TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/emo.... Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
~steffy~
membru

Inregistat: 28/10/06
ce parere aveti despre stilul emo..care in ultimele zile afecteaza din ce in ce mai multi tineri si chiar unii tineri crestini?

04/03/07 16:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Poate ne spui tu mai multe.

Eu, de exemplu, nu stiu ce e stilul...emo :rolleyes:

04/03/07 17:47

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Inele,machiaj strident (da, chiar si la baieti), piercing pe unde nici nu te gandesti(nas, spranceana, limba, ..., etc), complexe muuulte, tendinte sinucigase, rock "nebun"... etc

04/03/07 18:14

sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Pai sincer, nu stiu de ce trebuie sa acceptam un stil anume, rocker, punker, raper, emo...
Cred ca persoanele care sunt emo, au mare nevoie de ajutor pentru ca sunt in mare pericol, din cate stiu emo sunt cei emotionali care plang mai mereu si se taie, isi fac rau atunci cand sufera.
Cred ca unui crestin nici nu ar trebui sa ii treaca prin minte sa fie emo, deoarece sa fi emo inseamna sa renunti la tot si sa disperi ca nu iti reuseste nimic.Ciudat, nu cum oameni fac orice doar sa nu creada in Dumnezeu...

04/03/07 21:57

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Cred ca mergi cam departe...Nu se taie :p, aia sunt deja masochisti. In general "stilul emo" consta mai mult in instabilitate psihica, adica esti mereu deprimat si vrei sa sa termine odata.

Nu stiu daca suntem noi cei care sa ii judecam, dar ai dreptate, cei care sunt asa au nevoie de ajutor. Lipsa de speranta, dorinta de a muri e cat se poate de nesanatoasa.

04/03/07 23:05

~steffy~
membru

Inregistat: 28/10/06
ok...mersy....din pacate da nu ar trebui k un crestin sa poata spune k este emo sau ceva de genu...dar din pacate sunt.....:(.....lumea asta ii plina de atatea lucruri murdare...si multi se complac in ele din pacate..ms de raspunsuri:)

09/03/07 13:31

sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
ai dreptate...  lumea e plina de lucruri murdare...
sincer, pentru mine, actuala fata a crestinismului e murdara...

18/08/07 10:03

deea
membru

Inregistat: 25/08/07
=))numa tuh puteai sa  o zici asha bine sytri :))shtii cand imi ziceai ca orice am face noi mereu sa aducem argumente?in tot siteul asta nu am gasit pic de argument,de inteligenta la vreun om...nu mai comentatzi oameni la stilul emo ca nu shtiti cei ala..nu comentati la rockeri ca nus satanisti...nu comentati la satanistii rebeli[cautati pe google cei aia :))] ca nu ei o sa va distruga:)) mergeti cu dumnezeul vostru inainte ca parca aveti ochelari de cai...vedeti numa biblia...

incercati sa va gasiti o viata:))

25/08/07 13:38

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
sytria..nu ai vazut pic de argument pentru ca nu ai vrut sa le vezi. Te-ai uitat doar la ce ti-a convenit tie ai probabil ca ai intrat aici doar ca sa judeci. daca cercetezi mai bine o sa gaseste raspunsuri la multe dintre intrebarile care te framanta pe tine acum..desi poate nu vrei sa recunosti asta. Stiu ce-i ala stilul emo, dar nu ma bag ca nu ma intereseaza, de rockeri nu spun nimic aici ca nu e locul potrivit, exista alte subiecte pentru asta. Si sa stii ca eu o sa merg cu Dumnezeu inainte si nu o sa dau inapoi chiar daca o sa apara mii de astfel de persoane ca tine, care nu stie exact ce vrea de la viata, pentru ca nici macar nu stie ce e aia..pentru ca tu nu ai cunoscut Adevarata Viata si de asta nu ne poti intelege pe noi. nu avem ochelari de cai, ci suntem constienti de faptul ca nimic nu e la voia intamplarii si ca totul are un Creator si ca noi nu trebuie sa fim indiferenti la iubirea Lui imensa pe care si-a aratat-o pentru noi, prin faptul ca L-a dat pe Singurul Sau Fiu sa moara pentru pacatele mele, ale tale si ale tuturor, ca noi sa putem avea viata vesnica. Este trist sa vad persoane care vorbesc astfel despre El si care nu vor sa-L accepte. Vedem Biblia pt ca este Cuvantul lui Dumnezeu si pentru ca in ea ni se prezinta adevarul.

Poate ca acea fata a crestinismului pe care voi o aveti implantata in minte este influentata de exemplele negative din lumea aceasta...dar oare exista padure fara uscaturi? Mai ganditi-va putin si nu mai generalizati atat.

Fiti binecuvantati si fie ca Dumnezeu sa va deschida ochii

25/08/07 14:57

deea
membru

da nu ma framanta nici o intrebare:)) si oricum dak ash avea intrebari nu le_ash cauta in creshtinism:)) si doveditzi k dumnezeu shi_a trimis fiul pe pamant sa moara pt noi si nu a fost doar un om cu spirit puternic kre a facut miracolo cum ar putea sa faca shi vrajitoarele din ziua de azi dak nu lear interesa numai banii.....dovediti  k biblia e reala:)

25/08/07 15:32

justdoit
membru

Inregistat: 27/07/07
nu avem nevoie sa dovedim asta unora care nu vor sa creada....in fapt a crede nu e obligatoriu ... e o alegere personala... un mod de viata... a acelora care au nevoie sa creada ca poate exista ceva mai frumos si mai plin de speranta decat lumea aceasta

25/08/07 16:01

deea
membru

dar vreau sa cred...d asta cer dovezi

25/08/07 16:15

justdoit
membru

Inregistat: 27/07/07
noi am crezut pentru ca am avut nevoie de asta... am avut nevoie de cineva care sa ne dea o speranta de viitor... si bucurie aici... ceea ce vezi la noi e pentru ca Lam ales pe EL... nu pentru ca am avut dovezi vizibile.... nu s-ar mai fi numit credinta... ci ca am crezut pur si simplu... am crezut Bliblia..
dar subliniez.... intai a aparut nevoia

sytria a scris:

dovediti  k biblia e reala:)

asta s-a dovedit deja.... majoritatea din ceea ce e scris in ea s-au implinit...
faptul ca a rezistat atator presiuni de-a lungul timpului ar trebi sa fie o dovada convingatoare

25/08/07 16:31

deea
membru

dar exista sute de religii..unele cu mult inaintea voastra:) deci nu-i o dovata convingatoare:-? si da s-a implinit..cum s-a implinit si ce a zis nostradamus si nu zice nimeni ca el e dumnezeu:))
si dak tot voi facetzi ce facetzi din 'pura iubire pentru dumnezeu' de ce statzi de partea lui doar din "nevoie" si de ce atacatzi celelalte religii?de ce preotzii sustin in scoli k ortodocsii sunt cei mai buni shi ca,catolicii fac numa rele si vorbesc urat despre orice alta religie?nu era liberul albitru?nu cumva voi pacatuitzi cand defaimatzi celelalte religii?si in plus..cine v-a dat voua dreptu sa ii judecatzi pe altii...fie ca is ei emo rockeri satanisti si asa mai departe...ma tem ca voi 'sfintilor' o sa ardetzi in iad :)))

satanistii de exemplu nu au convingerile lor din 'nevoie'....nus asa ipocriti si egoisti ca voi

Ultima modificare de sytria (25/08/07 16:44)

25/08/07 16:44

april
admin forum

Nu-i problema. Nu sunteti obligati sa stati in compania noastra.

25/08/07 21:21

deea
membru

din nou aceeasi problema..e asa greu sa dati un argument clar si inteligent in loc sa ne zici ca daca nu ne place forumul sa plecam?de ce va tot invartiti in jurul cozii?si iar o sa primesc ban...pentru ca omul,indiferent de religie,se iubeste mai mult pe sine decat pe apropiatii lui[asa cum ar trebui conform bibliei,nu?]si nu vrea sa recunoasca ca greseste...

26/08/07 00:30

april
admin forum

sytria a scris:

nus asa ipocriti si egoisti ca voi

Pentru asta ai primit ban. Cine a gresit aici ? Si ai mai multe mesaje de astea pe forum. Si ai observat, probabil,  ca nu l-ai primit imediat, ci dupa ce am citit mai multe din mesajele tale. Si a fost un banut, nu un ban, pt ca am vrut sa fie pt o zi, dar a venit repede ora 00 :)  .

P.S. citirea regulamentului iti poate fi de ajutor , ca sa evitam pe viitor alte probleme.

26/08/07 01:22

deea
membru

dar de ce adevarul doare?adica sincer....ziceti-mi si mie un om care il iubeste pe dumnezeu fara sa astepte ceva de la el

26/08/07 14:58

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

sytria a scris:

din nou aceeasi problema..e asa greu sa dati un argument clar si inteligent in loc sa ne zici ca daca nu ne place forumul sa plecam?de ce va tot invartiti in jurul cozii?si iar o sa primesc ban...pentru ca omul,indiferent de religie,se iubeste mai mult pe sine decat pe apropiatii lui[asa cum ar trebui conform bibliei,nu?]si nu vrea sa recunoasca ca greseste...

Vrei dovezi?  Dovada este in sufletul tau.  Tu stii ce este bine si ce este rau.  A fost scris in inima ta.  Zici ca vrei sa crezi?  Citeste Biblia si daca nu te schimba, daca Duhul lui Dumnezeu nu iti vorbeste, las-o deoparte.  Nu te forteaza nimeni.  Dar inainte sa ceri dovezi, trebuie sa intelegi ca Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu) se ia prin credinta.  Toate religiile despre care vorbesti tu, ca se aseamana cu crestinismul, au o inchinare care spune ca sa ajungi in cer trebuie sa faci anumite lucruri, si pe baza lucrarilor tale, vei avea o rasplata.
Crestinismul, implicit Biblia, afirma ca singura cale de mantuire este prin Harul lui Dumnezeu, in Isus Cristos.  Vrei sa fii mantuit?  Vrei sa ajungi in cer?  Vrei sa fii spalat de pacatele tale?  Tot ce trebuie sa faci este sa crezi in Fiul lui Dumnezeu care a murit pe cruce si pentru pacatele tale.  Eu iti sugerez sa citesti o carte scrisa de Josh McDowell care se intituleaza "Marturii care cer un veridict"  (Evidence that demands a verdict). 

Altfel, cum stiu eu ca Biblia este adevarata?  Am vazut felul cum Dumnezeu a lucrat in vietele celor ce s-au bazat pe promisiunile Domnului scrise in Biblie si cum s-au implinit in viata lor.  Apoi, eu sunt o marturie, ca Cuvantul lui Dumnezeu a transformat viata mea, a pus credinta, speranta, dragoste in inima mea.  Uita-te in jurul tau, la oameni care sunt credinciosi cu adevarat si vezi ce schimbari s-au produs in vietile lor.

Ultima modificare de Joseph7 (27/08/07 01:37)

27/08/07 01:29

deea
membru

da vad....cum bunica mea merge in fiecare duminica pe la toate bisericile si face zeci de slujbe si eu nu vad nimic  inafara de timp pierdut :-? dar in fine...si ai zis 'Vrei sa fii spalat de pacatele tale?' de ce totul trebuie sa se rezume la binele omului?pe dumnezeu nu l-a intrebat nimeni daca nu s-a saturat sa tot ajute oameni care oricum nu stiu sa-i multumeasca...

27/08/07 12:31

april
admin forum

emo...emo....emo.

Multumesc.

27/08/07 12:33

deea
membru

da emo ;)) de parca stii ce e aia :-j incercati sa nu mai judecati oamenii sau un stil dupa aparente caci cu siguranta lui dumnezeu nu ii place asta...cine v-a facut judecatori?

si totusi ca sa am legatura cu subiectul acestei discutii....da....emo is aia care se imbraca in alb negru si se machiaza [inclusiv baietii dar DOAR pt poze] au pierc-uri eventual se taie si multe altele...dar emo vine de la emotional :) adica in primul rand oamenii aia iubesc...deci nu vad nimic care sa nu ii convina lu dumnezeu..pentru ca el a lasat iubirea pe pamant si stia ca o sa se sufere din cauza acestui sentiment [ma scuzati dak scriu cu greseli-tastatura noua]

27/08/07 12:40

sunshine
membru

Sytria fiecare om e iubeste si sufera fiindca iubeste!Totusi nu fiecare om are atatea complexe si se taie, sau chestii de genu'.
Nu ii judec pe cei emo, in schimb nu mi se pare normal ca atunci cand suferi sa te tai, sa te gandesti ca esti singurul care sufera si sa te simti inferior fata de ceilalti.
Unii oameni sunt mai sensibili ca alti, dar asta nu inseamna sa fie catalogati intr-un anume fel si sa fie considerati mai slabi!
Eu cred ca si cei care sunt emo ar trebui sa caute solutii la probleme lor si sa nu lase iubirea,ura sau alte sentimente sa ii distruga!

27/08/07 18:51

deea
membru

dar nu ii distrug...numai ca asa cum unii beau sau se apuca de droguri cei emo pur si simplu se taie...asta ii calmeaza....apoi ranile se vindeca si trec mai departe...mie mi se pare asta mai bun decat sa cazi prada unui viciu pe care o sa-l ai tot restu vietii...

si sincer zicea cineva pe aici ca si baietii se machiaza[desi eu sustin ca asta e doar in poze] dar daca pui un baiat in negru chiar si machiat langa unul manelist la care i se rupe tricoul pe el la cate de stramt[sau mai rau nici nu are tricou] care vi se pare voua ca arata mai penibil?ala la care i se vede tot ce trebuie si nu trebuie sau cel care e imbracat decent dar are un pic de negru la ochi?

27/08/07 20:43

sunshine
membru

Sytria dupa parerea mea si sa te apuci de un viciu pentru tot restul vietii si sa te tai tot lucuri sunt care le faci pentru ca nu stii cum sa iti rezolvi problemele.Si nici unul dintre aceste lucuri nu este o solutie pentru rezolvarea problemelor.
De aceea cred ca trebuie sa invatam noi sa ne stapanim sentimentele si nu ele sa ne stapanteasca ele pe noi.

Ultima modificare de sunshine (27/08/07 20:53)

27/08/07 20:52

Pagini:  1 2 3 4 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la