TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Satanismul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 57
Theslick
membru

Inregistat: 26/04/07
"Ai citit raspunsul meu la intrebarea lui Moth! ? E posibil ca pomul sa fi fost pus acolo pentru om, dar ca omul nu era inca pregatit pentru el. Oricum, omul nu stia ce "pierde" daca nu manca din el, pentru ca nu avea notiunea de bine si de rau.
Dumnezeu putea anula nu numai efectul mancarii din pom, ci si omul. Pitea crea altul, daca dorea, si gata."

Si cand avea sa fie pregatit? nu scrie nicaieri in biblie k dumnezeu avea planuri cu ei, mai tarziu, sau k i-ar pregati pt asa ceva...

"Interesant cum folosesti Biblia . Daca tu chiar crezi ca oamenii puteau construi un turn pana la cer, scuze, dar ma cam dezamagesti. Nu pot oamenii din ziua de azi sa zboare pana acolo, si puteau cei din vremea de atunci sa ajunga cu turnul pana la Dumnezeu..."

e doar o dovada, cat de mult vroia omul sa fie alaturi de zei

"Dumnezeu nu se teme de nimeni si nimic. Si daca tot folosesti Biblia, ai putea citi in Ea ca la inceput era o singura credinta. Nu Dumnezeu a divizat-o, ci oamenii."

serios? arata-mi unde scrie k era o singura credinta

"Eu L-am ales pe Dumnezeu pentru ca El m-a iubit intai. Sunt copilul Lui si ma bucur . Nu stiu ce m-as fi facut sau m-as face fara El."

""atotstiutorul""stie cat de mult il iubiti, sau dak il iubiti...de ce va mai testeaza?

14/05/07 20:46

Theslick
membru

Theslick a scris:

cum iti explici ca numai omul are dureri la nastere, si nici un alt animal nu are?

stii u ce simte un animal la nastere?

DA un animal poate fi verificat la nastere prin senzori, kre masoara si cea mai mica miscare...si knd un animal are dureri, nu sta nemiscat...

14/05/07 20:48

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Nocternus a scris:

De ce sa nu crezi in Stapan ? uite unde gresiti voi...credeti ca daca D-zeu v-a creat, gata, face ce vrea cu voi...zeitatea are din start dreptul asta.Tu ai un copil, l-ai nascut...acuma faci ce vrei cu el, daca vrei, il omori...doar tu esti Stapan, nu?

Dumnezeu ne-a creat si te-a creat si pe tine. Si ne-a lasat sa alegem, asa cum te-a lasat si pe tine. Daca dorea marionete, erai acum marioneta Lui.

albertina
membru

Inregistat: 12/11/06

Nocternus a scris:

Rugaciune...da, este o practica de eficienta 1% prin care omul vorbeste, insa nu primeste nici un raspuns, nici prin vorbe, nici prin fapte.
Esecul de 99% este "voia domnului", iar reusita de 1% este "minunea care dovedeste crestinului atotputernicia lui d-zeu".

te-ai rugat vreodata lui Dz?  de unde stii ca nu rs? sau ti-o zis cineva... Mie imi raspunde si raspunde ficaruia care crede in El si cere ceva cu credinta ...

albertina
membru

april a scris:

Dumnezeu ne-a creat si te-a creat si pe tine. Si ne-a lasat sa alegem, asa cum te-a lasat si pe tine. Daca dorea marionete, erai acum marioneta Lui.

frumos spus april... slavit sa fie EL

Ultima modificare de albertina (14/05/07 20:50)

14/05/07 20:49

april
admin forum

Nocternus a scris:

La asta chiar am ras bine...deci ce nu e in biblie, se exclude...atunci mergi goala prin oras...Si daca chiar vrei "biblie", sunt multe citate in care omul este numit "goliciune in fata domnului"...in fine...

Nocternus, tu de ce nu mergi gol prin oras ? Sau mergi ?

14/05/07 20:50

albertina
membru

Theslick a scris:

Theslick a scris:

cum iti explici ca numai omul are dureri la nastere, si nici un alt animal nu are?

stii u ce simte un animal la nastere?

DA un animal poate fi verificat la nastere prin senzori, kre masoara si cea mai mica miscare...si knd un animal are dureri, nu sta nemiscat...

multumesc pt explicatie

daca diavolul e al vostru sef sa va reduca din durere la nastere... sau nu poate ca e mai inferior lui Dz?

Ultima modificare de albertina (15/05/07 01:27)

14/05/07 20:52

Moth!
membru

Inregistat: 21/04/07

April a scris:

Cat despre "crede si nu cerceta", ti-am raspuns mai multi ca nu exista in Biblie. Incep sa ma indoiesc ca te chiar intereseaza raspunsurile noastre.

Da corect nu exista in Biblie,din nou nici n-am zis asta,am zis doar ca dupa principiul asta se ghideaza ea si oricum nu mi-ai zis unde se gaseste sintagma asta daca nu in Biblie.stiti cum ii crezi pana la proba contrara

Eu zic ca v-am terorizat destul cu intrebarile nostre,acuma ii randul vostru sa ne intrebati

14/05/07 20:53

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Nocternus a scris:

Sincer, n-am fost vindecat prin d-zeu niciodata, desi se lauda in biblie ca ar fi facut multe minuni.Satan nu se lauda in nici o carte, dar efectul il vedem in viata de zi cu zi.Deci cine e adevaratul d-zeu ? cine ne iubeste cu adevarat,  si cine se ascunde de noi dupa un norisor, unde omenirea sa nu-l poata ajunge?
Asta voi decideti..eu am ales demult..si sunt f multumit de alegerea facuta.

Vrei sa imi spui te rog, in primul rand, de ce avem suferinta in lume?  De unde au aparut bolile si durere si amaraciune?  Nu toate astea vin din cauza tatalui tau, adica satan.  Si te rog nu mai spune tu ca satan este adevaratul dumnezeu.  Satan te-a creat pe tine?  El este cel ce a creat lumea si universul intreg?  Atunci are dreptul ca creatia lui sa se inchine lui.  Din fericire, el nu este cel ce ne-a creat, ci Dumnezeu.  De aceea, Dumnezeu merita toata slava, lauda, gloria, si inchinarea noastra.

Nu este dragoste mai mare ca un om sa isi dea viata pentru prietenul sau.  Domnu Isus a lasat gloria sa cereasca si a venit sa ne impace cu Dumnezeu Tatal, pentru ca sa mostenim impreuna cu El imparatia Sa.  Nu stiu ce dragoste iti da satan asta, dar el habar nu are ce inseamna sa iubesti.

14/05/07 20:54

Nocternus
membru

albertina a scris:

daca Dz face ca un copil sa se nasca cu pacatul stramosesc.... care  e rolul Deavolului? Dz e stapan, Dz da viata unui copil... ce face deavolul? doarme cumva?

se pare ca din nou, vorbesc degeaba...pt ca nimeni nu are ochi sa vada si urechi sa auda...parca am clarificat si cine este "deavolul"...un Bau-Bau inventat de crestini cu care lupta Becali...
Daca te referi la Satan Lucifer, atunci afla ca el mi-a purtat de grija atata timp, dupa ce am renuntat la un d-zeu incompetent si care era din 2 una: --- ori slab si nu putea sa ma ajute, ori nu dorea sa ma ajute din prea multa aroganta...unora li se urca zeitatea la cap.
Ce te face sa crezi ca numai d-zeu poate sa creeze un suflet ? stii macar compozitia sufletului ? e eter, foc, apa, pamant, si aer (apropo, toate acestea sunt forme de energie care dau o anumita caracteristica omului, nu va ganditi la altceva...).Cele 5 elemente din pentagrama satanistilor care formeaza tapul, animalul nostru sacru.
Sufletul meu a fost creat in regiunea vestica a iadului, de catre un demon numit Dagon.Exista pe lumea asta 3 tipuri de suflet suflet demonic, angelic si obisnuit, asta dupa provenienta.Sufletul demonic este creat de Iad, sufletul angelic de Rai, iar cel obisnuit rezulta prin contopirea sufletelor parintilor.
Cat despre pacatul stramosec...din cate stiu eu d-zeu a blestemat omenirea, NU Satan...asta din prea multa "iubire"...

14/05/07 20:56

Theslick
membru

Vrei sa imi spui te rog, in primul rand, de ce avem suferinta in lume?  De unde au aparut bolile si durere si amaraciune?  Nu toate astea vin din cauza tatalui tau, adica satan.  Si te rog nu mai spune tu ca satan este adevaratul dumnezeu.  Satan te-a creat pe tine?  El este cel ce a creat lumea si universul intreg?  Atunci are dreptul ca creatia lui sa se inchine lui.  Din fericire, el nu este cel ce ne-a creat, ci Dumnezeu.  De aceea, Dumnezeu merita toata slava, lauda, gloria, si inchinarea noastra.

Nu este dragoste mai mare ca un om sa isi dea viata pentru prietenul sau.  Domnu Isus a lasat gloria sa cereasca si a venit sa ne impace cu Dumnezeu Tatal, pentru ca sa mostenim impreuna cu El imparatia Sa.  Nu stiu ce dragoste iti da satan asta, dar el habar nu are ce inseamna sa iubesti.

VREI SA IMI SPUI TE ROG DE CE DUMNEZEU ATOTPUTERNICUL NU VA AJUTA ?

14/05/07 21:00

Nocternus
membru

Joseph7 a scris:

Vrei sa imi spui te rog, in primul rand, de ce avem suferinta in lume?  De unde au aparut bolile si durere si amaraciune?  Nu toate astea vin din cauza tatalui tau, adica satan.

Unde zice ca Satan a adus bolile si suferinta??...citeste BIBLIA si uite cine ameninta cu boli si distrugere pe "pacatosi"!!
Stapanul tau le-a creat, pt ca el are nevoie de FRICA si SUBORDONARE din partea omului, NU Satan.El nu are de ce sa supuna omul, pt ca nu are nimic de ascuns.

14/05/07 21:01

albertina
membru

Nocternus a scris:

Sau e vorba ca aia mor de foame si traiesc cu 10$/cap de locuitor, dar hai sa luam si cultura...cultura nu se face tot prin bani, ca sa se construiasca scoli...opa, dumnezeu a cam uitat un continent, dar nu conteaza, oricum are destui sustinatoti in toata lumea...

Se pare ca oamenii astia amarati nu s-au gandit niciodata sa ceara:

Mate 7:7-8
Cereti si vi se va da, cautati si veti gasi, bateti, si vi se va deschide.Caci ori si cine cere, capata, cine cauta, gaseste, si celui ce bate, i se va deschide."
Sa mai am incredere in d-zeu ?? Si cica tot Satan este "printul minciunilor..." , sau nu mai stiu ce destept a scris asta...
- si satanistii cer, dar daca nu cer cum trebuie si cui trebuie... nu primesc...

dar esti de acord cu mine ca poti sa umbli gol si ca nu e vb de pedeapsa, te contrazici singur;)
stii, si faptul ca in africa merge mai rau nu e pt ca Dz conduce rau africa ci ca oamenii nu hranesc binele din ei ci raul...

14/05/07 21:01

albertina
membru

Moth! a scris:

Eu zic ca v-am terorizat destul cu intrebarile nostre,acuma ii randul vostru sa ne intrebati

mai zic odata, am pus intrebari la care nu am primit rs, sau raspundeti la ce va place doar... ;) va rog ;)

14/05/07 21:03

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Moth! a scris:

Haideti sa va mai pun o intrebare buna si dupa aia cred ca ar trebui sa ne intrebati si voi pe noi pentru ca ne-ati raspuns destul

Voi ziceti ca Isus Hristos a facut un sacrificiu imens: pentru a ne curata de "pacate" el si-a dat viata,a murit rastingnit pe cruce chiar de oamenii pe care ii iubea atat de mult,cam asta ar fi in mare,nu?si dupa trei zile a inviat...cam asta ar fi minunea dupa care se ghideaza crestinii de aproape 2000,bun...

Dupa ce oamenii au fost izgoniti din Rai pe Pamant acestia au inceput sa se inmulteasca si sa traiasca dupa cum simteau ei ca le merge mai bine,Lucifer si cu ingerii lui au coborat si au inceput sa ii invete pe oameni si chiar s-au imperecheat cu unii,poate ati auzit de "Nephilimi",ei faceau toate astea pentru ca iubeau foarte mult omul.Poate o sa ma contraziceti dar Omul ca fiinta rationala si inteligenta a fost creata de Lucifer.Dumnezeu cand a vazut ca oamenii nu mai au credinta in el a dat potopul pentru a-i curata pe toti si pentru a remodela Pamantul dupa cum ii place lui.Asta o fost cauza pentru care a inceput razboiul din rai.Din pacate Lucifer nu a putut sa opreasca planul lui dar a incercat din rasputeri,alaturi de ingerii sa-i sa-l invinga pentru ca noi sa avem libertate.In urma acestui razboi Lucifer a cazut din rai si a devenit Satan iar ingerii lui au devenit Demoni.Astfel ei au fost dispusi sa sacrifice totul pentru noi,chiar si o viata eterna in Eden.

Acuma intrabarea mea ii simpla:care din cei doi a facut un sacrificiu mai mare si de ce unul este privit ca pe un fel de erou iar celalalt este batjocorit constant de atata lume?

Numa bine,

Moth ;)

Imi spui si mie in care carte scrisa de satan apare istorioara asta?  Este pentru prima oara cand aud asa ceva.  Acum probabil imi vei spune ca Noe a fost ajutat de satan ca el si familia lui sa scape de razbunarea lui Dumnezeu.  Probabil imi vei spune ca satan a fost acela care i-a descris intocmai ca sa construiasca corabia si sa ia cate o pereche din fiecare animal cu el in corabie si asa mai departe.

Spune-mi, tu vrei sa fi putin sincer cu tine?  Oare, Dumnezeu care este in stare sa acopere intreg pamantul cu apa in asa fel incat sa nu mai traiasc nimic pe pamant, oare nu ar fi in stare sa distruga o simpla barca facuta din lemn?

Ai putea incepe sa raspunzi la intrebarile care le-am pus mai sus.

14/05/07 21:04

april
admin forum

Theslick a scris:

Si cand avea sa fie pregatit? nu scrie nicaieri in biblie k dumnezeu avea planuri cu ei, mai tarziu, sau k i-ar pregati pt asa ceva...

Sa inteleg ca ai citit Biblia ? Si crezi ca toate gandurile lui Dumnezeu sunt acolo ?

Theslick a scris:

In Biblia pe care dai impresia ca o cunosti.

Theslick a scris:

""atotstiutorul""stie cat de mult il iubiti, sau dak il iubiti...de ce va mai testeaza?

Cred ca dumnezeul vostru nu ne lasa in pace, nu ca ne testeaza neaparat Dumnezeul nostru.

P.S. Theslick : te rog sa citezi corect. Daca ai fi citit (atent) TOT ce s-a postat la acest subiect, ai fi gasit indicatiile date lui Nocternus. Se pare ca el si le-a insusit.

P.P.S. Te rog sa renunti la "k". Exista un punct din regulament care specifica asta. Multumesc.

14/05/07 21:04

Theslick
membru

si dai vina pe oamenii aia primitivi pt k nu stiu de dumnezeu? ce vina au ei? de ce nu ne-a nascut dumnezeu invatati, dc nu le da cunoastere?? de unde sa stie saracul om de dumnezeu? din nou, nemarginita iubire a lui dumnezeu, si-a ucis propiul fiu pt oameni [ propaganda, parerea mea ] dar lasa un om sa moara, si nu misca un deget pt a-l convinge k el exista....
felicitari...ai o bila alba [ sau nu ]

14/05/07 21:05

Nocternus
membru

hai ca deja e patetica discutia....parca vb singur...de 3 pagini sustin ca raul si binele e ceva individual, PERSONAL, si din nou...spune mai bine asa" lui d-zeu nu ii convine=bine".
Deci bun, satanistii nu stiu cum sa ceara...dar cand am fost crestin de ce nu m-a ajutat cu nimic ? NO ANSWER...si stai calma ca n-am cerut distrugere...am cerut vindecare, si nici macar n-am cerut-o pt mine!! ca sa nu fiu egoist!!
Lasa ca acum stiu cum sa cer lui Satan, si imi este f bine.

14/05/07 21:06

albertina
membru

Nocternus a scris:

[Daca te referi la Satan Lucifer, atunci afla ca el mi-a purtat de grija atata timp, dupa ce am renuntat la un d-zeu incompetent si care era din 2 una: --- ori slab si nu putea sa ma ajute, ori nu dorea sa ma ajute din prea multa aroganta...unora li se urca zeitatea la cap.

pai da, nu ar fi el prost lucifer asta sa nu profite de o creatura atat de minunata... stie sa profita si sa va foloseasca... pcata de cei care se lasa folositi

Ce te face sa crezi ca numai d-zeu poate sa creeze un suflet ?

sa vad si trup si suflet creat de diavol... e cam greu, nu?

Ultima modificare de albertina (15/05/07 01:29)

14/05/07 21:06

Theslick
membru

oK draga april...anywayz
Theslick a scris:

merci ca m-ai convins.......

14/05/07 21:07

april
admin forum

Theslick a scris:

si dai vina pe oamenii aia primitivi pt k nu stiu de dumnezeu? ce vina au ei? de ce nu ne-a nascut dumnezeu invatati, dc nu le da cunoastere?? de unde sa stie saracul om de dumnezeu? din nou, nemarginita iubire a lui dumnezeu, si-a ucis propiul fiu pt oameni [ propaganda, parerea mea ] dar lasa un om sa moara, si nu misca un deget pt a-l convinge k el exista....
felicitari...ai o bila alba [ sau nu ]

De ce nu se duce satan la ei, sa le dea lumina ? De ce ii lasa in asa-zisul intuneric ? Felicitari, are o bila neagra satan al vostru.

14/05/07 21:07

Nocternus
membru

albertina a scris:

sa vad si trup si suflet creat de deavol... e cam greu, nu?

UITE  EXEMPLUL  VIU !!

si din nou "deavol'...cred ca deja ai o problema...sincer

14/05/07 21:08

april
admin forum

Theslick a scris:

oK draga april...anywayz
Theslick a scris:

merci ca m-ai convins.......

Cu placere.
Anyways, invata sa citezi corect.

14/05/07 21:09

Theslick
membru

chiar asa...noi nu zicem dumniezieu

april...aia a fost o ironie, da mnoh...
De ce nu se duce satan la ei, sa le dea lumina ? De ce ii lasa in asa-zisul intuneric ? Felicitari, are o bila neagra satan al vostru.
pentru ca nu avem nimic de castigat
si 2 parca dumnezeu era stapanul lumii.......cine a zis in Matei 7:7-8 cere si ti se va da? D-zeu sau Satan...?

14/05/07 21:11

albertina
membru

Nocternus a scris:

hai ca deja e patetica discutia....parca vb singur...de 3 pagini sustin ca raul si binele e ceva individual, PERSONAL, si din nou...spune mai bine asa" lui d-zeu nu ii convine=bine".
Deci bun, satanistii nu stiu cum sa ceara...dar cand am fost crestin de ce nu m-a ajutat cu nimic ? NO ANSWER...si stai calma ca n-am cerut distrugere...am cerut vindecare, si nici macar n-am cerut-o pt mine!! ca sa nu fiu egoist!!
Lasa ca acum stiu cum sa cer lui Satan, si imi este f bine.

imi pare rau ca nu ai vazut rs, dar El a raspuns de fapt cu" nu" la cererea ta, ca u acum sa cauti, sa cauti din toata inima... dar cauta unde trebuie...

dar la ce iti rs diavolul? sau cum amai zis iti ofera tot, nu conteaza daca e bine sau rau pt tine sa ai acel ceva...

Dz ne ofera ceea ce crede El ca e bine pt noi ;) nu e mai frumos...

Ultima modificare de albertina (15/05/07 01:09)

14/05/07 21:13

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 57    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la