TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Ţinuta in biserică Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 15
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Daaa, daaa, ascultaţi de Archanghel, că vă învaţă bine. Să purtaţi mereu astfel de ochelari, chiar şi când traversaţi strada... Nu de alta, ci numa' ca să nu vadă şoferii ochi voştri şi să fie ispitiţi de ei...

06/03/08 16:19

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

fluflu a scris:

ochelarii? :rolleyes:  :rolleyes:
voi vorbiti serios?


bi-nenteles. ;) sa nu fie nici prea, prea, nici foarte foarte!!!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/03/08 17:23

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

filip a scris:

ochi

dezamagitor filip ,dezamagitor :(

PROVOCATÓR, -OÁRE,  provocatori, -oare, adj. Care provoacă, întărâtă, aţâţă, incită, atacă; care atrage atenţia asupra sa prin ţinută, extravaganţă, impertinenţă, obrăznicie; sfidător, obraznic. ♦ (Substantivat) Persoană care instigă la producerea unui act reprobabil. ♦ Care constituie cauza a ceva, care determină, care pricinuieşte ceva. [Var.: (pop.) provocătór, -oáre adj.] – Din fr. provocateur. 
apropo ,ati iesit la o bere ceva si ati consumat prea mult ?Ce ati patit toti ? :rolleyes: avem nevoie de o matura pe aici ;)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

06/03/08 19:07

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
se tine de glumea Rainy...ca de obicei ;)

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

06/03/08 19:10

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Pai mai Rainy cand o femeie iti baga privirea aia specifica a ei nu te intarata, atata, incita, ataca? Si apoi te duci de "bunavoie" si dormi pe canapea? Si apoi iti vine sa faci un act reprobabil: sa-i faci valiza (ma rog, impropriu spus pentru ca noi nu stim sa facem o valiza) si s-o pui in primul tren spre mama soacra (recte mama ei).

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/03/08 19:14

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
si care parte din ultima ta postare se refera la 'tinuta din biserica', ma rog? ;)

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

06/03/08 19:19

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Partea cu privirea. ;)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/03/08 19:32

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
privirea = tinuta ?
privirea = biserica ?

care unde?


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

06/03/08 20:07

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Privirea in biserica, ce nu intelegi? :P

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/03/08 20:13

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
a cui privire?că nu m-am prins...

_______________________________________
His grace is enough!

06/03/08 20:16

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
veeeziii?? :d :D nu sunt singura care nu intelege.

de fapt hai sa iti zic ca eu am inteles.:Ddoar incercam foarte subtil :D :D sa iti arat ca deja nu se mai vorbeste despre ce trebuia vorbit.pana la fuste era bine.apoi v-ati bagat voi baietii, care nu le aveti cu fustele :) :) siiiii uite ce iese!!


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

06/03/08 20:20

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Pai decat sa faceti voi podium de moda din subiectul asta mai bine facem noi balci. :P

Andreea, daca citesti numai ultima postare nici n-ai sa te prinzi. ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/03/08 20:37

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

+Archangel+ a scris:

Andreea, daca citesti numai ultima postare nici n-ai sa te prinzi. ;)


Sincer..am citit primele 2 pagini de la subiect şi o parte din penultima şi ultima,şi totuşi nu am înţeles o fază..ce legătură au ochelarii în ţinută,şi ce rol are privirea fetelor asupra băieţilor cu ţinuta.Dar lasă că o las baltă!


_______________________________________
His grace is enough!

06/03/08 20:40

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Ce inocente va dati voi. :P

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/03/08 20:58

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
hmm...pareri si pareri...trebuie sa aceptam diversitatea, nu?:) am incercat si eu sa ma imbrac pe placul altora ca sa nu fie vorbita de rau lucrarea in care eram implicata ...dar dupa o vreme mi-am dat seama ca incercam de fapt sa plac oamenilor...asa ca am renuntat la fatarnicia aceasta...oricum biserica n ar trebui sa fie arena unor astfel de evaluari de 'sfintenie'...in plus imbracamintea face parte din exteriorul nostru...

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

12/03/08 19:07

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
imbracamintea exterioara, da!

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

12/03/08 19:30

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Sa placi oamenilor prin vestimentatia ta nu e o tragedie. Si nici un lucru rau. Si nici fatarnicie. Eu cred ca toti ne imbracam pentru a placea oamenilor. Ca altfel am tranti pe noi o patura cat sa nu ne fie frig si am rezolva problema. Eu cred ca este o dovada de respect atunci cand te imbraci dupa regulile comunitatii din care faci parte sau din care vrei sa faci parte. Eu nu consider fatarnicie daca o fata poarta fusta si batic pentru ca asa zic batranii adunarii desi ea n-ar purta asa ceva. Bineinteles consumul psihic este mare din cauza prapastiei intre ce esti si ce arati dar daca nu mai vrei sa porti asa ceva atunci te retragi din acea comunitate daca nu reusesti s-o faci sa schimbe regulile.

Biserica n-ar trebui sa fie arena multor lucruri dar asta e... Viata e complexa si are multe aspecte.

Anyway... Ploiesti rulz! :D


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/03/08 19:42

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
sigur ca vestimentatia te reprezinta ca personalitate si atunci cand cuiva îi place cum te imbraci te simti magulit...dar nu mi se pare corect sa ma imbrac intr-un anume fel doar ca sa primesc aprobarea unor frati...asta nu inseamna ca am renuntat la decenta,la fusta sau chiar la batic(pe care chiar il detest)...dar ma deranjeaza sa fiu evaluata doar prin prisma exteriorului...sau mai bine zis etichetata...

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (15/03/08 19:11)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/03/08 18:07

   
diana.m
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 17/07/07
felul in care te imbraci este modul tau de a exprima care-ti este starea.

_______________________________________
daca toti am avea aripi , ne-am tine de mana si am zbura...

14/03/08 18:26

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Anyway... Ploiesti rulz! :D

mda...doar le stim de cand eram adolescenti, nu?:D


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/03/08 20:21

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
off topic: da... si io is deacord: "Traiasca ploaţii !!!" :D

_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

14/03/08 20:25

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:04)


14/03/08 20:41

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
Ai dreptate homeless!Eu cred că este mai bine să privim la noi,la felul cum noi,fiecare ne îmbrăcăm.Să nu ne uităm la x sau la z,şi la felul lor de a se îmbrăca,ci să căutăm ca să nu devenim noi,o sursă de păcătuire pt cei din jur.Nu?

Ultima modificare de Andreea (14/03/08 20:49)


_______________________________________
His grace is enough!

14/03/08 20:47

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

mereu_alaturi_de_tine a scris:

ma deranjeaza sa fiu evaluata doar prin prisma exteriorului...sau mai bine zis etichetata...

Obisnuieste-te. ;)


mereu_alaturi_de_tine a scris:

doar le stim de cand eram adolescenti, nu?

Ce sa stim?


dodo a scris:

"Traiasca ploaţii !!!"

Dodo, ca de obicei, la inaltime. Mersi batrane. :D


homeless a scris:

tinuta in biserici ar trebui sa fie cat mai decenta , mai ales la noi fetelor ca sa nu "provocam" pe baieti la <<priviri>>.

Eu zic sa nu va mai cramponati de asta ca si in armura daca va imbracati tot o sa fie "provocat" unul intr-un fel sau altul. N-ai idee cat de perversi putem fi. :D

P.S. mereu_alaturi_de_tine, o mica observatie asupra citarii. Cand raspunzi cuiva si raspunsul tau este imediat dupa postul lui nu mai citezi tot mesajul ci raspunzi direct. Daca raspunzi numai unei anumite parti din mesaj atunci citezi numai partea din mesaj careia ii raspunzi. De asemenea, daca iti mai aduci aminte sau mai vrei sa completezi ceva la un raspuns de-al tau poti folosi optiunea "Modificati". Nu aveai de unde sa stii toate astea asa ca nu e niciun bai. Multumesc pentru intelegere. :)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

14/03/08 21:18

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
ok am retinut...

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (14/03/08 21:32)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/03/08 21:32

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 15    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net