TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Rock vs Crestinism Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 11
me_4_your_body
membru

Inregistat: 22/02/07
he he, uite pe cineva pe gustul meu! tare! ca nu zici rau!

24/02/07 18:13

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
wow...it's hot here!

27/02/07 20:38

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
:) nu judec pe nimeni,fiindca eu nu am niciun drept ca sa judec....dar  cred ca ar trebui ca de fiecare data cand vrem sa facem ceva sa ne punem intrebarea:"CE AR FACE ISUS IN LOCUL MEU?"

22/03/07 12:06

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
sambata, 31 martie 2007, trupa Nolklon te invita pe terasa La Cafenescu, [bucuresti] de la ora 19. concert rock, in premiera.

Rock vs Crestinism. suna a provocare concertul asta.
merge-ti si ..... cercetati.

28/03/07 23:35

Site web  
lorre
membru

hmmm...depinde dak ne place Nolkon:P

07/04/07 20:50

ThousandFootKrutch
membru

Inregistat: 08/04/07
Diihh fara Speed Rock Crestin nas exista :P asa ca PssTh !!! Acolo

08/04/07 10:44

siLvAn
membru

Inregistat: 05/03/07
inchipuitivil pe Domnul Isus cantand rock.......

09/04/07 22:46

ThousandFootKrutch
membru

trupa aiai de satanisthii...

Ajung in Iad daca ascult rock ?
De exemplu, in momentu de fatza ascult piesa Lordi - Devil is a Loser. Cum sa nu stiti pe Lordi, au castigat Eurovision acu catziva ani cu piesa Hard Rock Hallelujah. Artistii aia imbracati in costume de demoni ... anyway, sa revenim la discutie.
Ascult Lordi - Devil is a Loser evident ca face mijto de Diavol.
Imi scuzati limbajul.
Iata cateva versuri:
Ai vazutt melodi de la Eurovision ...HARDROCK HALELUIAH ..ai vazut videoclipu ...dak nu esthi cu nooi ajungi in iad ... abureala :)

10/04/07 12:40

Daughter.Of.Belial
membru

Inregistat: 03/09/07

blackmetal a scris:

B
Manson este marele preot asa zisei The Church Of Satan din Anglia. Ala chiar s-ar distra in Iad. Dumnezeu ar trebui sa-l trimita in Rai, pt ca acolo ar fi pt el pedeapsa.

mai informeaza-te...manson nu este preot al Bisericii lui Satan...pentru simplul fapt ca nu este satanist... imaginea care si-a creat-o pe scena...este DOAR o imagine...faza cu Biserca lui Satan si cum ca ar fi satanist a fost o farsa...nu este el credincios...si nu are o parere bua despre dumnezeu...dar nu e satanist...
mai citisem la cineva...ca manson are probleme cu capul...again v-ati lasat furati de imaginea de scena si vorbiti in necunostiinta de cauza...manson, in viata reala, este un om foarte echilibrat si NORMAL...ii place sa faca prajituri si sa se uite la animal planet...si este timid...( si nu...nu e o gluma) ...
probleme?! da..a avut in copilarie din cauza bunicului sau...si a ramas oarecum marcat de ceea ce a patit (nu cred ca e nevoie sa zic ce...) ...de asta si-a ales aceasta masca...
stiu totul despre viata lui brian warner (adica manson) ...deci nu vorbesc aiurea...si nimeni nu cred ca e in putere sa ma contrazica...poate doar el...dar nu cred ca ar face-o  :)

Ultima modificare de Daughter.Of.Belial (03/09/07 20:21)

03/09/07 15:27

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Ai dreptate, multa dreptate! L-am vazut si eu pe Manson(si eu credeam cand eram mic ca ii cel mai mare satanist din lume:)) ) intr-un interviu cu Henry Rollins si m-a frapat "normalitatea" lui si cred ca poate fi considerat artist autentic al vremurilor noastre. Ca in vremurile noastre arta se apreciaza cu alte standarde, e altceva...
Toti avem nevoie de harul lui Dumnezeu.

19/09/07 15:34

Site web  
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
salut gfod...
te astept de mult pe forum...
poate cu tine reusesc sa ma inteleg mai bine...
ti-am citit cateva mesaje si cred ca esti bun in discutii.

19/09/07 15:42

ThousandFootKrutch
membru

blackmetal a scris:

Multa lume asculta Rock, chiar si eu.
Cum ar fi sa opresc Lordi sau Cradle of Filth si sa dau drumu la Corul Bisericii Agape. Probabil parintzii mei ar fi dat buzna in camera sa vada dak mai sunt normal la cap sau nu.

Rockul este in general asociat cu satanismul sau partea intunecata a lumii. Rockeri cu plete pana la brau, cu bratzari cu tzepi, fardatzi, imbracatzi in latex sau piele cu bocani imenshi... urla in "timpanul" unui microfon versuri pe care nici el nu cred ca le stie la cat de oracaite sunt, in fatza unui public numeros care urla, da din cap shi saluta( \m/ ).

Ajung in Iad daca ascult rock ?
De exemplu, in momentu de fatza ascult piesa Lordi - Devil is a Loser. Cum sa nu stiti pe Lordi, au castigat Eurovision acu catziva ani cu piesa Hard Rock Hallelujah. Artistii aia imbracati in costume de demoni ... anyway, sa revenim la discutie.
Ascult Lordi - Devil is a Loser evident ca face mijto de Diavol.
Imi scuzati limbajul.
Iata cateva versuri:

The devil is a loser and he's my bitch
For better or for worse and you don't care which
The devil is a loser and he's my bitch
Runnin' into trouble you skitch
He's my bitch

E rau dak ascult asa ceva?
Sau, cat de crestin vi se pare asta:

"Archangel, Dark Angel
Lend me thy light
Through Death's veil
'Til we have Heaven in sight!"

Pareri va rog. Am 17 ani, incercati sa fiti sinceri pt ca sunt foarte influentabil

ascult rock frate personal da nu prostii ce ascultzii tu
sincer nu stiu ce sa zic ..rock incepe frumos si se termina drastic ...exmplu incepi kutlees apoi contiuni cu LOrdi ,... ma lesi nu e nici o asemanare :)

06/10/07 18:24

sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
ok...   dupa mine amandoi ascultati niste porcarii !  si vorbiti niste porcarii !

08/10/07 08:39

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
cine esti tu sa cataloghezi ce fac altii??? tineti parerile pt tine. in special pe cele proaste. de ce crezi ca parerea ta ar fi importanta si de luat in seama???

08/10/07 11:48

sytri
membru

ahamz...   sa inteleg ca esti de acord cu "blackmetal" ?

va cer si eu un pic de ratiune...  e chiar asa de greu sa gandesti?

08/10/07 12:42

cigolea
membru

Inregistat: 25/09/07
da frate e greu sa gindesti dupa Scriptura. TARE GREU. De ce sa nu asculti rock dak iti incinta firea ta?! Si ca sa-ti impaci constiinta spui k asculti rock crestin!! Este aberant, pt k muzica trebuie sa trezeasca in tine sau sa creeze in tine lucruri sfinte de ale lui Dumnezeu. Ori rock-ul nu poate crea asa ceva. Poti sa te justifici cit vrei, inaintea lui Dumnezeu nu ai nici o justificare! Si asta e foarte grav! Grav de tot!!!!

08/10/07 20:58

sytri
membru

exista totusi una: libertatea.

09/10/07 07:49

LuvLi
membru

Inregistat: 07/01/08
rock-ul poate crea dependenta,,nu neaparat rock-ul nu e un lucru bun,dar ca si crestin,si cunoscandu-l pe Hristos iti schimbi standardele,devii altul si simti ca nu e conform voii LUI....si eu credeam ca n-o sa pot renunta niciodata la muzica rock,,,,stiam o multime de melodii pe de rost,camera plina de postere,strangeam articole despre formatii,cand auzeam o stire noua era sarbatoare,,,un acord de chitara si eram topita,vizite prin cimitir,,,,dar am renuntat la toate si nu-mi pare rau de loc,mi-am aruncat cd-urile(si alea originale)si akum is chiar happy...Hristos e tot ce am nevoie...pace,mantuire

Ultima modificare de LuvLi (08/01/08 20:24)

07/01/08 23:23

lorre
membru

aici se vbeste si de rockul crestin?

31/01/08 14:41

harasim
membru

Inregistat: 21/01/08
sper sa nu te superi dar doar imi dau cu parerea rockul e opusul crestinismului pentru ca crdema doar 12 ani am si am ascultat o melodie rock......pfffff......era numai injuraturi si chiar e diferit de biserica asa ca te rog sa asculti nu corul bisericii incearca muzica usoara si crdema are negativul mai frumos ca rockul parerea mea iar hainele [ scz dar acu miam amintit asata]sunt paranormale e sfatul meu sper sati fie de folos

05/03/08 18:59

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Ai ascultat Hillsong, Planetshakers, Delirious?, Fireflight, Narnia, Stryper si i-ai auzit injurand? :rolleyes:

06/03/08 10:11

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
:)) pai fratioare...asculta muzica cu versuri crestine ca altfel orice gen are injuraturi...mai putin populara care are doar versuri cu tenta sexuala

06/03/08 15:36

Site web  
onlyviu
membru

Inregistat: 06/11/07

Daughter.Of.Belial a scris:

blackmetal a scris:

B
Manson este marele preot asa zisei The Church Of Satan din Anglia. Ala chiar s-ar distra in Iad. Dumnezeu ar trebui sa-l trimita in Rai, pt ca acolo ar fi pt el pedeapsa.

mai informeaza-te...manson nu este preot al Bisericii lui Satan...pentru simplul fapt ca nu este satanist... imaginea care si-a creat-o pe scena...este DOAR o imagine...faza cu Biserca lui Satan si cum ca ar fi satanist a fost o farsa...nu este el credincios...si nu are o parere bua despre dumnezeu...dar nu e satanist...
mai citisem la cineva...ca manson are probleme cu capul...again v-ati lasat furati de imaginea de scena si vorbiti in necunostiinta de cauza...manson, in viata reala, este un om foarte echilibrat si NORMAL...ii place sa faca prajituri si sa se uite la animal planet...si este timid...( si nu...nu e o gluma) ...
probleme?! da..a avut in copilarie din cauza bunicului sau...si a ramas oarecum marcat de ceea ce a patit (nu cred ca e nevoie sa zic ce...) ...de asta si-a ales aceasta masca...
stiu totul despre viata lui brian warner (adica manson) ...deci nu vorbesc aiurea...si nimeni nu cred ca e in putere sa ma contrazica...poate doar el...dar nu cred ca ar face-o  :)

pai,Daughter.Of.Belial..daca tu spui ca Manson e un om echilibrat,spune si oamenilor astora care au facut ochii mari la spusele tale,de ce M. si-a scos doua coaste?

08/03/08 00:37

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

de ce M. si-a scos doua coaste?

Pai de echilibrat ce ii... Cu imaginea aia de om echilibrat nu prea mai are succes la femei (nu e adevarat... are prea multi bani pentru a nu avea succes la femei... oricum.. ) si de aia sia scos cele doua coaste...

Ce om nebun... Manson e unul care cu adevarat ma tulbura spiritual... Cine stie cate legiuni locuiesc in acel om... Problema este ca are o influenta extrem de mare asupra adolescentilor si nu numai...
De ce noi crestinii nu avem influenta asupra acestei lumi bolnave? Sa dea Dumnezeu ca crestinii sa fie cu adevarat inflacarati pentru Hristos. Duhul Sfant sa ne umple pe noi si din noi sa iasa rauri de apa vie, apa vindecatoare pentru sclavii satanei...

Ultima modificare de dodo86 (08/03/08 14:49)

08/03/08 02:38

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

+Archangel+ a scris:

Faptul ca in loc de injuraturi, cei care cinta rock crestin, se folosesc de numelei Domnului sau mai zic un "aleluia ,"nu inseamna ca acel rock si este crestin sau ar avea ceva legatura cu Dumnezeu sau felul de  inchinare cu care se cade sa-L onoram. In opinia mea nu exista rock crestin.Exista doar rock.Aceste doua cuvinte "rock"si "crestin"se bat cap in cap .Sint doua "lumi"diferite.Imi cer scuze ca n-am citat la ce am facut referire.Sint incepatoarein ale tehnologiei.:(

Ultima modificare de irlanda (31/03/08 21:10)

31/03/08 21:08

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la