TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Doare... cadavre vii in biserici ... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
Doare sa vad cum se moare pe capete... dar o moarte de asta spirituala in biserici... cadavre vii... oameni care traiesc din obisnuinta o viata langa Hristos si nu impreuna cu EL... mor cei care au impresia ca traiesc f bine, cei care au impresia ca il au pe Dz, dar le lipseste credinta...prea multa superficialitate... Prea putin mai cred si asta doare, pt ca dz vrea sa ii film asemenea LUI si El traieste...
de ce am ajuns in starea asta? de ce murim prea repede? ce e de facut...?

Ultima modificare de albertina (13/04/07 22:27)

13/04/07 21:20

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
E trist,dar foarte adevarat ca multi credem ca suntem ceva si in realitate, chiar nu suntem.Off-ul asta sa inteleg e legat de tragediile din biserici...chiar ieri spunea un frate ca"in momentul in care nu faci nimic pentru Cristos,devii o prada usoara pentru diavolul".Si personal cred,ca exista multi "crestini"care il urmeaza pe Domnul de frica iadului,nu din Dragoste,nu din acea prietenie profunda in care dai totul..de dragul celuilalt,si e normal atunci sa ne impunem niste reguli,tocmai pentru a ne asigura ca nu vom intra in iad.Imi amintesc ce zicea Domnul Bisericii din Laodicea"Stiu faptele tale:ca nu esti nici rece,nici in clocot.O daca ai fi rece,sau in clocot!Dar,fiindca esti caldicel...am sa te vars din gura  Mea".Apocalipsa 3:15,16
Personal cred ca e nevoie de o revizuire a starii noastre,si dezvoltarea unei relatii autentice,pasionala cu Domnul,pentru ca altfel ne hranim cu sperante desarte.

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

14/04/07 04:45

albertina
membru

Sarah a scris:

"crestini"care il urmeaza pe Domnul de frica iadului, si e normal atunci sa ne impunem niste reguli,tocmai pentru a ne asigura ca nu vom intra in iad.

ce bine ai scos in evidenta faptul ca uneori, unii" crestinti", chiar cei care conduc biserici pun reguli, pun accent nu pe viata de credinta ci pe cum tre sa aratam, daca fusta e bine sa fie  pana la genunchi sau... Pacat ,nu se mai vb atata despre credinta despre ce cere Dz de la noi, cat se vb despre daca avem voie ca si bis sa facem asta, sau asta... In goana noastra de a  ajunge in Rai mergem inainte pe drumul care duce inapoi... Ma gandesc la ce se referea Dz cand a spus" oare voi mai gasi eu credinta pe pemant?" Oare nu e vb aici de noi cei care facem ceva pt Dz( daca facem) din datorie sau altceva... Il mai iubim noi... mai credem noi?... Sau am si uitat ce e aia credinta si de amintim de ea la un ex cand spunem sec" cred ca-l iau" ... ma intreb oare cum am fi noi daca am avea credinta... Cred ca altfel decat nefericit incercand sa respectam reguli si traditii in loc sa cautam cum sa-i fim asemenea Lui...  E un verset in ps care imi place si care oglideste pe un om care crede: ps 5:11 ATUNCI TOTI CEI CARE SE INCERD IN TINE, SE VOR BUCURA... si cum prea putin ne bucuram arata lipsa Credintei noastre...

14/04/07 20:34

Adam0111
membru

Inregistat: 01/05/07
"A fi sau a nu fi"
Sunt prea tanar ca sa inteleg tainele lui Dumnezeu iar sufletul meu se zbate intr-un trup plin de desertaciune. Am ingenucheat si am inaltat cuvantul meu spre El, dar sufletul mi l-am lasat singur. Atata liniste in biserica, cu genunchii plecati, cu barbia in piept, nu se auzea nimic in jur. Ma rugam. In asurzitoarea liniste un ragnet cumplit imi inunda urechea. Nu mai suportam, nu stiam cine striga si priveam in jur sa descoper. Nu era nimeni. Oamenii din jur n-au auzit nimic. Se rugau...Mi-am dat seama ca eram chiar eu, dar nici macar gura mea n-a strigat caci ma rugam, iar in jur n-a auzit nimeni. Eram chiar eu cel care am strigat, pt ca eu nu inseamna picioarul meu,mana mea, limba, capul, mintea, eu nu inseamna un trup ci sufletul. Acela sunt eu, iar trupul acesta ma face vazut pe pamant.
  Cand scoti un hot din casa, trebuie sa-l certi ca sa nu mai vina si urlii la el cat poti, ca sa nu mai vina. Eu am urlat si l-am certat si nu vreau sa mai vina.

02/05/07 16:32

Adam0111
membru

E atat de greu sa nu pacatuiesti? De ce nu pot sa ma las de tigari? Oare nu pot sa fac macar atat pentru Hristos? El a suferit pentru mine, iar eu nu pot sa ma las de tigari pentru El. De ce ma simt atat de coplesit de toate? De ce nu pot sa fac fata la cei din jurul meu? De ce atatea ispite la care nu rezist? De ce nu ma lasa sa fiu si eu crestin? Sa cred ca voi, sa ma rog ca si voi, sa iubesc ca si voi, sa descoper ca si voi si sa fiu si eu un fiu al Domnului...ca si voi. De ce toate astea?
Prietenii cred ca sunt credincios. Merg la biserica, ma rog, chiar ii i-au si pe ei cu mine si ma rog pentru ei. Imi place sa vb despre Dumnezeu si sa studiez tainele Lui. Dar oare sunt eu crestin? Aceasta e intrebarea: " a fi sau a nu fi".
  Daca sunteti ai lui Dumnezeu, nu ma lasati sa ma pierd. Ajutatima sa gasesc si eu cale ca sa ma intorc la El.
Domnul sa va binecuvinteze! Amin.

02/05/07 16:42

albertina
membru

Adam0111 a scris:

E atat de greu sa nu pacatuiesti?.

E greu. da, e greu sa faci ceva de unul singur, dar e si mai greu sa stii ca Dz ar trebui sa te ajute si parca nu o face, si parca nu-i atent...
Citind ce ai scris u mi s-a umplut inima pe undeva de bucurie. E CINEVA CARE CAUTA, E CINEVA CARE CU ADEVARAT VREA O SCHIMBARE... Asteptam sa fi imbulzeala la sb asta, pt ca multi din biserici traiesc o viata mai seaca decat a ta... Il slavesc pe Dz pt ca tu esti aici si VREI  sa fii altfel...

Imi amintesc bine ce spunea odata cineva( din bisericile noastre...) Nu poti sa vii la Hr daca fumezi, daca faci asta sau asta... mai intai lasa-le si apoi vino la EL.  Nu, nu  cred ca e deloc corect. Vino la El, deschide-ti inima. Lasa-L sa intre acolo, lasa-L sa fie Domn.... Si EL va schimba tot, putin cate putin... intrebarile" de ce?" ar trebui sa dispara, ele nu au raspuns, hai s ane intrebam: CUM sa scapam de asta?

Tu te intrebi daca esti crestin....:d
ce inseamna ca fii crestin pt tine? Un crestin pt mine e acea pers care crede ca Isus a venit ca eu sa am viata, El mi-a iertat absolult tot, murind la Golgota.... Eu sunt sigura ca tu crezi lucru asta... Stii de multe ori in goana noastra de a afla daca suntem sau nu crestini uitam sa fim asa... cauta sa-L cunosti pe Dz si crede in El.... Crede ca El poate sa schimbe absolut tot si sa faca din tine UN OM AL CERULUI, sa faca din tine ceva special, ceva prin care oamenii sa ajunga la El...

Ultima modificare de albertina (02/05/07 17:06)

02/05/07 17:03

albertina
membru

Adam0111 a scris:

Sa cred ca voi, sa ma rog ca si voi, sa iubesc ca si voi, sa descoper ca si voi si sa fiu si eu un fiu al Domnului...ca si voi. De ce toate astea?
  .

Nu cauta sa faci astea ca noi, nu privi la oamnei.... cauta sa le faci cum le-ar fi facut Hristos... Daca privesti la oameni te dezamagesti... Uneori si noi cei care afirmam ca-l iub pe Hristos nu stim sa iubim... priveste doar la EL. El e singurul exemplu...

Ultima modificare de albertina (02/05/07 17:12)

02/05/07 17:11

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Asa cum un pom poate face roade bune doar dupa ce a fost altoit , tot asa si noi putem face roade bune doar dupa ce am fost altoiti in Hristos.
Roaga-te in continuare cu credinta,vorbeste cu Hristos si spune-i slabiciunile tale.Nu te crede a fi in stare de ceva fara El. Roaga-l pe El sa lucreze in tine si crede ca El o va face.
Am avut si eu ca orice om slabiciunile mele insa ultima data cand am cazut intr-una din ele i-am spus si Satanei ca intr-o zi Hristos tot ma va ridica de acolo si Satana tot infrant va fi.M-am rugat cu credinta ca El e singurul care ma poate izbavi si asa a fost. Din acea clipa ceea ce pt mine candva era o slabiciune acuma e trecut.
Domnul sa-ti ajute!

03/05/07 09:00

Adam0111
membru

De atatea zile ma regasesc a fi singur si parca tot timpul suparat, fara chef de viata. Ma gande-am tot timpul sa ma las de fumat si credeam ca Dumnezeu m-a parasit. Simteam ca sunt singur. Nu aratam la nimeni ca defapt in mine era o lupta continuua. Pe mine nu ma intereseaza facultatea si profesorii si toate astea, eu vreau doar sa cred in Dumnezeu, pt ca El are grija cu ce sa ne imbracam si ce sa mancam, grija noastra fiind sufletul. Astazi insa mi-am dat seama. Domnul este cu mine. El nu-si lasa oile sale sa plece din turma, doar pentru ca nu nu pasc aceeasi iarba cu toate celelalte. Daca eu , pacatos fiind, ii ajut pe toti ceilalti si nu ma supar pentru orice rau mi-ar face ei, fie el cat de mare, ci ii iert ca vazand ca nu ripostez sa se indrepte, cu atat mai mult Dumnezeu ma va ierta. Si cum eu ii ajut pe ceilalti sa-L gaseasca pe Domnul, chiar dc eu n-am gasit calea stiu ca dc eu merg pe cea rea atunci cea buna e cealalta si ii indemn intr-acolo, atunci si Dumnezeu ma va ajuta. Eu nu trebuie sa ma las de fumat si apoi sa vin la Domnul, pt ca am incercat si satan m-a ademenit inapoi, ci trebuie sa gasesc pastorul ca sa ma apere de lupi. Singur sunt pierdut.
Am facut trei fete sa planga pt ca le-am demonstrat ca in viata nu banii,  scoala sau necazurile au prioritete , ci iubirea de Dumnezeu si a celor din jur. E interesant ca pot cu ajutorul Lui sa ii aduc pe multi in credinta, dar eu cad si mi-e greu sa ma ridic. De atatea ori ma intreb de ce Dumnezeu ma lasa sa fac toate astea, dar pentru mine sa nu pot face nimic?
  Eu stiu la ce te referi cand spui "crestin", referitor la credinta. Eu sunt botezat ortodox, dar credinta mea nu vine din religie, ci de la mine. Pt ca nu cred ca daca un om crede in religia in care a fost crescut, orice credinta intru Hristos, chiar daca are parti gresite, el va fi mantuit. Si asta pentru ca a crezut. N-are de unde sa stie, fara ca Dumnezeu sa-i fi dat, dc e bine ceea ce face sau e gresit. Rau nu poate fii ca doar crede si el in Hristos. Si asta e parerea mea.
Acuma cum sunt ortodox, dar nu sunt? Pai cred, dar nu mi se pare a fi toate lucrurile corecte. Asa ca sunt, dar pt ca nu accept intru totul dogmatica ortodoxiei, nu ma pot numi ortodox. Cred insa ca liturghia e ceva bun si trebuie cantata, nu citita, pt ca e demonstrat ca muzica are efect asupra oricarei fiinta. Lui Dumnezeu i se canta in cer de catre ingeri, noi pe pamant suntem amagiti de catre satan prin binecunoscuta muzica rock. Muzica e unul din cele mai importante elemente din viata.

Multumesc mult pentru sfaturile ce mi le-ati dat si sper ca aici sa gasesc un loc in care sa pot sa imi dezvolt si eu credinta mea.
Daca vrea cineva sa vb cu mine mai mult: adam_adam0111
Domnul sa ne binecuvinteze pe toti !

:pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiva viata vesnica." Amin.

04/05/07 00:45

Adam0111
membru

Apropo, daca aveti timp sa va uitati la filmuletul asta. Se vede cam rau, dar merita sa stii cu cine lupti in viata. O poveste adevarata: http://www.ortodoxtv.com/filme-video/sa ... a-rock.php
Cu stima,
     Cosmin.

04/05/07 01:07

pushtiu
membru

Inregistat: 23/09/06
cred k problema in biserici sonta in modul invechit de gandire al unora.
si al modului cum au primit ei pe Domnul
biserici mor
so eu sunt in una din ele
cel mai rau e ca, la inceput se icnearca fle de fle de kestii, apoi oamenii se resemneaza intr'un fel.da, nu e bine sa se itnaple asa, dar park te saturi.lumea e asa de rea si grea si e greu sa mai privesti iniante
si intervine o stare de apatie
de ce totusi?
vor veni vremuri mai bune?
cine stie:-??
kestia e sa'mi fac treaba cta mai bn...

18/01/08 17:34

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
pushtiule, tu intelegi ce ai scris  :P ? Ia te rog sa recitesti si sa corectezi.

Multumesc.

18/01/08 18:06

Ammy28
membru

Inregistat: 20/10/05
Adam,imi plac asa de mult cuvintele care ti le-au spus fetele. Intr-adevar,frumusetea in crestinism e ca poti sa mergi la El exact asa cum esti.Cu lepra,orbire,scurgeri de sange,dependenta de droguri,fumat,bulimie,si tot restul.Iubesc la crestinism faptul ca,odata inima noastra cucerita de Dragostea vietilor noastre,Isus Cristos,NU-TI MAI VINE SA PACATUIESTI,NU-TI MAI PLACE,TE PLICTISESTE SI E NASPA.Nu e o forma exterioara de lege,ca ne incordam noi vointa si ne propunem,ci vine din noi.SLAVA LUI.
De ce mor crestinii spiritual?
Cred ca pentru ca uita ca NOI TREBUIE SA MERGEM INAINTE.MEREU.MEREU.MEREU.Uneori alergam,alteori ne taram pe burta,ca un ranit.DAR TREBUIE SA INAINTAM.Mori cand te opresti.Chiar ma uitam in Efeseni 6-armatura noastra.Sunt arme ofensive.Te indeamna la actiune.Lupta in rugaciune.Impune-ti o disciplina de studiu biblic.Nimic legalistic,ci tu pentru tine.Sa cauti sa intelegi ce scrie acolo.Posteste cand poti.Vesteste Evenghelia pe unde mergi,cum poti si stii.Cu vorbe,cu fapte.Biruieste raul prin bine,mai ales in tine.In primul rand in tine.Vorbeste cu Dumnezeu despre orice.Crede ca El vede si stie tot.Lupta-te sa spui adevarul.Chiar daca imaginea ta sufera.Foarte bine.Citeste Biblia.Daca poti,memoreaza versete,mai ales psalmi.Iti va fi de real ajutor in atacuri,in intuneric,in valea umbrei mortii.Daca El ti-a dat fagaduinte,vorbeste-le peste tine.Asteapta-le cu ardoare.Cheama-le sa vina in fiinta.LAUDAT SA FIE DUMNEZEU,CARE FACE MAI MULT DECAT CREDEM SAU GANDIM NOI.CARE NE IUBESTE.Noi suntem lucratori IMPREUNA cu Dumnezeu.Sa facem partea noastra,bucatica noastra mica,care nu e peste puterea noastra,si VIU E EL,ca SI-O VA FACE PE A LUI.

Ultima modificare de Ammy28 (18/08/08 13:49)

18/08/08 13:47

Danny07
membru

Inregistat: 15/12/08

albertina a scris:

Doare sa vad cum se moare pe capete... dar o moarte de asta spirituala in biserici... cadavre vii... oameni care traiesc din obisnuinta o viata langa Hristos si nu impreuna cu EL... mor cei care au impresia ca traiesc f bine, cei care au impresia ca il au pe Dz, dar le lipseste credinta...prea multa superficialitate... Prea putin mai cred si asta doare, pt ca dz vrea sa ii film asemenea LUI si El traieste...

Pentru ca in zilele din urma dragostea celor mai multi se va raci(scrie in biblie).din cauza ca dragostea noastra s-a racit,cea care facea vechii crestini sa moara pentru Dumnezeu.cred ca asta e o problema cu care se confrunta toate bisericile.e un subiect foarte bun.

17/12/08 14:48

crestin_salvat
membru

Inregistat: 15/11/08

Adam0111 a scris:

Imi place sa vb despre Dumnezeu si sa studiez tainele Lui. Dar oare sunt eu crestin? Aceasta e intrebarea: " a fi sau a nu fi". Daca sunteti ai lui Dumnezeu, nu ma lasati sa ma pierd. Ajutatima sa gasesc si eu cale ca sa ma intorc la El.
Domnul sa va binecuvinteze! Amin.

Asta ma intreb si eu uneori. Daca sunt cu adevarat crestin si nascut din nou. Am ajuns sa-mi dau seama ca il intelegem pe Dumnezeu mai putin decat credem, chiar daca avem Scriptura.
Il punem in niste tipare si avem in mintea noastra niste clisee despre cum este El.

Multi crestini fac asa.  Exista o stare de prefacatorie sau spiritualitate artificiala pe care o cream noi uneori si nici nu suntem constienti ca facem asta. De exemplu, toti spunem si sustinem ca il iubim pe Domnul Dumnezeu mai mult decat orice si multi spunem ca nu mai vrem nimic altceva in viata asta. Uneori traim minunea asta cand putem fi asa, dar cred ca de multe ori ne mintim singuri. Toti vrem sa fim macar putin fericiti si impliniti si in viata asta, si nu cred ca-i ceva rau in asta. 

Cred ca-i de vina si lipsa de realism a multor crestini. De la felul in care sfintii sunt perceputi in Ortodoxie (ca niste oameni desavarsiti, fara pacate si probleme interioare), pana la predicile triumfaliste si lipsite de putere reala ale pastorilor evanghelici, e multa prostie in Crestinism. Sa nu se supere nimeni pe mine, ca spun asta, dar cam asa e. Suntem niste idealisti naivi de multe ori. Oamenii cand trec prin suferinte si probleme, astea nu se rezolva cu citate din vreo carte scrisa de un autor crestin. Si felul in care spunem versete din Biblie uneori, suna ca niste lozinci aiurea. Ne lipseste DRAGOSTEA, asta e;
si incercam sa inlocuim dragostea cu ravna de evanghelizare si studii biblice. Dumnezeu a ajuns sa fie trivializat prin felul in care propovaduim noi Evanghelia.

23/12/08 01:30

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Cand eram mai mica, la biserica era o atmosfera extraordinara. Mergeam intr-o camera de vreo 6m pe 4 m, cred, si era intesata de lume, si era caldura si dragoste.

De cand am crescut, si merg in fata cu tinerii sa cantam, ma uit in biserica mea si vad doar batranii care incearca un zambet, dar foarte rar. E o biserica imbatranita, care in 10 ani nu stiu daca va mai fi. Biblia spune ca dragostea celor mai multi se va raci. Insa, mi-am pus intrebarea: oare nu e vina mea, ca lucrurile merg prost? Oare nu am si eu o vina ca unii din frati nu sunt ziditi, ca nu sunt inconjurati cu dragoste, ca nu se prea inghesuie nimeni sa aduca daruri lui Dumnezeu si spre zidirea fratilor?

In consecinta, ce faci tu, tanar crestin pentru biserica ta? Ce faci tu, ca ea sa nu moara? O aduci in fata Lui Dumnezeu in rugaciune? Vii cu o inima curata si plina de dragoste in intampinarea fratilor tai?

Nu stiu daca asta e subiectul real al acestui topic. Dar cred ca e o intrebare buna la care sa meditam... si sa si raspundem. :)

28/01/10 23:28

monic
membru

Inregistat: 23/01/10

Adam0111 a scris:

Domnul sa ne binecuvinteze pe toti !

:pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiva viata vesnica." Amin.

Amin.

Domnul sa te binecuvinteze si sa-ti ajute sa te ridici ori de cate ori vei cadea. Asa este strada care duce la Domnul cu caderi si ridicari, crucea este grea, cere-i ajutorul lui Isus cand simti ca iti este greu sa te ridici, vei vedea ca iti va da forta necesara.

O imbratisare in Domnul nostru Isus Hristos.

Ultima modificare de monic (29/01/10 00:35)

29/01/10 00:35

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

albertina a scris:

Uneori acesta e adevarul, si e dureros, dar nu putem sta indiferenti.

Biblia a scris:

Mana Domnului a venit peste mine si m-a luat in Duhul Domnului, si m-a pus in mijlocul unei vai pline de oase.
El(Domnul) mi-a zis: „Fiul omului, vor putea oare oasele acestea sa invie?” Eu am raspuns: „Doamne Dumnezeule, Tu stii lucrul acesta!”
El mi-a zis: „Proroceste despre oasele acestea si spune-le:.... Asa vorbeste Domnul Dumnezeu catre oasele acestea: „Iata ca voi face sa intre in voi un duh, si veti invia!
(Ezechiel 37:1-5)

Noi trebuie sa le ducem Cuvantul lui Domnezeu, daca-L avem.

Ultima modificare de mereu-tanar (29/01/10 08:44)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

29/01/10 08:43

simona
membru

Oare putem fi noi niste muribunzi in ce priveste relatia noastra cu Cristos, si sa nu ne dam seama?

30/01/10 23:17

emanuel
membru

Cand suntem muribunzi poate nu stim diagnosticul, dar avem indicii ca ceva nu-i in ordine sau ca-i grav. In momentul in care suntem morti spiritual nu ne mai dam seama.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

30/01/10 23:37

simona
membru

Eu trec printr-o perioada grea acum, pentru ca incerc sa traiesc prin credinta, incerc sa imi detasez senimentele, incerc sa Il cunosc mai bine. Sincer sunt bulversata. Citeam undeva ca adevarata credinta incepe atunci cand Il lasi pe Domnul Isus sa traiasca El in tine. Dar nu stiu ce inseamna asta, exact.

Plus ca de fiecare data cand fac un pacat, simt ca relatia mea cu El se destrama...

Si ziceam ca incerc sa traiesc prin credinta, si nu prin sentimente, dar imi e foarte dificil. Cand esti o persoana cu un temperament puternic si cu o personalitate plina de pasiune, e greu sa te controlezi, sa iti controlezi sentimentele.

Am avut acum ceva timp, o perioada plina de Dumnezeu, si am simtit o pace imensa in inima mea, in actiunile mele. Simteam ca chiar traieste El, si nu eu. Si nu e doar un fel de a zice. Insa am pacatuit, si desi mi-am marturisit pacatul, de atunci nu am mai simtit nimic la fel. Am incercat sa restabilesc relatia mea cu El, insa chiar si acum, cand scriu simt un gol imens, ca si cum ceva lipseste. Ma simt intr-un fel, muribunda. Dar incerc sa stau lipita de El, sa ma gandesc ca El m-a iertat si ca ma are in plan... Si cu toate astea nu ma lasa sa Il simt, desi stie ca simt nevoia asta.

31/01/10 13:38

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
cunosc foarte bine sentimentul asta...si pot zice ca e fructificat la maxim de satan care punea si el paie pe focul care deja ardea si oarecum imi soptea:"tu ala bun, tu pocaitule uite-te ce ai facut..ai pacatuit si l-ai facut de ras pe Dumnezeu", si intr-un fel sau altul acceptam si ziceam in sinea mea:"asa e l-am facut de rusine pe D-zeu,nu mai merit nimic decat sa fiu pedepsit de El...i-am promis sa urasc pacatul si sa lupt impotriva lui si acum...uite ce am facut...am pacatuit. E bine insa ca nu ramaneam acolo si stiind ce aveam de facut ma aruncam pe genunchi cerandu-i Lui Dumnezeu inca o data sa ma ierte ca am falimentat si desi poate sentimentul acela ca El m-a iertat nu venea pe moment, continuam sa-L slujesc pe Dumnezeu incredintat fiind de versetul din 1Ioan care zice ca daca ne marturisim pacatele El e credincios si drept ca sa ne ierte, si incet incet pacea ma coplesea....

anomis lasa totul in mana Domnului..Sangele Domnului Isus inca curata si aduce iertare, lasa sentimentele deoparte, ele in situatia de fata nu fac decat sa fie un obstacol in relatia cu Domnul..fii convinsa de puterea Domnului de a te curata si spala si pacea si incredintarea ca Domnul e cu tine in tot ce faci o sa-ti umple inima ...be blessed ;)

Ultima modificare de alex (31/01/10 14:39)

31/01/10 14:39

emanuel
membru

anomis a scris:

... de atunci nu am mai simtit nimic la fel. Am incercat sa restabilesc relatia mea cu El, insa chiar si acum, cand scriu simt un gol imens, ca si cum ceva lipseste. Ma simt intr-un fel, muribunda.

Desi El te-a iertat tu inca nu te-ai iertat. Impacate cu tine insati.

31/01/10 14:58

simona
membru

Mi-a mai zis cineva asta. Dar nu sunt genul care sa mearga la oglinda si sa zica "Simona, te-am iertat"-cum mi-a recomandat cineva, pentru ca nu cred nicio iota, si nici nu merg tehnicile astea la mine.

alex a scris:

E bine insa ca nu ramaneam acolo si stiind ce aveam de facut ma aruncam pe genunchi cerandu-i Lui Dumnezeu inca o data sa ma ierte ca am falimentat si desi poate sentimentul acela ca El m-a iertat nu venea pe moment, continuam sa-L slujesc pe Dumnezeu incredintat fiind de versetul din 1Ioan care zice ca daca ne marturisim pacatele El e credincios si drept ca sa ne ierte, si incet incet pacea ma coplesea...

Nici eu nu am ramas acolo. M-am rugat, am vbit cu Dumnezeu, am vbit si cu o alta persoana... Insa pacea pe care o doresc, nu se iveste de nicaieri. Cineva mi-a zis ca Dumnezeu vrea sa imi dea pacea Lui, dar ca eu nu stiu cum sa o primesc, sau nu sunt gata... Daca cineva e gata pentru asta, aia sigur cred ca sunt eu.

Ultima modificare de anomis (31/01/10 15:39)

31/01/10 15:25

emanuel
membru

anomis a scris:

Mi-a mai zis cineva asta. Dar nu sunt genul care sa mearga la oglinda si sa zica "Simona, te-am iertat"-cum mi-a recomandat cineva, pentru ca nu cred nicio iota, si nici nu merg tehnicile astea la mine.

Nu ma gandeam la autosugestie si nu-mi trecea asta prin cap. Ideea e daca te bazezi numai pe Dumnezeu, sau te bazezi pe El doar atata cat poti verifica, si ma refer desigur la iertare, la baza iertarii.

Ultima modificare de mereu-tanar (31/01/10 23:53)

31/01/10 23:53

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la