TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Divortul la crestini Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 18
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Da, e un text foarte greu, după părerea mea.

Dumnezeu lasă o poartă de scăpare în cazul trădării legământului. Pentru că El nu doreşte nenorocirea noastră.

Problema este că noi, ca de obicei luăm orice portiţă de scăpare din Cuvânt şi o lărgim şi o întindem cât să treacă şi un transoceanic prin ea.

Personal cred că aici se arată adevărata putere de a duce crucea, când partenerul trădat poate să treacă peste suferinţa proprie şi, cerând putere de la Dumnezeu să ducă familia mai departe, indiferent dacă "trădătorul" ajunge să fie recuperat sau nu pentru Dumnezeu. Personal, în cadrul slujbelor duhovniceşti, consider această slujbă ca una de un grad foarte ridicat, să zicem top 3 sau o cifră de acest gen, şi cu un grad de răsplătire de neimaginat.

Acuma să revin la chestia cu portiţa lărgită. De obicei în urma divorţului, chiar şi din curvie, rezultă şi aşa multă nenorocire dar, cea mai interesantă chestie este că mulţi parteneri "trădaţi" ajung sau îşi doresc să se recăsătorească. O astfel de atitudine mă intrigă.

Hai să pun versetul complet postat de April, şi pe cel din 19:9:

Matei 5:32
Dar Eu vă spun că oricine îşi va lăsa nevasta, afară numai de pricină de curvie, îi dă prilej să preacurvească; şi cine va lua de nevastă pe cea lăsată de bărbat, preacurveşte.

Matei 19:9
Eu însă vă spun că oricine îşi lasă nevasta, afară de pricină de curvie, şi ia pe alta de nevastă, preacurveşte; şi cine ia de nevastă pe cea lăsată de bărbat, preacurveşte.”

Au fost amintite şi mai sus dar, acuma le privim din perspectiva consecinţelor divorţului. Eu văd aici că Isus condamnă recăsătorirea. Şi dacă această condamnare o introduce imediat în contextul divorţului înseamnă că ştia El ce ştia...
Mi se pare că pentru El legământul acesta al căsătoriei este pentru toată viaţa aceasta pământească. Eu aş împinge limita mai departe, şi pentru cei ai căror parteneri mor, să nu se recăsătorească; dar aici Dumnezeu are o altă părere, aşa că fiecare face cum crede.

Deci, cine divorţează din cauza curviei, nu va scăpa de chinuri şi de cruce, pentru că Satan va veni mai apoi cu ispita recăsătoririi, adică să împingă povestea şi mai departe, ca un lucru nedorit de Dumnezeu.

Ceea ce vreau să spun este că indiferent de alegerea făcută, divorţ sau nu, lupta nu se va sfârşi acolo:
- rămânere în legământ => a îndura umilinţe, dureri sufleteşti de neimaginat, fără perspectiva îmbunătăţirii situaţiei, decât credinţă în acest sens care s-ar putea să nu fie încununată de roadă;
-deivorţ => rezultă remuşcări, condamnări, urmărire invidioasă a "traiectoriei" fostului partener, ispite trupeşti

Care luptă e de ales?

14/11/05 00:09

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Sunt impresionata de punctul asta teologic, Lupea_Filip! Am cazut pe ganduri - sper sa nu-mi rup blugii in genunchi! Daca-i asa cum zici tu, multi au incurcat-o! Da, lucrurile fac sens in cazul adulterului! Sunt de acord!

Ultima modificare de Larisa (14/11/05 07:02)

14/11/05 06:56

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
sunt de acord cu Lupea_Filip caci nicaieri in Bibli nu am e incurajata recasatoria cu exeptia cazului cand unul din cei doi moare

14/11/05 14:59

filip
membru

Larisa, ai grijă la faza cu blugii rupţi în genunchi! Vezi topicul "ce nu le place băieţilor la fete"... :D

14/11/05 15:21

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Filip...ce-ti place sa deviezi de la subiect....:D..( cred ca ai putea si tu sa te mai uiti si pe alte topicuri....)

Mi se pare extrem sa nu te recasatoresti daca partenerul a murit...bineinteles, sunt cazuri si cazuri...depinde de incredintarea fiecaruia...

Si in cazul adulterului, daca hotarasti sa "ramai in legamant", nu ramai singur...Il ai pe Dumnezeu de partea ta...si asta conteaza de fapt...si credinta ta va fi incununata cu roada, mai devreme sau mai tarziu...si va exista mereu speranta ca situatia se poate imbunatati...

Ultima modificare de april (14/11/05 17:49)

14/11/05 17:48

Larisa
membru

Limba engleza nu se impiedica in curvie, preacurvie. Matei 19:9 in traducerea NIV zice: "Oricine care divorteaza de sotia sa(ma intreb de ce se adreseaza in special barbatilor!?) cu exceptia necredinciosiei din cadrul casatoriei si se casatoreste cu o alta femeie comite adulter" Simplu ca buna ziua.

Matei 5:32 zice: " Oricine care divorteaza de sotia lui cu exceptia necredinciosiei, ii da prilej sa devina adultera si oricine se casatoreste cu o femeie divortata comite adulter". Eu cred ca daca te casatoresti cu o femeie care este divortata, dar ii traieste barbatul este pacat si lui Dz nu-i plac astfel de recasatoriri. Nu intra in discutie ideea de a-ti muri sotul. Si asa cum zicea April in cazul asta depinde de incredintarea fiecaruia. Bunica mea cred ca e vaduva de vreo 50 de ani si o duce bine.

14/11/05 18:24

Site web  
octase
membru

Inregistat: 06/02/06
pt m3diator tu chiar vb serios cand spui:"daca ar trebui acceptat.. sau nici macar
nu ar trebui luat in calcul?"nu stiu daca ar trebui sa ne gandim la asa ceva,clar este pacat,iara daca cineva pleaca in casnicie cu gandul ca sar putea sa divortezi as vrea sa ai spun ca imi pare rau ca gandeste asa,cea pe are o iei de nevasta sau cel pe care al iei de sot trebuie (nu ar trebui)trebuie sa iti fie partener pana la moarte(pana ce moarte va va desparti),oare aceste cuvinte ajung sa  nu mai insemne nimica sau ne este frica sa spunem adevarul si sa acuzam pe fata si sa nu mai incercam sa cautam scuze pentru divorturile intre crestini.Haideti sa avem coloana(asa cum zice fratele Pustan)si sa nu ne mai ascundem dupa deget cautand scuze.Domnul cu voi

"Trebuie ca El sa creasca,iar eu sa ma micsorez."  Ioan 3:30

10/02/06 11:43

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Si totusi cum se considera daca cineva se casatoreste cu o femeie care a divortat din cauza imoralitatii sotului, ca in Biblie nu stiu sa gasim amendamente la versetul din Matei 5:32. Pacatuieste sau nu?

10/02/06 16:22

Site web  
Larisa
membru

Am auzit de multi care o duc rau de tot in casnicie, dorm in paturi separate, dar nu divorteaza pentru ca au zis: "pana moartea ne va desparti". Oare n-ar fi mai corect sa lasi femeia aia in pace decat sa o chinui 24/24 si totusi sa ti se para pacat sa te desparti? Normal ca nu ar trebui sa intre in discutie in cazul crestinilor divortul, dar realitatea este alta. Cred ca e ok ca o femeie sa se recasatoreasca in cazul in care sotul ei a divortat de ea sau ea de el din cauza imoralitatii, dar inainte de asta ar trebui sa vorbim despre iertare, acceptare si pe urma sa sarim la ultima alternativa. Cred ca aici tine de incredintarea fiecaruia!

10/02/06 22:17

Site web  
scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Cunosc cel putin o fata care s-a casatorit cu un barbat crestin care era divortat.

Este fericita, si el deasemenea.

15/02/06 10:18

Larisa
membru

Ma bucur sa aud asta! Slava Domnului! Sincer nu stiu cum s-a simtit ea inainte de a se fi casatorit cu el: daca a avut indoieli, daca nu, dar ma bucur ca acum le merge bine!

15/02/06 20:02

Site web  
Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Eu cred ca Biblia e destul de clara in privinta divortului:se poate potrivit trad.Cornilescu doar in caz de curvie, luat literal. Problema recasatoriei este foarte delicata...Biblia aici tace...Pavel zice ceva despre despartirea intre credinciosi si necredinciosi in 1Cor 7 ,daca cel necredincios vrea sa se desparta,sa se desparta, in imprejurarea asta,fratele sau sora nu sunt legati...dar e parerea lui si nu a lui Dumnezeu potrivit formularii lui Pavel...Celorlalti le zic eu ,nu Domnul...Aici ar mai fii de povestit...dar mai bine nu am vorbii despre subiectul acesta ,dar din pacate este actual....si pentru unii este bine venit....

22/02/06 21:21

Larisa
membru

Unul din primele sfaturi pe care mi le-a dat un pastor cand a auzit ca sunt implicata intr-o relatie de prietenie cu bataie lunga mi-a zis ca nici macar in gluma sa nu pomenesc despre despartire care ar duce la divort.

24/02/06 04:31

Site web  
Cris Cristi
membru

Lupea_Filip a scris:

Matei 19:9
Eu însă vă spun că oricine îşi lasă nevasta, afară de pricină de curvie, şi ia pe alta de nevastă, preacurveşte; şi cine ia de nevastă pe cea lăsată de bărbat, preacurveşte.”

Au fost amintite şi mai sus dar, acuma le privim din perspectiva consecinţelor divorţului. Eu văd aici că Isus condamnă recăsătorirea. Şi dacă această condamnare o introduce imediat în contextul divorţului înseamnă că ştia El ce ştia...
Mi se pare că pentru El legământul acesta al căsătoriei este pentru toată viaţa aceasta pământească. Eu aş împinge limita mai departe, şi pentru cei ai căror parteneri mor, să nu se recăsătorească; dar aici Dumnezeu are o altă părere, aşa că fiecare face cum crede.

Deci, cine divorţează din cauza curviei, nu va scăpa de chinuri şi de cruce, pentru că Satan va veni mai apoi cu ispita recăsătoririi, adică să împingă povestea şi mai departe, ca un lucru nedorit de Dumnezeu.

Teoretic ceea ce ai spus tu e bine si de dorit.....dar practic lucrurile se complica....eu nu stiu nici un text in care sa se interzica recasatoria, in caz de curvie ,dar nici sa se aprobe...
            Stiu un caz....doi crestini s-au casatorit...nu au facut copii... dupa doi ani ea l-a parasit pentru un altul pentru motive copilaresti(cica nu a iubit-o destul)...ea a inaintat divortul ,acesta pronuntandu-se: din vina ei exclusiva, desi ,vechiul sot dorea impacarea...a facut cu noul partener un copil si s-au casatorit....intrebarea mea este: acest barbat divortat, are 28 ani nu se mai poate recasatorii?...Il lasam sa "arda", cum e mai intelept.???!!!!...  Nu credeti ca Dumnezeu a lasat si cetati de scapare...acum ma refer la cetati de scapare pentru cei nevinovati....Cum ati judeca acest caz?

Ultima modificare de Cris Cristi (25/02/06 17:48)

25/02/06 17:35

Larisa
membru

Eu nu sunt de acord ca celalalt sa nu se recasatoreasca de vreme ce partenerul l-a parasit si a plecat. Stii, sunt oameni care cred ca asa este corect inaintea lui Dz ca sa traiasca ca niste pustinci dupa ce unul din ei a plecat. Cred ca aici tine de incredintarea fiecaruia, dar parerea mea e ca trebuie sa mearga mai departe in viata si sa se realizeze pe toate planurile si sa nu se mai complaca in pozitia de victima.

26/02/06 02:56

Site web  
Cris Cristi
membru

Da, uneori condamnam asa de tare pacatele mari, si vulpile noastre mici nici nu le observam...Isus spunea "cine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui"...asta cred ca e valabil si invers, la femei...ma intreb acuma, cine mai are curajul sa ia piatra si sa arunce?
             De multe ori in cazuri din astea sensibile in loc sa ajutam ,mai punem cate o povoara pe cel incercat...
             Larisa, asa e, unii se complac in aceasta pozitie de victima...altii sunt tinuti in aceasta pozitie din cauza imaturitatii(judecarii) unora...altii nu se mai pot ridica de acolo...si din fericire, sunt si persoane care privesc dincolo de esec ,si au(primesc) putere sa se inalte pe stanca ,unde ii vrea si Dumnezeu...si de multe ori prin cesti oameni Dumnezeu ne da lectii de viata...
              Sa nu uitam...Dumnezeu uraste despartirea in casatorie...tebuie sa o uram si noi ...dar inainte sa judecam pe cineva, sa ne uitam bine la ochiul nostru...nu de alta, dar sa nu il ranim mai rau pe cel cazut...

26/02/06 14:36

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
problema divortului ii grea , dar in aceasta problema cred ar trebui sa conteze si persoanelor implicate , Biblia ii explicita cand ii vb de divort . Oamenii ar trebui sa se gandeasca si la cei implicati in divort , daca le arunci direct in fata pasajul din Matei 5:32 nu rezolvi absolut nimic , cand doi oameni nu mai au nimic in comun , cand ajung mai mult sa se urasca decat sa se iubeasca , este "goana dupa vant" sa incerci prin argumente de natura religioasa sa ii convingi ca merite sa lupte din nou pentru a fi impreuna, mai devreme sau mai tarziu o sa ajunga la divort .

Ultima modificare de Shilo (16/03/06 10:42)

16/03/06 10:39

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Problema este ca s-a ajuns pana in situatia respectiva. Asta trebuia prevenita prin atitudini corespunzatoare din partea ambilor soti cu mult timp inainte. Nu ajungi peste noapte sa urasti persoana de care te-ai indragostit si careia i-ai jurat , stii tu,... "pana la moarte".

16/03/06 16:56

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
este greu sa vorbim despre aceste subiect mai ales ca nu am trecut pe acolo nici unul, cred :D...sunt de principiul ca atunci cadn intri intr-o casatorie aceasta sa fie pana la capat, adik sa nu intri cu gandul ca atunci cand ceva nu merge poti oricand divorta....insa, cred ca in anumite situatii e mai bine ca cei doi sa se desparta: e mai bine pt ei, pt copii...
fiecare casatorie este unica...asa ca nu putem generaliza....;):)

02/05/06 10:17

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
mi-a placut cum spunea cineva:,,Casatoria se poate experimenta atunci cand nu exista posibilitatea divortului!"...in principiu sunt impotriva divortului..dar bineinteles sunt cazuri si cazuri...am citit odata despre o femeie crestina,de altfel,dar care s-a casatorit cu cine nu trebuia,in sensul k se simtea atat de indragostita de barbatul respectiv si care nu era crestin incat i-a fost frica sa-l intrebe pe Dz de asta ca nu cumva el sa-i interzica casatoria cu el...asa se casatoresc si nu dupa mult timp el isi arata adevaratul caracter mai ales k ii placea sa bea(bauturi alcoolice of course) si bineinteles k se lasa cu violenta in familia lor...pe scurt un cosmar...dar ceea ce n-au reusit sa inteleaga nici prietenii ei si nici eu cand am citit,este k ea a ales sa ramana cu le desi toti o sfatuiau sa divorteze...dar ce m-a impresionat cel mai mult a fost finalul...el incepe sa o neglijeze tot mai mult nu-i mai da bani pentru cele necesare traiului de zi cu zi ,acum avand si doi copii ,sa petreaca timpul mai mult beat decat treaz pana cand are un accident de masina si moare...(important k in ziua aia in mod miraculos era complet treaz)...dar surpriza!!!!tocmai sotul ei care o neglijase in timpul vietii ,se ingrijise in secret de ea in caz ca el ar fi murit lasandu-i un cont in banca, iar pentru a putea fi platita asigurarea in caz de deces era absolut obligatoriu ca el sa fie treaz..deci pana la urma Dz lucreaza spre binele copiilor sai...totul e sa te increzi in El!

10/05/06 17:44

jezzy
membru

joy a scris:

insa, cred ca in anumite situatii e mai bine ca cei doi sa se desparta: e mai bine pt ei, pt copii...

tu singura ai spus k nu ai trecut prin asa ceva,nici eu nu am trecut dar din cate am auzit din marturiile acelora care s-au confruntat si cu asa ceva divortul nu e niciodata o solutie..mai ales pentru copii..pentru ei e un cosmar enorm sa fie despartiti de unul din parinti..nu pot sa uit marturia cuiva:,,Cand ne-a intrebat judecatorul la cine vrem sa ne ducem,la mama sau la tata,noi am izbucnit in lacrimi si ziceam :La amandoi!"..cred k numai care au trecut prin asa ceva pot sa inteleaga cu adevarat consecintele divortului...noi putem sa dam sfaturi dar nu putem niciodata sa patrundem cu mintea si sa intelegem ce inseamna de fapt acest cuvant DIVORT!!!!

10/05/06 17:56

jezzy
membru

Tocmai am citit o carte si e acolo un fragment care m-a pus pe ganduri:

Bill si Cindy erau deja in procesul de divort,cand Bill s-a hotarat sa discute cu un pastor despre problemele maritale cu care se confrunta.La scurta vreme,Bill si-a marturisit pacatele si si-a predat viata in mana Domnului Isus, ca Mantuitor personal.
     Desi in copilarie avusese parte de educatie religioasa,Bill nu cunostea multe din invataturile Bibliei.Pastorul a devenit o sursa constanta de consultare si incurajare.Sotia lui Bill traia din cand in cand cu un alt barbat.Ea depusese cererea de custodie asupra copiilor.,,Singura alternativa" a lui Bill era de a contesta ceea ce sotia sa cerea.
     Cand Bill a aflat ca divortul era un lucru rau,ca lupta pentru drepturi era calea lumii de a rezolva problemele maritale,ca recasatorirea nu este biblica,si ca el avea datoria sa o iubeasca pe Cindy si sa incerce sa-si recladeasca casnicia ,intreaga sa perspectiva s-a schimbat.
     Pasii erau lenti.Structurile vechi de raportare erau mult mai firesti decat noua cale a iubirii plina de sacrificiu.
     Infidelitatea lui Cindy,incapatanarea ei,minciunile ei,temperamentul ei,toate erau grele incercari pentru credinta noua a lui Bill.Iar ea nu avea o reactie prea prietenoasa,atunci cand el ii mai ,,predica" despre necesitatea de a-l primi pe Domnul Isus.
     Insa Bill era din ce in ce mai convins ca orice ar veni,calea pe care el a ales-o era iubire pe viata.El nu o putea forta pe Cindy sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.El nu o putea forta sa il iubeasca.El nu o putea tine sa nu se duca cu alti barbati.Dar Bill stia care era partea sa pe care trebuia sa o faca.Si mai stia ca trebuia sa o faca in harul lui Dumnezeu. Lupta,divortul,recasatorirea-toate variantele care se aleg in mod normal-nu pot rezolva problema sa sau a lui Cindy.Dragoste plina de sacrificii-iubire adevarata,constanta,sfanta-aceasta era calea pe care Dumnezeu o alesese pentru el.

Ce parere aveti?Mie mi se pare destul de greu sa treci prin asa ceva.Si sa ai puterea sa iubesti pe cineva care te inseala pe fata.Oare chiar e asta calea lui Dumnezeu?

Ultima modificare de jezzy (17/07/06 16:27)

17/07/06 16:26

filip
membru

Eu personal cred că aici ar fi vorba de a face o lucrare ca pentru Domnul. O faci pentru El. Este grea, şi chiar Domnul îţi spune la un moment dat să nu forţezi pe cineva să te iubească cu de-a sila. Dar asta este singura derogare pe care o dă El. Cât despre restul... care lucrare e uşoară? Care cale e fără lacrimi? Că e într-un fel sau că e în altul, fiecare avem de dus o cruce.

17/07/06 20:32

Site web  
jezzy
membru

Ca bine zici tu... :D

17/07/06 20:51

Larisa
membru

Acum cu toate bolile de pe lume nu stiu daca tipa aia nu luase ceva. Cred ca fiecare reactioneaza in mod diferit cand celalalt il inseala pe fata. Faptul ca celalalt partener incearca din rasputeri sa rezolve problema asta nu inseamna ca ea va fi rezolvata. Probabil ca daca as fi eu in cazul victimei tot as vrea sa-l primesc pentru ca e partenerul meu la urma urmei, dar l-as pune sa-si faca niste teste. Nu stiu cum as reactiona. De fapt poate as vrea sa-l nu-l mai vad niciodata si Biblia e de partea mea la faza asta. Dumnezeu sa ne ajute pe fiecare din noi sa nu ajungem acolo   si sa facem tot ce ne sta in putinta ca sa-l facem fericit pe celalalt de langa noi!

18/07/06 03:52

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 18    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la