TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Satanismul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 57
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Nocternus a scris:

Sau e vorba ca aia mor de foame si traiesc cu 10$/cap de locuitor, dar hai sa luam si cultura...cultura nu se face tot prin bani, ca sa se construiasca scoli...opa, dumnezeu a cam uitat un continent, dar nu conteaza, oricum are destui sustinatoti in toata lumea...

Se pare ca oamenii astia amarati nu s-au gandit niciodata sa ceara:

Mate 7:7-8
Cereti si vi se va da, cautati si veti gasi, bateti, si vi se va deschide.Caci ori si cine cere, capata, cine cauta, gaseste, si celui ce bate, i se va deschide."
Sa mai am incredere in d-zeu ?? Si cica tot Satan este "printul minciunilor..." , sau nu mai stiu ce destept a scris asta...

Mai da' tu cunosti si Biblia.  Dumnezeu da celui ce are credinta in El.

Evrei, 11

1 Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. 
6 Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

Iacov 1,

5 Dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, s-o ceară de la Dumnezeu, care dă tuturor cu mână largă şi fără mustrare, şi ea îi va fi dată.
6 Dar s-o ceară cu credinţă, fără să se îndoiască deloc: pentru că cine se îndoieşte, seamănă cu valul mării, tulburat şi împins de vânt încoace şi încolo.
7 Un astfel de om să nu se aştepte să primească ceva de la Domnul,

Asa, ca, daca vrei sa primesti ceva, ar fi bine sa crezi mai intai.

Ultima modificare de Joseph7 (14/05/07 21:14)

14/05/07 21:13

albertina
membru

Inregistat: 12/11/06

Nocternus a scris:

UITE  EXEMPLUL  VIU !!

si din nou "deavol'...cred ca deja ai o problema...sincer

ma iertati domnule ca nu prea vad mare dif dintrea diavol si lucifer dar hai sa zic lucifer ca asa iti place ;)
ce creator ai? care nu poate sa vindece, care nu poate sa reduca durerile la nastere, si multe altele... atunci e in concediu, nu?

Ultima modificare de albertina (15/05/07 01:07)

14/05/07 21:14

Theslick
membru

Inregistat: 26/04/07
ma iertati domnule ca nu prea vad mare dif dintrea deavol si lucifer dar hai sa zic lucifer ca asa iti place 
ce creator ai? care nu poate sa vindece, care nu poate sa reduca durerile la nastere, si multe altele... atunci e in concediu, nu?

dar dumnezeu ce face? e in vacantza? Lucifer i ajuta pe cei ce merita, pe cand dumnezeu nici atat

14/05/07 21:16

Joseph7
membru

Theslick a scris:

si dai vina pe oamenii aia primitivi pt k nu stiu de dumnezeu? ce vina au ei? de ce nu ne-a nascut dumnezeu invatati, dc nu le da cunoastere?? de unde sa stie saracul om de dumnezeu? din nou, nemarginita iubire a lui dumnezeu, si-a ucis propiul fiu pt oameni [ propaganda, parerea mea ] dar lasa un om sa moara, si nu misca un deget pt a-l convinge k el exista....
felicitari...ai o bila alba [ sau nu ]

Dumnezeu a scris totul in inima noastra, in sufletul nostru.  Daca vrei, iti voi da si referinta Biblica.  Daca te uiti in jurul tau, in istorie, vei vedea ca oamenii au avut tendita sa se inchine cuiva sau la ceva.  Pentru ca Dumnezeu nu se vede cu ochiul liber, omul a ales sa isi faca idoli din lucrurile care se pot vedea.  Insasi dorinta de a te inchina cuiva sau la ceva dovedeste ca este un Dumnezeu.

Acum intervine o dilema.  Cred ca Nocternus a scris ca satan a creat omul, dar tu spui ca Dumnezeu l-a creat.  Poate ar fi bine sa te consulti cu prietenul tau ca sa stiti amandoi ce credeti.  Noi, crestinii, stim ca Dumnezeu ne-a creat, dar vad ca in tabara voastra sunt neintelegeri.  Si cand afli raspunsul, sa postezi ceva ca sa fiu sigur ca ai citit ce am scris.

14/05/07 21:19

Nocternus
membru

Inregistat: 21/04/07
lol...dumnezeu n-a putut sa ma vindece si sa ma ajute...de cand sunt satanist dedicat, mi-a aratat adevarata iubire, incat imi venea sa strig pe strada de fericire ca sunt satanist...
Daca pt tine Lucifer=Diavol (nu deavol, atentie la limba romana), atunci m-am convins...dar daca eram noi majoritari pe pamant si ziceam despre d-zeu ca are coarne, nu credeati cu totii ?asta arata cat de bine ganditi...

14/05/07 21:19

albertina
membru

Theslick a scris:

ma iertati domnule ca nu prea vad mare dif dintrea deavol si lucifer dar hai sa zic lucifer ca asa iti place 

dar dumnezeu ce face? e in vacantza? Lucifer i ajuta pe cei ce merita, pe cand dumnezeu nici atat

Dz ma ajuta, si in fiecare zi, in fiecare minut, ma ajuta si acuma sa va raspund voua care aveti idei delucate, dar care is reale...

14/05/07 21:21

Nocternus
membru

Joseph7 a scris:

Dumnezeu a scris totul in inima noastra, in sufletul nostru.  Daca vrei, iti voi da si referinta Biblica.  Daca te uiti in jurul tau, in istorie, vei vedea ca oamenii au avut tendita sa se inchine cuiva sau la ceva.  Pentru ca Dumnezeu nu se vede cu ochiul liber, omul a ales sa isi faca idoli din lucrurile care se pot vedea.  Insasi dorinta de a te inchina cuiva sau la ceva dovedeste ca este un Dumnezeu.

Acum intervine o dilema.  Cred ca Nocternus a scris ca satan a creat omul, dar tu spui ca Dumnezeu l-a creat.  Poate ar fi bine sa te consulti cu prietenul tau ca sa stiti amandoi ce credeti.  Noi, crestinii, stim ca Dumnezeu ne-a creat, dar vad ca in tabara voastra sunt neintelegeri.  Si cand afli raspunsul, sa postezi ceva ca sa fiu sigur ca ai citit ce am scris.

Nu e nevoie sa ne consultam, pt ca stim adevarul...am zis ca d-zeu este stapan, NU si creator...dar am lasat sa fie cum ziceti voi.
In primul rand, faceti diferenta intre a crea, si a ordona crearea.
Dumnezeu a zis sa se faca lumina..si s-a facut...asta din ordinul lui, dar asta nu inseamna ca d-zeu a creat-o...oricum ingerul lui s-a intors impotriva lui d-zeu...asa ca a ramas fara "slujitorul de nedejde".

14/05/07 21:22

Theslick
membru

albertina a scris:

Dz ma ajuta, si in fiecare zi, in fiecare minut, ma ajuta si acuma sa va raspund voua care aveti idei delucate, dar care is reale...

pe tine dar pe altii...?

Ultima modificare de Theslick (14/05/07 21:24)

14/05/07 21:23

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Nocternus a scris:

lol...dumnezeu n-a putut sa ma vindece si sa ma ajute...de cand sunt satanist dedicat, mi-a aratat adevarata iubire, incat imi venea sa strig pe strada de fericire ca sunt satanist...
Daca pt tine Lucifer=Diavol (nu deavol, atentie la limba romana), atunci m-am convins...dar daca eram noi majoritari pe pamant si ziceam despre d-zeu ca are coarne, nu credeati cu totii ?asta arata cat de bine ganditi...

1. nu stiu ce boala ai avut si de ce nu te-a vindecat Dumnezeu. In orice caz, nu pentru ca nu ar fi putut.

2. albertina nu este in Romania. Asa ca i se iarta greselile . Poate o/il inveti pe Theslick sa scrie corect si la subiect.

3. Nu stiu de cate ori ti-am scris mai multi ca nu credem ca satan are coarne, etc. Incep sa cred ca nu citesti cu atentie ce scriem, deci ca nu te intereseaza dialogul. Asta arata cat de bine gandesti tu.

14/05/07 21:24

Joseph7
membru

Nocternus a scris:

Nu e nevoie sa ne consultam, pt ca stim adevarul...am zis ca d-zeu este stapan, NU si creator...dar am lasat sa fie cum ziceti voi.

Atunci, ar trebui sa dai vina pe satan ca este atata suferinta si foamete si alte dureri in lume si el ar trebui sa mearga la oamenii astia ca sa-i ajute si sa-i instiinteze.  Nu mai dati vina pe Dumnezeul nostru.  Hai sa aratam cu degetul acolo unde trebuie, daca asa credeti voi.  Eu unul nu cred.

Si daca Dumnezeu este Stapan, poate ar fi bine sa iti pleci genunuchiul inaintea Lui, ca vrei tu sau nu El are putere.

Ultima modificare de Joseph7 (14/05/07 21:28)

14/05/07 21:24

albertina
membru

Nocternus a scris:

sa stii ca chiar imi place cum gandesc pocaitii nostri ;) 
Nu e vb ca nu a putut sa vindece, nu a vrut si nici u nu ai crezut in vindecare

ce ciudat u atunci cand l-ai cunoscut pe satan strigai d eburie pe strada.... eu l-am cunoscut de cativa ani buni pe Dz si inca si acuma strig de buucrie si de feriicre ca il cunosc ;)

14/05/07 21:25

Theslick
membru

oare? nici dumnezeu nu e sfant...de ce nu le da dumnezeu de mancare? arata-mi unde a incercat, si cand, a incercat sa le dea de mancare si ma fac crestin...na

14/05/07 21:26

Moth!
membru

joseph7 a scris:

Imi spui si mie in care carte scrisa de satan apare istorioara asta?  Este pentru prima oara cand aud asa ceva.  Acum probabil imi vei spune ca Noe a fost ajutat de satan ca el si familia lui sa scape de razbunarea lui Dumnezeu.  Probabil imi vei spune ca satan a fost acela care i-a descris intocmai ca sa construiasca corabia si sa ia cate o pereche din fiecare animal cu el in corabie si asa mai departe.

Spune-mi, tu vrei sa fi putin sincer cu tine?  Oare, Dumnezeu care este in stare sa acopere intreg pamantul cu apa in asa fel incat sa nu mai traiasc nimic pe pamant, oare nu ar fi in stare sa distruga o simpla barca facuta din lemn?

Ai putea incepe sa raspunzi la intrebarile care le-am pus mai sus.

Asa cum aveti voi Biblia si noi avem sursele noastre doar ca in scrierile nostre nu apare cuvantul lui Satan transmis prin oameni si modificat de  sute de ori,este pur si simplu cuvantul Lui, spus de El.
Noe si familia lui au fost singurii oameni pe care a considerat d-zeu ca merita sa ii salveze.Nici nu se pune problema ca Lucifer i-a salvat pe ei,El era prea ocupat sa se lupte in Rai cu ingeri pentru noi

14/05/07 21:28

albertina
membru

Nocternus a scris:

".

ce buni sunteti, stii cand las asa cum zice cineva... atunci cand stiu ca are dreptate.... ;)

14/05/07 21:28

albertina
membru

Theslick a scris:

oare? nici dumnezeu nu e sfant...de ce nu le da dumnezeu de mancare? arata-mi unde a incercat, si cand, a incercat sa le dea de mancare si ma fac crestin...na

sa-ti zic exemplu.... multi nu aveau ce sa mancce si au cerut si li s-a dat chiar buneii mei....

cati crestini merg in africa si duc de mancare( Dz lucreaza prin ei)Chiar de la bis mea merg acolo oameni si duc de toate... arata-mi un satanist sa duca de mancare in africa... sau asta nu e treaba lui?
dar voi cand cereti la satan va da de mancare? nu prea cred... ;)

Ultima modificare de albertina (14/05/07 21:32)

14/05/07 21:30

Nocternus
membru

Joseph7 a scris:

Atunci, ar trebui sa dai vina pe satan ca este atata suferinta si foamete si alte dureri in lume si el ar trebui sa mearga la oamenii astia ca sa-i ajute si sa-i instiinteze.  Numai dati vina pe Dumnezeul nostru.  Hai sa aratam cu degetul acolo unde trebuie.
Si daca Dumnezeu este Stapan, poate ar fi bine sa iti pleci genunuchiul inaintea Lui, ca vrei tu sau nu El are putere.

Da?? Dovezi !! eu le am deja pe cele din biblie, tu pe care le ai ?ok, hai sa aratam cu degetul unde trebuie, Satan a adus potopul si toate celelalte distrugeri...sigurrrrr

Ce gandire de sclav ai...eu nu ingenunchez in fata NIMANUI...pt ca Satan nu are nevoie de sclavi, ci de STAPANI!!

Ultima modificare de Nocternus (14/05/07 21:33)

14/05/07 21:32

Joseph7
membru

Moth! a scris:

Asa cum aveti voi Biblia si noi avem sursele noastre doar ca in scrierile nostre nu apare cuvantul lui Satan transmis prin oameni si modificat de  sute de ori,este pur si simplu cuvantul Lui, spus de El.
Noe si familia lui au fost singurii oameni pe care a considerat d-zeu ca merita sa ii salveze.Nici nu se pune problema ca Lucifer i-a salvat pe ei,El era prea ocupat sa se lupte in Rai cu ingeri pentru noi

Pai scuza-ma, nu mi-ai spus ce scrieri.  De ce as crede orice vrei tu sa imi vari pe gat cand nici macar nu s-a auzit despre asemenea scrieri, pe cand Biblia are o istorie de vreo 3-4 mii de ani, cu oameni care au urmat calauzirea ei si nu au regretat niciodata.

14/05/07 21:32

Joseph7
membru

Nocternus a scris:

Ce gandire de sclav ai...eu nu ingenunchez in fata NIMANUI...pt ca Satan nu are nevoie de sclavi, ci de STAPANI!!

Si peste cine veti stapani voi?  Peste satan si ingerii lui?  Esti cam naiv.

Si la inceputul acestui topic, unul dintre voi va vedeati supusii lui satan.  Oare ce inseamna sa fii supus?

Ultima modificare de Joseph7 (14/05/07 21:34)

14/05/07 21:33

albertina
membru

Nocternus a scris:

va rog fara atac la persoana... nu e corect

14/05/07 21:34

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07

+Archangel+ a scris:

Ok! Avand in vedere ca acceptati sa intrati intr-o dezbatere cu mine va propun un mic mesaj de clarificare din partea mea ca sa stiti cu cine stati de vorba:

1. Discutiile se vor purta strict pe subiecte si pe argumentatie si contrargumentatie fara atacuri la persoana sau indignari de pension. Daca voi veti trece la atacuri la persoana pur si simplu le voi ignora si voi aborda subiectul in continuare!
Acestea fiind zise imi pare bine de cunostinta si va respect pentru curajul de a intra pe un forum crestin si sper sa fiu o gazda care sa faca cinste numelui de crestin!!! :)

Unleash the dogs of war!!! ;)

Nocternus a scris:

Ok, sunt total de acord cu regulile propuse de Archangel, si consider ca sunt necesare pentru a derula o dezbatere intr-un mod civilizat.Trebuia niste ordine.
Cat despre atacurile la persoana, te asigur ca din partea mea nu vor veni, si sunt convins ca nici din partea celor care ma sustin.Nu am venit aici pentru a face scandal, si va vom respecta, cu conditia sa ne respectati si voi la randul vostru.
Cu respect,
Nocternus

Vad ca unii au uitat cum a (re)inceput aceasta discutie....!Ma simt nevoita sa ve amintesc!

Spor la postat...( dar cu bun simt ! )

14/05/07 21:35

Joseph7
membru

Nocternus a scris:

Da?? Dovezi !! eu le am deja pe cele din biblie, tu pe care le ai ?ok, hai sa aratam cu degetul unde trebuie, Satan a adus potopul si toate celelalte distrugeri...sigurrrrr

Tu nu crezi Biblia, tu nu crezi in Autorul ei, asa ca nu vad cum poti folosi tu Biblia ca dovada.  Si daca tu afirmi ca Dumnezeu nu ne-a creat, atunci nu vad de ce ai da tu vina pe El.

Si de ce a adus satan potopul si distrugerea?  Nu vrei sa fi bun sa-mi explici?

Ultima modificare de Joseph7 (14/05/07 21:37)

14/05/07 21:36

albertina
membru

Moth! a scris:

cred ca scrie saracul satan zi si noapte... nu l-o fi durut mana, poate il mai schimba cineva si el doar dicteaza ;;)

14/05/07 21:36

Nocternus
membru

albertina a scris:

dar voi cand cereti la satan va da de mancare? nu prea cred... ;)

Mai tu stii multe despre noi, ai fost cumva satanista ?
Cand am cerut bani, am primit, inca sume mari...

Si apropo, ca sa fi fericit iti trebuie mult mai mult decat mancare si bani...ceva mai presus, ce d-zeu nu poate niciodata sa ne ofere, sau nu vrea.
Intelepciunea pe care o am acum de unde e?
Puterea de a-mi afecta singur mediul inconjurator si evenimentele de unde e ?
El mi-a dat un scop in viata asta, pe care voi nu o sa-l intelegeti niciodata.

Ultima modificare de Nocternus (14/05/07 21:40)

14/05/07 21:38

albertina
membru

Nocternus a scris:

Mai tu stii multe despre noi, ai fost cumva satanista ?
Cand am cerut bani, am primit, inca sume mari...

Si apropo, ca sa fi fericit iti trebuie mult mai mult decat mancare si bani...ceva mai presus, ce d-zeu nu poate niciodata sa ne ofere, sau nu vrea.
Intelepciunea pe care o am acum de unde e?
Puterea de a-mi afecta singur mediul invonjurator si evenimentele de unde e ?
El mi-a dat un scop in viata asta, pe care voi nu o sa-l intelegeti niciodata.

ce sef, ia bani de Dz si-ti da tie ;) si am zis...

Nu am fost si sunteti primele pers pe care le contrazi aici... si ma bucur ca sunteti inca aici, altii nu ar fi rezistat ;)
si inca ceva a fi destept nu e acelasi lucru cu a fi intelept ;)

da sunte feriicta nu doar ca am bani si ce manca ci ca Il am pe El.... nu realizezi cu cata seninatate si bucurie scriu aici... Il iubesc...

Nu numai satanistii au scopuri, si musulmanii si crestinii ;)

Ultima modificare de albertina (14/05/07 21:47)

14/05/07 21:42

Nocternus
membru

Joseph7 a scris:

Si de ce a adus satan potopul si distrugerea?  Nu vrei sa fi bun sa-mi explici?

Placerea sadica de a ne vedea rasa suferind...poate a intentionat chiar anihilarea totala a rasei deoarece stiam prea multe dupa ce am muscat din fructul interzis...si tot nu m-ai lamurit...inca astept dovezile cu Satan-aducatorul de suferinta...

14/05/07 21:42

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 57    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la