TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Devotional/Postul si rugaciunea Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Si mie mi se intampla de multe ori sa fiu prinsa de invatat, de alte activitati. Cred ca trebuie sa perseveram, sa luptam, ca nici diavolul nu sta degeaba; stie si el ca "mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit".

_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

01/03/11 17:49

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Credeti ca existe rugaciuni sincere pe care Dumnezeu sa nu le asculte?

_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

16/03/11 09:05

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

FiicaDeRege a scris:

Credeti ca existe rugaciuni sincere pe care Dumnezeu sa nu le asculte?

Eu cred ca da.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/03/11 20:27

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Cu siguranţă. Sinceritatea nu este singura condiţie pt ca rugăciunea să fie ascultată. Nici măcar dorinţa puternică sau ambiţia, nici măcar nevoia imediată.
Dumnezeu ascultă atunci când cerem ceva după voia Lui, cea mai importantă condiţie fiind credinţa.

Postul şi rugăciunea este o îmbinare perfectă, atunci când vrei să lupţi cu munţii din viaţa ta şi să-ţi consolidezi relaţia cu Dumnezeu.
Deşi te gândeşti neîncrezător ce efect ar putea avea faptul că te abţii de la mâncare şi te rogi, eu după o zi de post simt că am câştigat o luptă cu firea.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

16/03/11 21:54

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

FiicaDeRege a scris:

Cred ca trebuie sa perseveram, sa luptam, ca nici diavolul nu sta degeaba; stie si el ca "mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit".

Pffuuu...la mine e lupta graoznica cand tin post si nu ca as avea probleme cu mancarea si nu pot rezista, dar apar "multe" altele care ma chinuie :(

Ultima modificare de Roxana (17/03/11 13:24)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


17/03/11 13:24

   
mihai
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 21/04/11
Dragilor pot sa va spun un lucru simplu...am vazut in viata mea practic...
cand eram legat in stari de care nu puteam scapa..postul si rugaciunea au rupt lanturile...ca si cum n-ar fi fost...asa ca...este o putere duhovniceasca de care avem nevoie...ca ne vine usor ..ca ne vine greu trebuie macar o zi pe saptamana.
Tipuri post:
- negru : ex Moise 40 de zile (fara apa sau mancare)
             Postul Esterei 3 zile/ al izbaviri...l-am experimentat pentru niste
             bolnavi intr-un grup de tineri...si aduce mari izbaviri...
- cu apa: ex Domnul Iisus 40 de zile
- numai cu vegetale : ex Daniel 21 de zile (cine crede ca este usor..sa-l incerce..o sa inceteze sa l mai trateze cu usuratate :) )
Posturi scurte  (negru/sau cu lichide):
- de o zi pana seara (cea mai indicata pentru o zi)
- pana la 3
- pana la 12
(dar macar cu apa daca e pana la 12..si daca s-ar putea pe o perioada de mai multe zile...eu unul l-as recomanda in special surorilor..de la frati cred ca Domnul ar dori ceva mai mult...oricum bun si asta decat deloc)
Postul si rugaciunea nu il schimba pe Dumnezeu ci ne pune pe noi in acea stare care ii permite lui Dumnezeu sa lucreze, este o consacrare, o dedicare...la care Dumnezeu...experienta si Bibilia mai ales ne spun clar...raspunde!
Cum adica? Sa citim va rog cu atentie mare Isaia 58,6-14


22/04/11 23:08

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pai eu vad ca postul este o abstinenta. In primul rand de la rau; unit cu abstinenta trupului de la mancare si apa, dar imbogatit cu rugaciune.

La chestia cu postul numai cu vegetale(postul nostru :D), nu cred ca-i asa greu. Cunosc oameni care postesc asa tot timpul ca-s vegetarieni, dar nu-s mai sfinti.

Acuma nu zic ca abstinenta de la alimente de origine animala nu este benefica pentru corp, dar si alimentatia vegetala poate sa dea un surplus organismului astfel ca sa nu mai aiba disponibilitate spirituala.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

16/07/11 22:24

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

FiicaDeRege a scris:

Credeti ca existe rugaciuni sincere pe care Dumnezeu sa nu le asculte?


april a scris:

Eu cred ca da.

  Eu nu cred asta, orice rugaciune sincera este ascultata si impresioneaza pe Dumnezeu, doar ca nu mereu este implinita. Daca cerem gresit, ori lucruri care nu coincid cu planul Sau, atunci probabil ca nu raspunde tot spre binele nostru. Dar intotdeauna cuvintele adresate din inima sunt primite (ascultate) si apreciate de cel pe care-L numim Tata. :)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

28/11/11 10:16

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
La implinirea rugaciunilor ma refeream de fapt.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

28/11/11 18:47

   
ioanna
membru

Locatie: :)
Inregistat: 12/07/06
FiicaDeRege ....daca citesti atent acest verset poti vedea clar ca Domnul are in vedere fiecare rugaciune a sfintilor adica ale noastre: " I s-a dat tămâie multă, ca s-o aducă, împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur care este înaintea scaunului de domnie.(Apocalipsa 8:3 b)

Domnul implineste fiecare rugaciune ,dar de multe ori in spre binele nostru.

Mult har si pace!:):):)

Ultima modificare de ioanna (28/11/11 21:51)


_______________________________________
Căile lui Dumnezeu sunt desăvirşite,Cuvăntul Domnului este incercat El este un scut pentru toţi cei ce aleargă la El.

28/11/11 21:49

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

april a scris:

La implinirea rugaciunilor ma refeream de fapt.

Mi se intimpla si mie sa iau in graba unele intrebari/conversatii si sa nu fiu atent la toti termenii folositi. :) In acest caz am considerat ca se impunea rectificarea (se subintelege de ce) si sper ca nu am suparat. :)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

29/11/11 14:36

   
Dismas
membru

Locatie: Bucureşti
Inregistat: 23/03/12

FiicaDeRege a scris:

Credeti ca existe rugaciuni sincere pe care Dumnezeu sa nu le asculte?


De auzit, Domnul le aude pe toate. Dar de ascultat, nu le ascultă pe toate.

Mai întâi, din multe locuri din Biblie înţelegem că Dumnezeu nu ascultă în aceeaşi măsură rugăciunile dreptului cu cele ale păcătosului. Pe urmă, chiar şi în cazul rugăciunilor dreptului, în ceea ce priveşte modalitatea concretă de împlinire a lor, El ştie mai bine ceea ce avem cu adevărat nevoie decât ştim noi înşine. Eu, asta înţeleg din cuvintele Domnului, atunci când ne învaţă despre rugăciune: dacă cerem insistent peşte, se poate să nu primim fix peşte, ci să ne dea brânză. Sigur este un lucru: că nu ne va da şarpe.


_______________________________________
"Îmi place Cristos al vostru. Mai puţin îmi plac creştinii voştri. Ce puţin seamănă creştinii voştri cu Cristos !" (Mahatma Gandhi)

23/03/12 19:13

   
Dismas
membru

Locatie: Bucureşti
Inregistat: 23/03/12

Old a scris:

Pai eu vad ca postul este o abstinenta. In primul rand de la rau;


Cred că trebuie să ne abţinem de la rău în oricare zi, indiferent că e zi de post sau zi de frupt. Ideea postului nu îmi pare să ne abţinem de la rău, ci să ne abţinem de la ceva care ne-ar face plăcere şi care nu este păcat prin natura acelui lucru.


_______________________________________
"Îmi place Cristos al vostru. Mai puţin îmi plac creştinii voştri. Ce puţin seamănă creştinii voştri cu Cristos !" (Mahatma Gandhi)

23/03/12 19:21

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Postul trebuie sa fie o jertfire de nevoi trupesti. Apelam la el atunci cand constientizam ca am neglijat sa ne mai hranim si cu cele duhovnicesti sau cand aspiratiile, cererile noastre ce depind de implicarea lui Dumnezeu sunt mai speciale.

Ultima modificare de Oblio (14/04/12 18:18)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

14/04/12 13:58

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Dismas a scris:

...Ideea postului nu îmi pare să ne abţinem de la rău, ci să ne abţinem de la ceva care ne-ar face plăcere şi care nu este păcat prin natura acelui lucru.


Inteleg ca asa iti pare tie, dar Biblia zice altfel; zice ca tocmai inlaturarea raului si excelarea in bine esten ideea postului. Isaia 58:6-7


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

14/04/12 21:11

   
elenutza22
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 02/11/11
Este bine ca o femeie sa posteasca in perioada curatiei?

Ultima modificare de elenutza22 (16/07/12 13:30)


16/07/12 13:23

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

elenutza22 a scris:

Este bine ca o femeie sa posteasca in perioada curatiei?

Este bine daca postul nu este doar abstinenta alimentara, ci si lupta cu sine.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

16/07/12 18:47

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Da. Nu e pacat. Eu cred ca necuratia atunci era ceva de ordin igienic, sanitar.

16/07/12 19:17

Site web  
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net