TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Devotional/Ganduri de Craciun Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Un cadou cu valoare eterna"
Charles R.Swindoll

In societatea naostra moderna caracterizata de bunastare, in care majoritatea oamenilor au mai mult decat le este sufficient, adesea nu mai stim ce sa le daruim celor dragi de ziua lor de nastere sau de  Craciun. Exista unii oameni - mai ales aceia care au de toate - pe care nu-i mai poti bucura daca le faci un cadou "obisnuit". In magazine si centre comerciale abia daca mai poti gasi ceva care sa le placa intr-adevar. As vrea sa-ti dau o sugestie.Cadoul pe care vreau sa ti-l propun s-ar putea sa nu fie prea scump si sa nu se incadreze in "ultima moda". Te asigur, insa, de un fapt: in mod sigur nu vei da gres cu el! Este un cadou de mare valoare, desi nu
costa nimic. Nu poate fi pierdut, nici uitat. Nu vei avea probleme nici cu marimea. Se potriveste la orice statura, la orice varsta si este pe toate gusturile. Acest cadou ideal esti chiar tu. In efortul de a-ti maturiza  caracterul, nu uita cat de valoros este altruismul.
Asadar, propunerea mea este urmatoarea: Daruieste-te pe tine insuti! Daruieste-i celui care are nevoie de tine o ora din timpul tau. Trimite celui intristat si apasat cateva cuvinte de mangaiere. Fa o vizita de incurajare celui pe care il stii doborat la pamant.Cunosti pe cineva bolnav? Du-i acasa un pranz cald. Gaseste un cuvant de compasiune pentru cel care si-a pierdut de curand partenerul de viata. Arata-ti prietenia printr-un gest cat de marunt fata de cineva care pricepe mai greu lucrurile si de aceea este adesea ocolit de ceilalti. Isus a spus: "Adevarat va spun ca ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut." (Matei 25:40) 

Teddy Sallard era un baiat caruia i se potrivea bine expresia "unul dintre acesti neinsemnati frati ai Mei." Nu-l prea interesa scoala. Hainele lui erau mereu  sifonate, pantofii vesnic prafuiti, parul niciodata pieptanat. Un copil cu o fata inexpresiva, ce nu te lasa sa intuiesti nimic din ceea ce se intampla in launtrul lui. Ochi sticlosi,
care priveau de obicei in gol. Cand Miss Thompson, invatatoarea lui Teddy, vorbea cu el, acesta raspundea monosilabic. Dezinteresat, cu greu l-ai fi putut indragi, daramite iubi. Desi Miss Thompson afirma mereu ca simte aceeasi dragoste fata de toti elevii ei, in realitate lucrurile nu stateau tocmai asa.
Cand corecta lucrarile lui Teddy, ii facea aproape de fiecare data placere - oricat de nefiresc ar parea - sa sublinieze cu rosu raspunsurile mereu pe dos pe care le dadea Teddy la intrebari, iar cand scria un "insufficient" la sfarsitul lucrarii era cuprinsa de un sentiment reconfortant. De fapt Miss Thompson ar fi trebuit sa stie cel mai bine cum stau lucrurile, doar citise evaluarile anuale si stia mai multe despre Teddy decat ii placea sa recunoasca. Evaluarile erau cat se poate de obiective:
Clasa I - Teddy promite rezultate bune la invatatura si un comportament bun, dar situatia lui familiala lasa foarte mult de dorit.
Clasa a II-a - Teddy ar putea sa dea mai mult. Parintii nu-l sprijina sufficient de mult. Mama lui este grav bolnava.
Clasa a III-a - Teddy este un copil cuminte, dar mult prea serios. Invata greu. Mama lui a decedat anul acesta.
Clasa a IV-a - Teddy nu reuseste sa tina ritmul, dar are un comportament bun. Tatal lui nu se intereseaza de el.

Craciunul batea la usa. Baietii si fetele din clasa domnisoarei Thompson i-au adus cate un cadou de Craciun. Si-au ingramadit darurile pe catedra, strangandu-se nerabdatori in jurul ei, asteptand curiosi sa vada ce va zice Miss Thompson. Printre cadouri se afla si unul din partea lui Teddy Stallard, Miss Thompson a ramas tare
surprinsa ca si el i-a adus un cadou, dar chiar asa era! Impachetat in hartie  ieftina si lipit cu banda adeziva, cadoul lui Teddy facea nota discordanta cu celelalte cadouri. Pe hartia de culoare maronie scria simplu: "Pentru Miss Thompson, de la Teddy." Cand invatatoarea a deschis pachetelul, din el au cazut o brosa lipsita de gust, cu
pietricele din sticla colorata, din care jumatate lipseau, si o sticluta cu parfum ieftin.
Colegii si colegele lui Teddy au inceput sa chicoteasca si sa dea ghionturi la vederea "cadoului", insa invatatoarea a avut suficienta intelepciune si prezenta de spirit ca sa-i reduca imediat la tacere, prinzandu-si brosa in piept si picurandu-si cativa stropi din parfumul ieftin pe incheietura mainii stangi. Si-a ridicat bratul si i-a lasat pe copii sa miroase si i-a intrebat: " Ei, ce parere aveti? Nu-i asa ca miroase frumos?" Acestia au reactionat entuziasmati cu "oh" si "aa", nedorind sa-i strice bucuria.
La terminarea orelor, cand toti ceilalti elevi au plecat acasa, Teddy a ramas in urma. S-a apropiat incet de catedra si a murmurat abia inteligibil:  "Miss Thompson... Miss Thompson... mirositi exact ca mamica mea.. si brosa ei va vine foarte bine. Ma bucur atat de mult ca v-au placut darurile mele. "
Dupa ce Teddy a iesit din clasa, invatatoarea s-a prabusit pe genunchi langa scaunul de la catedra. Cu fata brazdata de lacrimi amare, ea L-a rugat pe Dumnezeu s-o ierte. In dimineata urmatoare, cand copiii au intrat in clasa, au fost intampinati de o invatatoare transformata. Miss Thompson nu mai era aceeasi. Nu mai era o simpla invatatoare, ci devenise un instrument in mana lui Dumnezeu.Isi propusese ca pe viitor sa-si iubeasca intr-adevar elevii si sa ii trateze in asa fel incat sa le dea aripi si sa le influenteze intreaga viata in bine. A inceput sa-si dea toate silintele cu ei, ajutandu-i din rasputeri, mai ales pe cei care aveau rezultate slabe la
invatatura, iar dintre acestia, in mod  cu totul deosebit de Teddy Stallard. La sfarsitul anului scolar, rezultatele lui Teddy se imbunatatisera simtitor. Isi intrecuse majoritatea colegilor, iar pe unii ii lasase chiar cu mult in urma.

A trecut o perioada lunga de timp fara ca domnisoara Thompson sa mai auda ceva de Teddy. Insa intr-o zi, postasul i-a adus o scrisoare.
"Draga Miss Thompson, as vrea sa fiti prima care afla ca voi incheia scoala elementara al doilea din clasa. Multe salutari. Teddy Stallard."
Patru ani mai tarziu, a sosit o noua scrisoare:
"Draga Miss Thompson, tocmai am vazut rezultatele: am iesit primul pe clasa. Vreau sa fiti prima care afla. Nu a fost usor lucru, dar mi-a placut. Multe salutari, Teddy Stallard."
Dupa alti cativa ani:
"Draga Miss Thompson, de astazi sunt dr.med.Theodore Stallard. Ce parere aveti? Vreau sa fiti prima care afla. Iar luna viitoare ma casatoresc - mai exact, pe 27. Dorinta mea e sa veniti si dvs. la  nunta si sa ocupati locul pe care l-ar ocupa mama mea daca ar fi inca in viata. Sunteti singura "ruda" pe care o mai am. Tata a murit anul trecut. Multe salutari, Teddy Stallard."

Miss Thompson s-a dus la nunta lui Teddy si a ocupat locul pe care l-ar fi ocupat mama lui. Chiar merita acel loc. Prin felul in care se purtase cu Teddy, ii marcase viata, iar el nu a putut sa uite acest lucru.
Dar tu , tu ce le-ai putea darui celor din jurul tau? In loc sa le cumperi ceva, indrazneste sa le daruiesti un cadou care sa dainuie in timp.
Dar te rog, nu te zgarci! Daruieste-te pe tine insati unui "Teddy Stallard", unuia dintre "acesti foarte neinsemnati", pe care sa-l ajuti in acest fel sa devina unul dintre "cei mari".

Ultima modificare de Larisa (14/12/05 02:18)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/12/05 01:08

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
http://www.riversongs.com/christmas/greeting.html

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/12/05 01:45

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Adevaratul spirit al Craciunului
(autor Sharon Palmer)

Eram in Ajunul Craciunului, la ultimele cumparaturi, ce-i drept, cam intarziate! Si ajunsesem in cele din urma si la raionul de papusi, unde tare-as fi vrut sa gasesc ceva potrivit pentru nepotelele mele. Si aveam de unde alege: o multime de papusi Barbie iti atrageau privirile si parca se cereau luate in brate, pieptanate, imbracate si alintate! Alaturi de mine, o fetita imbracata ea insasi ca o papusa si tinand strans in manuta un teanc de bancnote, alegea si ea din priviri o Barbie. Cand dadea peste una care ii placea, se intorcea catre taticul ei, intrebandu-l: Am destui bani pentru asta?
De obicei, el dadea afirmativ din cap, dar fetita cauta mai departe, verificand mereu daca are incuviintarea tatalui.
In timp ce ea isi alegea papusa, de standul cu jucarii si jocuri video s-a apropiat un baietel. Era ingrijit imbracat, insa iti puteai usor da seama ca hainutele lui erau cumparate la mana a doua, iar jacheta era probabil cu 1-2 numere mai mici. Si el avea bani in mana, dar pareau sa nu fie mai mult de cinci dolari. Si el era insotit de taticul lui. Si el cerea aprobarea la fiecare joc video pe care ar fi vrut sa si-l cumpere, dar taticul lui de fiecare data isi clatina capul de la stanga la dreapta, privindu-l cu tristete.
Se parea ca fetita isi descoperise papusica preferata: o minunatie de Barbie, pentru care ar fi fost invidiata de orice fetita. Cu toate acestea, se oprise o clipa in loc, urmarind ce se petrecea intre baietel si taticul lui. Destul de mahnit, dar fara a fi revoltat, baietelul a renuntat in cele din urma la ideea de a-si cumpara un joc video, alegand in schimb o carticica. Taticul lui il lua de mana si amandoi se indreptara spre un alt raion al magazinului. Fetita aseza inapoi pe raft papusica aleasa si alerga spre standul cu jocuri video. Cu emotie vizibila lua jocul video ce parea sa fi fost mutat de la locul lui si dupa ce discuta cateva clipe cu tatal ei, amandoi se indreptara spre iesire.
Mi-am luat si eu cosul si m-am asezat in rand dupa ei. Apoi, spre satisfactia vizibila a fetitei, in spatele meu se asezara baietelul cu taticul lui. Dupa ce tatal fetitei plati jocul video, iar casierul i-l intinse fetitei, aceasta se apleca spre casier, soptindu-i ceva la ureche. Casierul zambi si puse jocul video sub pult. Mi-am platit si eu cumparaturile, iar in timp ce le aranjam in plasa, a venit randul baietelului. Casierul il incasa, dupa care i se adresa cu fata toata un zambet:
- Felicitari! Esti al 100-lea cumparator pe ziua de astazi! Ai castigat o mica surpriza!... Dupa care ii inmana jocul video achitat de fetita. Baietelul inlemni de uimire. Era, reusi el sa murmure, era tocmai jocul video pe care si-l dorise!
Fetita si taticul ei urmareau totul de la distanta, iar eu am vazut atunci cel mai larg, cel mai dragalas zambet stirb pe care l-am vazut vreodata! Dupa care au iesit din magazin. I-am urmat indeaproape. L-am auzit pe tatal fetitei intreband-o de ce facuse aceasta alegere. Nu voi uita niciodata raspunsul micutei:
- Taticule, n-au spus Nana si Deda sa-mi cumpar ceva de care sa ma bucur cu adevarat, care sa ma faca fericita?-
- Chiar asa au zis, dragoste mica, i-a raspunsul tatal.
- Pai vezi, taticule, tocmai asta am facut!  i-a raspuns ea cu ochii stralucind de bucurie si strecurandu-si manuta in mana lui mare.
Chicotind fericita, topaia alaturi de el spre masina lor. Gasise cel mai bun raspuns la intrebarea ei: Am destui bani pentru asta??
M-am simtit privilegiata! Adevaratul spirit al Craciunului mi se dezvaluise in magazinul de jucarii sub infatisarea unei fetite, care intelesese mai bine ca multi adulti pe care ii cunosteam semnificatia profund a Sarbatorii. Si m-am rugat atunci ca Dumnezeu sa-i binecuvanteze inimioara si parintii, la fel cum ea ma binecuvantase pe mine si il binecuvantase pe acel baietel in Ajun de Craciun!

Dumnezeul nadejdii sa te umple de toata bucuria si pacea pe care o da credinta, pentru ca, prin puterea Duhului Sfant, sa fii tare in nadejde!? (Romani 15:13) Aceasta este rugaciunea mea de acest Craciun pentru tine. Nici ganduri, nici ingrijorari sa nu-ti umbreasca stralucirea primului colind intonat de ingeri pe campiile Betleemului. Nu mai esti singur! Mesajul ingerilor iti este adresat tie si alor tai! Craciun binecuvantat tie si celor in mijlocul carora te-a pus Dumnezeu!


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/01/06 23:06

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Mesajul bradului
Cornelia Mack

Bradul de Craciun are un mesaj aparte, ce ne scapa adesea la prima vedere.
În plina iarna, când natura e înghetata si lipsita de viata, bradul aduce în caminele noastre un suflu nou de viata prin cetina lui verde. Verdele este semnul sperantei si al unei vieti noi, ce vrea sa ti se daruiasca si tie de Craciun, aducând lumina în nemângâierile si întunecimile tale!

Statura bradului se subtiaza spre vârf, directionându-ne privirile spre înalturi si amintindu-ne astfel ca în viata este mai bine sa privesti în sus decât sa te lasi coplesit de probleme si îngrijorari. Cu Dumnezeu ai întotdeauna cel putin un motiv de speranta. Pentru acela care priveste spre El, speranta nu moare. Pastreaza în mintea si în inima ta acest sâmbure de putere!

Crengile bradului amintesc mereu de forma crucii, atentionându-ne astfel ca ieslea si crucea sunt inseparabile. Craciunul nu poate fi despartit de Vinerea Mare. Acest Isus, a Carui nastere o sarbatorim de Craciun, S-a lasat tintuit pentru noi de cruce. Crucea este sansa vietii tale pentru un nou început!

Bradul este însa si un indicator ce aminteste de pomul vietii din paradis - un semn pentru Cristos, care a devenit pentru noi noua locatie a vietii. Uneori, crucea lui Isus a fost reprezentata în picturi sau prin sculpturi ca un copac sau un trunchi înfrunzit de copac - un simbol al faptului ca Isus este noua locatie a vietii eterne. Si tu poti avea parte de aceasta viata!

Doamne, Tu ai venit pentru noi în aceasta lume.
Te sarbatorim pe Tine si Îti sarbatorim nasterea, dar nu vrem sa uitam scopul venirii Tale în aceasta lume.
Te-ai nascut într-o iesle ca sa mori pentru noi pe o cruce.
Ai acceptat suferinta ca sa ne poti oferi noi perspective pentru viata noastra.
Ai strapuns întunericul cu Lumina Ta - de la moarte, la viata; de la deznadejde, la o noua speranta.
Ai înviat, ca viata noastra sa nu ramâna captiva deznadejdii si tristetii.
La Tine este noua viata, la Tine ne putem deschide pumnii si putem descarca
povara ce ne apasa.
Crucea Ta este speranta vietii noastre.
Amin


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/01/06 23:09

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Craciunul a inceput in inima lui Dumnezeu
si nu este complet decat atunci cand patrunde si in inima omului.

Dumnezeu a socat lumea cu un copil, nu cu o catastrofa.

Pentru unii, craciunul este sarbatoarea nasterii Printului pacii,
cu care ocazie daruim copiilor nostri pusti,
pistoale, tancuri si avioane de lupta.

Slujbele de Craciun nu trebuie sa ne faca sa uitam slujirea de Craciun.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

28/01/06 01:45

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
http://www.dayspring.com/ecards/predesign.asp

http://www.dayspring.com/ecards/predesign.asp


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

27/11/07 20:42

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
http://www.godtube.com/view_video.php?v ... 9854085638

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

15/12/07 17:51

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
ADEVARATA SEMNIFICATIE A CRACIUNULUI


A fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti… a fost odata, in vremuri deloc indepartate, intr-un satuc mic-mic, o famile de tarani care avea doi copii.

Tatal nu credea in Dumnezeu, si nu ezita sa spuna si altora ce simtea el in legatura cu religia si sarbatorile crestine, cum ar fi Craciunul.

Sotia lui credea insa, si ea si-a crescut copiii astfel incat sa aiba credinta in Dumnezeu si in Isus, in ciuda comentariilor lui negative, prin care se impotrivea la orice.

Intr-un ajun al Craciunului incarcat de zapada, sotia si-a luat copiii la o slujba crestina in satul in care locuiau.

L-a invitat si pe el, dar a refuzat:
   “Prostii, daca ar exista intr-adevar Dumnezeu iar Isus ar fi fiul Sau, de ce l-ar fi trimis El pe pamant cu chip de om? Daca e atotputernic, de ce sa se coboare El pana la nivelul nostru? Nu pot sa cred asa ceva, n-are nici un inteles!”

Asa ca ea si copiii au plecat, iar el a ramas acasa.

N-a trecut mult si vantul a inceput sa bata mai tare, viscolind zapada. In timp ce barbatul se uita afara pe fereastra, tot ce vedea era o furtuna de zapada.

S-a asezat sa se odihneasca inainte de a aprinde focul pentru a incalzi casa peste noapte.

Si chiar atunci a auzit un zgomot puternic. Ceva a lovit fereastra. Apoi inca unul. S-a uitat afara, dar nu a putut sa vada prin viscol mai mult de cateva urme pe zapada. Cand vantul s-a mai linistit, el a mers afara sa vada ce anume a lovit fereastra. Pe campul de langa casa a vazut un stol de gaste salbatice.

Se parea ca ele zburau spre tarile calde pentru perioada de iarna cand au fost prinse de viscol si nu au mai putut inainta. Pasarile s-au pierdut si au esuat la ferma lui, fara mancare si fara adapost. Isi miscau aripile si zburau in jurul terenului in cercuri mici, orbite si fara nici un scop. Cateva din ele se pare ca s-au izbit de geam.

Taranul, om cu inima calda, iubitoare, s-a gandit ca le-ar putea adaposti la ferma lui, de vreme ce nu puteau sa mai zboare spre sud pe o astfel de vreme.
   „Ferma ar fi un loc tare bun pentru ele sa stea. Este calduroasa si sigura, ar putea sa-si petreaca noaptea aici si sa astepte sfarsitul furtunii.”

Asa ca a mers pana la ferma si a deschis larg usile, apoi a asteptat, sperand ca ele vor observa ferma deschisa si vor intra. Gastele dadeau insa din aripi invartindu-se fara nici un scop si se parea ca nu au observat ferma si nici ca si-au dat seama ce ar insemna aceasta pentru ele.

Barbatul a incercat sa le atraga atentia, dar tot ce a reusit a fost doar sa le sperie, si ele s-au mutat mai departe. Taranul a intrat in casa si a iesit apoi cu o bucata de paine, a rupt-o si a facut o dara de firimituri care sa le conduca spre ferma. Dar ele tot nu au inteles.

S-a dus in spatele lor si a incercat sa le indrepte spre ferma, dar ele s-au speriat si mai tare. S-au raspandit in toate directiile, numai spre ferma nu.
Nimic din ce a facut nu le-a determinat pe gaste sa ajunga in locul unde le-ar fi fost cald si unde ar fi fost in siguranta.
„De ce nu ma urmeaza?! Nu pot sa vada ca acesta este singurul loc unde ele ar putea supravietui furtunii?”

Tot gandindu-se la asta si-a dat seama ca ele pur si simplu nu vor urma un om.
Doar daca as fi unul de-al lor as putea sa le salvez!”, a spus el tare.

Atunci i-a venit ideea. A intrat in ferma, a scos una din propriile lui gaste si a purtat-o in bratele sale pana a ajuns in spatele stolului de gaste salbatice. Apoi i-a dat drumul.

Gasca lui a zburat printre celelalte direct spre ferma si, una cate una, celelalte gaste au urmat-o spre acel loc sigur.

Barbatul a ramas tacut pentru un moment in timp ce cuvintele pe care le-a spus cu cateva minute mai devreme i-au revenit in minte:
„Doar daca as fi unul de-al lor, atunci le-as putea salva!”

Apoi s-a gandit la ceea ce i-a spus sotiei mai devreme:

„De ce Dumnezeu s-ar fi smerit atat pe Sine ca sa vina pe pamant si sa traiasca in trup de om?”
   
  Dintr-o data, totul a avut sens. Aceasta e ceea ce a facut Dumnezeu. Noi am fost ca si gastele – orbi, pierduti, disperati. Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Sau ca sa ne arate calea si sa ne salveze.

„Aceasta este adevarata insemnatate a Craciunului!”

Privirile i s-au luminat cand a inteles. In timp ce viscolul se potolea, sufletul lui a devenit linistit contempland acest minunat gand.

Ani de indoiala si necredinta au disparut ca si furtuna trecatoare. A ingenunchiat in zapada si a rostit prima rugaciune din viata lui:

„Multumesc, Doamne, ca ai luat chip de om si ai venit sa ma scoti din furtuna!”


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

21/12/07 10:07

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
E Decembrie
Azi, cutreierând aleea ce duce spre biserică, îmi hrăneam privirea cu decorul magazinelor aranjate de sărbătoare.
Tot felul de globuri, de toate formele şi culorile, atârnau pe geamurile curate. Lumini şi lumânări, moşi crăciuni râzând şi oameni de zăpadă… cadouri frumos aranjate… flori de hârtie creponată aşteptau lipite de cristal, să le acorde trecătorii atenţie…
… O imagine ruptă dintr-o poveste…

în interiorul magazinelor, oamenii cumpărau deja cadouri.
Pentru o clipă am avut impresia că toată esenţa Crăciunului stă ascunsă în acele globuri transparente …
Mi-am venit în fire întrebându-mă, cu ce scop toate aceste pregătiri?
A început în surdină, ceva mai departe de impresionantul brad luminat, un cor de copii să cânte bine-cunoscutul colind “O, Noapte Prea Sfinţită”.

E sărbătoarea care uneşte marginile pământului.
Toţi pământenii sărbătoresc… se reîntalnesc familiile, părinţii şi copiii, nepoţii şi bunicii… ea restrânge vechile prietenii pierdute pe drum de-a lungul anului ce acum se stinge…
şi te mai rog, Stăpâne, să ne schimbi gândirea, să regretăm ce-am greşit şi să nu greşim din nou, să nu mai judecăm pe alţii absolvindu-ne pe noi înşine, învaţă-ne că nu contează ce ai în viaţă ci pe cine ai… adu-ne din nou îngenuncheaţi la Ieslea Ta, acum!

Minunea ce s-a născut odată cu Tine dăinuieşte şi astăzi… pacea, iubirea şi bunătatea îmbracă pămantul pentru câteva momente, unind un capăt cu altul al acestuia, un continent cu alt continent, o ţară cu o alta ţară, un oraş cu alt oraş, un suflet cu alt suflet…

Să ne amintim cu fiecare zi, cu fiecare Crăciun, scopul naşterii Tale… să presari pacea, să torni bucuria şi să îmbraci cu sperantă lumea noastră tristă.

Naşterea Ta a marcat începutul.
Tu eşti singurul copil care atunci când s-a născut, a schimbat calendarele lumii şi a împărţit timpul în două.
Tu, ai unit pămantul dar şi omenirea cu Cerul!
Mântuitorule, te rog să ne străpungi cu dragoste şi astfel, de Ziua Ta să trăim…

mai mult decât un Decembrie înzăpezit…!


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

21/12/08 19:02

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net