TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Divortul la crestini Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 13 14 15 16 17 18
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Daragiu Anca a scris:

...Cand divortezi, nu mori dar nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

Cr!$s a scris:

ai dreptate Daragiu Anca sunt total deacord cu tine. foarte simplu si frumos spus...

Pe bune?! Unde scrie in Biblie asta?

Ultima modificare de Magdy (14/08/09 12:52)

14/08/09 12:39

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Nu scrie in Biblie asa ceva, cel putin in traducerea Sf Sinod, nu scrie. ;)
Poate in alte versiuni?

Ceea ce trebuie remarcat este faptul ca in Maleahi Domnul nu zice doar atat: "Caci Eu urasc despartirea in casatorie..." ci mai spune si completarea "...si pe cel ce-si acopera haina cu violenta...", si asta ne conduce la intelegerea si a contextului.

De ce se spunea asa? Pentru ca in general barbatii dadeau carte de despartire. Traiau intr-o alta cultura decat noi. Iar o femeie lasata de barbat, avea mult de suferit!
Nu as vrea sa se inteleaga ca eu sunt de acord cu divortul. Sunt categoric impotriva. Asta e regula lui Dumnezeu. Domnul Iisus a remarcat bine asta cand a spus: " ... de la inceput Ziditorul i-a facut parte barbateasac si parte femeiasca..." si Domnul Iisus care este o voce avizata, cred, a conchis: "ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta..."

Ultima modificare de OLD TRAIAN (14/08/09 14:38)

14/08/09 14:27

Dorina
membru

Inregistat: 10/05/09
"Cel ce-si acopera haina cu violenta " ar fi barbatul care isi bate sotia?

Deci Domnul uraste si despartirea si violenta. Solutia ar fi pocainta amandoura ; astfel se evita si divortul si violenta (silnicia).

14/08/09 14:48

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07

Magdy a scris:

Daragiu Anca a scris:

...Cand divortezi, nu mori dar nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

Cr!$s a scris:

ai dreptate Daragiu Anca sunt total deacord cu tine. foarte simplu si frumos spus...

Pe bune?! Unde scrie in Biblie asta?

Copii lui Dumnezeu sunt cei ce au primit prin har, prin credinta, viata vesnica, si nu vor muri niciodata (in contextul mortii a doua). Asta scrie in Biblie.

Isus i-a zis: "Eu sunt învierea şi viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi. Şi oricine trăieşte, şi crede în Mine, nu va muri niciodată. Crezi tu lucrul acesta?" (Ioan 11:25-26)

Apoi, Tatal ceresc isi disciplineaza copii, iar acestia vor simti nuiaua dragostei Lui. Este vorba despre urmarile pacatului infaptuit de cel mantuit, care este copil al lui Dumnezeu. Orice pacat trebuie marturisit Tatalui, cu pocainta, si comuniunea este refacuta. Din partea lui Dumnezeu avem toata disponibilitatea. Si asta este scris.

"Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire." (1 Ioan 1:9)

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

14/08/09 15:28

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

CatalinD a scris:

...Tatal ceresc isi disciplineaza copii, iar acestia vor simti nuiaua dragostei Lui. Este vorba despre urmarile pacatului infaptuit de cel mantuit, care este copil al lui Dumnezeu. Orice pacat trebuie marturisit Tatalui, cu pocainta, si comuniunea este refacuta. Din partea lui Dumnezeu avem toata disponibilitatea. Si asta este scris.

"Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire." (1 Ioan 1:9)

Sunt de acord.

"Orice pacat" poate fi iertat daca este marturisit. Dupa iertarea Domnului, cel mantuit mai poate fi binecuvantat.
Cum am spus si in alta postare, nu mi se pare divortul mai mare decat minciuna, ura, clevetirea, crima, violul, furtul...etc. Pedeapsa Domnului poate fi aceeasi pentru oricare. De'aia nu accept ce s-a afirmat mai sus cum ca daca "divortezi..... nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu."

PS. A nu se intelege ca incurajez despartirea in familie, dar sunt total impotriva catalogarii ca fiind ne-binecuvantati si a pusului la zid a persoanei care a trecut (mai mult ca sigur, nu de drag) prin aceasta tragedie (divortul) de catre sfintii fara de pacat ai bisericii.

Ultima modificare de Magdy (15/08/09 09:04)

15/08/09 09:01

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Daragiu Anca a scris:

Cand divortezi, nu mori dar nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

Ba mori, daca nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

Cri$s a scris:

Tu ai si citit ce-a spus? Sau te-ai trezit si tu, ca si ea, scriind :rolleyes:

Magdy a scris:

"Orice pacat" poate fi iertat daca este marturisit. Dupa iertarea Domnului, cel mantuit mai poate fi binecuvantat.

Categoric.

Ultima modificare de irlanda (15/08/09 10:21)

15/08/09 10:17

Daragiu Anca
membru

Inregistat: 14/08/09
Am citit toate postarile in care, fiecare incerca sa spuna ce crede despre divort si care ar fi urmarile lui, eu cred ca atunci cand am spus ca "nu mori daca divortezi dar nu vei mai avea parte de Binecuvantarile lui Dumnezeu" am spus totul, cine vrea sa inteleaga, va intelege.Cel ce isi abandoneaza nevasta si copilul pentru ca nu vrea sa ierte, sa inteleaga, sa repare o gresala, pentru ca nu vrea sa respecte legamantul pe care la facut inaintea lui D-zeu sa fie langa nevasta lui si la bine si la rau?Acela va avea binecuvantari de la Dumnezeu?
Cine vrea sa nu mai aiba parte de Binecuvantarile lui Dumnezeu? Deci, eu nu sunt de acord cu divortul si cred ca orice problema, dar ORICE problema poate fi rezovlata, daca iti doresti.

Ultima modificare de Daragiu Anca (17/08/09 11:50)

17/08/09 11:37

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Casnicia e sfanta si e un legamant, dar nu poti sa spui ca daca divortezi nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu pentru ca El NE-A binecuvantat deja cu orice fel de binecuvantare duhovniceasca, care e peste cea materiala deci o include si pe aceasta, in locurile ceresti nu in cele pamantesti ca sa nu putrezeasca. De aceea binecuvantarile nu trec, ci sunt tot timpul acolo indiferent de faptele tale.

17/08/09 11:44

Daragiu Anca
membru

Turcu Ovidiu a scris:

Casnicia e sfanta si e un legamant, dar nu poti sa spui ca daca divortezi nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu pentru ca El NE-A binecuvantat deja cu orice fel de binecuvantare duhovniceasca, care e peste cea materiala deci o include si pe aceasta, in locurile ceresti nu in cele pamantesti ca sa nu putrezeasca. De aceea binecuvantarile nu trec, ci sunt tot timpul acolo indiferent de faptele tale.

Deci, daca sotul meu divorteaza de mine pentru diferite motive, care pot fi usor remediate, si lasa un copil pe drumuri cu rea vointa si netinand cont de legamantul pe care l a facut inaintea lui Dumnezeu, pentru ca orgoliul lui este mai important decat voia lui Dumnezeu,este bine? Poate divorta, pe urma isi cere iertare la D-zeu, apoi isi ia alta nevasta, mai face un copil si tot asa?Dumnezeu iarta dar nu se lasa batjocorit.

Ultima modificare de Daragiu Anca (17/08/09 12:04)

17/08/09 11:55

Turcu Ovidiu
membru

Bunatatea lui Dumnezeu nu scuza un sot prost. Fiecare sot tre sa stie ce sa faca in casnicie, nu sa foloseasca Harul ca scuza ca poate sa faca orice. Harul iti permite sa traiesti in belsug nu sa pacatuiesti. Daca sotu e tont sa ceara intelepciune lui Dumnezeu si ii da cu mana larga. Dumnezeu nu se lasa batjocorit - versetul ala e pentru altceva. Aici, TU sa nu te lasi batjocorita de nimeni si de aia ai intelepciune si sotu tre s-o ceara daca nu o are. Fiecare, in casnicie, trebuie sa vada rolul lui pe care El l-a ordinat.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (17/08/09 12:01)

17/08/09 12:01

Daragiu Anca
membru

Turcu Ovidiu a scris:

Bunatatea lui Dumnezeu nu scuza un sot prost. Fiecare sot tre sa stie ce sa faca in casnicie, nu sa foloseasca Harul ca scuza ca poate sa faca orice. Harul iti permite sa traiesti in belsug nu sa pacatuiesti. Daca sotu e tont sa ceara intelepciune lui Dumnezeu si ii da cu mana larga. Dumnezeu nu se lasa batjocorit - versetul ala e pentru altceva. Aici, TU sa nu te lasi batjocorita de nimeni si de aia ai intelepciune si sotu tre s-o ceara daca nu o are. Fiecare, in casnicie, trebuie sa vada rolul lui pe care El l-a ordinat.

Ai dreptate, si ma rog pentru sotul meu sa ii dea Dumnezeu intelepciune, dar daca el nu se roaga si nu cere ajutor de la Dumnezeu ci se lasa influentat de familia lui care il  invata sa divorteze?Ce pot sa mai fac eu in acest caz?In asfel de cazuri spuneam eu ca nu mai ai binecuvantarea lui Dumnezeu.

Ultima modificare de Daragiu Anca (17/08/09 12:22)

17/08/09 12:21

Turcu Ovidiu
membru

Tocmai in asa cazuri El iti da binecuvantare tie ca sa iti mearga casnicia. Tu esti mai inteligenta si in stare sa pricepi mai repede ce Dumnezeu iti spune, decat sotul tau. De aceea, in epistole, Dumnezeu se adreseaza intai nevestelor.

17/08/09 12:31

Daragiu Anca
membru

Iti multumesc pentru vobele frumoase si pentru incurajari.
Il las pe Dumnezeu sa lucreze pentru ca eu nu am nici o putere.

17/08/09 12:46

Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09

Cri$s a scris:

irlanda a scris:

in primul rand te rog exprima'te mai frumos nu tot ce iti iese din gura trebuie sa scrii, asta imi e parerea. fiecare avem pareri diferite. nu stiu cum esti tuh dar eu nu ma trezesc scriind ;)
cum mai poate Domnul sa binecuvinteze un barbat sau o femeie care sa divortat si a lasat o familie in mila domnului si dupaia el/ea se duce si is reface o alta familie. ii place Domnului asa ceva...cum priveste Domnul pers asta?? eu nu vad ca ar mai puteao binecuvanta.

Ultima modificare de Cr!$s (17/08/09 13:52)

17/08/09 13:48

Daragiu Anca
membru

Cr!$s a scris:

Cri$s a scris:

irlanda a scris:

in primul rand te rog exprima'te mai frumos nu tot ce iti iese din gura trebuie sa scrii, asta imi e parerea. fiecare avem pareri diferite. nu stiu cum esti tuh dar eu nu ma trezesc scriind ;)
cum mai poate Domnul sa binecuvinteze un barbat sau o femeie care sa divortat si a lasat o familie in mila domnului si dupaia el/ea se duce si is reface o alta familie. ii place Domnului asa ceva...cum priveste Domnul pers asta?? eu nu vad ca ar mai puteao binecuvanta.

CORECT

17/08/09 14:10

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
CORECT pt ce ?

17/08/09 14:29

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Daragiu Anca a scris:

Cel ce isi abandoneaza nevasta si copilul pentru ca nu vrea sa ierte, sa inteleaga, sa repare o gresala, pentru ca nu vrea sa respecte legamantul pe care la facut inaintea lui D-zeu sa fie langa nevasta lui si la bine si la rau?Acela va avea binecuvantari de la Dumnezeu?

Daca se pocaieste si se intoarce la nevasta, eu zic ca da.

Si aceasta explicatie o puteai da de la inceput, si pentru ca n-ai dat-o, i-ai bagat in aceasi oala, a neprimirii binecuvantarii Domnului, si pe cei care sunt victime ale divortului.

Turcu Ovidiu a scris:

De aceea binecuvantarile nu trec, ci sunt tot timpul acolo indiferent de faptele tale.

Fals. Binecucantarile Domnului le primestei Numai daca traiesti in neprihanire, facand fapte vrednice de pocainta noastra.

Cri$s a scris:

in primul rand te rog exprima'te mai frumos nu tot ce iti iese din gura trebuie sa scrii, asta imi e parerea. fiecare avem pareri diferite. nu stiu cum esti tuh dar eu nu ma trezesc scriind

In primul rand, m-am exprimat suficient de frumos.
In al doilea rand, cand scriu, nu-mi iese nimic din gura. E liniste totala aici, la mine.
In al treilea rand ca sa nu te mai trezesti si alta data scriind, iti recomand o scurta cugetare, la ceea ce vrei sa scrii, inainte de a o face.

17/08/09 17:17

Turcu Ovidiu
membru

Irlanda. Vestea buna e ca nu mai tre sa muncesti pentru binecuvantari ca sa le primesti sau sa faci fapte. Acuma le primesti prin credinta, indiferent de faptele tale. Orice Crestin traieste in neprihanire.

17/08/09 17:24

Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09

irlanda a scris:

In primul rand, m-am exprimat suficient de frumos.
In al doilea rand, cand scriu, nu-mi iese nimic din gura. E liniste totala aici, la mine.
In al treilea rand ca sa nu te mai trezesti si alta data scriind, iti recomand o scurta cugetare, la ceea ce vrei sa scrii, inainte de a o face.

eu nu scriu asa aiurea numai ca sa fie scris. tu te trezesti ca nu'ti convine ideile celorlarti forumisti ;).

17/08/09 17:36

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
fara atacuri la persoana si ramaneti la subiect.

17/08/09 18:56

folia
membru

Inregistat: 20/06/09
Ce de opinii primisem :)

Frica ma impins sa caut un raspuns , si imi era si mai frica de faptul ca voi primi un raspuns negativ ca nu ma pot recasatorii.Frica asta a luat asa o amploare la mine ca  imi era cumva teama ca toti vor sarii pe mine si vor zice: nahh, tu nu te mai poti recasatorii! -S'atunci am decis pentru prima data sa deschid inima la Domnul cu frica asta a mea in san doar pentru ca nui puteam face fata si pentru ca deja devenise mai mare decat puteam controla eu. Am gandit atunci: poi oricum Dumnezeu le vede pe toate si mai bine merg cu adevarul la El exact asa cum sunt cu tot cu frica asta a mea ce ma rodea.
In momentul ala am inteles ca nu-i asa cum cred altii - ca e intre mine si Dumnezeu nu e intre ei si ce cred eu sau ce vreau eu. Ca sa numi mai caut raspunsul la altii.
Dragostea Lui ma luat prin surprindere - ma purtat intro calatorie frumoasa in care am inteles ca Dumnezeu face sa tasneasca apa din stanca tot cum face sa apara speranta si iubirea in inima mea ce bate intrun piept de sticla din cauza fricii.
Harul inseamna cheia care te face sa intelegi, favoarea lui Dumnezeu.
In cazul meu harul a transformat frica  in placerea de a fii cu Isus , in placerea de a asculta cuvantul Domnului dintro data nu mai era important ca vreau sa ma casatoresc dinou si sa nu raman asa.
Tormentul si paralizia fricii ca nu voi mai putea sa ma recasatoresc au fost inlocuite de adevar si o samanta care o data ce a incoltit  si-a aratat prima roada .A fost aceea de a a simtii o placere in adevar, de a ma simtii in control desi cedasem luptii mele cu frica ,a doua roada aceea de a putea distinge ce sau cine imi face rau si astfel sa mentin acelasi prim sentiment , a treia roada de a avea placere in a asculta cuvantul Lui Dumnezeu, a patra  roada de a avea convingerea stapanirii celei mai adanci frici, a cincea roada de a intelege ca tot raul e spre bine si ca Dumnezeu sa folosit de toate astea sa-mi faca cunoscute lucruri  bune si folositoare mie
Este si putin din ceea ce vrea sa spuna Ovidiu in randurile acestea

Turcu Ovidiu a scris:

Faptul ca sunt cupluri divortate care apoi au, fiecare, o relatie de casnicie superba cu altcineva, arata Harul lui Dumnezeu. El a luat situatia asta nasoala si a transformat-o intr-una buna pentru fiecare. Trecutul tau nu iti determina viitorul atunci cand cunosti Harul.

:))

In nici un caz ca sa pacatuim ca sa se inmulteasca harul ,ci ca harul sa inmultit cu mult mai mult acolo unde sa inmultit pacatul si ca  pot sa rad in fata pacatului ca harul e mult mai mare acolo unde e pacatul.
Aia da roada ! Slava Domnului

........ a nu stiu cata roadA sa vreau cu ardoare sa fiu cu Domnul si sa inteleg sa stiu cai mai importanta placerea de a fii cu Domnul inainte de a imi imagina sa vreau sa mai fiu vreodata cu altcineva

Roada asta include si alte roade( tarie si stabilitate in Domnul  a fii pregatita pentru o relatie pt ca sincer nu stiu daca am fost vreodata inainte s ama casatoresc , a invata cum sa fiu vindecata de trecut , a invata cum sa.. sau ce sa .. , a avea stabilitate  in a sti ca fiecare experienta rea ,prin Har Domnul o poate face o binecuvantare : a sti sa cant in necaz !!
Sa sar in sus de bucurie laudand numele Domnului
In alte cuvinte prin har mi-e inoita si vointa care imi ceda !))

CE mai roada !!! , cand la inceputul calatoriei eram paralizata de teama ca nu ma voi mai putea casatorii!
acuma nu mai e o prioritate deci nici frica nici ingrijorare nici batae de cap ci bucurie in Hristos, liniste si pace ca pot sa dorm fara sa ma ingrijorz ca Dumnezeu ma invinovateste pentru pacatele mele ci caci defapt ma iubeste si de
aceea pot sa am pace, tot cei bun si un sot cum nu mai exista, pe Domnul!
Si restu stati la coada! :P

CE versete super!

Romani 5:20 Ba încă şi Legea a venit pentru ca să se înmulţească greşeala; dar unde s-a înmulţit păcatul, acolo harul s-a înmulţit şi mai mult;
Romani 5:21 pentru ca, după cum păcatul a stăpânit dând moartea, tot aşa şi harul să stăpânească dând neprihănirea, ca să dea viaţa veşnică, prin Isus Hristos, Domnul nostru.

Ultima modificare de folia (18/08/09 05:00)

18/08/09 04:38

Turcu Ovidiu
membru

Amin! Superb Folia. Harul si rabdarea o sa iti aduca miracolul de care ai nevoie, altul decat cel de pana acum.

18/08/09 10:34

folia
membru

Inregistat: 20/06/09
Mersi Ovi.Te iubesc in Domnul !!

Nu puteam sa zic asa fara sa stiu ca Mireasa Domnului era pe aproape. Domnul va iubeste mult!!!!

Ultima modificare de folia (18/08/09 19:40)

18/08/09 19:32

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

emma_mada a scris:

Roxana, cam in ce fel sustineau acele persoane ca le-a vorbit Dumnezeu in legatura cu divortul?

Roxana a scris:

Le-a vorbit direct, in urma unor rugaciuni.

Cum direct? Cum te-as suna eu si ti-as spune ceva la telefon?

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

10/10/11 20:11

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
ema, cred ca roxana se refera la Duhul Sfant. prin puterea lui (in orice mod, de la vis, la altceva) le-a vorbit Dumnezeu. Banuiesc.

Referitor la divort, eu spun ca nu e bine sa se desparta doi oameni, la prima strigare (adica la prima problema, de orice natura) dar cand sunt chestiuni mai esentiale, cand poate doi oameni nu mai au nicio treaba unul cu altul de zece ani de ex. sau se cearta in fiece zi, sau el isi loveste sotia si copiii o data la doua zile, etc. atunci divortul este o optiune. buna. si logica.

11/10/11 11:26

Pagini: 1 ... 13 14 15 16 17 18    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la