TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Piercing si tatuaje Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Cred ca tatuajele,de fapt,in cultura contemporana si citadina nu reprezenta nici un simbol.Cei ce se tatueaza vor sa aibe ceva special pe ei,un semn distinctiv,cum ar veni.Nu reprezinta decat ce este desenat.E ceva simbolic in triburi etc,dar asa nu prea cred.
Acum am vazut ca era vb despre verset.Chiar crede cineva ca are legatura cu tatuajele?Ma cam indoiesc.

Ultima modificare de editheraven (03/07/09 18:45)


03/07/09 18:44

Site web  
corneliu
membru

Locatie: in the middle of nowhere
Inregistat: 05/05/05

Dolores a scris:

Leviticul 19:28 Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove săpate pe voi.
Deuteronomul 14:1 Voi sunteţi copiii Domnului, Dumnezeului vostru. Să nu vă faceţi crestături şi să nu vă radeţi între ochi pentru un mort.
Aceste practici sunt o uraciune inaintea Domnului.

tu nu vezi ce zice acol si inca in ambele versete "pentru un mort"!!!
oricum asta e in vechiul legamant cand a fost legea, nu mai e valabil.

Inca nimeni nu a zis ceva clar de acest verset:
Pe haină şi pe coapsă avea scris numele acesta: „Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor.” (Apocalipsa 19:16)


_______________________________________
favoarea lui Dumnezeu nu poate fi inteleasa, trebuie experimentata

www.prinhar.ro

05/07/09 02:34

Site web  
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Is pastori care au tatuaje, asa ca trebuie sa vedem ce inseamna versetele astea: sa nu iti faci idol din tatuaje. :)) Oare? Imi tatuez "Ionela" pe mana. Cand conduc o vad tot timpu, nuiaua ei ma mangaie. Cine isi face tatuaj nu inseamna neaparat ca nu e Crestin. Depinde de maturitatea spirituala: orice lucru e curat.

05/07/09 11:08

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Poate pastorii aceeia si-au facut tatuajele inainte de a-L cunoaste pe Hristos.
Unui crestin nu-i sta bine cu un tatuaj. Atata timp cat in biserica se stie bine ca nu sunt promovate aceste "valori", nu vad de ce te-ai tatua.

Ai cunoscut tu oameni care si-au faut tatuaje in timp ce se pregateau (sau dupa) pt a deveni pastori?
Nu cred. Aia nu sunt normali dupa parerea mea.Aici maturitatea spirituala nu intra in discutie.Posibil sa fie crestini tatuati , dar acest lucru l-ar fi facut intr-o perioada de teribilism,ratacire , razvratire...

Tindem sa semanam mai mult cu Domnul Isus ..." nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine"...,crezi ca Hristosul din tine este cel care te indeamna sa te tatuezi?
Sa nu mai cautam motivatii si scuze pt cei ce tind sa semane cat mai mult cu lumea si nu cu Hristos.
Apostolii s-au tatuat?


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

05/07/09 17:37

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

Corneliu a scris:

tu nu vezi ce zice acol si inca in ambele versete "pentru un mort"!!!

citește cu atenție. Interdicția de a face slovele săpate în carne nu se referă doar pentru un mort cum e cea a tăieturilor în carne sau raderea sprâncenelor. ;)

Corneliu a scris:

Inca nimeni nu a zis ceva clar de acest verset:
Pe haină şi pe coapsă avea scris numele acesta: „Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor.” (Apocalipsa 19:16)

Nu e vorba de un tatuaj deoarece acolo nu scrie: "Pe haină şi pe coapsă avea săpat numele acesta:[...]" . Tatuajul e o scriere cu tuș prin zgâriere (săpare) în piele. Dacă pielea nu e rănită atunci nu vorbim de tatuaj ci de o vopsire simplă. Eu, dacă scriu ceva pe mână cu un pix sau stilou nu pot spune că m-am tatuat. ;)


05/07/09 18:04

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

corneliu a scris:

Inca nimeni nu a zis ceva clar de acest verset:
Pe haină şi pe coapsă avea scris numele acesta: „Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor.” (Apocalipsa 19:16)

Ce legatura au tatuajele cu acest verset?
Mai sus , in vesetul 15 scrie ca din gura ii iesa o sabie ascutita...te pomeni ca o sa vedem maine pe unii umbland cu sabii in gura pe strada.
Hai sa fim seriosi, acel verset pe care vrei sa-l folosesti ca argument nu are nici o legatura cu tatuajele, asa cum nici sabia(la propriu) nu tb purtata in gura, pe stada(poate doar la circ) de catre oameni....

(sabia=cuvantul lui Dumnezeu)

Ultima modificare de maria_t (05/07/09 18:34)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

05/07/09 18:32

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09

maria_t a scris:

Poate pastorii aceeia si-au facut tatuajele inainte de a-L cunoaste pe Hristos.
Ai cunoscut tu oameni care si-au faut tatuaje in timp ce se pregateau (sau dupa) pt a deveni pastori?
Nu cred.


Dupa ce L-au cunoscut. Si da, am cunoscut. Si biserica lor e mega church.


05/07/09 20:14

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

Turcu Ovidiu a scris:


Dupa ce L-au cunoscut. Si da, am cunoscut. Si biserica lor e mega church.


Asa o fi, daca tu spui!Ce anume i-a determinat sa faca asta?La cate probleme are un pastor asta e unul dintre putinele lucruri pe care mi le imaginam ca mai au timp sa le faca.

Ultima modificare de maria_t (05/07/09 20:44)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

05/07/09 20:42

   
Adi1093
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 10/04/10
Romani 12:1      
Vă îndemn dar, fraţilor, pentru îndurarea lui Dumnezeu, să aduceţi trupurile voastre ca o jertfă vie, sfântă, plăcută lui Dumnezeu: aceasta va fi din partea voastră o slujbă duhovnicească.
2Cor 10.1; 1Pet 2.5; Ps 50.13-14; Rom 6.13-19; 1Cor 6.13-20; Evr 10.20;
Romani 12:2    
Să nu vă potriviţi chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceţi, prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută şi desăvârşită.
1Pet 1.14; 1Ioan 2.15; Efes 1.18; Efes 4.23; Col 1.21-22; Col 3.10; Efes 5.10-17; 1Tes 4.3;
Romani 12:3    
Prin harul, care mi-a fost dat, eu spun fiecăruia dintre voi, să nu aibă despre sine o părere mai înaltă decât se cuvine; ci să aibă simţiri cumpătate despre sine, potrivit cu măsura de credinţă, pe care a împărţit-o Dumnezeu fiecăruia.


10/04/10 16:49

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Frumoase versete!

In primul rand bine ai venit pe forum TC.

Daca esti amabil, ai putea sa ne spui cum intelegi ca se aplica versetele astea la tatuaje? Sau la altceva te-ai referit?


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

10/04/10 18:54

   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net