TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Rock vs Crestinism Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
...sau pana e convins de argumentul celuilalt :p

03/10/09 11:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Lex a scris:

Pillar - Secrets and Regrets

De ex aici : orchestratia de inceput nu ma incurajeaza sa ascult mai departe. Si daca tousi ascult nu e mai bine pe parcurs, dimpotriva. Versurile pot fi faine, dar pt mine este prea mult zgomot, scuze.

03/10/09 15:56

Lex
membru

Inregistat: 26/09/09

april a scris:

Lex a scris:

Pillar - Secrets and Regrets

De ex aici : orchestratia de inceput nu ma incurajeaza sa ascult mai departe. Si daca tousi ascult nu e mai bine pe parcurs, dimpotriva. Versurile pot fi faine, dar pt mine este prea mult zgomot, scuze.

pai da, nu toate piesele sunt facute pentru toti.. nu ne manifestam la fel, nu ne raportam la fel.
la mine sunt cateva piese de genul care pur si simplu imi inmoaie inima si plang :P.
nu cred ca Dumnezeu e atata de lipsit de imaginatie si sa nu ii placa asa ceva.. ar fi absurd.

[uitati-va la un DVD - Heaven's Rehearsal (Repetitie pentru cer); nu stiu cum faceti rost de el.. eu l-am vazut ca l-am avut original din America

http://www.heavensrehearsal.com/en/

http://www.metacafe.com/watch/661783/heavens_rehearsal/

asta ca sa vedeti ca suntem diferiti, si totusi Dumnezeu ne accepta pe toti]

Ultima modificare de Lex (03/10/09 18:42)

03/10/09 18:37

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

edi.theraven a scris:

Nu trece de la rock la metal. Au evoluat separat. Si lasa si punkul unde este. Subgenuri nu ins derivate. Rock inseamna ac dc , stones, zeppelin, pink folyd, deeep purple, scorpions, guns, doors, hendrix, beatles, lennon, baez, the who etc

M-am dus pe o clasificare actuala, fara implicatii in evolutiile si ramificarile lor, si momentan, desi rockerilor "clasici" nu le convine, tot ce tine de rock e subgen fie ca e metal, fie ca e punk, fie ca e gothic, etc...subgenuri :)

07/10/09 15:36

Site web  
polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
eu as zice sa lasi lordi, rammstein si altele. am auzit ca sunt si formatii crestina care canta ceva hard rock. petra ii una din ele, ii din anii 80`. aia canta super dar au numai cateva melodii hard. mai sunt skillet, falling up si family force five care e doar hard

16/11/09 18:37

gabi
membru

Falling up e mai mult electronic....nu canta hard rock

Cine zicea de rammstein?..si apoi, cui i te adresezi? :D

16/11/09 18:46

Site web  
edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Rammstein e indurstrial metal si lordi vor sa fie dar nu reusesc heavy metal. hard rock= ad dc, doors, scorpions etc. Hard rock = rock din cauza multelor asemanari si putinelor deosebiri. Auzi, daca si rammstein sunt crestini :|....ma opresc aici. A, si nici lordi. Am ascultat adineauri falling up pe YT si e chestie d'aia numita muzica alternative+metalcore de asculta toti azi.

Ultima modificare de edi.theraven (16/11/09 19:00)

16/11/09 18:53

Site web  
polooradea
Exclus

gabi a scris:

Falling up e mai mult electronic....nu canta hard rock

Cine zicea de rammstein?..si apoi, cui i te adresezi? :D

ma adresam celui care a inceput discutia, blackmetal. si el zicea de formatii hard rock, heavy metal. nu am zis ca falling up canta hard rock, ci ca sa lase formatii necrestine in favoare celor crestine de ex: falling up

17/11/09 17:07

polooradea
Exclus

edi.theraven a scris:

Rammstein e indurstrial metal si lordi vor sa fie dar nu reusesc heavy metal. hard rock= ad dc, doors, scorpions etc. Hard rock = rock din cauza multelor asemanari si putinelor deosebiri. Auzi, daca si rammstein sunt crestini :|....ma opresc aici. A, si nici lordi. Am ascultat adineauri falling up pe YT si e chestie d'aia numita muzica alternative+metalcore de asculta toti azi.

nu am zis ca rammstein sunt crestini.. nu stii citi?

17/11/09 17:09

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
dar tu de duhul blandetii ai auzit?

18/11/09 20:59

polooradea
Exclus

am auzit. dar altii au auzit de verbul a citi? fiindca nu imi convine sa tot raspund aiurea cand altii nu citesc ceea ce scriu, sau citesc pe jumate, si apoi afirma lucruri pe care nu le-am zis.

Ultima modificare de polooradea (19/11/09 13:46)

19/11/09 13:45

gabi
membru

polooradea a scris:

am auzit. dar altii au auzit de verbul a citi? fiindca nu imi convine sa tot raspund aiurea cand altii nu citesc ceea ce scriu, sau citesc pe jumate, si apoi afirma lucruri pe care nu le-am zis.

Daca tie nu-ti convine sa raspunzi aiurea, noua cu atat mai mult. Daca vrei sa fii bine inteles incearca o exprimare clara si calma. Astfel vom scapa si noi, si tu de inconveniente. E bine asa maestre polo? :)

19/11/09 16:40

Site web  
polooradea
Exclus

gabi a scris:

polooradea a scris:

Daca tie nu-ti convine sa raspunzi aiurea, noua cu atat mai mult. Daca vrei sa fii bine inteles incearca o exprimare clara si calma. Astfel vom scapa si noi, si tu de inconveniente. E bine asa maestre polo? :)

cred ca am scris pe intelesul oricui. am zis :"sa lasi lordi, rammstein, si altele" e greu de inteles aceasta propozitie?m-am exprimat cat se poate de clar. sau nu ti se pare?

19/11/09 18:11

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
mai polo...incearca te rog sa te opresti....e aiurea sa comentezi fiecare raspuns mai ales in felul cum o faci tu, adica cu un ton nepotrivit...inteleg iti zice unu sa opresti si nu vrei da deja ti s-a atras atentia de mult prea multe ori...cred ca ar fi cazu sa iti revizuiesti atitudea si modu de a posta pe forum...ma deranjeaza si cred ca nu numai pe mine

19/11/09 19:18

polooradea
Exclus

alex a scris:

mai polo...incearca te rog sa te opresti....e aiurea sa comentezi fiecare raspuns mai ales in felul cum o faci tu, adica cu un ton nepotrivit...inteleg iti zice unu sa opresti si nu vrei da deja ti s-a atras atentia de mult prea multe ori...cred ca ar fi cazu sa iti revizuiesti atitudea si modu de a posta pe forum...ma deranjeaza si cred ca nu numai pe mine

ok... dar stai umpic. daca tu ai scri "mama merge la piata" si eu as veni sa iti zic: mah de ce vorbesti despre pisicile siameze? nu e normal ca tu sa imi zici faptul ca ai scris "mama merge la piata" si nicidecum despre pisicile siameze. ceea ce am zis si eu, adica(ma repet inca odata), l-am sfatuit pe baiat sa lase rammstein, hard rockul, dar vine unu si zice foarte indarjit ca rammstein nu e formatie crestina.. de unde si pana unde?

19/11/09 21:54

polooradea
Exclus

normal ca nu m-as enerva, daca si restul ar sti ceea ce vorbesc, si apoi sa inteleaga ceea ce am vrut sa spun. iar apoi desi vorbesc doar cu unu se baga patruzeci pe mine ca sa-mi spuna aceleasi lucruri. in fine mai bine incheiem discutia asta si eventual vorbim despre altceva, avand in vedere faptul ca alta era ideea topicului ;)

19/11/09 22:15

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
polooradea,

april a scris:

iti poti corecta mesajul dand click pe "Modificati" .

...sau adauga ceva, in acelasi mod.

19/11/09 22:26

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Deci topicul e Rock vs Crestinism nu Noi vs Altii. Enjoy ;)

april a scris:

Daca melodia aia nu te incurajeaza poate te incurajeaza asta: http://www.youtube.com/watch?v=Y6obINPv ... esh+div-HM :D

20/11/09 09:14

lorre
membru

Imi amintesc ca acum 2-3 pagini scria irlanda ca e imposibil sa te inchini pe muzica rock. Acum 1 an, as fi contrazis-o fara discutie [poate am si facut-o, nu mai stiu], dar acum nu as mai face acelasi lucru.
   Muzica pe care o ascult s-a schimbat mult, ma deranjeaza rockul agresiv, mi se pare foarte, daca nu chiar imposibil sa te inchini pe muzica rock, si cand spun rock ma refer la rockul hard [nu stiu, gen skillet, fireflight, 12stones etc.] Nu stiu voi ceilalti, dar eu chiar am crezut ca pot sa ma inchin pe muzica rock, dar mi-am dat seama ca ma minteam singura. Nu vreau sa generalizez, va spun ce cred eu, in privinta mea. Ca ai o anumita stare, ca ti se potrivesc versurile..hmm, asta da. Foarte des. Sa ma rog pe o astfel de muzica? Nu am reusit niciodata.
   Desi sunt o persoana foarte optimista, in general, muzica rock imi da o stare de pesimism, de nervi, ma simt revoltata de ce se intampla in jurul meu, ma simt neinteleasa si ignorata. Poate voi nu va simtit asa, dar eu da. Si ma indoiesc puternic ca Dumnezeu doreste sa ma simt asa.
   Mai sunt si alte trupe care le ascult, dar pe care nu le pot numi chiar rock, [Barlowgirls, Jeremy Camp, Third Day],care sunt "copii" pe langa cei enumerati mai sus, ma refer la agresivitatea melodiilor.
   Eu nu va spun sa renuntati la rock, oricum cred ca fiecare va proceda cum vrea, eu doar am vrut sa va impartasesc unele concluzii la care am ajuns, si care este "pozitia" mea actuala fata de acest gen. Sunt destul de rezervata cu privire la rock.

Ultima modificare de lorre (01/06/10 21:36)

01/06/10 21:33

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Ooooo, lorre, te pocaiesti? :D

01/06/10 21:53

Christina
membru

Inregistat: 15/01/10

lorre a scris:

hai ca la manele sigur nu ajung!

si eu cunosc pe cineva care a spus ca niciodata nu ajunge la manele si totusi a ajuns. persoana asta nu asculta hard rock, era un pop-rock, dar totusi .. :D

02/06/10 20:56

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Hard rock insemnand ce?

02/06/10 21:08

Site web  
lorre
membru

Christina a scris:

si eu cunosc pe cineva care a spus ca niciodata nu ajunge la manele si totusi a ajuns. persoana asta nu asculta hard rock, era un pop-rock, dar totusi .. :D

Mai, eu ma cunosc mai bine de atat! Cred ca m-ar renega parintii daca m-as apuca de manele. :)))
serios, acum. Ce hal de gusturi crezi ca am eu??

02/06/10 21:28

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

lorre a scris:

ma deranjeaza rockul agresiv, mi se pare foarte, daca nu chiar imposibil sa te inchini pe muzica rock, si cand spun rock ma refer la rockul hard [nu stiu, gen skillet, fireflight, 12stones etc.] Nu stiu voi ceilalti, dar eu chiar am crezut ca pot sa ma inchin pe muzica rock, dar mi-am dat seama ca ma minteam singura. [...] Sa ma rog pe o astfel de muzica? Nu am reusit niciodata.

Trupele pe care le-ai enumerat nu sunt trupe de worship. De aici si aproape imposibilitatea de a te ruga pe o astfel de muzica. Daca totusi vrei sa faci asta incearca albumul Ardent Worship de la Skillet. Daca vrei muzica rock pe care sa te poti ruga incearca Hillsong, Jesus Culture, PlanetShakers.

lorre a scris:

Desi sunt o persoana foarte optimista, in general, muzica rock imi da o stare de pesimism, de nervi, ma simt revoltata de ce se intampla in jurul meu, ma simt neinteleasa si ignorata. Poate voi nu va simtit asa, dar eu da. Si ma indoiesc puternic ca Dumnezeu doreste sa ma simt asa.

Daca iti da astfel de stari inseamna ca e bine. Nu ai niciun motiv de optimism cat timp traim intr-o lume a celui rau. Este bine daca te simti revoltata de raul care se intampla in jurul tau. Inseamna ca inca deosebesti binele de rau si ca iti doresti binele. Faptul ca te simti neinteleasa si ignorata este in perfecta concordanta cu statul de crestin. Altfel nu ar mai fi existat martiri.

In consecinta toate trairile pe care le ai cand asculti rock sunt foarte bune. Problema, de fapt, este ce anume te determina aceste trairi sa faci. Daca ele te indeamna la o activitate mai mare in cadrul bisericii pentru a mantui suflete, daca te indeamna sa faci mai mult bine celor din jurul tau atunci aceste trairi sunt un combustibil bun. Dar daca aceste trairi nu reusesc sa te ridice din fotoliu nu vor face altceva decat sa te consume. Si atunci, intr-adevar, este mai bine sa renunti la a avea aceste trairi. Sunt precum sucul gastric. E excelent atunci cand exista mancare in stomac pentru ca o digera dar e foarte periculos atunci cand nu exista hrana deoarece actioneaza asupra stomacului si il distruge. Daca aceste trairi nu se consuma in actiuni atunci se intorc impotriva ta.

lorre a scris:

Mai sunt si alte trupe care le ascult, dar pe care nu le pot numi chiar rock, [Barlowgirls, Jeremy Camp, Third Day],care sunt "copii" pe langa cei enumerati mai sus, ma refer la agresivitatea melodiilor.

Dar cum le-ai numi daca nu rock? :D

03/06/10 09:51

Christina
membru

Inregistat: 15/01/10

edi.theraven a scris:

Hard rock insemnand ce?

Ce, nu sti ce e muzica hard ? sa iti zic formatii ca sa iti dai seama? ;)

lorre a scris:

Mai, eu ma cunosc mai bine de atat! Cred ca m-ar renega parintii daca m-as apuca de manele. :)))
serios, acum. Ce hal de gusturi crezi ca am eu??

Dar nu ma gandeam ca ai gusturi proaste. Si nici nu as vrea sa ti le schimbi.:D
La mine parintii cred ca s-ar bucura sa ma apuc de manele. S-au saturat de muzica mea =))

03/06/10 11:29

Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la