TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Rock vs Crestinism Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

gabi a scris:


Irlanda, cu zeci de ani in urma, cand in biserici au inceput sa apara chitaristi au zis fratii ca intrea diavolul in biserica...le fel cu pianul....si putin mai contemporan, cand au intrat tobele in biserica foarte multi au fost cei impotriva...

Credinciosii vremurilor din urma, erau niste credinciosi veritabili, tocmai din cauza faptului ca au fost mai exigenti in ce priveste credinta, inchinarea.

gabi a scris:


azi biserici intregi lauda pe domnul cu multe instrumente care erau considerate diavolul gol, si in  foarte multe biserici se canta rock, pop-rock sau soft-rock...

Credinciosii zilelor noastre, sunt in mare parte, niste credinciosi falsi, formali, tocmai pentru faptul ca si-au permis sa modernizeze viata de credinta si inchinare.
Nu spun ca nu-s bune instrumentele in biserica, dar si ele, ca orice altceva trebuie folosite cu cumpatare si intelepciune, lucru care din pacte nu se intampla in bisericile zilelor noastre, si credinciosii nostri se lauda ca nu merg la discoteca dar au adus discoteca si dezmatul in biserica, prin utilizarea nepotrivita si in in exces a instrumentelor.

gabi a scris:


crezi ca biserici intregi in ziua de azi se "inchina diavolului"?...

Cred ca multor biserici Domnul nu le primeste "inchinarea".
Si mai cred ca-n multe biserici unde se practica la timpul de lauda si inchinarea un program gen discoteca, nu este prezent Dumnezeu.
Acu' intelege si tu ce vrei, ca nu pot scrie clar, ca se lezeaza unuii si altii de aspra-mi judecata.

gabi a scris:


vreau doar sa ducem putin discutia spre rock-ul din biserici.

Nu exista asa ceva. Daca este rock, nu se poate numi biserica locul unde se canta asa ceva.

gabi a scris:


Si apoi, daca o batranica ar veni la tine si ti-ar zice ca ai cantat diavolului pentruca ai fost acompaniata de o orga, care pe vremea ei nu era primita in biserica, ce i-ai raspunde?...daca ar avea puterea si convingerea ta de acum.

E o mar diferenta intre sa ti se reproseze ca canti cu orga( eu asta numesc extremism), si intre a te zbuciuma pe niste ritmuri rock.


31/07/09 22:32

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

irlanda a scris:


Credinciosii zilelor noastre, sunt in mare parte, niste credinciosi falsi, formali, tocmai pentru faptul ca si-au permis sa modernizeze viata de credinta si inchinare.

  De acord intr-un sens...in sensul ca am ridiculizat extremismul intr-un sens ca sa putem alerga linistiti spre extrema cealalta...si aici un exemplu fain e lauda si inchinarea de la concerte{de cele mai multe ori}, sau seri de tineret {de multe ori} sau biserica {uneori} unde nu se simte absolut deloc prezenta Domnului...si da, de multe ori e de vina intentia de spectacol muzical, si ritmuri mai presus de versuri. Si in acest caz sunt sigur ca nu le e primita lauda...dar...rock nu inseamna doar zbenguiala, rock nu inseamna doar nebunie...si sunt unele piese rock pe care sunt sigur ca si tu te-ai putea inchina :)


irlanda a scris:


E o mar diferenta intre sa ti se reproseze ca canti cu orga( eu asta numesc extremism), si intre a te zbuciuma pe niste ritmuri rock.

Dap, dar acel extremism este si la cei care egaleaza rock-ul doar cu nebunia, dintr-o gama larga de subgenuri nu poti generaliza totul la unul extrem. :D


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

31/07/09 23:02

Site web  
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

gabi a scris:


dar...rock nu inseamna doar zbenguiala, rock nu inseamna doar nebunie...

Corect.Are o insemnatate mult mai mare, dar si mult mai negativa.

gabi a scris:


si sunt unele piese rock pe care sunt sigur ca si tu te-ai putea inchina

Sunt si unele piese rock pe care le ascult si-mi plac, dar nici vorba de inchinare.Nici vorba.

gabi a scris:


Dap, dar acel extremism este si la cei care egaleaza rock-ul doar cu nebunia, dintr-o gama larga de subgenuri nu poti generaliza totul la unul extrem.

Egaleaza rock-ul cu ce vrei tu, numa' cu Dumnezeu si inchinarea inaintea Lui, nu, ca asta este intr-adevar culmea necinstei, libertinajului si a nebuniei.

Ultima modificare de irlanda (01/08/09 00:34)


01/08/09 00:32

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09

irlanda a scris:


Rock-ul si hip-hop-ul nu au de a face cu Dumnezeu .


şi ce fel de muzică are de-a face cu Dumnezeu? o luăm pe genuri tura asta, ca să înţelegem cu toţii..
ce gen îi place lui Dumnezeu?
poate îmi dai şi o referinţă:)


_______________________________________
.say it with a smile.

01/08/09 02:10

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

soph a scris:


şi ce fel de muzică are de-a face cu Dumnezeu? o luăm pe genuri tura asta, ca să înţelegem cu toţii
ce gen îi place lui Dumnezeu?

Genul de muzica duhovniceasca, nu draceasca cum este rock-ul sau hip-hop-ul
Asta daca stii ce-nseamna aia o muzica duhovniceasca...

soph a scris:


poate îmi dai şi o referinţă:)

Referinta este orice pasaj sau verset din Biblie care-L descrie pe Domnul.


01/08/09 03:15

   
tinagale
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 30/07/09

irlanda a scris:

Genul de muzica duhovniceasca, nu draceasca cum este rock-ul sau hip-hop-ul
Asta daca stii ce-nseamna aia o muzica duhovniceasca...


Intrebare: Care este muzica duhovniceasca?


_______________________________________
Sa ascultam dar incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om.

01/08/09 08:42

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
probabil zici tu muzica duhovnicească adică cea bisericească, clasică ..?
mda irlanda, şi toţi ce ascultă alt fel de muzică ajung în iad, păcătoşii de noi.
Orice pasaj, dar eu nu ştiu nici unu care zice: "ascultaţi fraţilor muzică simfonică, nu din aia care te face să dai din cap"..mă rog, cu alte cuvinte, normal.
"Lăudaţi-L cu sunet de trâmbiţă, lăudaţi-L cu alăuta şi harfa! Lăudaţi-L cu timpane şi cu jocuri, lăudaţi-L, cântând cu instrumente cu coarde şi cu cavalul. Lăudaţi-L cu chimvale sunătoare, lăudaţi-L cu chimvale zăngănitoare! Tot ce are suflare, să laude pe Domnul! Lăudaţi pe Domnul!"

chimvalele zângănitoare ţi se pare doar muzica "liniştită"?
din versetul ăsta se vede clar că El primeşte orice muzică. Dacă e din inimă şi cu versurile potrivite.

poate ne luminezi tu, da nu cred că mai are rost.

Ultima modificare de soph` (01/08/09 12:22)


_______________________________________
.say it with a smile.

01/08/09 12:21

   
adigale
membru

Locatie: Cihei, Bihor
Inregistat: 30/07/09

soph` a scris:

şi toţi ce ascultă alt fel de muzică ajung în iad, păcătoşii de noi.
Orice pasaj, dar eu nu ştiu nici unu care zice: "ascultaţi fraţilor muzică simfonică, nu din aia care te face să dai din cap"..mă rog, cu alte cuvinte, normal.
"Lăudaţi-L cu sunet de trâmbiţă, lăudaţi-L cu alăuta şi harfa! Lăudaţi-L cu timpane şi cu jocuri, lăudaţi-L, cântând cu instrumente cu coarde şi cu cavalul. Lăudaţi-L cu chimvale sunătoare, lăudaţi-L cu chimvale zăngănitoare! Tot ce are suflare, să laude pe Domnul! Lăudaţi pe Domnul!"

chimvalele zângănitoare ţi se pare doar muzica "liniştită"?
din versetul ăsta se vede clar că El primeşte orice muzică. Dacă e din inimă şi cu versurile potrivite.


Pentru unii aceste versete ar trebui scoase din Biblie. Ei iau numai acele versete care le plac.

Deci daca prin stilul tau de muzica, fie el chiar si rock, lauzi pe Domnul, fa-o, dar sa fie din toata inima ta.

"Bucura-te tinere in tineretea ta, fi cu inima vesel cat esti tanar. Umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai. Dar sa stii ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata!"


01/08/09 13:49

   
adigale
membru

Locatie: Cihei, Bihor
Inregistat: 30/07/09

tinagale a scris:


irlanda a scris:

Genul de muzica duhovniceasca, nu draceasca cum este rock-ul sau hip-hop-ul
Asta daca stii ce-nseamna aia o muzica duhovniceasca...


Intrebare: Care este muzica duhovniceasca?


Eu cred ca acea muzica este duhovniceasca care atunci cand o canti te apropie de Dumnezeu. Ea nu este un gen anume.


01/08/09 13:52

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
de acord cu adigale.

_______________________________________
.say it with a smile.

01/08/09 14:02

   
tinagale
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 30/07/09
am vrut o dovada concreta , biblica a singurul gen de muzica(in opinia unora) primit de Dumnezeu. In schimb am primit un text  concret, biblic la un altfel de muzica (spusa de un om dupa placul si inima lui Dumnezeu, David) Multumesc Soph. Isus ia primit pe toti pacatosii la El in schimb a fost acuzat de mai marii bisericii ca tot ce face nu e in conformitate cu legea lui Moise, in final au fost asa de frustrati ca l-au trimis la moarte....concluzia o trage fiecare!
Personal am fost o conservatoare convinsa, pana in momentul in care am incetat sa-i mai judec(sau ma rog sa le judec atitudinea) pe cei care nu se incadrau in "standardele mele", abia atunci mi-am dat seama ca; mai mare decat credintza si nadejdea este dragostea.
Fiti binecuvantati de Dumnezeu!


_______________________________________
Sa ascultam dar incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om.

01/08/09 14:07

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
bine-ar fii dacă am înceta să mai judecăm:)lumea ar fi mult mai bună..
dacă închinarea vine dintr-o inimă curată, în fond asta e ce contează, atunci cred că orice gen de muzică e primit de El:)
să ne închinăm, asta e cel mai important.

Amin tinagale!


_______________________________________
.say it with a smile.

01/08/09 14:18

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

adigale a scris:


"Bucura-te tinere in tineretea ta, fi cu inima vesel cat esti tanar. Umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai. Dar sa stii ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata!"

Aaa, versetul acesta nu e un indemn la libertate...accentul in el cade pe ultima parte, judecata...cu alte cuvinte ar suna cam asa "fa ce vrei, dar ai grija ca o patesti"...e un avertisment si nu cred ca e corect sa-l punem ca argument la libertatea oferita de Dumnezeu :D

soph` a scris:


şi ce fel de muzică are de-a face cu Dumnezeu? o luăm pe genuri tura asta, ca să înţelegem cu toţii..
ce gen îi place lui Dumnezeu?
poate îmi dai şi o referinţă:)

Nu cred ca Dumnezeu numara masura, accentuarea timpilor sau instrumentele folosite, ci urmareste inima, si daca tu, ca inchinator, nu urmaresti acelasi lucru, inchinarea ta e falsa...daca interesul tau e ca muzica sa sune cat mai rock, sau daca interesul tau e sa vezi daca nu cumva muzica din fata e rock, ai iesit din inchinarea autentica.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

01/08/09 21:50

Site web  
Lex
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 26/09/09

irlanda a scris:


belinda a scris:


Orisice alegem sa ascultam,sa cantam trebuie doar ca Dumnezeu sa fie Suveranul nostru,El sa fie tinta noastra.

Fals.Trebuie sa alegem sa cantam si sa ascultam doar ce-i place si accepta Dumnezeu.


si dupa ce criteriu selectezi tu muzica care i place lui Dumnezeu?
Sa spun si eu ceva (chiar daca nu o sa accepti).. Slujim un Dumnezeu imprevizibil si creativ, prin urmare adevarata inchinare nascuta din Duhul Sfant va reflecta atributele Sale.

Psalumul 149.1 "Laudati pe Domnul! Cantati Domnului o cantare noua, cantati laudele Lui in adunarea credinciosilor Lui!"

De ce sa se bucure doar diavolul de muzica buna? - spun asta mai sangvinic evident.

L.E. abia apoi am vazut ca s-au mai facut adaugari
si sunt de acord cu adigale

Ultima modificare de DemonHunter (29/09/09 19:54)


_______________________________________
endure the pain to find no pain at all...

29/09/09 19:44

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Muzica se diferentiaza prin mesaj nu prin instrumentatie. Acum intervine intrebarea : cum este adresat mesajul. Muzica rock impune un ritm si un anumit timbru perfect doar pentru anumite mesaje. Poti vorbi despre imbarbatare, despre anumite probleme etc dar intr'un cantec cu instrumentatie rock nu cred ca poti adauga cuvinte precum : Dumnezeu, Duhul Sfant, Ioan, Fecioara Maria etc. Pur si simplu nu se potrivesc. Cum nu pot canta versuri hip hop pe rock, pentru faptul ca sunt culturi diferite , asa si asta. Doar din punctul de vedere al culturii. Mai sunt si alte puncte enumerate de altii, mai sus. Si apoi, rockul crestinizat este de fapt o manea, un talmes balmes, o copie proasta etc. O ciorba. Fiecare mesaj pe ritmul lui, restul devin manele,copii slabe.

29/09/09 20:08

Site web  
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

edi.theraven a scris:

Si apoi, rockul crestinizat este de fapt o manea, un talmes balmes, o copie proasta etc. O ciorba. Fiecare mesaj pe ritmul lui, restul devin manele,copii slabe.

subscriu...:) bine spus....rock  crestinizat....cuvintele in sine nu se potrivesc si prin urmare nici nu se pot asocia fie  e rock fie e muzica crestina :rolleyes:

Ultima modificare de alex (29/09/09 21:29)


29/09/09 21:27

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Maestre edi, muzica rock are o multime de subgenuri care te pot face atat sa-ti tai venele cat si sa devii de piatra, deci, alege doar subgenul potrivit si da-i sa sune :) Apoi, treaba cu rock-ul crestinizat care este defapt manea pe ritm de toba mare, nu tambal, nu poate fi veridica. In general rock-ul transmite mesaje spirituale, si e unul din genurile care te pot face cel mai usor sa intelegi un aspect spirtual, sa-l traiesti chiar...asaca, daca se vorbeste de dragoste/ura/pace/lupta/tristete/bucurie/diavol de ce e asa iesit din comun sa se vorbeasca si despre divinitate? De ce da ca nuca in perete cuvantul Isus cantat pe 2 contratimpi de toba mare? stii de ce?pentruca mustim de preconceptii ;)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

02/10/09 14:17

Site web  
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Nu. Muzica rock are cateva subgenuri : hard rock, alternativ, psihedelic, progresiv, instrumental. Cam atat. Sa iti tai venele? Astea le poti taia datorita trisetii sau placerii. Ce alegi? Maneaua inseamna copie infidela de proasta calitate. Si mai nou maneaua se face pe calculator. Muzica lautareasca/populara de care ziceai, la tambal, suna chiar bine si iti trebuie talent sa canti asa ceva. Una e sa vb despre ceva, una e sa vorbeasca muzica despre ceva. Nu conteaza ca vorbste ci cum vorbeste.

02/10/09 14:56

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Ziceam de manele, care uneori au in componenta band-ului si tambal...si in plus, taiatul venelor si tambalul erau niste extreme pentru a intelege mai bine ce vreau sa zic, incearca sa patrunzi putin mai adanc si nu te opri la distinctia dintre muzica lautareasca/manele/muzica tiganeasca, le stiu si eu semnele distinctive dar acum vorbim despre mult contestatul rock ;)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

02/10/09 15:01

Site web  
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Bun. Vorbind din punc de vedere strict calitativ, multe formatii aparute ca dupa ploaie se lauda despre rockul ce'l canta si nu canta de fapt decat un alternativ slab calitativ. Asta daca tot vorbim de rock. Il contest, poftim, mai ales din cauza calitatii.

02/10/09 15:05

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Corect, poate chiar 60% din formatiile contemporane canta un rock prost, dar sa nu uitam ca asta se intampla foarte bine la toate genurile. Poate jumatate din muzica crestina de azi e facuta pe calculator, cu un tip care canta pe rand la cateva instrumente si zice el ca a scos un negativ reusit...eu apreciez rock-ul pentru cainca se canta...si nu se "fabrica" virtual, iar daca in aparenta un instrument suna putin mai rau live decat prelucrat intr-un calculator nu inseamna ca trupa e varza.

PS. sunt mult mai multe subgenuri de rock, daca o sa am timp o sa le extrag si o sa fac o lista cu ele si caracteristicile lor.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

02/10/09 15:13

Site web  
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Nu trece de la rock la metal. Au evoluat separat. Si lasa si punkul unde este. Subgenuri nu ins derivate. Rock inseamna ac dc , stones, zeppelin, pink folyd, deeep purple, scorpions, guns, doors, hendrix, beatles, lennon, baez, the who etc

Ultima modificare de edi.theraven (02/10/09 22:37)


02/10/09 15:17

Site web  
belinda
membru

Locatie: pe aripile vantului....:D
Inregistat: 13/11/08

edi.theraven a scris:

Muzica se diferentiaza prin mesaj nu prin instrumentatie.


ai foarte mare dreptate edi. ;)...deci nu va luati dupa instrumentele cu care se canta,ci luati-va dupa mesaj!


rock-ul e ceva ce te provoaca sa vezi mai adanc decat ceea ce se vede la suprafata. prin rock(crestin) te poti inchina Lui Dumnezeu,si mesajul care este la melodiile rock este mult mai concret si mult mai mult se vorbeste de Dumnezeu decat la o melodie ce te face sa adormi,si care repeta aceleasi mesaj incontinuu. rock-ul e ceva ce te tine treaz pe toata perioda in care este derulat,ceva care iti atrage atentia,si apoi mesajul este superb.
si faptul ca rock-ul este cantat cu instrumente reale(nu ca si alte genuri care sunt facute pe pc), este ceva ce atrage si mai mult.


_______________________________________
"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

02/10/09 21:42

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Uneori iti spune si instrumentatia ceva.

Sau altfel zis: pana la mesaj te mananca instrumentatia ;).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/10/09 22:16

   
Lex
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 26/09/09
tot timpul vor exista doua tabere
pro si contra..
ma tem ca toata polemica asta nu o sa duca prea departe... fiecare isi va sustine punctul lui de vedere pana-n panzele albe.


_______________________________________
endure the pain to find no pain at all...

03/10/09 10:43

   
Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net