TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Divortul la crestini Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18
Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Harul a inversat totul. Acuma primesti toate binecuvantarile pe care nu le meriti pentru ca El a luat toate gunoaiele noastre pe care le meritam si nu le merita El asupra Lui. Daca ai divortat, cunoaste Harul si traieste in fericire. Priveste prin dragoste, nu prin legalism. Cei 2 se pot recasatori daca vor. Lumea ii condamna, dar Dumnezeu niciodata.

Joh 8:10  Şi ridicându-Se Iisus şi nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâşii tăi? Nu te-a osândit nici unul?
Joh 8:11  Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Şi Iisus i-a zis: Nu te osândesc nici Eu. Mergi; de acum să nu mai păcătuieşti.

Odata ce stii ca DUMNEZEUL ATOTPUTERNIC NU TE CONDAMNA, vei trai corect si nu vei mai pacatui.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (11/08/09 20:14)

11/08/09 20:12

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Magdy a scris:

Nu te poti prezenta la un om care trece printr-o astfel de stare si sa ii spui:"Frate/sora, trebuie sa te pocaiesti, sa postesti, sa te rogi mai des, ai incredere in Domnul...fii tare...etc-uri dinastea inutile" fiindca nu rezolvi nimic.

Sunt de acord. Nu are sens un astfel de comportament. Tocmai de aceea spun ce rol are aici indreptarea?

Magdy a scris:

Dar daca te duci si plangi impreuna cu el, suferi impreuna, te rogi impreuna, pur si simplu stai in liniste langa el si ii spui ca ii esti alaturi...s-ar putea sa ai sorti sa tii pe cale un suflet. Daca chiar asta vrei.

Bineinteles ca asta trebuie sa faca.

Magdy a scris:

Dar a exclude din biserica o persoana pentru simplul fapt ca divorteaza  mi se pare un act prin care ceilalti isi etaleaza sfintenia. Da cu Biblia in cap omului ingenunchiat de durere ca, vezi Doamne, a pacatuit, si cu siguranta l-ai pierdut.

Nu s-a pomenit de excludere din Biserica.

Ultima modificare de MRU (11/08/09 20:16)

11/08/09 20:15

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

MRU a scris:

... Divortul este un Legamant rupt. Nu vad cum se poate aplica indreptarea aici. De o greseala te poti lasa, dar divortul are un caracter ireversibil(in mare parte).

Deci sa inteleg de aici ca un om divortat nu se poate...indrepta (ca sa folosesc tot expresia ta)? Adica este iremediabil pierdut? Ca asta se intelege din ce ai scris.

Eu nu cred asta. Biblia spune ca daca faci pe fratele tau prostule este egal ca si cum l-ai fi ucis. Este o crima. Cu ce este mai de pacat divortul decat o jignire, o minciuna, o intepatura, un gand necurat, un furt (cel mai inocent= te-ai intins peste gard si ai luat doua cirese apetisante din pomul aflat intr-o curte care nu iti apartine, fiindca nu mai rezistai de pofta), un viol, o crima?

Eu zic ca in fata Domnului toate sunt egale.

Care dintre cazurile mentionate mai sus trebuie excluse de la cina?

Care e fara de pacat si are tupeu sa arunce cu buturuga?!

Magdy a scris:

Dar daca te duci si plangi impreuna cu el, suferi impreuna, te rogi impreuna, pur si simplu stai in liniste langa el si ii spui ca ii esti alaturi...s-ar putea sa ai sorti sa tii pe cale un suflet. Daca chiar asta vrei.

MRU a scris:

Bineinteles ca asta trebuie sa faca.

Dar, din pacate, nu se face. :( Doua atitudini iau fratii din biserica: privitul de la distanta cu mila si aplecatul la pamant dupa piatra. Putini sunt cei cu adevarat frati! Putini sunt cei care se coboara dupa tine in hazna si te ajuta sa iesi chiar daca se murdaresc si ei de .... ce e acolo.

Ultima modificare de Magdy (11/08/09 20:22)

11/08/09 20:18

Turcu Ovidiu
membru

Daca cei doi au gresit pana acolo ca au divortat, cei evlaviosi sa le prezinte Harul, daca sunt asa ceva si sa le spuna ca unde greseala se inmulteste, Harul lui Dumnezeu super abunda si e mai mare decat esecul lor. Se pot chiar recasatori. Daca nu, atunci fiecare pe drumul lui, cu fericire in Har.

11/08/09 20:21

adriana
membru

Turcu Ovidiu a scris:

Cei 2 se pot recasatori daca vor.

Logic ca pot, ca doar nu le trebuie procura de la mine.

Turcu Ovidiu a scris:

Lumea ii condamna, dar Dumnezeu niciodata.

Aici gresesti. Lumea nu va condamna niciodata. Doar nu-si taie craca de sub picioare!

Ultima modificare de MRU (11/08/09 21:52)

11/08/09 20:21

Turcu Ovidiu
membru

MRU nu am inteles. Deci lumea nu condamna, dar Dumnezeu da. E invers. Lumea te vorbeste si pe la spate si pe la fata, dar Dumnezeu niciodata. Daca ai gresit extrem, mila lui e mai extrema, la fel si iertarea Lui. Nu poti sa depasesti sacrificiul lui Isus ca sa Il faci pe Tatal sa se uite la greseala ta.

11/08/09 20:25

adriana
membru

Magdy a scris:

Deci sa inteleg de aici ca un om divortat nu se poate...indrepta (ca sa folosesc tot expresia ta)? Adica este iremediabil pierdut? Ca asta se intelege din ce ai scris.

Asta ai inteles tu. Te rog sa nu-mi pui in gura vorbe pe care nu le-am spus, sau sa-mi atribui ganduri pe care nu le-am avut. Am spus doar ca "divortul este un lucru care nu poate fi indreptat", daca e cineva sa poata argumenta contrariul, eu sunt deschisa. Nu am spus ca cel care divorteaza este un pacatos iremediabil.

Ultima modificare de MRU (11/08/09 20:29)

11/08/09 20:25

Magdy
membru

MRU a scris:

Sunt de acord. Nu are sens un astfel de comportament. Tocmai de aceea spun ce rol are aici indreptarea?

Eu nu i-as spune indreptare. I-as spune mai degraba sustinere pe linia de plutire ca sa nu se deraieze. Ca de indreptat...orice om cand da cu capul de ceva se indreapta de n-ai vazut!

MRU a scris:

Nu s-a pomenit de excludere din Biserica.

Corect. Dar s-a pomenit despre excluderea de la cina. Oricum un om care trece printr-o astfel de stare nu mai intinde el singur mana. Dar trebuie sa ai inima rece rau ca sa treci cu cosul de paine la cina si sa ii spui fratelui/sorei divortate "stai jos ca ai pacatuit. Tie nu-ti dau. las' ca iau eu si ptr tine ca eu sunt tare sfant."
Cat despre excludere din motiv de divort, din pacate se practica prin biserici.

11/08/09 20:29

Magdy
membru

MRU a scris:

Asta ai inteles tu. Te rog sa nu-mi pui in gura vorbe pe care nu le-am spus, sau sa-mi atribui ganduri pe care nu le-am avut. Am spus doar ca "divortul este un lucru care nu poate fi indreptat", daca e cineva sa poata argumenta contrariul, eu sunt deschisa. Nu am spus ca cel care divorteaza este un pacatos iremediabil.

Nici nu am avut intentia asta. Te rog chiar sa ma scuzi. Eu asa am inteles din postarea ta. Acum insa inteleg ca faci diferenta intre actul de divort si persoana care divorteaza.
Aici ai dreptate, divortul in sine este un act care nu se poate repara decat prin impacare. Atat. Dar multi asociaza persoana care divorteaza cu una cazuta din har, una care nu se poate indrepta. Din pacate.
Fraza aceasta:
Si cum poate fi "indreptat" un om care a divortat?
m-a facut sa inteleg ceea ce am scris mai sus.

Ultima modificare de Magdy (11/08/09 20:44)

11/08/09 20:34

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
x

Ultima modificare de maria_t (11/08/09 23:09)

11/08/09 20:48

Turcu Ovidiu
membru

maria_t, asta e una din cele mai mari prostii omenesti posibile. Cand omul e jos, mai da-i un picior. Cina poate fi luata de orice Crestin, ORICE CRESTIN E VREDNIC! Cei care zic altcumva sunt ipocriti si se cred sfinti pana ajung si ei in locul celor care duc tot greu. Daca vrei sa iei cina, o poti lua si acasa, asa de mare e libertatea lui Isus. Nimeni nu te condamna.

Crestinii dupa Evanghelie, daca practica asta (sa nu mai iei cina daca nu stiu ce), au gresit Evanghelia, pentru ca vad omul si nu pe Isus din acel om.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (11/08/09 20:55)

11/08/09 20:52

maria_t
membru

App, Estera s-a casatorit cu un crestin?

Ultima modificare de maria_t (11/08/09 23:30)

11/08/09 21:25

Turcu Ovidiu
membru

Corect. Numele Tamar si Rahav sunt amintite in GENEALOGIA lui Isus Cristos. Cine sunt ele? Asta e Har. Trecutul nu iti poate determina viitorul.

11/08/09 21:41

adriana
membru

Estera a avut voie sa aleaga?!

Tamar...inca nu era data legea...In plus, ea a dorit sa respecte obiceiul familiei in care intrase, dar cel care a "trisat" a fost Iuda.

Rahav a crezut in Dumnezeul Lui Israel.

Altceva?

11/08/09 21:51

Turcu Ovidiu
membru

Iti explic eu. Erau niste 'foxy ladies' cu trecuturi indoielnice, ca sa zic asa.

11/08/09 21:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Din biserica nu, de la cina da.

Un crestin nu trebuie sa-si aleaga un partener necrestin.
Daca totusi o face si ajunge la divort este in mare vina sa .

Magdy a scris:

Corect. Dar s-a pomenit despre excluderea de la cina. Oricum un om care trece printr-o astfel de stare nu mai intinde el singur mana. Dar trebuie sa ai inima rece rau ca sa treci cu cosul de paine la cina si sa ii spui fratelui/sorei divortate "stai jos ca ai pacatuit. Tie nu-ti dau. las' ca iau eu si ptr tine ca eu sunt tare sfant."
Cat despre excludere din motiv de divort, din pacate se practica prin biserici.

Ce v-ati incins, surorilor si fratilor .

Ce v-a orbit, de nu mi-ati citit mesajul in contextul respectiv ?

Era vorba despre un credincios care alege sa se casatoreasca cu un necredincios - despre acela am zis eu ca ra trebui exclus de la cina, pt ca incalca voit una din poruncile clare ale lui Dumnezeu. Atata am zis. Nu mai interpretati cu divorturi, suturi, etc . Daca aveti de gand sa discutati mai mult despre aspectul cinei in contextul unui divort etc o puteti face la subiectul respectiv.

Calmati-va, va rog, si masurati-va cuvintele, mai ales Turcu Ovidiu si maria_t - recititi-va mesajele si vedeti ce nu e in regula in ele. Si a doua oara nu va mai zic. Daca nu luati voi masuri voi lua eu.

11/08/09 22:07

Turcu Ovidiu
membru

april a scris:

despre acela am zis eu ca ra trebui exclus de la cina, pt ca incalca voit una din poruncile clare ale lui Dumnezeu. Atata am zis.

Mai legalist de atat nu se poate. Isus a murit pentru oamenii care tin poruncile sau pentru oamenii care INCA ERAU IN PACATUL LOR? Daca un om alege sa se casatoreasca cu o necrestina e treaba lui si nu greseste cu NIMIC!

11/08/09 22:13

april
admin forum

Turcu Ovidiu a scris:

Mai legalist de atat nu se poate. Isus a murit pentru oamenii care tin poruncile sau pentru oamenii care INCA ERAU IN PACATUL LOR? Daca un om alege sa se casatoreasca cu o necrestina e treaba lui si nu greseste cu NIMIC!

2 Corinteni 6:14 Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?

Nu mai continua discutia aici. Daca te inetreseaza subiectul esti invitat la  http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=85

11/08/09 22:15

maria_t
membru

Turcu Ovidiu a scris:

Iti explic eu. Erau niste 'foxy ladies' cu trecuturi indoielnice, ca sa zic asa.

Reiese de undeva ca Estera nu si-a dorit o astfel de "unire". De ce nu a refuzat, acceptand sa fie omorata chiar?

In cazul lui Tamar e ok, nu este ea vinovata de ceea ce i s-a intamplat. Ea a fost victima lui Iuda. E adevarat ca a recurs la un siretlic pt a i se face dreptate. Daca nu ar fi fost ea, semintia lui Iuda s-ar fi oprit acolo ceea ce era inacceptabil, avand in vedere promisiunea ca din Iuda va iesi Mantuitorul.

Ma gandeam de ce Mardoheu nu a ascuns-o pe Estera pt a nu ajunge la Ahasveros(oare era posibil?).Pentru ca Dumnezeu o alesese tocmai  prin aceasta casatorie sa-si faca lucrarea.

Uite ca eu nu stiu chiar nimic in problema asta cu "neluatul" Cinei de anumite persoane. Stiu ca povestea o sora ca nu a luat o perioada Cina pt ca  era divortata. Dar nu am indraznit s-o intreb mai multe.

11/08/09 22:15

april
admin forum

april a scris:

Daca aveti de gand sa discutati mai mult despre aspectul cinei in contextul unui divort etc o puteti face la subiectul respectiv.

masurati-va cuvintele, mai ales Turcu Ovidiu si maria_t - recititi-va mesajele si vedeti ce nu e in regula in ele. Si a doua oara nu va mai zic. Daca nu luati voi masuri voi lua eu.

Si v-am zis a doua oara . Har, Turcu Ovidiu ?

11/08/09 22:17

april
admin forum

maria_t, nu stersul era rezolvarea, ci corectarea. ai dat discutia peste cap acum !

11/08/09 23:11

adriana
membru

Doua atitudini iau fratii din biserica: privitul de la distanta cu mila si aplecatul la pamant dupa piatra.

Multi privesc cu mila pentru ca nu stiu ce sa faca si cum sa faca.
Multi privesc de la distanta pentru ca nu poti intra in viata cuiva decat daca e dispus sa-ti deschida usa. Si nimeni nu deschide usa unui strain.

Ultima modificare de MRU (12/08/09 01:02)

12/08/09 01:02

Magdy
membru

maria_t a scris:

Reiese de undeva ca Estera nu si-a dorit o astfel de "unire". De ce nu a refuzat, acceptand sa fie omorata chiar?
..............
Ma gandeam de ce Mardoheu nu a ascuns-o pe Estera pt a nu ajunge la Ahasveros(oare era posibil?).Pentru ca Dumnezeu o alesese tocmai  prin aceasta casatorie sa-si faca lucrarea.

Estera o fost un copil ascultator. Nu cred ca erau atat de accesibile povestile de dragoste pe vremea aia. Te casatoreai cu cine ti se impunea de catre parinti. In fine, nu vorbesc mai mult pe tema asta ca nu stiu bine cum era atunci.
Dar cred ca Dumnezeu i-a pus pe inima lui Mardoheu casatoria asa tocmai fiindca avea o lucrare foarte importanta de facut.
[Si oricum sunt sigura ca statutul de viitoare imparateasa nu i-a displacut deloc Esterei.]

maria_t a scris:

In cazul lui Tamar e ok, nu este ea vinovata de ceea ce i s-a intamplat. Ea a fost victima lui Iuda. E adevarat ca a recurs la un siretlic pt a i se face dreptate. Daca nu ar fi fost ea, semintia lui Iuda s-ar fi oprit acolo ceea ce era inacceptabil, avand in vedere promisiunea ca din Iuda va iesi Mantuitorul.

Tamar nu a avut nici o vina ca a fost violata. Iar deciziile care le-a luat in urma acestui act ...chiar nu i se poate taia capul fiindca nu mai judeci logic dupa asa ceva. Plus ca si asta o fost in planul Lui avand in vedere promisiunea Lui amintita de maria mai sus.

12/08/09 09:09

Daragiu Anca
membru

Inregistat: 14/08/09
Oricum si oricat am incerca noi sa gasim o solutie pentru divort, raspunsul va ramane acelas, Dumnezeu uraste despartirea, cine vrea sa inteleaga bine cine nu va suporta consecintele.Cand divortezi, nu mori dar nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

14/08/09 11:55

Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09

Daragiu Anca a scris:

Oricum si oricat am incerca noi sa gasim o solutie pentru divort, raspunsul va ramane acelas, Dumnezeu uraste despartirea, cine vrea sa inteleaga bine cine nu va suporta consecintele.Cand divortezi, nu mori dar nu mai ai parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

ai dreptate Daragiu Anca sunt total deacord cu tine. foarte simplu si frumos spus...

14/08/09 12:06

Pagini: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la