TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Ţinuta in biserică Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 15
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:04)

14/03/08 21:39

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

homeless a scris:

, vorbesc strict despre comunitatea din care eu fac parte in care baietii nici nu se mai sinchisesc sa se prefaca ci le umbla ochii in toate directiile...dupa fete , evident

Se mai uita si ei saracii, cate-odata, ca ce-or face? =D
Daca nu aveti icoane pe perereti, unde sa se uite cand se inchina? =D =D
Se uita la tinuta ca sa nu fie , si ei of topic, asa cum sunt eu acum. ;) ;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (14/03/08 22:19)

14/03/08 22:17

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Mai frate cred ca e o problema daca te inchini la Dumnezeu si te uiti la fete, nu le-as dori nici dusmanilor mei ( macar ca nu am) sa faca asa ceva. Mie nu imi place cand vorbesc cu cineva sa nu se uita la mine, dar ce sa zic de Dumnezeu, cati au murit doar ca n-au vrut sa se uite la sarpele inaltat in pustie.

+Archanghel+ a scris:

si in armura daca va imbracati tot o sa fie "provocat" unul intr-un fel sau altul. N-ai idee cat de perversi putem fi.

Macar ele nu pacatuiesc. Fetelor nu fiti o pricina de poticnire, ce simplu e pentru voi, sa va imbracati cum ii place Domnului, smerite si cu sfiala. Cred ca toti stim cum ar trebui sa ne imbracam si cu discutiile astea mai castigam timp in care facem ce ne place.

14/03/08 23:01

Old
Moderator

Am inleles ca la fete nu trebuie sa se uite. Icoane, n-au, ca voi nu puneti pe pereti, la Dumnezeu nu se pot uita pentru ca nu poate fi privit, atunci eu zic sa-nu se mai uite nicaieri.
Si cand vor sa-si gaseasca o fata, sa nu se mai uite, sa mearga pe nimerite.
Adica legat la ochi. Asa e bine?

Zici ca nu le-ai dori dusmanilor...
...adica fetele sunt ciuma? Ca de observa filip discutia o sa-ti tina isonul. =D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (14/03/08 23:09)

14/03/08 23:06

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Poate am inteles eu gresit...Privirile ce erau amintite mai sus parca erau ceva mai mult cum ar fi: "pacat".
  Nu e bine. Cand iti cauti o fata te rogi lui Dumnezeu sa iti dea una care ti se potriveste si normal ca te uiti la ea si la altele dar una e sa te uiti alta e sa le poftesti.
  Nu le-as dori dusmanilor sa se uite la fete in momentele in care sunt la biserica si se inchine lui Dumnezeu, nu cred ca ii place nici macar nu e normal sa vorbesti cu Dumnezeu si in acelasi timp sa te uiti dupa fete, icoane, pereti sau altceva.

14/03/08 23:50

Old
Moderator

Fie cum zici tu daca tu te uiti la o fata ca la o pictura in vernisaj.
Adica te uiti sa vezi daca ii plac haine pe ton de verde sau pe albastru, ca sa stii mai tarziu cum sa asortezi casa, si cearceafurile.

14/03/08 23:59

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Traiane, ma distrez copios cu tine. Tine-o tot asa! ;)

daniel-l, imi permiti sa te intreb ce varsta ai? :)

15/03/08 00:07

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Foarte interesante discutiile despre imbracamintea fetelor...nu mi-am imaginat vreodata ca barbatii sunt asa de atenti la detaliile hainelor feminine...Eu ma gandesc totusi ca tinuta nu se rezuma doar la imbracaminte...Am auzit o predica despre tinuta in care se preciza ca "pensatul" de exemplu e pacat...exista pareri ca si "vopsitul" intra in categoria lucrurilor interzise... voi ce credeti?

18/03/08 23:14

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
si eu cred ca in biserica fiecare trebuie sa se imbrace decent... sa fie 'pregatit' de biserica... atat spiritual cat si trupeste... :)

08/04/08 13:54

Site web  
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
si ce inseamna pentru tine "decent"?

08/04/08 14:27

Site web  
+Archangel+
Moderator

Eu cred ca definitia decentei ar trebui sa fie identica cu definitia pe care o da cultura din care face parte biserica respectiva.

08/04/08 14:30

gabi
membru

normal...limitele cuvantului "decent" sunt date de biserica (in cazul acesta)....in unele biserici tricoul si blugii sunt imbracaminte decenta, in alte biserici e imbracaminte indecenta, la fel si cravata si multe altele...problema e ca unii vor sa faca ceva general din incredintarile lor

08/04/08 14:55

Site web  
+Archangel+
Moderator

Nu, limitele cuvantului "decent" sunt date de societatea din care face parte biserica. Daca, de exemplu, societatea considera ca a purta maneca scurta e indecent atunci si in biserica ar trebui sa fie la fel.

08/04/08 15:10

gabi
membru

ei bine...vorbeam doar in cadrul bisericii, e adevarat ce zici dar in realitate nu se prea intampla ca definitia cuvantului "decent" din biserica sa fie mai larga decat cea din afara bisericii...in 99% din cazuri e invers

08/04/08 15:14

Site web  
mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
"decent" eu cred ca e suficient sa fii imbracat frumos, si prin imbracamintea ta sa nu fii o pricina de poticnire pentru ceilalti... eu cred ca poti veni si in trenning la biserica, dar sa nu fii o pricina de poticnire pentru ceilalti... dar totusi se cade sa vii imbracat cat de cat acceptabil :)

08/04/08 22:40

Site web  
+Archangel+
Moderator

Sa-nteleg din ce ai scris ca ai definit termenul "decent"? :D
Bun, si ce facem cu definitiile termenilor din definitie?

08/04/08 22:46

gabi
membru

"acceptabil" de exemplu :D

08/04/08 22:56

Site web  
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Intrebare: Poate oferi Biserica mantuirea pacatelor?
Raspuns: NU! "La oameni lucrul acesta este cu neputinta dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta." ( Matei 19;26)

10/04/08 11:04

Old
Moderator

eudemonistul a scris:

Intrebare: Poate oferi Biserica mantuirea pacatelor?
Raspuns: NU! "La oameni lucrul acesta este cu neputinta dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta." ( Matei 19;26)

Sa intelegem ca monologul asta al tau se vrea catehism.
O fi, dar esti oftopic.

10/04/08 11:49

+Archangel+
Moderator

O fi off-topic dar are dreptate. He he, al doilea lucru cu care sunt de acord cu eude. Si in aceeasi zi. Ceva ciudat se intampla. O fi furat cineva useru' si parola lui. :D

10/04/08 11:59

eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Stai linistit! Nu o face nimeni! Se "expune" prea mult. Vezi remarca lui Merophe ( "administratorul ADS" de parca asta ar fi un stigmat.)

10/04/08 12:01

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08

Hadasa a scris:

De ce tinuta 'in biserica' numai? Ce ma face sa fiu 'in biserica' altfel decat pe strada, la servici, la scoala? ;;)

Întrebarea ta e justificată zic eu..adică de ce la biserică să mă îmbrac intr-un fel,să vorbesc şi să fiu altfel decât sunt in viaţa de zi cu zi?Mie mi se pare făţărnicie asta...şi prefer să fiu aceeaţi chiar dacă unora nu le convine.

Citind mesajele despre îmbrăcăminte nu m-am putut abţine să nu scriu un citat care pe mine m-a uitmit,deoarece nu mă aşteptam să-l găsesc intr-o carte laică.Dar am realizat cât de adevărat este ceea ce a scris autorul respectiv.Sunt folosite niste cuvinte mai urâte in opinia mea,dar mesajul care se desprinde este cât se poate de real.

deci..citatul:"Obiectul ne indică cum trebuie el privit şi judecat.Un bărbat care priveşte cu aviditate corpul unei cocote nu poate fi învinuit de indiscreţie.Femeia ne invită întotdeauna s-o privim aşa cum vrea ea..".

Vouă fetelor nu vă spune nimic acest citat?Pe mine una mă îngrozeşte!!!!Aşa că e timpul să devenim responsabile şi să-i lăsăm pe băieţi să vadă in noi pe Hristos.

Ultima modificare de the_stranger (22/04/08 23:42)

22/04/08 21:44

Site web  
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Referitor la ce a intrebat Hadasa: chiar nu cred ca te duci la fel imbracat/a la scoala, servici sau lucrul campului. Exista tinute potrivite fiecarei ocazii. (asta neluand in considerare si alte aspecte biblice,etc, ci doar cele pur practice)

07/05/08 11:45

+Archangel+
Moderator

Intrebarea e ce fel de tinuta trebuie sa avem in biserica. Daca la celelalte ocazii avem asa-numitele conventii sau etichete in biserica ce avem? Si pe ce baza stabilim eticheta in biserica?

07/05/08 11:51

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
cred ca bunul simt isi spune cuvantul si in acest caz. Si desigur si respectul,fata de Dumnezeu si oameni. (o uniforma obligatorie valabila de-a lungul istorie nu cred ca exista)

07/05/08 11:58

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 15    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la