ma refer. Un fat frumos sau cum ai spus tu. Ei bine, cum spuneai, trebuie o perioada de timp in care sa iti cunosti partenerul prin cunoastere progresiva si nu revelatie divina sau alte basme.

16/06/09 22:23

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08

Turcu Ovidiu a scris:

trebuie o perioada de timp in care sa iti cunosti partenerul prin cunoastere progresiva si nu revelatie divina sau alte basme.

de acord cu perioada cunoasterii.
dar ce faci cu cei care s-au cunoscut(si casatorit) prin revelatie divina?

16/06/09 22:30

Turcu Ovidiu
membru

Care sunt aia? Eu nu am cunoscut pe nimeni pana acuma. Am auzit de cazuri care mai de care mai fantastice dar tin de fiecare persoana in parte. Sa fim seriosi, ce intelegi prin revelatie divina in acest caz? "Doamne, daca e ea, fa sa poarte rochie maine seara la 6."? Sau dintr-o data a venit informatia din cer: "Ea e... pune mana pe ea..." :)) Suna prea fantastic pentru majoritatea oamenilor si biblia nu prea sustine chestiile astea.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (16/06/09 22:45)

16/06/09 22:40

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
1. Si daca nu ai cunoscut tu, ce ?

2. Biblia, nu biblia.

3. Exista o gramada de subiecte pe forumul asta. Cauta-le si scrie la ele ;) . Nu devia discutiile .

4. Dumnezeu este un Dumnezeu si al miracolului, asa ca poate scrie povesti de dragoste cum vrea El, nu cum crezi tu ;) .

16/06/09 22:50

Turcu Ovidiu
membru

Te referi la biblia cu B mare??? Care i faza?
Nu am deviat discutia.
Nu am zis ca nu is miracole sau chestii gen spiderman in relatii, spun ca lumea le vrea, asa cum parca le vrei si tu, dar e ca o piedica inaintea lor lucrul asta.
Dumnezeu vrea in primul rand sa ai o relatie superba, dar listele din mintea noastra ne impiedica uneori sa vedem asta.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (16/06/09 22:58)

16/06/09 22:57

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Ovidiu, sunt multe cazuri in care chiar de se aliniaza anumitor principii ale tale, pur si simplu nu stii daca e ea/el sau nu. Dumnezeu iti vorbeste la nivel personal, iar daca vrei sa rationalizezi acest fenomen, esti sortit esecului ;) Tu nu ai avut momente in care stiai in adancul inimii tale sa iei o anumita decizie dar nu aveai nici o explicatie? E oarecum similar :)

April, cred ca l-ai luat cam tare.

Ultima modificare de shoricel (16/06/09 23:34)

16/06/09 23:33

Turcu Ovidiu
membru

Desigur, Duhul Sfant e in tine si iti spune ce si cum, te invata toate lucrurile ca o voce slaba care iti spune ce sa faci.

17/06/09 08:16

harra
+

Inregistat: 21/04/09

Turcu Ovidiu a scris:

Desigur, Duhul Sfant e in tine si iti spune ce si cum, te invata toate lucrurile ca o voce slaba care iti spune ce sa faci.

eu sunt una persoanele  pt care Dzeu a facut minuni in ceea ce priveste casatoria si am vazut ca e minunat sa il implici pe El,depinde de tine ce vrei singur sau o funie impletita in 3.....

17/06/09 10:53

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
nu somati... nu mai are nimeni nimic de zis?

www.prinhar.ro

26/06/09 23:04

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ne scrie Dumnezeu povestea, ce sa mai scriem si noi :D ?

26/06/09 23:06

Turcu Ovidiu
membru

Eh, imi place cum suna. Adevarul e ca totul vine supranatural de natural, cand e momentul toate se potrivesc. Nu exista predestinare ci doar sansa, iar Dumnezeu aduce persoanele potrivite la locurile potrivite in momentele potrivite; sansa e in mana lui Dumnezeu.

26/06/09 23:11

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
frumos Ovidiu...chiar imi place ce ai scris... :)

27/06/09 00:13

alex
membru

tocmai am terminat de citit cartea despre care se vorbea mai sus...:D

20/08/09 12:32

Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09
sii...ti'a placut?? :D :D

20/08/09 12:43

alex
membru

daaa....bineinteles au fost si cateva chestii cu care nu am fost de acord...da in cea mai mare parte cartea mi-o placut..o fost interesanta..:D

20/08/09 14:34

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
si cu ce nu ai fost de acord?

20/08/09 16:40

alex
membru

cu unele idei despre celibat...:)

20/08/09 16:58

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la