TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Organizatii secrete! Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
In loc sa scriu despre masonerie(e un subiect prea lung si prea complex pentru comprehensiunea d-voastra) o sa redau o fabula pe care "sper" sa o intelegeti!

Orbii si Elefantul:

A fost odata - asa povesteste Buddha - un rege in Benares. Intro buna zi el a chemat ca bufoni la curtea sa cativa cersetori orbi din nastere si le-a poruncit, sa descrie un animal aflat inaintea lor. Regele a promis un premiu celuia, care va reusi sa descrie cel mai bine animalul.

Primul apucand animalul de un picior, a declarat, ca acest animal misterios are picioare ca o buturuga. Al doilea, care la prins de coada, a declarat ca animalul subtire ca o sfoara trebuie sa fie un sarpe. Iar al treilea a apucat animalul de ureche si a fost convins, ca este plan ca foaia unui palmier.

Si pentru ca niciunul nu a asculat vorbele celuilalt si pentru ca fiecare era convins ca numai el singur cunoaste adevarul, au inceput o cearta nemaipomenita si s-au despartit fara a se impaca.

Regele, care la inceput s-a distrat ascultind vorbele celor 3 nebuni orbi, dobindind intelepciune, a recunoscut, ca gindirea, cunostintele si simturile sale sint indoielnice.

16/05/07 13:59

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Dar tu o intelegi? ;)

20/05/07 23:28

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Delmoniko a scris:

e un subiect prea lung si prea complex pentru comprehensiunea d-voastra

:) Dumneavoastra probati mai intai si apoi trageti concluzii... Sunteti putin cam instinctiv pentru o persoana cu un intelect asa fin si profund ca si al dumneavoastra... Sau probabil sunteti in aceeasi oala cu noi...

20/05/07 23:51

Delmoniko
Exclus

Ma dezic de "oala" dumneavoastra - absolut si irecuperabil!

22/05/07 15:22

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07

Delmoniko a scris:

Ma gandeam , cine are de pierdut si cine are de castigat aici...

22/05/07 17:52

+Archangel+
Moderator

Delmoniko, aroganta nu tine loc de intelepciune si nici ignoranta de superioritate!

Daca ai ceva inteligent de spus te ascultam daca nu atunci nu te mai face de ras!!!

22/05/07 18:26

Delmoniko
Exclus

Sa ma fac de ras?
hmm...in ochii cui?
Daca nu imi pasa de parerea voastra,atunci ce rezonanta sau efect mai au rationamentele voastre asupra judecatii mele!
Aroganta...e mai mult superioritate si sunt mandru de ea!Ignoranta in ce privinta?!Cunosc totul in apoape orice domeniu care are legatura cu aria mea de expertiza!Deci...mai bine ignora-ma!
Nu confunda eruditia cu inteligenta!

Mai sus am tinut sa fac o precizare!

Fabula,cu siguranta,nu ati inteles-o!

Sa revenim on topic!

23/05/07 15:04

Dana
membru

Delmoniko a scris:

Iti place "oala"noastra?:)
Vad ca te-ai intors la ea...

23/05/07 15:08

+Archangel+
Moderator

Vreau sa aplici fabula si pentru tine!
Nu cumva si gandirea, cunostintele si simturile tale sunt indoielnice? Daca ai inteles cu adevarat fabula ar trebui sa o aplici si in cazul tau. Dar predicile sunt pentru ceilalti nu pentru noi!!!

23/05/07 15:10

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Delmoniko, apropo de fabula... Nu cumva te crezi regele din Benares... ? Sau poate esti un simplu orb putin cam increzut....

23/05/07 15:10

Delmoniko
Exclus

M-am intors pentru a-mi demonstra ceva!

Eu ma indoiesc de toti si toate asemeni unui Sartre sau Camus!
Fabula este esenta buddhismului prin excelenta!Trebuie sa te intelegi pentru a percepe lumea din jur si a constata ca maya nu se va ridica de pe ochii celorlalti!
Daca vei constientiza dukka atunci vei fii capabil a intelege samudaya!
Gandirea este Calea de diamant in perceptia mea!ea nu poate fii inselata de valul mayei!

Topicul se numeste "Organizatii secrete"!
Ca atare:

-Ordine Cavaleresti (dintre cele mai importante: Ordinul Sarmanilor Cavaleri al lui Hristos si al Templului lui Solomon cunoscut drept Ordinul Templier, Ordinul Cavalerilor Ospitalieri, Ordo Draconis (din care a facut parte si Vlad Tepes), Ordinul Teutonic, etc.

Specific ordinelor militare: juramantul solemn de aparare a religiei crestine, a vaduvelor si orfanilor; ceremonialul se numea in franceza adoubement. Au existat peste 300 astfel de ordine din care cele mai importante astazi sunt OSMTH si Ordinul de Malta (din care face parte domnul academician Balaceanu-Stolnici, de exemplu).

- Ordinele Initiatice specifice secolului XVIII: acestea nu necesita in mod obligatoriu religia crestina. Cele mai importante ar fi: Francmasoneria, Rosicrucianismul(care a scindat astazi in mai multe grupari), Martinismul, Ordinul Zorilor de Aur (Golden Dawn). Ordinul initiatic poate fi si cavaleresc insa reciproca nu este valabila.

Ar exista o categorie aparte, rebela, in randul societatilor initiatice:

-cei care au sustinut nazismul: Vrile, Thule, Ordinul Negru, samd. La noi merita mentionate Legiunea Arhanghelului Mihail si Garda de Fier.

-grupari care raman in cea mai mare discretie pana cand intervin anumite evenimente, cel mai bun exemplu fiind Iluminatii din Bavaria.

In Orient exista confrerii musulmane care reprezinta partea esoterica a religiei si raman inchise maselor.

II multumesc unui bun prieten pe aceasta cale!

23/05/07 15:31

eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Considerati masoneria o organizatie puternica?

01/06/07 19:41

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

eudemonistul a scris:

Considerati masoneria o organizatie puternica?

Personal consider organizaţia masonică drept o organizaţie foarte puternică, aflată sub directa călăuzire a unor căpetenii demonice (dacă e vorba de Lucifer însuşi, aşa cum pretind ei, nu pot să cunosc).

Ultima modificare de Filip. (04/06/07 11:12)

04/06/07 11:05

Site web  
Delmoniko
Exclus

Articol:

Bafomet şi Sophia

De curând însă, Hugh Showfeld a aruncat pe piaţă o ipoteză senzaţională. Manuscrisele de la Marea Moartă au fost descifrate folosindu-se un cod de încifrare evreiesc, extrem de vechi, datând din anul 500 ÎC. Ei bine, aplicând acest cod cuvântului Bafomet, rezultă cuvântul Sophia, înţelepciune în greceşte. Sophia era o veche zeiţă grecească, considerată ca fiind întemeietoarea lumii. Mai mult, după Iisus, au apărut gnosticii, o grupare creştină care o punea pe Sophia mai presus de Iisus. Gnosticii au fost interzişi de Biserică, dar iată că nu este exclus ca un creştinism vechi să fi fost reînviat de către Cavalerii Templieri. Surprinzător, gnosticii credeau că Maria Magdalena era întruchiparea pe pământ a Sophiei şi că Sophia şi-a contopit sângele cu Iisus. Iar acum amintiţi-vă de ipoteza potrivit căreia Sfântul Graal descoperit de Cavalerii Templieri erau tocmai manuscrise despre un copil al lui Iisus cu Maria Magdalena. Mai mult, Cavalerii Templieri au scris chiar şi o carte, un fel de carte de căpătâi, în care ei mărturisesc că se închinau Mariei. Fără însă a preciza care Maria: Maria Magdalena sau Sfânta Maria? Oricum, Cavalerii Templieri au fost ţapii ispăşitori ai lui Filip cel Frumos pentru datoriile acestuia, astfel că în 1314, după 7 ani de temniţă, mulţi templieri, inclusiv Jaques de Male, au fost arşi de vii pe rug. Jaques de Male, cu o ultimă sforţare, înainte să moară, a spus către Papă - care acceptase capetele de acuzare ale Regelui - şi Filip cel Frumos: “Într-un an ne vom vedea într-un alt tribunal, în faţa Domnului”. Papa şi Filip cel Frumos au murit, ambii, în mai puţin de an. După arestări, oamenii lui Filip cel Frumos nu au mai găsit nimic din averea Cavalerilor Templieri. Legenda spune că o mică parte din cavaleri prinseseră de veste despre arestări şi mutaseră întreaga comoară într-un loc secret. Referitor la episodul confesiunilor smulse prin tortură mai există o variantă extrem de tulburătoare. Potrivit acesteia, este extrem de puţin probabil că vreun cavaler templier de frunte să-şi fi mărturisit presupusa erezie. Cavalerii Templieri erau ostaşi ai Domnului şi luptători care în vecii vecilor nu ar fi mărturisit că sunt eretici. Atunci ce au mărturisit? Poate că tocmai marele secret - Sfântul Graal. Iar acest secret teribil a fost dus mai departe, păstrat, de o organizaţie care a luat fiinţă, oficial, câteva sute de ani mai târziu, şi a dăinuit până în zilele noastre - Francmasoneria

Pareri?

08/06/07 15:01

Burrricu
membru

Inregistat: 26/09/06
Am mai crescut si eu , sincer mi se pare o prostie despre sf graal. E o legenda scoasa de lume, nu cred in asa ceva. Am citit cartea Codul lui Davinci si m-am lamurit cu toate!

10/08/07 01:07

+Archangel+
Moderator

Si anume cu ce te-ai lamurit?

10/08/07 01:26

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Păi, ţi-o zis omul, cu toate! Aşa că, dacă de acuma aveţi o nelămurire, ntrebaţi Burricu! Poate vă răspunde.... :D:D:D:D:D:D

10/08/07 08:12

Site web  
+Archangel+
Moderator

Nu degeaba i se zice Burricu! :D :D :D :D :D :D :D

10/08/07 21:24

eudemonistul
+

La nota lui Dellmoniko o singura rectificare:Jaques de Molay,71 ani, Mare Maestru al Ordinului Templierilor.

10/08/07 22:07

Burrricu
membru

Inregistat: 26/09/06
:D Pai la ce sa va raspund?

24/08/07 21:27

blasphemer
membru

Inregistat: 07/09/07
organizatii secrete
chiar asa de secrete? nu chiar,insa actiunile lor da,is foarte secrete si deobicei nau sens

Masonii (freemasons in engleza) dateaza de extrem de mult timp,si is mai destepti decat par,in primul rand ei is cam singurii care inca detin planurile de construire gotica,nu prea mai apar cladiri sau catedrale atat de complexe ca pe vremuri,deci din prima ...nus prosti deloc,ba chiar extrem de destepti
din organizatie fac parte multe celebritati si multi politicieni,cel care ma socat pe mine cel mai mult a fost George Washington.
totusi masoni nu sunt doar atat,ei se ocupa sau ma rog se ocupau si de ritualuri iar ...ritual la voi crestini inseamna din prima blasfemie/erezie,deci nare sens sa dezvolt idea,pentru ca orsicum este impotriva "legilor" voastre
tot masoni au avut legatura cu ordine medievale,dintre care au fost pronuntate cateva,inclusiv unu mai sus de eudemonistul
nu au nici o legatura cu sf graal,eu unu nici nu cred ca exista asa ceva,sf graal este doar o , o oglinda,scoasa sa orbeasca alta intamplare,deci eu unu sincer o consider o tampenie
tot de la masoni sau despartit alte organizatii,illuminati(sigur nam scris bine da fie) care desi sia marit reputatia considerabil in cartile lui Brown ,e mai infima decat celalalte,skull and bones care desi este un fel de casa de colegiu la Yale parca ,in ea sunt W.bush si taicasu,din nou practica ritualuri si altele,nare sens sa mentionez.
alte organizatii,sunt cat incape,ceea ce ma intereseaza mai mult pe mine is actiunile lor,care momentan is extrem de bine ascunse de ochiul public,si chiar si de cel interesat,multa documentatie trebuind mie sa va zic in randurile aceastea infime,altceva interesant ar fi ca is au semnele peste tot in civilizatie,pe una din bancnote aflanduse "all seeing eye" lla varful unei piramizi,desi chiar nu inteleg de ce pe o bancnota americana sar afla asa ceva,poate avea mai multe intelesuri,acel ochi avand semnificatie in multe traditii,religii si culturi,insa pe baza unei piramide este mai rar
mai stiu si alte lucruri da pur si simplu nare sens sa zic ,decat ce am zis
good luck searching if your interested

07/09/07 01:04

eudemonistul
+

Cand vorbeste Dellmoniko, ar trebui sa veniti fuguta cu carnetele de notite, cu reportofoanele... Voi, toti la un loc, n-ati facut pentru copiii din ziua de astazi cat a facut el singur prin programele educationale pe care le deruleaza sub egida...dar nu, nu am acceptul de a numi organizatii.

07/09/07 08:30

Dana
membru

Cata lauda mai Dane! Sa cad jos nu alta...Dar nu uita ca si intre noi sunt oameni MARI dar nu ne laudam cu ei.

14/09/07 23:20

eudemonistul
+

Am spus un singur cuvintel despre mine?Recunoasterea unor merite nu inseamna lauda.

15/09/07 20:57

Dana
membru

eudemonistul a scris:

Am spus un singur cuvintel despre mine?Recunoasterea unor merite nu inseamna lauda.

Ti-i lauzi pe cei ca tine (aproape acelasi lucru).

16/09/07 07:31

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la