TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Piercing si tatuaje Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07

Dolores a scris:

Leviticul 19:28 Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove săpate pe voi.
Deuteronomul 14:1 Voi sunteţi copiii Domnului, Dumnezeului vostru. Să nu vă faceţi crestături şi să nu vă radeţi între ochi pentru un mort.
Aceste practici sunt o uraciune inaintea Domnului.


Bine punctat! :)


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

11/07/07 21:53

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Ma bucur nespus sa vad lucruri scrise in Biblie despre piercing sau tatuaje.
Dar si daca nu era scris clar despre ele,cum de altfel sunt cateva despre care chiar nu scrie,(fumat) asta nu inseamna imediat ca ele sunt placute in fata lui Dumnezeu sau necesare oamenilor.
Ele sunt intradevar la moda din nou,deci sunt omenesti,si eu stiu urmatoarele : cu cat un lucru este mai omenesc,cu atat mai mult se indeparteaza de Dumnezeu.
Si aici,daca e cazul,pot da exemple nenumarate : moda; sport ;filme ;muzica etc.


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

11/07/07 23:13

Site web  
A.Beni
membru

Locatie: Oţelu-Roşu
Inregistat: 22/07/07
Florin ai atins un punct vulnerabil al celor care fumează, beau etc.
Ei spun că nu scrie niciunde ca nu e voie să fumezi, însă ce scrie în Bibile:" De ce cântăriţi argint pentru lucruri care nu satură?", ei de fapt împlinind acest cuvânt.


22/07/07 14:29

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
io nu prea vad diferenta ca te vopsesti pe par sau iti vopsesti pielea ... ca pana la urma tot vopsea se foloseste la ambele chestii .

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

22/07/07 15:19

   
A.Beni
membru

Locatie: Oţelu-Roşu
Inregistat: 22/07/07
Nu înţeleg ce ai vrut să zici :)

22/07/07 16:13

   
Dolores
membru

Locatie: Oradea RO
Inregistat: 09/07/07

RainSong a scris:

io nu prea vad diferenta ca te vopsesti pe par sau iti vopsesti pielea ... ca pana la urma tot vopsea se foloseste la ambele chestii .


Si unde scrie in biblie ca ar fi aprobata vopsirea parului? Ce inseamna smerenia aratata de biblie? „Umblă smerit cu Dumnezeul tău.” – Mica 6:8 ; „Voi toţi încingeţi-vă cu smerenia minţii unul faţă de altul" -1Pet. 5:5
Extravaganta?
Iar daca in biblie scrie ca nu trebuie sa ne facem insemnari in piele, inseamna ca asa e. Nu? ;) Cum ai zis nu exista nici o diferenta intre vopsirea parului si a pieli,numai ca servii adevarati a lui Dumnezeu nu i-si vor face insemnari in piele si nici nu isi vor vopsi parul. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa ne faca cu parul rosu ne-ar fi facut cu par rosu,sau cu alta culoare care este la moda acum.Logic nu?


_______________________________________
"Dumnezeu se uita de la inaltimea cerurilor, ca sa vada daca este cineva priceput, si sa caute pe Dumnezeu." Ps 53:2

22/07/07 20:43

Site web  
Dolores
membru

Locatie: Oradea RO
Inregistat: 09/07/07

A.Beni a scris:

Florin ai atins un punct vulnerabil al celor care fumează, beau etc.
Ei spun că nu scrie niciunde ca nu e voie să fumezi, însă ce scrie în Bibile:" De ce cântăriţi argint pentru lucruri care nu satură?", ei de fapt împlinind acest cuvânt

Nu scrie clar in biblie sa nu fumezi pentru ca in acel timp nu se practica fumatul, dar scrie in biblie sa nu iti strici singur sanatatea.Servii lui Dumnezeu nu dispretuiesc darul lui Dumnezeu,viata (fumatul duce in cele din urma la o moarte precara).


_______________________________________
"Dumnezeu se uita de la inaltimea cerurilor, ca sa vada daca este cineva priceput, si sa caute pe Dumnezeu." Ps 53:2

22/07/07 20:47

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
dolores ,ziceai tu ceva ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa avem paru rosu asa ni l-ar fi facut .Ok ,asta inseamna ca nu avem voie nici sa ne pensam ,nici sa ne epilam ,sa ne facem unghiile chiar cu lac transparent ,ce sa mai zis de rimel etc ,ca doar ne-ar fi facut El asa .Ceea ce mi se pare naspa .Si ce fac femeile care incaruntesc ?Sau la ele se trece cu vederea ? pfoai ,daca stai sa te gandesti cum m-am gandit eu initial ,tot vopsea ii si la unghii ,da na ,nu are asa impact .ca si cu pacatele ,nu is mari sau mii ,da unele is pedepsite si de legile tarii si par mai grave 0_o
La faza cu fumatu scrie ca trupul nostru ii templu Duhului Sfant deci sa nu ne batem joc de el :)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

22/07/07 21:52

   
Dolores
membru

Locatie: Oradea RO
Inregistat: 09/07/07

RainSong a scris:

dolores ,ziceai tu ceva ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa avem paru rosu asa ni l-ar fi facut .Ok ,asta inseamna ca nu avem voie nici sa ne pensam ,nici sa ne epilam ,sa ne facem unghiile chiar cu lac transparent ,ce sa mai zis de rimel etc ,ca doar ne-ar fi facut El asa .Ceea ce mi se pare naspa .Si ce fac femeile care incaruntesc ?Sau la ele se trece cu vederea ? pfoai ,daca stai sa te gandesti cum m-am gandit eu initial ,tot vopsea ii si la unghii ,da na ,nu are asa impact .ca si cu pacatele ,nu is mari sau mii ,da unele is pedepsite si de legile tarii si par mai grave 0_o
La faza cu fumatu scrie ca trupul nostru ii templu Duhului Sfant deci sa nu ne batem joc de el :)



Nu trebuie sa ne purtam in asa fel incat sa iesim din tipar.Iar machiajul este destul de clar ca nu este aprobat in randul crestinilor adevarati (smerenia). Ce castig ai daca te machezi sau vopsesti sau iti faci un tatuaj? Nu esti sigur daca felul tau de procedare este in conformitate cu bilia;atat, dupa parerea mea.
Mai mare liniste si pace ai daca stii ca esti aprobat de Dumnezeu si nu de oameni.
Parul carunt este un semn al intelepciunii, deci nu ar trebui sa fie o rusine.
Sunt si persoane tinere care au par carunt si le sta foarte bine.

Ultima modificare de Dolores (23/07/07 10:22)


_______________________________________
"Dumnezeu se uita de la inaltimea cerurilor, ca sa vada daca este cineva priceput, si sa caute pe Dumnezeu." Ps 53:2

23/07/07 10:20

Site web  
A.Beni
membru

Locatie: Oţelu-Roşu
Inregistat: 22/07/07

Dolores a scris:

Nu scrie clar in biblie sa nu fumezi pentru ca in acel timp nu se practica fumatul, dar scrie in biblie sa nu iti strici singur sanatatea.Servii lui Dumnezeu nu dispretuiesc darul lui Dumnezeu,viata (fumatul duce in cele din urma la o moarte precara).

Tot aia am zis şi eu :)


23/07/07 18:35

   
Dolores
membru

Locatie: Oradea RO
Inregistat: 09/07/07
Daca ai spus si tu tot aia e Ok. Nu am inteles eu la prima vedere.:) Scuze...

Ultima modificare de Dolores (23/07/07 18:39)


_______________________________________
"Dumnezeu se uita de la inaltimea cerurilor, ca sa vada daca este cineva priceput, si sa caute pe Dumnezeu." Ps 53:2

23/07/07 18:39

Site web  
A.Beni
membru

Locatie: Oţelu-Roşu
Inregistat: 22/07/07
Nu e nicio problemă, poate a fost mesajul meu mai ilizibil :)

23/07/07 19:35

   
onfire
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 18/10/06
sincer, eu cand ma uit la cineva cu un tatuaj sau un piercing, imediat imi vine in minte un lucru: "nevoie de acceptare". fiecare om poate sa vadA asta, si aici ma refer la omul de pe strada simplu, nemantuit care vede un freak plin de cercei....in concluzie, cum pot eu cu piercing in spranceana si tatuaj pe umar sa ii spun unui om ca Dumnezeu ii poate schimba viata?? M-ar crede???? Din intamplare, chiar am purtat pierce vreo 2 ani, si in tot timpul asta ma zzbateam cumva sa il accept pe Dumnezeu in inima mea, si cand vorbeam cu cineva pe subiectul asta, mereu primeam aceeasi replica: "hai man, cum de vorbesti TOCMAI tu de asta?"

_______________________________________
www.ecargame.com

27/07/07 15:49

Site web  
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Pentru cei care judeca dupa aparente este foarte greu sa accepte sa cunoasca o persoana mai bine sau sa o asculte daca aceasta este o "pricina de poticnire" in ceea ce priveste infatisarea!

In ceea ce priveste tatuajele si alte chestii de acest gen , eu personal nu sunt de acord deoarece acestea nu sunt o necesitate, sunt un simplu "moft" prin care care unii vor sa iasa in evidenta. Inteleg acum, anumite aspecte care tin de ingrijirea personala: vopsitul parului, epilarea etc. deoarece sunt necesare. Daca vezi pe strada o femeie cu ditamai "padurea" pe picioare imediat atrage privirile tuturor (in sensul rau) , la fel si o persoana cu tatuaje... Dar noi sa incercam sa fim placuti lui Dumnezeu si intr-o anumita masura sa nu provocam dezgustul oamenilor!


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

27/07/07 16:34

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
mai...si eu la 14 ani mi-am facut inca doua gauri in ureche cu pistolu.m-am chinuit cei drept si dupa ce s-a vindecat si am schimbat cerceii era nasol ca tot nu puteam dormi pe partea aceea.dupa putin timp(vreo 4 luni) mi s-a infectat si am facut proasta alegere de a nu pune cerce 2-3 zile, ca apoi cand sa pun se astupase putin si am zis ca nu fortez(am auzit de la o prietena ca doare destul de tare).si asa...dar nu.nu mi-a ajuns atat.dupa un an mi-am facut la cealalta ureche tot doua.dar unul din ele a fost prea aproape facut de celalalalt si arata tare aiurea si tto aveam fixu ala ca nu is la distante egele.am astepat un timp sa nu ma mai doara si le-am dat jos si nu le-am mai pus.

de fapt am realizat ca le-am facut doar asa... ca inca o prietena si-a pus si chiar imi placea cum arata.acuma nu ma mai tenteaza deloc...

ps:si asa bine dorm noaptea fara cercei... :D


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

11/01/08 22:13

   
beniamin
membru

Locatie: Wien.Austria
Inregistat: 23/02/08
Daca Dumnezeu ne-ar fi creat cu ceva urme asmanatoare tatuajelor sau cu diferite gauri in diferite parti ale corpului asa cum isi fac altii pt piercing-uri,nu ne-am fi dorit sa fim si noi ca si alte persoane...adica simpli???
In viatza de crestin nu cred ca ar trebui sa iesim in evidenta cu astfel de lucruri...ci cu felul in care dam dovada de adevarati copii ai lui Dumnezeu!!!
Ma rog ca Dumnezeu sa va lumineze mintile si...fiti binecuvantati!!!


13/03/08 23:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

fluflu a scris:

mai...si eu la 14 ani mi-am facut inca doua gauri in ureche cu pistolu. :D

Si n-o mers glontu pana-n cap? Cum ai scapat? =D =D

Pai daca Dumnezeu ar fi facut fiecaruia gauri pe unde doreau...of, of... Cum sa-i impace pe toti(toate).
Ca una vrea  gauri in urechi, alta vrea cate doua in fiecare ureche, alta in spranceana, alta in buza, alta in buric...si nu mai spun. =D

Pe bune ca ar fi fost frustrat Dumnezeu. Cum va va multumeasca?

Da' poate era cel mai necesar in limba, ca si pe mine ma mananca limba...=D, ca sa nu mai zic de voi "scumpelor"... =D (nici vorba)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (14/03/08 10:40)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

14/03/08 10:37

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Io zic că la fete ar fi fost suficient o gaură în buza superioară, una în aia inferioară şi un lacăt. :D Nu de alta, da' şi aşa nu vor să mănâncă...
În nici un caz nu m-am gândit la alea douăjdămii dă cuvinte pă zi, pe care n-or să mai apucă să le zică...


14/03/08 10:59

Site web  
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:46)


14/03/08 20:12

   
pushtiu
membru

Inregistat: 23/09/06
mi'as face un tatoo pe bratz
aveti idee pe unde se fac?
nu, sau asta crek gasesc
niste pretze* orientative?:D
thx


14/03/08 21:28

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:47)


14/03/08 21:47

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
eu unul nu sunt de acord nici macar cu inele in ureche... dar nici nu ma deranjeaza sa vad pe alti crestini purtand... atata timp cat nu esti o pricina de poticnire pentru ceilalti ai libertatea de a purta piercind si in limba... din punctul acesta de vedere noi(romanii) suntem cam ingusti... uitati-va la americani... pentru ei nu este un prilej de pacatuire/poticnire in a purta pierce

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/03/08 12:56

Site web  
Sharonrose
membru

Locatie: moldova, Chisinau
Inregistat: 16/04/08

lauryka a scris:

pai eu cred ca e fain sa ai un tatuaj crestin ...de exemplu imi place ff mult semnul peste ...nu vad ceva rau in asta ....totul depinde de atitudinea noatra si de felul cum le privim ...sa nu fie ceva mai mult decat un simplu tatuaj ...cat despre piercinguri ....nu stiu ce sa zic ...la fel cum ai cercei in urechi poti avea si un piercing dar asta nu inseamna sa exagerezi ...totul trebuie sa aiba o limita ...si conteaza mult si mediul in care traiesti ...nu poti sa apari intr-o bis traditionala cu un tatuaj(ca nu neaparat tre sa fie vizibil) sau mai rau cu un piercing....dar sunt unele locuri unde este ceva normal si nimeni nu priveste ca pe ceva extravagant...la fel cred ca tre sa avem o limita in toate ...

Iti spun ca ceea ce se ascunde in inima se vede in afara. Daca Duhul Sfint traieste in tine tu nu o sa ai dorinta pn aceste lucruri murdare.Duhul Sfint ne indeamna sa traim o viata curata nu numai spiritual dar si trupesc.Poate ma consideri de moda veche dar acesta e adevarul. Daca te numesti o crestina,atunci traieste ca o crestina.


Sunt absolut mpotriva!!! Un copil al lui Dumnezeu nu s ar ocupa cu asa ceva.


_______________________________________
ferice de cei cu inima curata caci ei  vor vedea pe Dumnezeu

16/04/08 17:00

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

homeless a scris:

Vrei un tatoo pe brat?
Vrei un loc convenabil si comfortabil pentru a initia aceasta procedura?
Vrei toate acestea la preturi rezonabile?
Vrei...vrei...vrei....?

Forumul nostru : TC , iti ofera o gama variata de cuie in care sa-ti pui pofta!

asta e buna :)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

16/04/08 17:43

   
zicu181
membru

Locatie: Iasi,Romania
Inregistat: 25/07/08
vreau sa imi fac tatuaj pe brat (pe partea de jos a bicepsului)...ceva scris..despre familie m-am gandit(parinti,sora)..poate nu voi regreta nicodata..vreau sa ii am aproape tot timpul..ce parere aveti?

25/07/08 23:14

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net