TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Lectii invatate in vietile noastre.. Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Diana-s-2-da-r
membru

Locatie: Tg-Jiu,Romania
Inregistat: 27/12/06
In fiecare zi trecem prin noi experiente,invatam lucruri noi,cunoastem oameni noi...DAr la sftarsitul zilei,vedem ca avem lucruri asupra carora sa meditam si ce sa invatam,uneori din propriile noastre greseli....De aceea va invit pe toti sa impartasiti experientele voastre,lectiile pe care le-ati invatat si imprejurarile in care Dzeu v-a deschi ochii!GBU!

12/02/07 21:14

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Nimeni? Poate ne spui tu ceva Diana, sa aiba si altii curaj...

14/02/07 00:34

   
Diana-s-2-da-r
membru

Locatie: Tg-Jiu,Romania
Inregistat: 27/12/06
Hm..pai un lucru pe care l-am invatat de curand este cat de important e sa ne punem  in slujba celorlalti...adesea ma trezeam ca eu eram cea care crede ca i se cuvin o multime de lucruri...Insa in momentul in care ne dedicam celor din jurul nostru ,lasand la o parte propria persoana,bucuria pe care o simtim e imensa."E mai ferice sa dai decat sa primesti"..
  De asemenea incerc sa nu iau nimic de-a gata.Ar fiminunat daca ne-am vedea intotdeauna binecuvantarile si sa Ii fim recunoscatori lui Dumnezeu ptr fiecare  zi pe care ne-o da,ptr fiecare rasarit de soare,ptr prietenii nostri...pacat ca adeseori nu vedem ce avem pana cand pierdem acel ceva....


18/02/07 15:57

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Eu am invatat ca nu ar trebui sa judec pe nimeni! La un moment dat cand m-am apropiat foarte mult de Dumnezeu si am incercat sa implinesc voia Lui din toate punctele de vedere(pe cat s-a putut) a crescut in inima mea un sambure de mandrie.Am inceput sa judec pe cei din jur prin prisma mea! Uneori te poti mandri cu smerenia ta! Dupa o perioada de timp am observat ca aceleasi lucruri pe care le condamnam la ceilalti le faceam chiar eu. Domnul Isus ne invata sa urim pacatul dar sa iubim pe pacatos!

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

24/07/07 03:07

   
stely777
membru

Inregistat: 06/01/08
eu am invatat ca nu trebuie sa mai ratam ocazii cand le putem spune oamenilor despre Dumnezeu, chiar daca ne este frica sau rusine ... pt cei din jur e un lucru important ... si chiar si pt noi ... si intr-un fel imi pare rau ca am pierdut astfel de ocazii cand puteam sa spun in fatza clasei lucruri despre D-zeu, sau sa vb cu profesoare care erau interesate de religia si relatia mea cu D-zeu, prieteni, o gramada de oameni ... dar asta e, am invatat o lectie ... ca rusinea nu trebuie sa ma opreasca sa le spun oamenilor despre D-zeu

_______________________________________
don't give up ... look up!

06/01/08 21:46

   
charisma
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 14/01/08
deeeeci...cel mai important lucru pe care l`am invatat este A CERE AJUTORUL CAND AI NEVOIE! cred ca acest lucru este vital.toti trecem,ca vrem sau nu,prin perioade grele.bineinteles,Biblia,rugaciunea,postul te ajuta cel mai mult,dar cred ca a cere ajutorul cuiva este f importnat.poti doar sa ii ceri sa te asculte,sa stea cu tine...
apoi,un alt lucru importnat pe care l`am invatat este sa nu te lasi condus de sentimente.eu am avut mari probleme cu frica,inca mai am dar nu atat de pronuntat.trebuei sa inveti sa iti controlezi sentimentele,sa nu le lasi sa te controleze.
alt lucru important este iubirea semnilor.orice se simte bine cand este iubit-oare nu ar trebui sa raspundem la fel?:)


_______________________________________
"I`ll never know how much it costed to see my sins upon the cross"

15/01/08 00:38

   
think.pink.with.jesus
membru

Locatie: Radauti Romania
Inregistat: 12/01/08
am invatat ...sa spun..`iarta`ma`...: x :)

_______________________________________
...just..a Pink Butterfly in Jesus`s hands...

15/01/08 11:02

   
narkia
membru

Locatie: el dorado
Inregistat: 04/04/08
de ceva timp am vazut cum Domnul ma invata sa nu judec pe nimeni dupa infatisare sau doar dupa prima impresie.
e un lucru foarte important si care te fereste de preconceptii.


_______________________________________
cine nu are nimic poate dormi linistit :)

04/04/08 17:23

   
bornagain
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 03/05/07
mai, nu stiu daca asta am invatat neaparat acum, dar a fost ca o aducere aminte.. mi-a placut foarte mult si a fost mai mult decat incurajator ideea principala/tema de la intalnirea tinerilor de sambata " ca sa ajungi in Canaan, trebuie sa treci prin desert" si asta ma invata sa pretuiesc mai mult desertul, ptr. ca inveti atatea acolo, e locul unde te pocaiesti, e locul unde Dumnezeu face cele mai multe minuni.

_______________________________________
"God is most glorified in us when we are most satisfied in Him" John Piper

07/04/08 10:44

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
eu am invatat lectii de viata de la oameni necunoscuti .
Am multe perioada in care sunt la pamant ,deprimata din cauza unor probleme .Si in perioada aia imi amintesc ca nu sunt singura care sufera ,ori vad la tv ceva cazuri naspa ,ori pe strada ,ori citesc sau aud despre ele .
   Acum vreo 3 ani am vazut un copil care vindea ghiocei si zambile ,avea o moaca tare amarata; sau alt copil ,de vreo 5 ani ,cu o moaca draguta dar trista ,mergea de mana cu un nene ,se vedea ca erau foarte saraci .Sau orice alte cazuri ,un copil care isi doreste nespus de mult sa joace fotbal cu prietenii ,dar nu poate pentru ca e intr-un scaun cu rotile ;altul primeste la scoala bomboane de ziua unui coleg ,dar se abtine ,are diabet ;si sunt atatea altele de zis.
   De la ei am invatat sa trec peste deprimare ,si mai ales sa fiu recunoscatoare pentru tot ceea ce am ,sa trec peste problemele mele ,care sunt minore in comparatie cu ale lor . E asa trist pentru ca noi nu avem merite sa avem ce avem ,si ei nu au vina ca sunt bolnavi ,saraci si amarati .
ma intreb daca sunt singura ciudata care plange pentru oameni necunoscuti ..


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

14/02/09 10:01

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Intotdeauna in viata esti mai puternic decat crezi. Vin unele incercari si probleme peste care tu , in viata ta normala, nu credeai ca poti sa terci. Si mereu reusesti sa depasesti situatiile alea, chiar daca este foarte dureros. Si eu mi-am adaptat viata dupa unele chestii prin care trec, si asa sunt multi oameni. 
  Stiu un om nu credea ca poate trai fara mancarurile lui preferate, acum tine regim si de diabet si de sare si grasimi [tinand cont ca toate chestii ori sunt sarate ori cu grasime sau cu indulcitori, ii mai raman putine de mancat]. Si totusi supravietuieste si e ok ,desi se gandeste cu jind la vremurile in care putea manca o portie de fasole cu costita :D. Cred ca ma voi inspira pentru alimentatia mea de la el, vreau sa renunt cat de cat la dulciuri.

   Si alte chestie: foarte mult conteaza psihicul; cum te prezinti in fata unor boli iti poate influenta evolutia lor [nu in toate ,bineinteles]. Si e in noi o dorinta de a trai, de cele mai multe ori inexplicabila. Tie de noi sa evitam anumite boli [diabetul se face nu de la dulciuri, ci de la stres si suparare, la fel si multe comotii ,paralizii sau infarcturi]. In viata nu o sa gasim prea multe bucurii ,de asta trebe noi se ni le facem admirand o floare sau privind cerul [ca daca ne uitam in jur ne apuca plansul ,si na] ..

Ultima modificare de RainSong (13/02/10 11:10)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

13/02/10 11:10

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
De multe ori ni se face dupa credinta noastra. Acuma recent am crezut o chestie si s-a implinit, dar am crezut-o asa, la absurd, nu aveam nevoie de ea, m-am incapatanat sa o cred.
   Sau stiu pe cineva care se gandea ca vinde de o anumita suma si exact suma aia a fost la final.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

13/06/10 14:01

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net