TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Teste si probleme logice/Teste de inteligenta Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

jezzy a scris:

Gandesti ca un prescolar!!

AAAH! Ţucu-ţi sufletu'! M-ai prins la faza asta! N-am văzut-o venind. Ce mai?! Jos pălăria! Dar, nu uita cu prima ocazie cine te aşteaptă după colţ... :x

:D

Ultima modificare de Lupea_Filip (04/01/07 14:06)

04/01/07 14:05

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
Mege in stanga :) ... ca in dreapta e greutatea mai mare :P

04/01/07 14:57

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Pai stai ca daca in dreapta e greutatea mai mare, n-ar trebui sa traga intr-acolo? :) Stai linistita ca nici eu nu ma prindeam de raspuns nici in 3 ani :D Asta e...nu ne ridicam la nivelul prescolarilor :D:D

04/01/07 16:45

rubenK2
membru

Inregistat: 15/09/06
Mere la stanga pt ca nu se vad usile :D

05/01/07 20:23

Site web  
RainSong
membru

Se dau 12 monede si o balanta fara greutati.
Una dintre monede este falsa adica este sau mai grea sau mai usoara.
Din 3 cantariri sa se determine care este moneda falsa si sa se precizeze daca ea este mai grea sau mai usoara decat restul.

Am vazut-o printre probleme de logica, sper ca e ok sa o postez aici ... eu nu stiu sa o fac :(

26/01/07 14:06

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Nu are sens aceasta problema. Nu o poti rezolva virtual. Trebuie sa ai efectiv monedele altfel nu vad cum ai putea afla "care este moneda" .
Nu ni se spune absolut nimic altceva decat ca sunt 12 ...
Sau probabil ca nu o stiu eu rezolva...

26/01/07 16:53

RainSong
membru

dar am gasit-o intr-o chestie cu probleme de logica ... eu stiu sa o fac numa daca stiu exact daca moneda e mai grea sau mai usoara :D

26/01/07 18:32

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Si cum stii care moneda e mai grea sau mai usoara? Eu asta nu inteleg ca doar nu au un nr sau o culoare.Care moneda poti spune ca e mai grea sau mai usoara?

26/01/07 20:41

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Trebuie sa fie ceva cu cantaritul...dar doar 3 cantariri ? Si moneda falsa ori e mai usoara, ori mai grea...

...putem pune un numar egal de monede in fiecare parte a balantei, si vedem care parte  e mai grea/usoara. Apoi putem lua cate o moneda din fiecare parte, pana observam care este cea care face diferenta (ori atarna mai greu, ori mai usor). Dar cum am mai zis, 3 incercari mi se par prea putine...

26/01/07 21:17

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
@our hearts hero : e o gluma asta?

27/01/07 18:48

RainSong
membru

Nu, o gasesti pe internet, la probleme de logica :D ... si celelalte le-am mai stiut :)

27/01/07 19:04

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
era o varianta de rezolvare pe softpedia... pt cine are rabdare sa caute... e oricum f lunga rezolvarea :D

27/01/07 19:20

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
@our hearts hero : ai tu rezolvarea? Poate ar fi bine sa o pui aici :D

27/01/07 19:58

RainSong
membru

Pai acolo dadea numa un sir de probleme, nu si rezolvarea, no, mi se pare absurd sa faci asa ... no, sper ca intr-un final gasesc rezolvarea :)

27/01/07 21:03

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07

our hearts hero a scris:

Din 3 cantariri sa se determine care este moneda falsa si sa se precizeze daca ea este mai grea sau mai usoara decat restul.

Am vazut-o printre probleme de logica, sper ca e ok sa o postez aici ... eu nu stiu sa o fac :(

1.Se impart in monezile cate 4,se cantaresc  (4-4-4 , gramada in care e moneda falsa ori e pe balanta,ori e cea care nu e cantarita )
2.Gramada gasita mai usoara se imparte in doua (cate 2 monede )  ,se cantaresc (2-2)
3.Raman doua monezi ( cele ce au cantarit mai putin ) care vor fi cantarite si se va afla moneda falsa...

24/04/07 17:49

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Problema este ca nu stii daca moneda falsa e mai grea sau mai usoara.

Ultima modificare de Joseph7 (24/04/07 19:18)

24/04/07 19:17

Dana
membru

atunci nu mai are logica  :)
ptr ce iti mai da balanta?

24/04/07 21:34

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
M-am gandit la o solutie, dar din pacate ramane o situatie in care nu va merge.

Impartim cele 12 monede in grupe de cate 3:  A, B, C, D. 

Cantarim grupele A si B.  Daca sunt egale, inlocuim grupa B cu grupa C. 

Daca grupa C e mai grea sau mai usoara decat A, atunci moneda falsa este in grupa C.  Cantarim 2 monede intre ele din grupa C. 
Daca sunt egale, atunci, moneda care este falsa nu a fost pusa pe cantar. 
Daca nu sunt egale, atunci moneda falsa este pe cantar.  Putem deduce care este cea falsa uitandu-ne la rezultatul compararii grupelor A si C.

Daca grupele A si B nu sunt egale, inlocuim grupa B cu C.  De ce?  Pentru a determina daca moneda falsa este mai grea sau mai usoara.  Daca balanta arata acelasi rezultat ca atunci cand am folosit grupa B, stim ca moneda falsa se afla in grupa A.  Daca A si C sunt egale, atunci moneda falsa se afla in B.  Cantarim doua din monedele din grupa cu moneda falsa si putem afla care este cea falsa (la fel ca mai sus).

Singura situatie cand solutia nu va merge este atunci cand cantarim 3 grupe intre ele si rezultatul este egal.  Inseamna ca moneda falsa este in Grupa D.  Daca nimerim ca cele doua monede din grupa D pe care le cantarim cu ultima incercare sunt egale, atunci stim sigur care este moneda falsa.  Daca, din nefericire nu sunt egale, atunci, (cu solutia relatata aici) nu putem determina numai cu 3 cantariri care este cea falsa pentru ca nu stim daca moneda falsa este mai grea sau mai usoara.

Ultima modificare de Joseph7 (25/04/07 06:22)

24/04/07 21:40

Dana
membru

Deci,ajungi totusi la concluzia ca moneda falsa este ori mai grea ori mai usoara(eu am presupus ca e mai usoara,dar asta nu schimba rezolvarea):)

25/04/07 09:16

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Subject: test destept - veriga slaba

Sa fii tu oare cea mai slaba veriga? Chiar Tu ? Verifica ...

Sa vedem care este nivelul tau intelectual cu un mic test simplu alcatuit din patru intrebari.
Trebuie sa raspunzi instantaneu, fara sa te gandesti prea mult.
ATENTIE : vei gasi raspunsul la fiecare intrebare in paragraful urmator !

Intrebarea 1:
Participi la un concurs de alergari, il depasesti pe cel de pe a doua pozitie. In ce pozitie te afli ?

Raspuns la Intrebarea 1 :
Daca ai raspuns ca vei fi primul este complet fals. L-ai depasit pe al doilea deci I-ai luat locul, deci vei ajunge al doilea.

-Pentru cea de-a doua intrebare inceraca sa te gandesti mai putin!

Intrebarea 2:
Daca il depasesti pe ultimul , in ce pozitie vei ajunge ?

Raspunsul la Intrebarea 2 :

Daca ai raspuns penultimul, te-ai inselat din nou.
Gandeste-te un pic … Cum poti sa-l depasesti pe ultimul ? Daca tu esti in urma lui atunci el nu mai este ultimul. Raspunsul era imposibil ! Se pare ca gandirea nu este punctul tau tare. Ai sanse sa fii cea mai slaba veriga !!!

-Sa continuam, vom incerca altceva, nu fa insemnari pe hartie si nu folosi minicalculatorul si adu-ti aminte ca trebuie sa raspunzi instantaneu !!!!
Intrebarea 3:
Ai 1000. Adauga 40. Adauga 1000. Adauga 30. Si inca 1000. Plus 20. Plus 1000. Si plus 10. Care este totalul ?

Raspunsul la Intrebarea 3 :

5000 ??? Gresit din nou!!!
Raspunsul corect este 4100. Refa calculul cu un minicalculator … Se pare ca azi nu este cea mai buna zi a ta !!!

-Ultima, ar trebui sa raspunzi corect macar la asta !!!!
Intrebarea 4 :
Tatal Mioarei are 5 fete:
1. Chacha
2. Cheche
3. Chichi
4. Chocho
Intrebare: Care este numele celei de-a cincea?
Gandeste repede...

Raspunsul la Intrebarea 4:
Chuchu ??? Gresit
Mioara !!!

- Pricepe si tu intrebarile....
Este clar ca tu esti cea mai slaba veriga.....

-Daca ai raspuns corect la toate ....FELICITARI

La revedere, drum bun!

Ultima modificare de T-pop (19/09/07 22:33)

19/09/07 22:31

Site web  
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Tare de tot T-pop... Sunt veriga slaba, recunosc.. :D

Si sa raman la subiect.
Teorema 4 = 3

Demonstratie:
Fie
a + b = c
De unde
4a - 3a + 4b - 3b = 4c - 3c
4a + 4b - 4c = 3a + 3b - 3c
4 (a + b - c) = 3 (a + b - c)
4 = 3

Unde-i greseala?

19/09/07 23:21

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
pai exista o greseala :)
a+b-c = 0

si nu stiu cum ai simplificat tu acolo ceva egal cu zero, pur si simplu nu ai voie, cel putin cu matematica ce am invatat-o eu :)

20/09/07 08:03

klauddyou
+

Inregistat: 23/12/05

RainSong a scris:

Problemele de tipul asta sunt curente in domenii precum rezistenta materialelor, meanica cuantica etc.

Avem de fapt niste necunoscute care se pun intr-un sistem de ecuatii, rezultand o matrice. Daca avem vreun pasionat de programare pe aici, ne va putea da matricea cu rezultatele.

Sanatate!

30/11/07 19:10

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Haideţi să vă propun un test! :)
Trebuie să descoperiţi ce înseamnă literele. Vezi linia Nr. 0 ca exemplu.
Dacă obţii 19+, eşti un geniu!!
1 - 5 este Mediu, 6 - 11 Oarecum Inteligent, 12 - 18 Inteligent, 19 + Geniu!

0) 24 O IN Z = 24 ORE IN ZI

1) 26 L IN A
2) 7 Z IN S
3) 7 M in L
4) 12 S in Z
5) 66 C in B
6) 52 C in P (F Ji)
7) 3 C pe S R
8 ) 4 A in A
9) 39 C in V T
10) 5 D la P
11) 90 G intr-un U D
12) 7 P si A C Z
13) 0 este T in G C la care A I
14) 15 J intr-o E de R
15) 3 R la o T
16) 100 C intr-un D
17) 11 J intr-o E de F
18 ) 12 L intr-un A
19) 13=NPU
20) 8 T la C
21) 29 Z in F in A B
22) 27 C in N T
23) 365 Z in A
24) 12 B intr-o D
25) 52 S in A
26) 9 V intr-o P
27) 60 M in O
28 ) 23 P de C in C U
29) 64 P pe T de S
30) 6 S in B
31) 6 C in L
32) 1000 A intr-un M
33) 9 P in S S

Ultima modificare de Magdy (01/04/08 17:21)

01/04/08 17:10

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Geniilor, :D pe aici nu vă băgaţi? :D Că pe-aici se poate trece!! ;)

02/04/08 12:05

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la