TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Misiune/Nevoie de suport Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Un prim pas spre oamenii din oras

Motivatie
Rom 10:9-10 Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mîntuit.Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea, şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mîntuire...
Rom 10:13-15 Fiindcă „oricine va chema Numele Domnului, va fi mîntuit.” Dar cum vor chema pe Acela în care n'au crezut? Şi cum vor crede în Acela, despre care n'au auzit? Şi cum vor auzi despre El fără propovăduitor? Şi cum vor propovădui, dacă nu sînt trimeşi? După cum este scris: „Cît de frumoase sînt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!”
Mat 28:18-20 Isus S'a apropiat de ei, a vorbit cu ei, şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pămînt. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfîntului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v'am poruncit. Şi iată că Eu sînt cu voi în toate zilele, pînă la sfîrşitul veacului. Amin
Aceste versete ne-au motivat pe noi, tinerii bisericii din Ludus si am decis, impreuna cu pastorul nostru, sa facem ceva pentru orasul in care locuim...bazati pe promisiunea ca El va fi cu noi, sa ducem Evanghelia mantuirii la oameni!
In acest sens, luna februarie a fost o luna de rugaciune, in care am cerut mila Lui Dumnezeu pentru orasul nostru si calauzire pentru a stii cum sa ne implicam eficient...

Obiectivul proiectului 
Dupa cum primul pas e cel mai greu in orice lucrare, ne-am lasat ajutati putin de obiceiurile din cultura in care traim...astfel am ales sa ne folosim de ziua de 8 martie pentru a acorda atentie persoanelor sarbatorite cu aceasta ocazie, daruind cu respect o floare de care vor fi atasate un verset din Biblie si o maxima crestina. Prin aceasta urmarim sa prindem curaj in lucrarea de evanghelizare si sa ne apropiem de oamenii din oras, oferindu-le incredere in ei insisi si facandu-i constienti de faptul ca sunt creatia lui Dumnezeu.

Desfasurarea proiectului
Din ziua de 1 martie 2008 pana in 7 martie 2008 tinerii, impreuna cu biserica, vor avea un timp de 7 zile de post si rugaciune pentru buna desfasurare a acestui proiect.
In ziua de 7 martie 2008 se vor cumpara 700 de trandafiri si se vor realiza 700 de biletele pe care va fi scris urmatorul verset : „Psalmul 139:14 Te laud Dumnezeule că sînt o făptură aşa de minunată. Minunate sînt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!”  si o maxima : „Nu pierde niciodata ocazia sa vezi ceva frumos, caci FRUMUSETEA este autograful lui DUMNEZEU. Caut-o in fiecare chip, in peticul de cer albastru, in fiecare floare...”, care vor fi atasate apoi trandafirilor.
In ziua de 8 martie 2008, tinerii bisericii Maranatha se vor impartii in grupuri si vor desfasura urmatoarele actiuni:
-    Pentru a cuprinde tot orasul, baietii se vor impartii in 3 grupuri : unul in cartierul Dacia, unul in cartierul Balta, iar altul in centrul vechi al orasului
-    Fiecare grup va avea aproximativ 200 de trandafiri, cu un verset si o maxima crestina atasate, pe care ii vor impartii doamnelor si domnisoarelor, spunandu-le politicos „La multi ani!”, dupa care vor merge si la persoanele bolnave aflate in spital si la institutiile care vor avea program de lucru sambata...
-    In tot acest timp fetele, impreuna cu surori si frati din biserica, vor forma un grup de rugaciune care, pe durata desfasurarii actiunii, va sta in mijlocire pentru cei de pe teren si pentru oamenii cu care vor intra in contact.
In ziua de 10 martie 2008 se va face o evaluare si se va intocmi un raport la prezentul proiect.

Identificarea resurselor
Pentru realizarea acestui proiect avem nevoie atat de resurse umane cat si financiare:
-    Ca resurse umane vom implica tinerii din bisercica noastra cat si tineri din alte biserici evanghelice, care doresc sa se implice
-    Ca resurse financiare vom cere ajutorul bisericii si vom accepta orice ajutor venit de la cei carora Dumnezeu le-a pus pe inima sa sutina lucrarea de evanghelizare(banii vor intra prin caseria bisericii si pentru fiecare donatie va fi intocmita chitanta)...costurile proiectului ridicandu-se la aproximativ 3000RON (850 EURO).
Toti acei care vor sustine in vre-un fel sau altul aceasta lucrare vor primi un raport de evaluare referitor la desfasurarea proiectului.

Ultima modificare de gabi_aron (02/03/08 22:08)

02/03/08 22:07

Site web  
gabi
membru

acesta este proiectul grupului de tineri din care fac parte...am postat pe acest forum pentru ca poate sunt oameni care doresc sa dea o mana de ajutor acestei lucrari.
cei care doresc sa ne ajute fie prin post si rugaciune, fie prin fonduri sau prin orice alte modalitati credeti ca puteti ajuta sunteti bine veniti:)...deasemenea daca mai doriti detalii sau aveti obiectii puteti sa postati aici sau sa ma contactati la adresa gabi_aron@yahoo.com(dar va rog doar cei cu adevarat interesati)...va multumesc

PS. proiectul a fost semnat si stampilat de conducerea bisericii asaca este o actiune cat se paote de serioasa

02/03/08 22:14

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Voi sunteti tineri din biserica. Bine. Cum se implica biserica, in ansamblul ei? Sau va sprijina doar prin incurajare? Nu mi-o luati in nume de rau dar intreb sa inteleg cum stau lucrurile.

02/03/08 22:18

gabi
membru

ok..biserica sprijina si ea cu fonduri...astazi am discutat cu pastorul nostru si este deschis pentru aceasta lucrare...a citit in fata intregii biserici proiectul nostru si a incurajat toti membri sa ne sustina.a facut o chemare la post si rugaciune cat si al suport financiar.totul e facut cu sprijinul bisericii deaceea toti banii proveniti din donatii vor intra mai intai in casieria bisericii

02/03/08 22:21

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
? ce numar de cont are biserica

02/03/08 23:19

gabi
membru

nu avem un numar de cont..banii pot fi trimisi prin western union pe numele casierului bisericii sau liderului de tineret dar pe cei interesati de aspecutl acesta i rog sa ia legatura cu mine sau sa-mi dea un numar de telefon prin PM pentru a vorbi cu liderul nostru

PM. daca esti interesat de asta si esti din cluj poti sa te intalnesti cu liderul nostru zilele astea prin cluj...pentru ca el acolo locuieste si atunci vei primi mai multe informatii

Ultima modificare de gabi_aron (03/03/08 00:06)

03/03/08 00:01

Site web  
gabi
membru

Multumesc celor care au sprijinit cu rugaciune proiectul nostru...daca a fost vre-o unul...totul a fost perfect...am cumparat 700 trandafir conform planului si i-am impartit..pe strada, in magazine, la spitale...Domnul a fost cu noi si am simtit asta.
A fost un prim pas pentru spargerea obiceiul de a ramane "intre peretii bisericii"...si vor urma altii

09/03/08 08:37

Site web  
daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Aha...acum stiu si eu de unde proveneau tradndafarii aceia.....Fiti binecuvantati!!!

09/03/08 14:07

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
gabi_aron,foarte interesantă iniţiativa voastră!Deasemenea m-a impresionat modul în care s-a implicat biserica.

Eu îs curioasă dacă tinerii de prin biserici mai merg în evanghelizare...

17/07/08 08:39

Site web  
danyelg
membru

Inregistat: 21/04/09
da..mai merg...hai sa it dau un hint..intra pe www.missionkenya.com

21/04/09 00:39

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Foarte bine că mai sunt tineri care merg în evanghelizare şi/sau misiune. Domnul dă atât de multe oportunităţi,noi doar trebuie să fim gata să acţionăm.

@danyelg,cu privire la Kenya,să înţeleg că e nevoie de suport în rugăciune sau/şi financiar?

21/04/09 18:43

danyelg
membru

Inregistat: 21/04/09
e nevoie in primu rand de suport in rugaciune si apoi si financiar.

22/04/09 00:03

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la