TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Miscarea Raeliana Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 11
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Duh este o fiinta spirituala, una care nu are un corp material din carne si oase cum avem noi.

"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh şi în adevăr." - Ioan 4:24.

04/10/08 20:13

calin_dan
Exclus

Inregistat: 04/10/08

Klaudiu a scris:

Duh este o fiinta spirituala, una care nu are un corp material din carne si oase cum avem noi.

"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh şi în adevăr." - Ioan 4:24.

unde scrie in biblie ca este o fiinta imateriala ? da-mi exact pasajul .
sau unde scrie ca duh = fiinta imateriala

Ultima modificare de calin_dan (04/10/08 20:24)

04/10/08 20:22

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

calin_dan a scris:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=duh .

04/10/08 20:29

calin_dan
Exclus

april a scris:

calin_dan a scris:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=duh .

pai nu avem treaba cu dex-ul ;
explicatia o luam din biblie , acolo a aparut prima data sau cel putin asa ar trebui .

Ultima modificare de calin_dan (04/10/08 20:32)

04/10/08 20:32

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

"Uitaţi-vă la mînile şi picioarele Mele, Eu sînt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu." - Luca 24:39

Ultima modificare de Klaudiu (05/10/08 19:11)

04/10/08 20:46

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

calin_dan a scris:

Klaudiu a scris:

"Uitaţi-vă la mînile şi picioarele Mele, Eu sînt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu." - Luca 24:39

pai asta confirma ce am zis eu ; dupa inviere Isus le-a aratat discipolilor ca este viu in carne si oase adica le-a demonstrat ca nu este o fiinta imateriala.

04/10/08 20:57

TomiRaelian
membru

Inregistat: 16/08/08

"Ei au văzut pe Dumnezeul lui Israel; sub picioarele Lui era un fel de lucrare de safir străveziu, întocmai ca cerul în curăţia lui." Exod, 26.10

Nici vorba :) Asa ceva nu scrie la Exod 26:10, ci:

"Să pui apoi cincizeci de chiotori la marginea covorului cu care se sfîrşeşte cea dintîi împreunare de covoare, şi cincizeci de chiotori la marginea covorului cu care se sfîrşeşte a doua împreunare de covoare."

Am facut o greseala de scriere. Era in cap. 24 versetul 10. Dar nu asta e important. Important e ca asta exista in Biblie, si ca domnul avea picioare, care stateau deasupra unei "lucrari de safir" . Deci nu mai e vorba de expresii poetice aici. E totul clar.

Cum explicati asta, genialilor? Voi sunteti exact ca si evolutionistii, cand isi duc pana la ridicol "explicatiile" lor disperate:)))

04/10/08 21:54

TomiRaelian
membru

calin_dan a scris:

Klaudiu a scris:

calin_dan a scris:

pai asta confirma ce am zis eu ; dupa inviere Isus le-a aratat discipolilor ca este viu in carne si oase adica le-a demonstrat ca nu este o fiinta imateriala.

Hai sa o lamurim si cu "duhurile" astea. Fara corp si creier, nu poate exista nici o entitate. De ce? Simplu, pentru a gandi si a actiona are nevoie de un creier(procesor) si de un corp echipat cu receptori(simturi). Fara ele, nu poate capta nimic din mediul inconjurator, deci nu poate avea o experienta de viata; deci nu poate auzi, vedea, mirosi, pipai, si nu ar avea simtul gustului, ca sa nu mai vorbesc de telepatie. Fara memorie, nu ar putea sa-si stocheze amintirile, adica experienta de viata. Fara creier, nu poate face nici o conexiune intre diferitele informatii, si intamplari din viata sa. Iar spiritul este intotdeauna expresia constiintei, care rasare din creier, care este generatorul ei.

Deci, fara generator, nu exista spirit(duh). De asta Iisus a fost tot in carne si oase cand a inviat, si de asta a si plecat de pe Terra tot in carne si oase!!! Si de asta, niciun spirit de-al lui Iisus nu a bantuit in cele 3 zile in care a fost mort. Poi nu?

Dar bineinteles ca telepatia poate fi luata drept duh. La asta se referea Iisus. "Duhul sfant" care s-a pogorat peste apostoli de ziua cincizecimii era reprezentat de fapt de unde telepatice care le-au impregnat memoria cu elemente din alte limbaje. Dar pentru primitivi, asta era de neinteles. Cand auzeau voci, era vorba de comunicare telepatica avuta cu Elohim. Asta e marele "mister". Si undele radio ar putea fi considerate niste "duhuri", poate chiar rele, de catre oamenii de acum 2,000 de ani. Dar cum ramane cu internetul wirless? Credeti ca ar intelege o iota din el? Dar telefoanele mobile? Incercati sa ganditi putin, va rog. Cu putin efort, se poate. Garantat!!!

Dar daca le-ati vorbi prin statie, la microfon, fara ca ei sa va vada? Ar zice ca sunt tot duhuri rele:))

Acuma, eu sper ca voi puteti sa intelegeti ce v-am explicat. Daca nu, inseamna ca voi sunteti niste "duhuri" atipice, adica fara procesor echipat cu inteligenta:)

LOVE,TomiRaelian

Ultima modificare de TomiRaelian (04/10/08 22:29)

04/10/08 22:13

april
admin forum

@TomiRaelian, aranjeaza-ti mesajele in pagina. Daca nu o faci, alegi : te banez sau ti le sterg.

@Klaudiu, esti de ceva timp pe forum ca sa stii cum se citeaza corect.

@calin_dan, esti invitat cu ceilalti 2 la : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1330 .

04/10/08 22:14

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

Nu vad unde sa fi zis tu ca Isus nu este fiinta imateriala, dar in sfarsit. Asa, deci Dumnezeu este Duh, nu carne si oase.

In acel moment cand Isus vorbeste, el avea desigur carne si oase. S-o luam insa cu inceputul.

Ingerii sunt si ei duhuri, ca Dumnezeu.

"Nu sînt oare toţi duhuri slujitoare trimese să îndeplinească o slujbă pentru cei ce vor moşteni mîntuirea?" - Evrei 1:14

Si Isus era initial Duh.

"De aceea, cînd intră în lume, El zice: 'Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup'" - Evrei 10:5

"Şi Cuvîntul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl." - Ioan 1:14

Desi inainte nu avusese un trup din carne si oase, Dumnezeu i l-a pregatit, si Isus a devenit trup din carne/oase/sange, om ca noi. Pe parcursul evangheliilor el (si altii) afirma ca era om. Aceasta transformare e evocata si de Pavel:

"El, măcar că exista în forma lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci S-a dezbrăcat pe sine însuşi şi a luat formă de rob, făcîndu-Se asemenea oamenilor." - Filipeni 2:6,7 (de remarcat: cuvantul μορφῇ inseamna "forma", nu chip cum traduce Cornilescu, BDAG 4948).

Deci era Duh, si inceteaza sa mai fie Duh, devine trup fizic din carne si oase.

(In paranteza fie spus, faptul ca ingerii sunt duhuri nu inseamna ca ei nu pot "imbraca" un trup din carne si oase. E clar ca trei dintre ei o fac atunci cand il viziteaza pe Avraam si acesta le da de mancare. Ei o fac ca sa devina vizibili pentru Avraam)

Ce se intampla insa la invierea lui Isus? Revine la forma initiala de existenta, un Duh, sau continua sa fie trup din carne/oase/sange?

"El a fost omorit in trup, dar a fost inviat in duh" - 1 Petru 3:18
"Al doilea Adam [adica Isus] a fost făcut un duh dătător de viaţă" - 1 Cor 15:45

El este omorat in trup fizic, dar nu este inviat in trup, ci in duh. El este un Duh datator de viata. El isi reia forma de Dumnezeu pe care o avusese inainte - si pe care o avea de la Tatal, intocmai cum forma de om i-o pregatise tot Tatal. Ioan zice:

"Prea iubiţilor, acum sîntem copii ai lui Dumnezeu. Şi ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar ştim că atunci cînd Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea aşa cum este." - 1 Ioan 3:2

Si crestinii la inviere vor deveni tot duhuri, ca si Isus.

"46Dacă exista un trup firesc ["fizic" in greaca], exista şi un trup duhovnicesc Este sămănat trup firesc, şi înviază trup duhovnicesc. [...]     

48Cum este cel pămîntesc, aşa sînt şi cei pămînteşti; cum este Cel ceresc, aşa sînt şi cei cereşti.

49Şi după cum am purtat chipul celui pămîntesc, tot aşa vom purta şi chipul Celui ceresc.

50Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sîngele să moştenească Împărăţia lui Dumnezeu; şi că, putrezirea nu poate moşteni neputrezirea.

51Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi" - 1 Cor 15.

Toti vor avea trupuri duhovnicesti, nu din carne/oase/singe deoarece carnea şi sîngele nu poate  să moştenească Împărăţia cereasca a lui Dumnezeu. Cum sunt cei ceresti asa vor fi si cei care vor avea parte de o astfel de inviere.

Deci de ce le spune atunci Isus discipolilor ca "Uitaţi-vă la mînile şi picioarele Mele, Eu sînt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu"? Pentru ca se speriasera (versetul 37 din Luca 24). Existau unele lucruri pe care ei nu puteau inca sa le inteleaga: "Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteţi purta." (Ioan 16:12). Asa ca Isus "imbraca" trupul in care fusese omorat (intocmai ca ingerii lui Avraam) pentru a-i face sa inteleaga ca este intr-adevar Isus, cei pe care-l stiusera in carne si oase cat fusese cu ei.

Evident, cu alte ocazii el "imbraca", adopta, o alta forma umana:

"După aceea, S-a arătat, într-alt chip ["forma" in greaca], la doi dintre ei, pe drum, cînd se duceau la ţară." - Marcu 16:12

"4Dimineaţa, Isus stătea pe ţărm; dar ucenicii nu ştiau că este Isus. [...] 12 Veniţi de mîncaţi, le-a zis Isus. Şi nici unul din ucenici nu cuteza să -L întrebe: ,,Cine eşti?`` căci ştiau că este Domnul." - Ioan 21.

"Pe cînd şedea la masă cu ei, a luat pînea; şi, după ce a rostit binecuvîntarea, a frînt -o, şi le -a dat-o. Atunci li s-au deschis ochii, şi L-au cunoscut; dar El S-a făcut nevăzut dinaintea lor." - Luca 24:30,31

De remarcat ca el se face dintr-o data nevazut - desi nu o facuse niciodata inainte de inviere - pentru ca fusese om. Insa acum nu mai era. La fel, cand le apare prima data ucenicilor in camera respectiva el se materializeaza pur si simplu, nu intra pe usa. Toate acestea, inclusiv diferitele infatisari, le face pentru ca ei sa inceapa sa inteleaga ca a fost facut viu in Duh, nu in trup. Trupul si sangele au fost jertfite pentru totdeauna lui Dumnezeu:

"Prin această ,,voie`` am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos, odată pentru totdeauna." - Ev 10:10.

Tomi a scris:

Hai sa o lamurim si cu "duhurile" astea. Fara corp si creier, nu poate exista nici o entitate. De ce? Simplu, pentru a gandi si a actiona are nevoie de un creier(procesor) si de un corp echipat cu receptori(simturi).

Pai n-ai lamurit-o deloc :)

"Dar omul firesc [Tomi] nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuiesc judecate duhovniceşte." 1 Co 2:14

Tu nu poti intelege pentru ca te auto-limitezi la universul fizic, palpabil. Dumnezeu este in afara acestuia, si pana nu accepti asta n-ai cum sa intelegi, ci o sa vii si-o sa vorbesti de creiere. E ca si cum un computer ar gandi ca de vreme ce el are un procesor cu circuite integrate, din metal, si cei care l-au creat - o entitate cu totul diferita de acest computer - trebuie musai sa aiba un procesor cu circuite integrate, din metal. Si daca cineva iar zice ca nu, ar spune (ca tine) ca-i o poveste. Ce-i cu materia aia cenusie, nu vezi ca-i doar o gramada umeda? Unde-s circuitele integrate, unde-i cablu de alimentare, etc. Asta vizavi de diferenta dintre noi si ingerii creati ca duhuri.

Dumnezeu insa nu are nevoie de creier. NOI avem nevoie de creier, pt. ca asa am fost proiectati. Incerci sa aplici concepte care fac parte din creatia inconjuratoare unei fiinte care nu face parte din aceasta creatie!

Ultima modificare de Klaudiu (05/10/08 00:12)

04/10/08 23:39

TomiRaelian
membru

Dar cu ce gandeste mai dragule? Poti sa fii si tu putin rational? Iisus unde s-a dus mai in carne si oase. Dar cu picioarele domnului cum ramane. Vad ca eviti raspunsul?
    Dar cum ramane cu ce scrie nenea Iezechiel aici? Cap. 37
3El mi-a zis:Fiul omului, vor putea oare oasele acestea să învie?" Eu am răspuns: "Doamne, Dumnezeule, tu ştii lucrul acesta!" 
4El mi-a zis: "Proroceşte despre oasele acestea, şi spune-le: "Oase uscate, ascultaţi cuvântul Domnului!
5Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu către oasele acestea: "Iată că voi face să intre în voi un duh, şi veţi învia!
6Vă voi da vine, voi face să crească pe voi carne, vă voi acoperi cu piele, voi pune duh în voi, şi veţi învia. Şi veţi şti că Eu sunt Domnul."
7Am prorocit cum mi se poruncise. Şi pe când proroceam, s-a făcut un vuiet, şi iată că s-a făcut o mişcare, şi oasele s-au apropiat unele de altele!
8M-am uitat, şi iată că le-au venit vine, carnea a crescut, şi le-a acoperit pielea pe deasupra; dar nu era încă duh în ele.
9El mi-a zis: "Proroceşte, şi vorbeşte duhului! Proroceşte, fiul omului, şi zi duhului: "Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: "Duhule, vino din cele patru vânturi, suflă peste morţii aceştia, ca să învie!"
10Am prorocit, cum mi se poruncise. Şi a intrat duhul în ei, şi au înviat, şi au stat pe picioare: era o oaste mare, foarte mare la număr.
Aici ai explicat procesul prin care a fost inviat nenea Iisus. Si acelasi lucru o sa fie posibil in laboratoarele de pe terra in scurt timp. Se lucreaza la asta deja!!!Dar tu nu poti intelege. In rugaciunea "Tatal Nostru" se zice ca Imparatia Domnului o sa vina pe Pamant. Pai ce cauta pe pamant, daca e imateriala?:))))) Va spun, nu e nici o diferenta intre voi si fanaticii evolutioniosti. Acelasi aluat!!!!
   Imi pierd vremea pe aici cu niste setati pe stupiditate!!! Ba Iisus e fizic, ba nu e. Ba dumnezeu are picioare, ba nu e fizic. Ce naiba, suntem aici la Provocarea Cercopitecilor:))))
   Despre comparatia cu calculatorul. E total stupida. Cei care il creaza au un creier, spre deosebire de dumnezeul tau din vis!!!! Si ii pot arata acest creier calculatorului, evetual.
   Ii pot arata si modul in care l-au creat. Dumnezeul tau nu poate arata NIMIC!!! NULA !!!
Inca o data, visati rau de tot!!! Sunteti in delir total!!! Deliruri mistice. Numai atat!
Mai era un destept de imi spunea mie ca dumnezeu nu poate fi vazut, la fel ca si curentul electric. Dar ca stim ca exista. Pai curetul electric a fost descoperit de om in mod stiintific. Si ii poate vedea oricine scanteile:))) Il putem controla in mod stiitific. De aia ai tu curent in computer atunci cand il folosesti!!! Dar voi faceti comparatii:)))

Voi nu vedeti ca nu stiti nici macar ce vreti sa spuneti? Nici cine e dumnezeu si cum e alcatuit. Stati incalciti in niste texte scrise de niste cercopiteci umani:))))

VOI IN VECI NU O SA INTELEGI NIMIC!!!!

Ultima modificare de TomiRaelian (05/10/08 00:22)

05/10/08 00:09

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Nu ai putea sa fii mai politicos?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

05/10/08 00:16

TomiRaelian
membru

mereu-tanar a scris:

Nu ai putea sa fii mai politicos?

As putea, dar e mission impossible cu voi. Sorry:)))
P.S.- Iisus a fost politicos cand le-a daramat alora din templu tarabele?:)))

Ultima modificare de TomiRaelian (05/10/08 00:25)

05/10/08 00:24

Klaudiu
membru

TomiRaelian a scris:

Dar cu ce gandeste mai dragule?

Dupa cum spuneam, aplici concepte valabile in acest univers unei fiinte din afara lui.

Iisus unde s-a dus mai in carne si oase.

Cum adica?

Dar cu picioarele domnului cum ramane. Vad ca eviti raspunsul?

Nu-l evit draga, de ce esti atat de nerabdator? Iti fuge trenu? :D Ia sa vedem, exod 24:10.

"Ei au văzut pe Dumnezeul lui Israel; subt picioarele Lui era un fel de lucrare de safir străveziu, întocmai ca cerul în curăţia lui."

Ce au vazut ei a fost o viziune, o reprezentare a lui Dumnezeu, intocmai cum si altii au avut viziuni - ca si Daniel cand vede ca "Haina Lui era albă ca zăpada, şi părul capului Lui era ca nişte lînă curată; scaunul Lui de domnie era ca nişte flăcări de foc, şi roatele Lui ca un foc aprins" - Daniel 7. Dumnezeu trimite viziuni in care se auto-infatiseaza in forma umana pentru ca altfel n-ai ce vedea, un Duh nu are carne si oase. Cum vroiai sa se infatiseze Dumnezeu, ca o caracatita cu 10 picioare sau ca un copac? Sau ca ceva de neinchipuit? Pai nu era scopul lui sa-i sperie, ci sa le transmita un mesaj.

Voi nu vedeti ca nu stiti nici macar ce vreti sa spuneti?

Dupa cum spuneam, "Tomi" nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuiesc judecate duhovniceşte." 1 Co 2:14 Tu probabil crezi ca tot ce zboara se mananca, nu?

VOI IN VECI NU O SA INTELEGI NIMIC!!!!

Invata-ne marite Tomi, insufla in noi intelepciunea lui rael, nu ne abandona!

05/10/08 00:25

Klaudiu
membru

Aici ai explicat procesul prin care a fost inviat nenea Iisus. Si acelasi lucru o sa fie posibil in laboratoarele de pe terra in scurt timp. Se lucreaza la asta deja!!!Dar tu nu poti intelege.

Hai dom'le, fii serios :D

In rugaciunea "Tatal Nostru" se zice ca Imparatia Domnului o sa vina pe Pamant. Pai ce cauta pe pamant, daca e imateriala?

Ce tot vorbesti Tomica :D Unde scrie ca vine imparatia pe pamant? Ia mai verifica odata ce scrie.

Despre comparatia cu calculatorul. E total stupida. Cei care il creaza au un creier, spre deosebire de dumnezeul tau

Pai sigur, tot ce nu-ti convine tie e stupid :D Cei care l-au creat n-au procesor, asta trebuia sa observi draga. Intocmai cum cel care l-a creat pe om n-are creier. Observi analogia?

Si ii pot arata acest creier calculatorului, evetual.
   Ii pot arata si modul in care l-au creat. Dumnezeul tau nu poate arata NIMIC!!!

Nu-i poti arata nimic, tocmai aici e buba :) Dumnezeul meu isi arata in fiecare zi slava si priceperea prin lumea inconjuratoare. N-are ce creier sa arate pentru ca e Duh. Un lucru pe care nu ca nu il intelegi pentru ca ai fi tu neinteligent, ci nu il accepti.

Ultima modificare de Klaudiu (05/10/08 00:35)

05/10/08 00:34

calin_dan
Exclus

offf...
Klaudiu dar organismele unicelulare - (euglena verde) tot de duh sint conduse ? zigotul uman cum e treaba cu el ? intra duhul in el si incepe sa creasca , cand intra duhul ? pisica neagra a lu' nea pufulete are si ea un duh ? bacteria ciumei are un duh ? - ca tot vie este si ea . Banuisc ca dupa ce moare se duce in raiul bacteriilor - sau in iad , nu ?
spirit sau duh inseamna respiratie este doar o metafora .

05/10/08 00:48

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

TomiRaelian a scris:

P.S.- Iisus a fost politicos cand le-a daramat alora din templu tarabele?:)))

Si vrei sa spui ca tu il urmezi pe Isus? M-as bucura sa ajungi sa il urmezi, sa-i calci pe urme!

Aici ai explicat procesul prin care a fost inviat nenea Iisus. Si acelasi lucru o sa fie posibil in laboratoarele de pe terra in scurt timp. Se lucreaza la asta deja!!!Dar tu nu poti intelege.

Tu crezi ca in laboaratoare se va face asta? Si apoi va fi la scara larga?
Sau crezi ca mai exista in univers cineva in afara de Dumnezeu care are la indemana "butonul" vietii? Sau macar o masina a timpului, asa ca sa se joace putin dand timpul inapoi?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

05/10/08 01:09

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

offf...
Klaudiu dar organismele unicelulare - (euglena verde) tot de duh sint conduse ?
zigotul uman cum e treaba cu el ? intra duhul in el si incepe sa creasca , cand intra duhul ? pisica neagra a lu' nea pufulete are si ea un duh ? bacteria ciumei are un duh ? - ca tot vie este si ea .

Imi place cum sari de la un subiect la altul :) Sau te referi la acelasi duh de care vorbeam mai sus? Daca da, atunci din cuvintele tale reiese ca faci niste confuzii. Si ar fi normal, in definitiv nu esti crestin si deci n-ai cum sa prea intelegi conceptele cu care lucreaza crestinimul in cazul asta.

Cand se spune ca "Dumnezeu este Duh" se face referire la persoana lui Dumnezeu, care este imateriala. Cand se spune despre cineva ca are duh inseamna ca are forta de viata pe care Dumnezeu i-a dat-o ca poata functiona.

Cele doua concepte nu sunt degeaba desemnate prin acelasi cuvant. In ambele cazuri este vorba de imaterialitate. Si de aceea "duh" mai inseamna si "vant" - in ebraica si greaca - la fel imaterial.

Deci ce e cu euglena verde? E clar ca e vie, are o anume forta de viata. Zigotul uman? Cine ti-a spus ca duhul "intra" in el?

Pisica neagra a' lui Vasile are duh, dupa cum au toate animalele duh.

Banuisc ca dupa ce moare se duce in raiul bacteriilor - sau in iad , nu ?

Habar n-am de unde ai putea banui asa ceva.

spirit sau duh inseamna respiratie este doar o metafora .

Pai respiratia nu este o metafora. Poate te referi la "suflare de viata". Este ceea ce sufla Dumnezeu in Adam cand il face viu.

05/10/08 05:56

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Daca Iisus a inviat primul dintre oameni nu inseamna ca biblia minte?Dar 2 profeti(nu mai stiu care) nu au fost ridicati la cer?Invierea lui Iisus a fost si in trup.Dar un trup perfect nu supus stricaciuni.Atunci trupul lui Iisus a fost furat chiar de Iisus?Pentru binele acestui forum va rog sa nu mai cititi sau chiar sa excludetii toti acesti ateisti si  eretici(cum spune biblia: cu omul eretic sa nu stai mai mult de 2 ori de vorba cu e)fara nici o legatura cu crestinismul.Nu poti numi pe cineva crestin daca nu crede in Sfanta Treime.

Ultima modificare de bairstow (05/10/08 06:26)

05/10/08 06:26

Klaudiu
membru

bairstow a scris:

Daca Iisus a inviat primul dintre oameni nu inseamna ca biblia minte?

Nu inteleg. Indiferent la ce te referi, afirmi ca Biblia minte?

Dar 2 profeti(nu mai stiu care) nu au fost ridicati la cer?

Care-or fi aia oare...

Invierea lui Iisus a fost si in trup.

Banuiesc ca o sa vrei sa ne citezi si un verset biblic care sa spuna ca a fost inviat in trup.

Atunci trupul lui Iisus a fost furat chiar de Iisus?

Cum poate cineva sa-si fure propriul trup? Nu e deja al lui? :D

Ultima modificare de Klaudiu (05/10/08 07:45)

05/10/08 07:45

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

Imi place cum sari de la un subiect la altul :) Sau te referi la acelasi duh de care vorbeam mai sus? Daca da, atunci din cuvintele tale reiese ca faci niste confuzii. Si ar fi normal, in definitiv nu esti crestin si deci n-ai cum sa prea intelegi conceptele cu care lucreaza crestinimul in cazul asta.

Cand se spune ca "Dumnezeu este Duh" se face referire la persoana lui Dumnezeu, care este imateriala. Cand se spune despre cineva ca are duh inseamna ca are forta de viata pe care Dumnezeu i-a dat-o ca poata functiona.

Cele doua concepte nu sunt degeaba desemnate prin acelasi cuvant. In ambele cazuri este vorba de imaterialitate. Si de aceea "duh" mai inseamna si "vant" - in ebraica si greaca - la fel imaterial.

Deci ce e cu euglena verde? E clar ca e vie, are o anume forta de viata. Zigotul uman? Cine ti-a spus ca duhul "intra" in el?

Pisica neagra a' lui Vasile are duh, dupa cum au toate animalele duh.

celula a fost studiata si nu are nici un duh in ea - toata energia si-o procura prin reactii chimice coordonate de ADN -  reactii chimice controlate , deci nimic supranatural .
asa functioneaza si 100 si 1000 de celule .
Duh , spirit , suflet vine din pasajul bibblic atunci cand dumnezeu i-a "suflat" lui Adam viata in nari deci se refera la miscarea maselor de aer :)

05/10/08 10:54

april
admin forum

april a scris:

@TomiRaelian, aranjeaza-ti mesajele in pagina. Daca nu o faci, alegi : te banez sau ti le sterg.

@Klaudiu, esti de ceva timp pe forum ca sa stii cum se citeaza corect.

@calin_dan, esti invitat cu ceilalti 2 la : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1330 .

Observ ca ati citat corect :).

Insa eu ma refeream si la mesajele anterioare, sa vi le modificati ;), ca nu stiu toti la ce partea a mesajului citat v-ati referit cand ati raspuns.

Si v-as ruga sa pastrati un ton civilizat, asta  e valabil mai ales pentru TomiRaelian. Suntem destul de toleranti, poate prea toleranti dupa parerea unora si tu deja ai cam intins coarda .

Ar fi trebuit sa scriu la COMENTARII, dar am scris aici ca sa fiu sigura ca cititi. Cu toate ca sigura nu-s...

05/10/08 11:16

Klaudiu
membru

calin_dan a scris:

celula a fost studiata si nu are nici un duh in ea

De cine, de catre tine? Pentru ca se pare ca pretinzi ca stii totul despre celula. Ceea ce stiinta nu a afirmat si probabil nu o va face niciodata. Nici un om de stiinta nu pretinde la aceasta ora ca s-a descoperit tot ce era de descoperit - desi in trecut unii, din ignoranta, credeau astfel.

- toata energia si-o procura prin reactii chimice coordonate de ADN -  reactii chimice controlate , deci nimic supranatural .

Pai cine spunea ca duhul, ca si forta de viata e supranatural - in acceptiunea mai larga a cuvantului? Faptul ca o masina are benzina in rezervor nu face ca ea sa fie stare de functionare. Trebuie CINEVA sa vina sa-i dea cheie si sa-i porneasca motorul - care apoi va avea la dispozitie benzina pentru a o transforma in lucru mecanic. Ceea ce este supranatural este suflarea de viata prin care Dumnezeu a "pornit" motorul lui Adam. Aceasta nu este o simpla adiere de vant prin narile lui Adam. In narile unui mort poti sa sufli pana te dor obrajii. Ci este scanteia data de bujie (daca vrei) care l-a animat pe Adam si care a facut ca acesta sa aiba forta de viata in el.

Duh , spirit , suflet vine din pasajul bibblic atunci cand dumnezeu i-a "suflat" lui Adam viata in nari deci se refera la miscarea maselor de aer :)

Nici vorba, nu prea esti bine informat. "Duh" nu apare in acel pasaj, ci suflare de viata, "neshama". Iar "sufletul viu" este persoana lui Adam, si este compusa din tarana pamantului plus actiunea suflarii de viata a lui Dumnezeu. Adam a devenit un suflet viu.

05/10/08 19:09

Klaudiu
membru

april a scris:

Insa eu ma refeream si la mesajele anterioare, sa vi le modificati ;), ca nu stiu toti la ce partea a mesajului citat v-ati referit cand ati raspuns.

Facut :)

05/10/08 19:14

calin_dan
Exclus

Klaudiu a scris:

De cine, de catre tine? Pentru ca se pare ca pretinzi ca stii totul despre celula. Ceea ce stiinta nu a afirmat si probabil nu o va face niciodata. Nici un om de stiinta nu pretinde la aceasta ora ca s-a descoperit tot ce era de descoperit - desi in trecut unii, din ignoranta, credeau astfel.

Pai cine spunea ca duhul, ca si forta de viata e supranatural - in acceptiunea mai larga a cuvantului? Faptul ca o masina are benzina in rezervor nu face ca ea sa fie stare de functionare. Trebuie CINEVA sa vina sa-i dea cheie si sa-i porneasca motorul - care apoi va avea la dispozitie benzina pentru a o transforma in lucru mecanic. Ceea ce este supranatural este suflarea de viata prin care Dumnezeu a "pornit" motorul lui Adam. Aceasta nu este o simpla adiere de vant prin narile lui Adam. In narile unui mort poti sa sufli pana te dor obrajii. Ci este scanteia data de bujie (daca vrei) care l-a animat pe Adam si care a facut ca acesta sa aiba forta de viata in el.

Nici vorba, nu prea esti bine informat. "Duh" nu apare in acel pasaj, ci suflare de viata, "neshama". Iar "sufletul viu" este persoana lui Adam, si este compusa din tarana pamantului plus actiunea suflarii de viata a lui Dumnezeu. Adam a devenit un suflet viu.

nu cred ca mai are sens sa insist pe topicul asta .....

Iti dai seama ca daca toata viata cineva te-ar fi conditionat sa crezi in cocomarla pestrita de Zanzibar creatoarea universului , ai fi crezut in asta fara nici o problema indiferent de argumente . Ce-ai spus tu acolo sus este lipsit de sens .... dar hai sa incerc .
pai s-a zis parca mai devreme - astazi cream cromozomi sintetici iar in curand si o prima bacterie sintetica avand ca model o alta bacterie existenta . Deci se stie totul despre celula - cum functioneaza , cum se inmulteste , cum se hraneste , structura ADN-ului etc
Deci sa zicem ca noi sintem duhul , noi o cream , noi o punem in functiune , atom cu atom , molecula cu molecula , de la zero , de la nimic .
pai daca duhul nu e supranatural inseamna ca poate fi explicat , inteles - da-mi o explicatie.
" suflarea de viata " e o metafora , are un sens figurat pe care omul primitiv a asociat-o crearii unui organism viu .
" a pornit motorul lui Adam " :) - pai Adam a pornit tot de la o celula ...
Adam a fost facut din pamant ? chiar crezi asta mot a mot ? tu nu intelegi ce inseamna un termen poetic.

Ultima modificare de calin_dan (05/10/08 20:23)

05/10/08 20:16

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la