TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Satanismul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 50 51 52 53 54 55 56 ... 57
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Nieeee! Da ai zis să nu mai scriem "s******t modern" sau "satanist m****n" asociate. Până eşti tu pe aici. Şi io, ca un creştin cuminte (deşi cam fără minte) ce sunt, mă supuneam, şi întrebam cum aş putea scrie altfel, ca să nu te întristeze scrierea mea. Alţii face cum vrea. deci: "satanist". "Modern".

După cum vezi, sunt despărţite de un punct. aşa că nu le-am scris împreună nici acum. Că bănuiesc că "satanist" şi "modern" am voie să scriu măcar în acelaşi mesaj, dar să nu fie unul lângă altul.

Sau cum e mai bine? Atei? Simpli? Hm. Şi atunci cum fac distincţia dintre "atei tradiţionali" şi ei? Să le zic... "sateişti"? Sau... "atenişti"? Greu, greu cu numele astea.

Dar rezolvăm noi cumva, că doară oameni suntem! Bine, fiecare cu tabăra lui. Dar cred că ne recunoaştem oricum inamicii când suntem pe câmpul de bătălie, indiferent cum ne numim noi în jargon fiecare în tabăra lui proprie, fie pe ai noştri, fie pe ai lor.

Ura! Chaaaaaaaarge!

02/07/08 14:25

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Nu i-as numi atei. Ei nu neaga spiritualitatea. Ba chiar pun foarte mare accent pe ea. Eu mai degraba i-as numi umanisti sau iluministi. Totusi, daca ei si-au dat aceasta denumire ce ai impotriva?

02/07/08 14:31

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Daniela Matei a scris:

moi crestinii fac sacrificii mielul de paste, porcul de craciun=))

Aha, deci noi sacrificam porci si miei ?

Si voi nu mancati din ei ?

02/07/08 17:53

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Tare Filip! Sateisti :D Asta suna cel mai echilibrat. Cred ca nici Danielei nu-i displace denumirea asta :D Ar mai merge...Satei, de la "is atei" Satei frate, satei!

Ultima modificare de Sword (02/07/08 22:33)

02/07/08 22:32

Daniela Matei
membru

Inregistat: 01/05/08
nu ma deranjeaza=)):)) Satei...nici numele asta nu-l merita , dar mai bine decat sa fie numiti satanisti.

02/07/08 22:40

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
mda..dar asta sunt:D

03/07/08 19:50

+Archangel+
Moderator

lorre, tu ce stii despre satanistii moderni? :D

07/07/08 01:42

Sword
membru

Satanistii moderni sunt cam ca si crestinii "corciti" cu yoga si alte stiinte oculte care-L vad pe D-zeu numai o energie, nu ca ceva personal sau cu personalitate. Pe diavol satanistii moderni il vad doar ca un simbol al libertatii si rebeliuni impotriva subjugarilor de orice fel.

07/07/08 07:20

lorre
membru

Pai nu mare lucru..:D
Am vazut dvd-urile alea..Pact cu diavolul - al doilea are marturii cutremuratoare..in leg cu satanismul..l-am vazut si mai pe seara
N-am dormit toata noaptea..nuj dc :(

07/07/08 15:56

+Archangel+
Moderator

lorre, satanistii moderni nu cred in existenta lui Satan. Pentru ei este doar un concept, o idee.

07/07/08 16:43

Sword
membru

Cu alte cuvinte ei si-au gasit in diavol un tap ispasitor ptr. libertinajul lor, iar diavolu rade de ei ca are carne proaspata la cina.

07/07/08 20:55

MIDIAN
membru

Inregistat: 31/01/08
Nu judeca pripit. Nimic pe lumea asta nu e sigur. Singurul lucru sigur este sentimentul pe care il ai mereu, ca nu esti singur. Ca ai alaturi de tine pe cineva, care, nu va renunta niciodata la tine. Bucurate de acest sentiment si lasa-i pe altii sa isi vada de viata lor. Fiecare face ce stie ca este mai bine pentru el. Nimic nu trebuie condamnat pentru ca nu suntem in masura sa facem acest lucru.

Ultima modificare de MIDIAN (26/07/08 23:37)

26/07/08 23:37

Site web  
+Archangel+
Moderator

Midiane, ce-i cu covenu' ala? :)

27/07/08 00:18

Bogdan.Anicescu
membru

Inregistat: 04/10/08
Eu stiu un singur lucru clar pentru toata lumea...
Satana este dusmanul lui Dumnezeu, dusmanul lui Hristos. El cauta permanent sa strice lucrarea de comuniune a omului cu Dumnezeu. Spre deosebire de alte religii, satanismul este impotriva lui Hristos si a Dumnezeului crestinilor. Povesti d-astea despre toleranta la mine se rezuma la ignoranta. Nu trebuie sub nicio forma sa am de-a face cu un satanist. Cata vreme baza lui existentiala este in diavol, n-are decat sa aiba un milion de principii morale bune de convietuire, nu fac toate cat eternitatea in Iad. Diavolul prin definitie inseamna rau, intuneric si iti cere sa iti intorci fata de la Dumnezeu. Este un dusman al lui Hristos. Cum ar putea fratele satanei sa imi fie prieten?

04/10/08 23:47

Site web  
lorre
membru

+Archangel+ a scris:

lorre, satanistii moderni nu cred in existenta lui Satan. Pentru ei este doar un concept, o idee.

atunci ei in ce cred?:rolleyes:

11/10/08 14:07

Sword
membru

Ei sunt atei mai degraba. Cred in conceptul razvratirii, a mandriei, in stiinta etc.. Nu cred in entitati cum ar fi satan sau D-zeu. Le place sa creada doar in ei insisi si in vointa lor, considerand tot ce stim noi despre diavol doar o filosofie, sau o mitologie.

12/10/08 10:26

+Archangel+
Moderator

Cred ca denumirea de umanisti li se potriveste cel mai bine.

12/10/08 19:16

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
de asta au succes, ca inclina balanta spre om nu spre Dumnezeu."...si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! " (romani 1:25)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

13/10/08 01:48

Sword
membru

Da..si umanisti merge. Adica omul este centrul universului. Restul ptr. ei sunt povesti sau metafore.Diavol, D-zeu, ingeri si demoni sunt doar niste principii ptr. ei. Asa ca sunt atractivi din cauza asta mai ales ptr. cei ce vor sa fie in centrul atentiei si nu urmaresc decat propria satisfactie.

15/10/08 10:55

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08

Daniela Matei a scris:

...sufletul meu are alta cale;)...fiecare suflet are un drum si nimeni nu ii poate dicta care este drumul drept pentru el , pentru ca numai el isi cunoaste adevarata cale.

Pace si dragostea Domnului, zic asa pentru ca ai scris poezi de dragoste pentru El.
Sa sti ca si eu am fost ca tine, am zis uite la parinti sa chinuie sa fac bine dar uite cum is alti "oameni a-Lui Dumnezeu", ce sa zic am facut aceleas lucruri ca tine.
Tu crezi in El dar nu crezi ca esti vrednica sau alesa pentru El? Crezi ca e prea greu nu se merita, nu este fericire ci sufletul tau vrea sa zicem lucruri lumesti distractie si etc. Dar adevaru il sti poart cit de cit dar nu vrei sa admiti.
Intotdeauna o sa-i para rau sufletul tau pentru ca nu te apropi de Dumnezeu, sti de ce? Pentru ca sufletul tau nu sa satura pamintesti ci doar duhvniceste.
Eu cred ca ai venit aici pentru un motiv si aia e unde sufletul vrea calea, ai vrut un raspuns o alinare si sa sti ca Domnul Isus Hristos te iubeste si daca vede ca meriti lupta sa faci voia Lui o sa iti faca multe chemari, zic asta din experianta mea, Domnul sa te ajute.

11/11/08 19:37

Sword
membru

Din pacate Daniela nu da prea des pe-aici..poate si-ar gasi ceva prieteni..

11/11/08 20:35

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08

Sword a scris:

Din pacate Daniela nu da prea des pe-aici..poate si-ar gasi ceva prieteni..

Ma doare inima, i-am trimis email.
Sper sa raspunda, doar sa stam de vorba. Inteleg intre ce merge, sa renunti la tot.
Domnul sa o ajute si pe cei toti "sataanisti" care a venit aici pentru un raspuns sa comfort.

11/11/08 21:45

paton22
membru

Inregistat: 21/04/08
umanisti ,iluministi arch ai dat cu lingura in ciorba rau de tot  :rolleyes:

18/11/08 00:02

+Archangel+
Moderator

Dar macar stii despre ce e vorba? :D

18/11/08 08:43

Dell_
membru

Inregistat: 23/11/08
Bad boys back in bussiness!
Intrebari,opinii,comentarii?
Hai ca va creste ratingul! :))

23/11/08 00:19

Pagini: 1 ... 50 51 52 53 54 55 56 ... 57    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la