TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/emo.... Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
LuvLi
membru

Inregistat: 07/01/08
k....si eu port tenisi si mi fac frizuri....dar asta nu conteaza, spuneam doar ca ii f important in primul rand sa ai o relatie cu  D-zeu si atunci u vei avea stilul emo, nu invers....adk p primul rand va fi D-zeu ,asa ca nu conteaza cum esti imbracat.

02/02/08 13:29

bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
uneori conteaza si cum e imbracat ptr. ca poti ajunge o pricina de poticnire si decat sa omori pe cineva cu asta ( ptr. ca nu doar la propriu, sa impusti pe cineva ori mai stiu eu ce, ineamna ca ai omorat, ci si sa spui o vorba urata, ori sa faci ceva ce n-ar trebuii... e acelasi lucru in ochii lui D-zeu ) , si atunci depinde ce alegi.. sa fi autentica, ori sa fi acceptata , sa perseverezi cu stilu` asta care exista si la noi de max. 3 ani ( sunt curios inainte cum te imbracai :) cand nu "ajunsese" emo si prin romania ) .
nu vreau sa intelegi ca sunt neaparat impotriva stilului asta, si eu port bascheti, am avut frezuri "mai putin crestinesti"(cum le-au catalogat unii sau alti) , dar conteaza atitudinea ta vis-a-vis de cei din jurul tau.. conteaza daca tu esti intr-o relatia spirituala puternica cu Hristos) , dar daca iti dai seama ca poti sa renesti in anumite feluri prin modul cum te imbraci ori porti, atunci renunta la asta :)..

02/02/08 15:22

KoJack
membru

Inregistat: 29/02/08
Sincer nu imi plac deloc ... nu prea inteleg asa multe din desenele lor ... dar din cate inteleg eu ... pentru ei nu exista dragoste .... si Dumnezeu este dragoste ... iar app ... cu tinerii crestini ... ei copie acest stil, isi cumpara punkeri si poarta haine de acest stil...

KJ.

13/03/08 21:35

Site web  
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
vad tot mai mult prin biserici tineri care adopta stilul de imbracaminte si hairstyle emo....eu sunt sigur ca 80% dintre ei habar nu au ce presupune a fi emo...dar din dorinta de a fi diferiti, de a iesi din comun apar ca adepti emo
ba mai mult, am auzit conceptul "emo crestin"...e o mare porcarie acesti doi termeni nu pot fi alatrati...daca esti crestin si crezi ca vei merge in rai nu ai cums a fi deprimat, sa-ti faci taieturi sau sa fi gata oricand sa te sinucizi...dar....prostia duce pana departee

07/05/08 23:17

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

Faithful a scris:

Acuma nu sariti pe mn deoarece sunt emo dar asa imi traiesc eu viata , emo e un mod de viata si nu va face-ti griji in privinta ca daca sunt crestin sau nu,va asigur ca crestinismul ma lumineaza si e singurul motiv care ma face pe mine fericit , ca am credinta si ca cineva de sus ma iubeste .

ori nu intelegi crestinismul ori nu intelegi stilul asta "emo" ;)

dar la un moment dat nu mai ies in evidenta pentru ca stau in grupuri ,sunt multi si arata toti ca niste copii [adica substantivul copie sg] :D [cand vad din astia nu ma pot abtine sa nu zambesc]

08/05/08 10:32

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
oricum am dezbate problema aceasta,eu cred ca Dumnezeu ne-a daruit mai mult decat putem noi cuprinde cu mintea noastra,si avem totul deplin in El. Problema e ca de multe ori nu suntem indrumati de cine trebuie unde trebuie,si se ajunge la tot felul de curente care ne fac mai rai,decat mai buni. Domnul sa ne ajute sa fim lumina,si indrumatori pentru generatiile care vin.
Am gasit azi un articol inspaimantator,despre ce se poate intampla cand parintii si cei abilitati nu-si fac datoria. http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... amei-sale/

Ultima modificare de Sarah (14/05/08 20:18)

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

14/05/08 20:16

pesciolino
membru

Inregistat: 23/07/08
Un pastor in biserica spunea ca..."Duhul Sfant este deranjat daca un crestin sta  picior peste picior inaintea Cuvantului... si inaintea Lui Dumnezeu"
Eu nu cred ca este o aberatie :D ...ce am citit mai sus...ma trec fiori...nu pot sa cred ca acesti tineri  isi impart timpul in doua feluri.:-?? Oare au cugetul curat cand stau la masa cu Domnul Cel mai bine este sa ne rugam pentru ei ca  Dumnezeu sa-i lumineze sau sa-i relumineze.:)

Ultima modificare de pesciolino (28/07/08 01:50)

28/07/08 01:48

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Pastorului aceluia ar trebui sa i se puna nota 2 si sa fie pus sa vorbeasca cand o avea ceva de spus.

28/07/08 09:02

gabi
membru

e...cum sa i se dea 2?..sunt sigur ca randurile de batranei din ultimele randuri aminau la greu :)

29/07/08 00:01

Site web  
pesciolino
membru

Domnul sa ne lumineze...!

Ultima modificare de pesciolino (29/07/08 23:07)

29/07/08 22:58

pesciolino
membru

+Archangel+ a scris:

Pastorului aceluia ar trebui sa i se puna nota 2 si sa fie pus sa vorbeasca cand o avea ceva de spus

Crede-ma este pentru prima oara cand aud pe cineva care ar pune nota unui slujitor care se ridica in numele Domnului...nu vreau sa cred ca faci asa cu fiecare predica pe care o auzi(indiferent de calificativ)...Nu vreau sa deviez,de aceea daca ai dorinta sa asculti aceasta predica... eu am avut mult de invatat si acest predicator spune multe adevaruri in legatura cu   tineri crestini care se departeaza  de ADEVAR...s.m.d                                                                                                                                                                                               

Domnul sa te binecuvanteze!!!

http://www.resursecrestine.ro/RCWS2.php ... 0%20RC%203

Ultima modificare de pesciolino (30/07/08 00:54)

29/07/08 23:04

gabi
membru

multi s-au ridicat in numele Domnului si s-au prabusit rapid pentruca Domnul nu era cu ei...e ceva rau sa incadrezi o predica in dreptul unui calificativ?...toti incadram predicile intr-o scara de valori...si din pacate in ultimul timp sunt tot mia multi "predicatori" care se ridica doar s apovesteasca ce au mai facut zilele trecute sau ce cred ei despre anumite lucruri...nu ar merita ei un 2? :) macar repetenti daca nu exmatriculati

29/07/08 23:09

Site web  
pesciolino
membru

Da... ai perfecta dreptate,dar tu poti califica un om pe care nu lai auzit...?

29/07/08 23:21

gabi
membru

pai nota pe care i-a "acordat-o" era pentru faza cu DH si pozitia in care stai...nu era pentru toata predica

29/07/08 23:42

Site web  
pesciolino
membru

As dori ca dupa ce va asculta predica sa ii dea si calificativul...Parerea  mea e ca in aceasta predica putem observa de ce tineri bisericilor se indreapta spre un astfel stil...emo

29/07/08 23:55

gabi
membru

nu poti fi crestin emo...adica mai bine zis pocait emo...problema cu tinerii este ca imita stilul lor de imbracaminte, frezele...etc dar nu sunt emo...emo este o stare sufleteasca in primul rand si apoi un stil...si starea asta sufleteasca nu cred ca se gaseste printre tinerii din biserici

30/07/08 00:02

Site web  
pesciolino
membru

PAI...deci fa-ma sa inteleg ori e stil ...ori o stare... sau amandoua?

30/07/08 00:04

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

gabi_aron a scris:

nu poti fi crestin emo...adica mai bine zis pocait emo...problema cu tinerii este ca imita stilul lor de imbracaminte, frezele...etc dar nu sunt emo...emo este o stare sufleteasca in primul rand si apoi un stil...si starea asta sufleteasca nu cred ca se gaseste printre tinerii din biserici

crede-ma, exsita! ;)

pesciolino a scris:

PAI...deci fa-ma sa inteleg ori e stil ...ori o stare... sau amandoua?

emo-ul propriu-zis este o stare, o atitudine, ba chiar mai mult, un stil de viata :rolleyes:
si de cand si-a bagat nasu` mass-media in aceasta problema, se face o mare confuzie intre stilul emo (adica vestimentatia de care zicea gabi_aron) si atitundinea emo. deci, mass-media a facut o mare prostie... caracteristica ei dealtfel. na, oameni in foame de bani care nu pot sa se abtina fara sa bage tot felul de strambe, sau sa scrie ceva cu cap (sa se gandeasca de 10 ori inainte sa scrie ceva), dar na, ei de unde isi castiga banii? ar trebui sa se inchida majoritatea posturilor de televiziune, ei sunt cea mare mare poluare informationala din aceasta tara.

Ultima modificare de shoricel (30/07/08 00:22)

30/07/08 00:08

gabi
membru

e o stare insotita de un stil :))....stilul e rodul starii...insusi numele de "emo" vine de la "emotional"...o stare...intelegi acum? :)...iar stilul oglindeste doar trairile lor

Ultima modificare de gabi_aron (30/07/08 00:22)

30/07/08 00:17

Site web  
gabi
membru

shoricel a scris:

crede-ma, exsita! ;)

crede-ma ca nu te pot crede...descrie-mi cum ar arata un adept al culturii emo pocait...cele mai neinsemnate invataturi ale bibliei prabusesc un munte imens care este acum cultura emo...e deajuns sa sti foarte putin din ce inseamna pocainta si vei descalifica total curentul emo

30/07/08 01:00

Site web  
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

gabi_aron a scris:

crede-ma ca nu te pot crede...descrie-mi cum ar arata un adept al culturii emo pocait...cele mai neinsemnate invataturi ale bibliei prabusesc un munte imens care este acum cultura emo...e deajuns sa sti foarte putin din ce inseamna pocainta si vei descalifica total curentul emo

gabi_aron a scris:

...si starea asta sufleteasca nu cred ca se gaseste printre tinerii din biserici

scuza-ma, m-am exprimat incomplet. tu ai spus ca starea asta nu crezi ca exsita printre tinerii din biserici. dar nu trebuie neaparat sa fii pocait ca sa fii tanar al unei biserici. poti fii membru apartinator. sau.. care intre timp ca 'cazut' de la credinta. sau doar cu numele. deci exista in biserici tineri emo, nu pocaiti emo. Pot spune aproape ca cunosc un caz real ;) Cu ultima ta afirmatie sunt si eu de acord.

30/07/08 07:26

gabi
membru

aha...asa e mai bine :) ...doar ca era vorba de "tinerii bisericilor"...si prin asta eu inteleg tinerii apartinatori unei biserici, nu vizitatori sau decazuti....pentruca daca o luam asa am putea zice si ca tinerii bisericilor au ajuns betivi, fumatori, curvari....etc :) ..eu cred ca era vorba de tinerii activi ai unei biserici

30/07/08 09:34

Site web  
+Archangel+
Moderator

Florin Ianovici a spus tampenia aia cu picior peste picior? Pacat, pentru ca am o deosebita stima fata de el.

30/07/08 09:40

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
cred ca era mai bine sa tii informatia asta pentru tine...

30/07/08 10:15

+Archangel+
Moderator

Care informatie?

30/07/08 10:34

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la