TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Depresia Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Sincer, am vrut de multe ori sa vorbesc cu el, dar... nu prea gasesc ocazia, trebuie timp pentru astfel de discutii si nu prea vad cand... In plus, probabil ca i-ar spune mamei, crezand ca ma ajuta, iar eu nu vreau asta de nici o culoare.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

22/03/11 11:56

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Nu ai pe nimeni altcineva in care sa ai incredere?

22/03/11 12:34

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Nu stiu... am avut incredere in cineva si m-a dezamagit complet! Incredere as avea in fratele meu, dar el este in Bucuresti si nu putem vorbi prea mult, asa cum mi-as dori eu. In plus, el nu este credincios, iar pe mine m-ar interesa sa vorbesc si lucruri legate de aspectul spiritual (dar nu numai).

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

22/03/11 22:25

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Depresia e boala secolului. Am auzit la TV pe o crestina care zicea ca e pacat ca un crestin sa aiba depresie. Credeti ca e adevarat ce zice? Ce spune Biblia despre asta? Ce solutii avem? Unde sa mergem pentru a fi ajutati?

12/10/13 10:14

cristinagabi
membru

Inregistat: 10/04/14
Din pacate aceasta boala a ajuns la cote maxime In Romania
Se estimează că în anul 2020 depresia va deveni a doua cauză de dizabilitate la nivel mondial, după afecțiunile cardiovasculare. In prezent unul din sase romani sufera de depresie.
Cu Dumnezeu si propriul ajutor se poate vindeca aceasta boala.

Conteaza foarte mult atitudinea sau mai bine spus cum sa-ti schimbi atitudinea.Conteaza sa ai speranta, depresia apare atunci cand speranta dispare si nu mai gasesti iesire sau o metoda de rezolvare..In fine, mai multe cititi aici daca sunteti interesati..ah mai mult psalmii sunt balsam in aceasta boala..

http://www.crestemimpreuna.com/blog/220 ... grijorare/

10/04/14 19:00

cristinagabi
membru

Inregistat: 10/04/14

antonela a scris:

Depresia e boala secolului. Am auzit la TV pe o crestina care zicea ca e pacat ca un crestin sa aiba depresie. Credeti ca e adevarat ce zice? Ce spune Biblia despre asta? Ce solutii avem? Unde sa mergem pentru a fi ajutati?

Eu nu cred ca este pacat, pana la un punct..Si Ilie cand s-a dus in pustie putem spune ca a suferit de un fel de depresie..cu toate astea Dumnezeu i-a vorbit si a fost langa El. Toti cadem mai mult sau mai putin dar important e sa ne ridicam..Dumnezeu ne stie puterea si El este un Dumnezeu al dragostei..un tata pamantesc isi iubeste copilul atunci cand acesta sufera si isi doreste ca, copilul sau sa fie bine..d'apai Dumnezeu?

Unde sa mergem? La Dumnezeu si la mintea noastra sa mai ungem putin rotitele pe acolo..
poti sa citesti si aici..poate te ajuta:
http://www.crestemimpreuna.com/blog/220 ... grijorare/

10/04/14 19:04

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

antonela a scris:

Nu este pacat. Nu mi place deloc tendinta asta de a vedea psihologia si credinta in pozitii antagonice.Duce pe o pista falsa. O abordare falsa. Am auzit de multi care frecventeaza Biserica ca se trateaza de depresie ineficient...normal. Cand ti se spune de la amvon ca este pacat...Un flegmatic sau un sangvinic nu va intelege poate niciodata framantarile unui melancolic.
Melancolicii sunt predispusi la depresie. Sunt ei de vina pentru asta? Temperamentul este innascut.

Aaa...ca nu trebuie sa ne lasam prada gandurilor negre asta e alta poveste.

10/04/14 20:38

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
...si asta vine prin credinta. Cand crezi ai si nadejde...

Psalmii 62:5
Da, suflete, încrede-te în Dumnezeu, căci de la El îmi vine nădejdea.

Romani 15:13
Dumnezeul nădejdii să vă umple de toată bucuria şi pacea pe care o dă credinţa, pentru ca, prin puterea Duhului Sfânt, să fiţi tari în nădejde!

Cand deznaduiesti stii ca ai probleme si in credinta, iar varful deznadejdii este sinuciderea.
Atunci...

Romani 12:12
Bucuraţi-vă în nădejde. Fiţi răbdători în necaz. Stăruiţi în rugăciune.

1 Corinteni 15:19
Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci suntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!

Ultima modificare de Oblio (10/04/14 21:42)

10/04/14 21:38

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la