TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Satanismul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 49 50 51 52 53 54 55 ... 57
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Daniela Matei a scris:

Stiu, nu am sa mai incerc ca o duceti mai greu cu intelegerea:D...

Tu, din pacate o duci greu cu toate...

Daniele Matei a scris:

Am spus ca scriam poezii si eram crestina datorita familiei mele ...

Adica te obligau sa scrii poezii!?!!?? :rolleyes:

Daniele Matei a scris:

... familia mea fiind foarte credincioasa , imi baga numai Dumnezeu in cap...

Si pe satan cine ti l-a bagat in cap?Pentru ca asa cum ti-a fost bagat Dumnezeu in cap de cineva ,la fel si cu satana ,cineva ti l-a bagat in cap .Recunoaste ;)

30/06/08 00:46

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Haideti sa incetam sa ne mai legam de persoana Danielei, ca are 16 ani, ca tzipa, ca etc... Hai sa incercam sa mentinem o discutie civilizata, legandu-ne de ideile ei. La ce bun serveste aceasta continua antagonizare?

Daniela Matei a scris:

nu am venit aici pe forum sa atrag atentia ci sa continui sa informez.

Eu apreciez acest lucru, te rog sa continui s-o faci.

Daniela Matei a scris:

Voi nu stiti multe ,nici macar cu ce se manca religia voastra!!!!

Unii n-or stii, dar stiu cu siguranta ca unii stiu cu ce se mananca religia lor. Eu unul stiu.

Daniela Matei a scris:

Biblia aia a fost modificata am spus mai sus pentru avantajul bisericii!!! Dumnezeu nu a spus multe din cartea aia

Continui sa afirmi acest lucru, insa nu aduci nici un fel de dovada. Cred ca nu te astepti sa te credem pe cuvant, nu? Te rog adu dovezi, arata-ne ca afirmatia ta are un fundament cat de mic. Eu insa stiu de ce nu demonstrezi ce afirmi: pentru ca nu se poate. Aceasta asertiune este lipsita de adevar. Da, este usor sa ne respingi atitudinea spunand poate "ah, si asa nu credeti voi nimic, nu ma mai obosesc sa v-o dovedesc". Mai greu insa este sa dovedesti ceea ce spui.

30/06/08 00:57

Daniela Matei
membru

Inregistat: 01/05/08
Nu eu o duc greu, ci voi ...si nu mai are rost sa discutam pe tema asta;).
Nu ma obliga nimeni sa scriu nimic, le scriam din propia mea vointa pentru ca consideram ca pacatuiam fata de Dumnezeu prin gandurile mele (asta pe la 9 ani)...credeam ca pacatuiam din cauza familiei mele.  Pe Satan nimeni nu are cum sa ti-l bage in cap... si acum daca tot am vorbit sa dam cartiile pe fata ...scriam poezii pt Dumnezeu ca sa ma ierte pt ca eu ma gandeam la Satan inca de mica , okei?...cand am crescut mai mare ...am trecut prin niste experiente nu tocmai normale care m-au ajutat si mi-au dat ideea de unde provin eu. La asta m-am referit ca te nasti satanist si nu devi. Si eu acum profit de ceea ce sunt ca sa avansez din toate punctele de vedere.

30/06/08 01:00

Daniela Matei
membru

Salut Klaudiu....nu e nevoie sa va dovedesc eu nimic...puteti gasi singuri dovada...mai ales pe un forum nu prea as avea cum sa va dovedesc..dar informati-va despre biblie si cate capitole lipsesc din ea si cate au fost adaugate de biserica. Plus ca vaticanul ascunde foarte multe chestii ...va puteti informa singuri de asta.

30/06/08 01:03

Klaudiu
membru

Salut Daniela. Tocmai asta e problema. M-am informat indelung pe marginea acestui subiect. Ai cum s-o dovedesti. Spune te rog unde ai citit si cum dovedeste cartea respectiva aceasta afirmatie.

30/06/08 01:08

Daniela Matei
membru

Nu am citit dintr-o anume carte...sunt mai multe, am vazut si documentare legate de biblie...am constatat si din experiente personale ca foarte multe chestii sunt false. Iar vaticanul ascunde multe de restul poporului.....pentru ca nu aveti voie sa stiti adevarul, altfel nu ar mau avea biserica de castigat.......

30/06/08 01:13

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

Daniele Matei a scris:

Dar eu nu sunt facuta pentru crestinism ...sufletul meu are alta cale;)...fiecare suflet are un drum si nimeni nu ii poate dicta care este drumul drept pentru el , pentru ca numai el isi cunoaste adevarata cale.

salutari Daniela! Am citit ultimele postari ale tale si nu inteleg de ce ai afirmat textul pe care l-am citat. Pe ce e bazata viata ta? documentare, povesti interesante ? adica nu crezi biblia si crezi documentare facute de putin timp (in comparatie cu biblia).
   Eu bazat pe biblie in Ioan 3 cu 16 zice clar " Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa vecinică. "
   Ai putea sa imi dai o dovada vrednica de crezare (nu povesti sau sentimentele tale) ca nu poti fii mantuita (conform versetului de mai sus)?

Pe Satan nimeni nu are cum sa ti-l bage in cap... si acum daca tot am vorbit sa dam cartiile pe fata ...scriam poezii pt Dumnezeu ca sa ma ierte pt ca eu ma gandeam la Satan inca de mica , okei?...cand am crescut mai mare ...am trecut prin niste experiente nu tocmai normale care m-au ajutat si mi-au dat ideea de unde provin eu. La asta m-am referit ca te nasti satanist si nu devi. Si eu acum profit de ceea ce sunt ca sa avansez din toate punctele de vedere.

Noi avem ca etalon biblia iar tu ai etalon: (te recitez) """experiente nu tocmai normale care m-au ajutat si mi-au dat ideea de unde provin eu"""

Am inteles corect ca nu recunosti biblia dar iti conduci viata dupa 'idei' ?

ps: era sa uit, ultimu cuvant din ultimul tau mesaj ma determinat sa intervin si eu in discutia aceasta.  Ar trebui sa te gandesti de 10 ori inainte sa vorbesti ceva si inca de 10 ori inainte sa scrii ceva. Ai face bine sa-l stergi, nu-ti sta deloc frumos.

Ultima modificare de daniel-l (30/06/08 03:03)

30/06/08 03:03

Klaudiu
membru

Daniela Matei a scris:

Nu am citit dintr-o anume carte...sunt mai multe,

Enumera-le te rog, si te rog sa le citezi.

am vazut si documentare legate de biblie

Documentare care dovedeau ca Biblia a fost modificata? Ar fi bine sa ne furnizezi cateva linkuri catre ele sa ne dumirim si noi. Insa te rog asigura-te dinainte ca ele prezinta intr-adevar aceste dovezi.

...am constatat si din experiente personale ca foarte multe chestii sunt false.

Ai putea sa elaborezi te rog?

Iar vaticanul ascunde multe de restul poporului

Asta e simplu de afirmat. Mai greu e de dovedit.

30/06/08 05:33

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

daniel-l a scris:

ps: era sa uit, ultimu cuvant din ultimul tau mesaj ma determinat sa intervin si eu in discutia aceasta.  Ar trebui sa te gandesti de 10 ori inainte sa vorbesti ceva si inca de 10 ori inainte sa scrii ceva. Ai face bine sa-l stergi, nu-ti sta deloc frumos.

De data asta l-am sters eu. Il iau ca o scapare, dar Daniela Matei sa aiba grija sa nu se mai repete.

30/06/08 06:05

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Daniela...vreau sa-ti spun in primul rand ca astazi ca sa fii cu adevarat nonconformist ar trebui sa fii crestin. Este cel mai mare act de nonconformism la ora actuala. Crestinii neoprotestanti de ex. se boteaza(aleg pe Hristos) doar la 18 ani. Adica atunci cand incepe maturizarea. Si eu la 10 ani gandeam ca daca mos craciun si zeii sunt niste falsi de ce ar exista D-zeu? Dar ideile se schimba pe parcurs. Si da: este o alegere si inca una grea sa fii crestin. Trebuie sa realegi asta in fiecare zi. Nu stii cine-i bossul aici pe pamant? Majoritatea oamenilor nu-i crestina cum afirmi tu, iar din nastere suntem din inertie in domeniul raului. Deci nu ai facut decat sa renunti la lupta si sa ramai in starea de unde ai plecat. Diferenta dintre tine si majoritatea lumii este ca tu te straduiesti sa ramai jos. Pacat. Puteai fi intr-adevar un om putenic si nonconformist daca vroiai.

30/06/08 09:35

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

Daniela Matei a scris:

de exemplu acum cateva zile am fost atacata de unul..cu ingeri

Asta deja suna a World of Warcraft. Eu chiar nu pot sa inteleg cum Dumnezeu poate sa stea impasibil si sa lase niste bieti muritori sa-I comande ingerii. Sau... acei ingeri nu mai sunt sub comanda Sa si au schimbat tabara si doar se fac ca-L slujesc pe Dumnezeu. Stai linistita, daca ai fi fost atacata de un inger al lui Dumnezeu ai fi fost scrum.

Daniela Matei a scris:

....satanismul e un mod de viata , te nasti asa

Si tu crezi ca sufletul tau a fost creat in Iad? Banuiesc ca pe astral ai vazut asta. Am si eu o intrebare. De ce ar crea Satan suflete?

Daniela Matei a scris:

Voi nu stiti multe ,nici macar cu ce se manca religia voastra!!!!

Daniela, e mai bine sa taci si sa pari ca nu stii (bine, cuvantul era altul) decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Daniela Matei a scris:

Oricum e acelasi dumnezeu...numai ca regulile la ei sunt destul de diferite , dar va inchinati aceluiasi dumnezeu.

Aici deja vorbim despre lipsa de cultura generala.

Daniela Matei a scris:

Biblia aia a fost modificata am spus mai sus pentru avantajul bisericii!!!

Nici tu nu stii despre ce e vorba dar iti place cum suna.

Daniela Matei a scris:

Doar ca sunt mai mica nu inseamna ca nu stiu ce fac

Asa e. Unii ajung la 50 de ani si nu stiu ce fac.

Daniela Matei a scris:

...scriam poezii pt Dumnezeu ca sa ma ierte pt ca eu ma gandeam la Satan inca de mica , okei?...cand am crescut mai mare ...am trecut prin niste experiente nu tocmai normale care m-au ajutat si mi-au dat ideea de unde provin eu.

Asta deja imi miroase a blesteme generationale.

30/06/08 11:21

Daniela Matei
membru

mie lene....eu am iesit de pe forum...nu de alta dar sunteti turci:|:))

30/06/08 16:48

Sword
membru

Eu unu recunosc...am si ceva de turc prin genele mele :D , da te si pot intelege. Eu am fost de varsta ta, tu inca n-ai fost de varsta mea :)

30/06/08 18:12

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Sword a scris:

... Eu am fost de varsta ta, tu inca n-ai fost de varsta mea :)

Sword, :D :D aşa un drag aveam de mama şi de tata când ne arunca replica asta în faţă! :D :D :D :D :D :D

30/06/08 21:28

Sword
membru

:D credeam ca io am inventat-o :D Inca o dovada ptr. Daniela ca in ceea ce noi credem ca suntem unici, altii deja au facut-o demult inaintea noastra.

30/06/08 21:39

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
[Pot sa adaug... Noi mai putem ajunge ca voi, dar voi niciodata ca noi, m ? :D:D:D]

Ultima modificare de anomis (30/06/08 21:46)

30/06/08 21:46

Sword
membru

Nici voi nu mai puteti ajunge ca voi :D na! :D

30/06/08 21:57

+Archangel+
Moderator

Daniela Matei a scris:

mie lene....

In sfarsit, am inteles si noi de ce ai devenit satanista. :D

01/07/08 08:49

Daniela Matei
membru

lenea e ceva rau=))....nu dar baietii si-au indeplinit "misiunea" si ati inteles ca nu avem nicio treaba cu sacrificiile si alte tampenii.

01/07/08 19:56

Klaudiu
membru

Dar ai vazut ca baietii "si-au indeplinit misiunea" inainte de a intra in discutie, deci nu prea pusca :) Plus ca nici o discutie nu poate convinge pe cineva ca un satanist este deasupra oricarei banuieli ca aduce sacrificii sau nu. Eu habar n-am, dar nici n-am cum sa exclud aceasta posibilitate. In definitiv, nu toti satanistii sunt la fel...

01/07/08 20:07

+Archangel+
Moderator

Daniela Matei a scris:

lenea e ceva rau=))

Eu zic ca e... relativa.=))

Daniela Matei a scris:

ati inteles ca nu avem nicio treaba cu sacrificiile si alte tampenii.

Asta era problema? De ce, va era frica ca va alergam cu furci si topoare? :D

Klaudiu a scris:

nici o discutie nu poate convinge pe cineva ca un satanist este deasupra oricarei banuieli ca aduce sacrificii sau nu. Eu habar n-am, dar nici n-am cum sa exclud aceasta posibilitate.

Satanistii moderni nu pot fi acuzati ca fac sacrificii din simplul motiv ca nu au cui deoarece nu cred in existenta lui Satan. In rest... de acord cu tine. :)

02/07/08 09:13

Daniela Matei
membru

moi crestinii fac sacrificii mielul de paste, porcul de craciun=))...satanistii moderni nu sunt satanisti! e ca si cum as face eu pt tine crestin modern si crestin traditional...asta a facut circarul de lavey. Va rog , macar cat sunt eu pe forum ...nu ii mai numiti pe aia satanisti!!

02/07/08 10:16

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Daniela Matei a scris:

Va rog , macar cat sunt eu pe forum ...nu ii mai numiti pe aia (CENZURAAAAAAAAAT)!!

Da' "s*******i moderni" e bine?

Ultima modificare de filip (02/07/08 10:48)

02/07/08 10:47

Site web  
+Archangel+
Moderator

Pai si cum sa ii numim? :D

02/07/08 13:43

Daniela Matei
membru

atei cu un nume mai hhmmm"misto"....sunt atei fratee , toata ziua...da ce filip iti e greu sa scrii satanist?:)) tie frica ca vine dracu si te trage de picioare=))?

Ultima modificare de Daniela Matei (02/07/08 14:13)

02/07/08 14:11

Pagini: 1 ... 49 50 51 52 53 54 55 ... 57    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la