TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Miscarea Raeliana Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11
calin_dan
Exclus

Inregistat: 04/10/08

Klaudiu a scris:

Fals :) Ti-am explicat foarte clar ca exista mai multe sensuri ale cuvantului "duh". Deci, ori nu pricepi, ori alegi sa nu pricepi pentru ca altfel nu-ti mai iese socoteala.
Pai ti l-am dat deja, si l-ai citit, ba chiar ai comentat asupra lui. Amnezie?

Asa, deci inca o data, unde sunt localizati elohimii?

pai da-mi unde spune ca duhul e o entitate imateriala in afara corpului ca nu mi-ai dat nici un citat in care sa scrie asta.
nu stiu unde sint localizati elohimii dar spune-mi tu unde este localizat dumnezeu

12/10/08 19:12

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

calin_dan a scris:

nu stiu unde sint localizati elohimii dar spune-mi tu unde este localizat dumnezeu

daca nu stii unde-s localizati elohimii(ca ei sunt de aceeasi natura cu noi), de unde stii ca ei exista.

Pe Dumnezeu nu-L putem localiza ca-i de alta natura.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/10/08 19:16

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

calin_dan a scris:

pai da-mi unde spune ca duhul e o entitate imateriala in afara corpului ca nu mi-ai dat nici un citat in care sa scrie asta.

Deci in loc sa recitesti ce-am scris anterior, ma mai intrebi odata. Cred ca acum stiu de ce intreba April daca "sunteti" (la plural) raelieni :)

Vezi aici: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 970#103970

Ei, ai vazut cat de deficienta este abordarea pe care ai adoptat-o? Rezulta din faptul ca nu stii unde sunt localizati, ca ei nu exista? Absenta dovezii nu este dovada absentei.

Ultima modificare de Klaudiu (12/10/08 19:21)

12/10/08 19:20

calin_dan
Exclus

mereu-tanar a scris:

Pe Dumnezeu nu-L putem localiza ca-i de alta natura.

pai si atunci de unde stii ca exista ? - unde mai pui ca e si de alta natura

"Uitaţi-vă la mînile şi picioarele Mele, Eu sînt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu." - Luca 24:39

pai duhul daca nu are carne si oase poate sa fie o veioza atunci , sau un scaun ; din citat nu reiese ca e o entitate imateriala

Ultima modificare de calin_dan (12/10/08 19:35)

12/10/08 19:22

emanuel
membru

calin_dan a scris:

"Uitaţi-vă la mînile şi picioarele Mele, Eu sînt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu." - Luca 24:39

pai duhul daca nu are carne si oase poate sa fie o veioza atunci , sau un scaun ; din citat nu reiese ca e o entitate imateriala

Cand ai luat citatul nu ai fost atent despre cine-i vorba . Scuza-ma ca-ti spun.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/10/08 19:42

calin_dan
Exclus

mereu-tanar a scris:

Cand ai luat citatul nu ai fost atent despre cine-i vorba . Scuza-ma ca-ti spun.

am si spus ca e vorba de Isus iar din citat nu reiese ca e o entitate imateriala .si n-ai raspuns , daca nu poti sa-l percepi in nici un fel pe dumnezeu de unde stii ca exista?

Ultima modificare de calin_dan (12/10/08 19:51)

12/10/08 19:47

emanuel
membru

Pentru ca a comunicat El asta!

12/10/08 19:52

calin_dan
Exclus

mereu-tanar a scris:

de unde stii ?

12/10/08 19:56

emanuel
membru

Daca ai mai multe dovezi pentru decat impotriva existentei lui Dumnezeu esti gata sa devii credincios autentic?

Ultima modificare de mereu-tanar (12/10/08 19:57)

12/10/08 19:57

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

Gresit. Tu crezi ca versetul asta pluteste in aer? :) El face parte din context. Daca o sa citesti contextul, vei observa ca din cauza ca Isus se materializeaza in acea camera in loc sa intre pe usa, discipolii cred ca e vorba de un duh, ca ceea ce vad ei este ceva imaterial, o naluca.

Isus ii linisteste spunandu-le ca nu e duh PENTRU CA are oase si carne. Nu-i vorba de veioze sau scaune aici. Din citat si din context reiese foarte clar ca duhul e o persoana imateriala. Vorbim de persoane aici, nu de scaune. Dupa cum Dumnezeu este Duh, El nu este din carne si oase.

calin_dan a scris:

mereu-tanar a scris:

de unde stii ?

Asta intreaba cineva care crede ca un elohim a comunicat cu rael :)

Ultima modificare de Klaudiu (12/10/08 20:06)

12/10/08 19:59

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Gresit. Tu crezi ca versetul asta pluteste in aer? :) El face parte din context. Daca o sa citesti contextul, vei observa ca din cauza ca Isus se materializeaza in acea camera in loc sa intre pe usa, discipolii cred ca e vorba de un duh, ca ceea ce vad ei este ceva imaterial, o naluca.

Isus ii linisteste spunandu-le ca nu e duh PENTRU CA are oase si carne. Nu-i vorba de veioze sau scaune aici. Din citat si din context reiese foarte clar ca e duhul e o persoana imateriala. Vorbim de persoane aici, nu de scaune. Dupa cum Dumnezeu este Duh, El nu este din carne si oase.

Asta intreaba cineva care crede ca un elohim a comunicat cu rael :)

pai si ce daca s-a materializat intr-o camera asta inseamna ca e o entitate imateriala ? :)
si de unde stii ce cred discipolii ?

si unde am zis ca eu cred ca rael s-a intalnit elohimii ? :) vezi cum te grabesti cu presupunerile .

12/10/08 20:06

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

pai si ce daca s-a materializat intr-o camera asta inseamna ca e o entitate imateriala ? :)

Da, exact asta inseamna. Insusi verbul "a se materializa" implica o imaterialitate anterioara.

si de unde stii ce cred discipolii ?

Din ceea ce scrie. Citeste si vezi.

si unde am zis ca eu cred ca rael s-a intalnit elohimii ? :) vezi cum te grabesti cu presupunerile .

Pai nici nu trebuie sa zici asa ceva in mod explicit. Raelienii zic asa ceva, iar tu esti raelian. Sau nu esti?

12/10/08 20:20

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

asta inseamna. Insusi verbul "a se materializa" implica o imaterialitate anterioara.

Pai nici nu trebuie sa zici asa ceva in mod explicit. Raelienii zic asa ceva, iar tu esti raelian. Sau nu esti?

de unde stii ca implica o imaterialitate anterioara ? a spus el - am fost inainte imaterial ?
eu zic de exemplu ca era camuflat - predator style :) dar ei nu-l vedeau ca e acolo .

de unde ai tras concluzia ca sint raelian ?

tragi cam multe concluzii :)

12/10/08 20:28

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

de unde stii ca implica o imaterialitate anterioara ?

Pentru ca inteleg limba Romana.

a spus el - am fost inainte imaterial ?

Desigur. Citeste din nou:

"De aceea, cînd intră în lume, El zice: 'Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup'" - Evrei 10:5

"Şi Cuvîntul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl." - Ioan 1:14

eu zic de exemplu ca era camuflat - predator style :) dar ei nu-l vedeau ca e acolo .

Pai tu poti sa zici ce vrei; discipolii n-aveau cum sa creada asa ceva de vreme ce Predator e un film al secolului 20.

de unde ai tras concluzia ca sint raelian ?

E evident.

tragi cam multe concluzii :)

Ti-e teama ca se epuizeaza stocul de concluzii? :D

12/10/08 20:37

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Desigur. Citeste din nou:

"De aceea, cînd intră în lume, El zice: 'Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup'" - Evrei 10:5

"Şi Cuvîntul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl." - Ioan 1:14

Pai tu poti sa zici ce vrei; discipolii n-aveau cum sa creada asa ceva de vreme ce Predator e un film al secolului 20.

E evident.

Ti-e teama ca se epuizeaza stocul de concluzii? :D

pai tu traiesti in secolul 20 de ce mai crezi in entitati imateriale ?

pai sa scot si eu o concluzie din stocul de concluzii , fara nici o ofensa , cred ca ai probleme cu limba romana , confunzi antonimele cu sinonimele , ai amnezie , uiti ce-ai zis .

Ultima modificare de calin_dan (12/10/08 21:01)

12/10/08 20:54

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
calin_dan, aranjeaza-ti mesajul te rog.

12/10/08 20:58

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

pai tu traiesti in secolul 20 de ce mai crezi in entitati imateriale ?

Existenta sau inexistenta unor entitati imateriale n-are legatura cu secolul in care traiesti. Deci prima data negi ca Biblia ar prezenta duhul ca imaterial, si dupa ce observi ca asa este totusi, negi Biblia pentru ca este veche :)

fara nici o ofensa , cred ca ai probleme cu limba romana , confunzi antonimele cu sinonimele ,

Se prea poate. Unde anume mai exact, citeaza. Apoi, daca pentru tine verbul "a se materializa" nu presupune o imaterialitate anteriora, atunci e clar ca ai probleme cu limba Romana. Eu zic sa pui mana pe dictionar.

ai amnezie , uiti ce-ai zis .

Ba nici vorba draga :) Eu n-am uitat nimic - pe cand tu chiar ai uitat ce ti-am zis, vezi mai sus.

Ultima modificare de Klaudiu (12/10/08 21:17)

12/10/08 21:16

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Existenta sau inexistenta unor entitati imateriale n-are legatura cu secolul in care traiesti. Deci prima data negi ca Biblia ar prezenta duhul ca imaterial, si dupa ce observi ca asa este totusi, negi Biblia pentru ca este veche :)

Se prea poate. Unde anume mai exact, citeaza. Apoi, daca pentru tine verbul "a se materializa" nu presupune o imaterialitate anteriora, atunci e clar ca ai probleme cu limba Romana. Eu zic sa pui mana pe dictionar.

pai ai probleme de logica nu numai de vocabular - orice materializare se face din alte materializari si nu din imaterialitate :)
din ce spui tu duhul asta nu exista deloc

12/10/08 21:36

Klaudiu
membru

Ti se pare. Cand ceva devine material el nu a fost anterior.

MATERIALIZÁ,  materializez,  vb. I. Tranz. şi refl. A face să devină sau a deveni material, a da sau a căpăta formă materială

Concluziile tale nu sunt logice deloc :)

12/10/08 21:38

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Ti se pare. Cand ceva devine material el nu a fost anterior.

Concluziile tale nu sunt logice deloc :)

ai probleme grave de logica - cand construiesti o casa nu o construiesti din materiale ? sau poate tu vrei sa o faci cu duhul sfant :P

12/10/08 21:42

Klaudiu
membru

Hahaha, deci o casa se materializeaza? :D Aici nu vorbim de entitati care nu au existat si apoi exista (cum ar fi o casa), ci de persoane pre-existente.

Ultima modificare de Klaudiu (12/10/08 21:45)

12/10/08 21:43

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Hahaha, deci o casa se materializeaza? :D Aici nu vorbim de entitati care nu au existat si apoi exista (cum ar fi o casa), ci de persoane pre-existente.

nu , o casa se face cu duhuri sfinte :D
da-mi exemple de persoane pre-existente ; nu vezi ca nici tu nu crezi ce zici ? hahaha

Ultima modificare de calin_dan (12/10/08 21:47)

12/10/08 21:46

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

nu , o casa se face cu duhuri sfinte :D

Foarte intelgent :) Trebuie sa radem?

da-mi exemple de persoane pre-existente

Isus Cristos, ingerii.

nu vezi ca nici tu nu crezi ce zici ? hahaha

Doamne-feri :)

Ultima modificare de Klaudiu (12/10/08 21:59)

12/10/08 21:49

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Foarte intelgent :) Trebuie sa radem?

nu va obliga nimeni :D

12/10/08 21:51

Klaudiu
membru

Ok, ne-a facut placere atunci de cunostinta :) Anunta-ne cand vrei sa fii luat in serios.

12/10/08 21:55

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la