TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Miscarea Raeliana Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 11
CBernetic
membru

Inregistat: 21/12/06
Salutare.

Va propun sa discutam despre acest fenomen care vad ca a luat amploare si in Romania.

(Adeptii acestei miscari au cerut Romaniei sa dea pamant pentru a-si construi o ambasada)

Aceasta miscare sustine ca un anume Claude Lorilyn, editorul unei mici reviste de motoare, ar fi primit "ADEVARUL" de la "DESIGNERI"

DESIGNERII Pamantului adica.

Sunt foarte raspanditi ... si precum am spus , au prins adepti si-n Romania.

Ii urmaresc de foarte mult timp, si dupa parerea mea, nu e de glumit cu ei, au foarte multi adepti ... si numarul acestora creste.

Au chiar si Biblia lor , pe care am citit-o si ... despre care nu pot zice decat ca-i cea mai mare erezie din ultimul secol incoace.

Cartea poate fi downlodata de pe siteul lor original , in limba romana ( http://ro.rael.org/request.php?85 )

Va propun s-o cititi, pentru a ne da seama toti de pericolul din spatele Raelienilor (asa cum se numesc  ei)

Astept pareri din partea vostra.

Ps. Am impresia ca Claude Vorilhon e un fel de Smith al mormonilor.

23/12/06 16:28

CBernetic
membru

Inregistat: 21/12/06
Nimeni interesat. Ce pacat. :)

05/01/07 20:55

blasphemer
membru

Inregistat: 07/09/07
Ce este asta ?
Faptu ca zici cai erezie eu reneg complet,asta ar fi zis si ei in locu bibliei.

Faptu ca zici cai tampenie il acept mai mult ca niciodata,ce e asta,ce sf-ist poate sa fie "cartea" asta.
Aici mi se pare o tampenie,deci chiar iti pierzi timpu complet.

Reelieni ? -.- hai sa fim seriosi deci nare sens sa scrieti in topic ca insa toata secta e o tampenie sau ce dumnzau o fi ea ,am citit niste pasaje si  ma rog chiar nu am cuvinte.

Totusi creca ar fi buna ca un roman SF ,deci nu fantasy ,sf ,e o carte buna de citit...cred ma rog in cazu ca vreti povesti si alte "pilde" incercati si biblia.

edit : Gata :), imi cer scuze.

Ultima modificare de blasphemer (07/09/07 14:50)

07/09/07 00:42

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Salve, blasphemer. īn caz că nu ai citit īncă regulamentul forumului, īnjurăturile, şi implicit "drăcuielile", nu sunt dorite ca parte a discuţiilor de pe aici. Poate ar fi bine să citeşi regulamentul şi să-ţi reeditezi mesajul de mai sus, adaptāndu-l conform regulamentului.

Eu ţi-o spun cu stimă, ca de la un simplu membru pe acest forum la altul. Să sperăm că nu va fi cazul să ajungă īţi atragă atenţia şi moderatorii asupra acestui aspect.

07/09/07 08:18

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Astept sa modifici singur.

Multumesc, Filip.

07/09/07 12:00

white_bird
membru

Inregistat: 20/07/07
Is destul de raspanditi... Eu de exemplu eram intr-o zi la evanghelizare in orasul nostru cu biserica. Cineva dintre noi s-a apropiat sa-i dea un tratat si sa-i vorbeasca despre Isus unui om, iar acesta a inceput a zice niste bazaconii ... zicea ca el e raelian, ca exista undeva in spatiu un om (un extraterestru) care conduce lumea, etc. N-a avut el mare succes pentru ca incerca sa-l converteasca tocmai pe pastor :D , dar am ramas reflectand: cat intuneric in lume?!! Depinde de noi...

Ultima modificare de white_bird (09/10/07 15:41)

09/10/07 15:39

TomiRaelian
membru

Inregistat: 16/08/08
Salutare!!!

Eu spun ca pana si Science Fiction este mult mai bine decat Stupid Fiction(credinta in dumnezeu). Prima include stiinta, rational, folosirea creierului. A doua e ceva 100% abstract, fara o imagine clara, si de aceea de neinteles.
   Iisus a vorbit despre vremea in care traim noi acum. A numit-o vremea Apocalipsei, care inseamna Revelatie in greaca. Adica redicarea valului. Iar asta nu se poate face decat daca intelegem, adica daca avem stiinta.:)))
   Dar science fiction este intotdeauna o iluzie. Pana si computerul pe care il folositi zi de zi era considerat science fiction acum 100 de ani. Acum 100 de ani, oamenii s-ar fi inchinat la asa ceva, si ar fi zis ca este divin:)
   Try to wake up, please. Credinta in supranatural e 100% stupida, pentru ca nu include mecanisme rationale, de fapt niciun mecanism:)
   Vad ca ati respins cu totii Mesajele de la Elohim, trimise pe terra acum peste 30 de ani. Daca le-ati citi cu mare atentie, poate v-ati da seama ca sunt niste monumente foarte solide, ajutate pe fiecare zi de catre stiinta care avanseaza in armonie cu ele.
   Dar degeaba, unii au ochi, dar nu vad, si urechi, dar nu aud:)

White_bird, cand te mai intalnesti cu raelianul din biserica, sa ii spui de mine te rog. Tare ar vrea sa il cunosc si eu:)

LOVE,TomiRaelian

16/08/08 15:00

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

TomiRaelian a scris:

Vad ca ati respins cu totii Mesajele de la Elohim

Mesajele de la Elohim (adevaratul Elohim) le avem in Biblie. :)

16/08/08 15:19

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
:D O fugit Tomi al nost`! Tomi, ai grija ca privitul la soare poate distruge vederea si daca o sa vezi multe pete albe zburand pe cer fugi repede la oftalmolog ca-i de rau...nu ca vor veni extraterestrii, dar s-ar putea sa ai probleme grave la....ochi. Glumeam :D
Distractie placuta

18/08/08 09:27

+Archangel+
Moderator

TomiRaelian a scris:

Archangel, nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca era o nava cu combustie(nu tre sa aiba combustie ca sa lase urme de vapori in aer), si nici asta nu e important. Important e ca era o nava care includea tehnologie. Asta ai recunoscut-o chiar tu.

Pai hai sa-ti explic. Si iti dau si versetul ca se pare ca nu prea stii despre ce e vorba. Diversi exaltati au interpretat Ezechiel 1:4 (M-am uitat si iata ca a venit de la miazanoapte un vant naprasnic, un nor gros si un snop de foc care raspandea de jur imprejur o lumina stralucitoare, in mijlocul careia lucea ca o arama lustruita, care iesea din mijlocul focului.) ca fiind flacarile scoase de un motor de racheta (deci, propulsie prin combustie) si de aici au dedus ei ca Ezechiel a avut o intalnire de gradul zero. Eu nu am recunoscut ca acolo ar fi vorba de o nava. Eu doar ti-am explicat ca, in cazul in care ar fi o nava, ea nu ar fi capabila, din punct de vedere al fizicii, sa zboare in spatiu.

Deci, Tomi, reiterez, daca ai ceva interesant pentru noi te ascultam. Dar nu mai veni cu povesti d-astea care n-au nicio treaba cu realitatea, asta si apropo de "bacteria sintetica".

18/08/08 12:14

Ammy28
membru

Inregistat: 20/10/05
Fratii mei,eu propun sa ne unim in rugaciune pentru Tomi.N-a ajuns aici din intamplare,chiar daca se gandea sa racoleze adepti pentru religia lui,sau ce e.Cred ca e un baiat bun,si cred ca are nevoie de Isus,ca noi toti.
Si oricum,nu cred ca are rost sa incercam sa-l convingem cu argumente rationale,pentru ca Evanghelia propovaduita de Pavel si de noi nu este omeneasca,deci rationala(Gal 1:11)

18/08/08 14:13

Sword
membru

Arch..ai auzit de secta aia si mai turbata...Ingerii Cyclamen parca le zice?. Aia le da fum la raelieni. Tipu care-o infiintat-o zicea ceva ca sufletele dupa moarte se transforma intr-un fel de fluturi care zboara nu stiu cate milioane de km distanta pe o planeta cyclamen si acolo devin un fel de ingeri cyclamen. Plantele sunt foarte inalte si bineinteles...tot cyclamen. Nu mai tin minte toate detaliile da stiu ca m-am distrat de minune cititnd mai demult. Sa vezi cata precizie avea la distantele pana acolo si cat de elaborat era totul. :D
Ammy are dreptate.

Ultima modificare de Sword (18/08/08 14:16)

18/08/08 14:14

TomiRaelian
membru

Va salut de la mare. Despre Craig Venter, un articol interesant aici http://www.jurnalul.ro/articole/120995/ ... ntroversat Vad ca va informati din multe surse. Asta e bine. Da, e vorba de o bacterie semi-sintetica. Dar asta e numai inceputul. Noi o sa cream la un moment dat oameni dupa chipul si asemanarea noastra.

Stati linistiti, nu o sa vina Elohimii pe terra azi sau maine. Trebuie construita Ambasada mai intai.

Sword, parca tu ziceai ca dumnezeu e rational, si ca miracolele sunt fenomene pe care oamenii nu le inteleg. Pai gandirea ta e foarte buna, cu exceptia faptului ca tu il consideri inca DIVIN pe dumnezeu;) Nu de alta, dar daca te-ai duce inapoi in timp 2000 de ani, si ai ateriza cu un elicopter in mijlocul alora, ei vor spune ca esti divin. Este ceva psihologic. Dar inca o data, e o iluzie primitiva. Si aceeasi greseala pe care o faceau aia acum 2000 de ani, o faci si tu in prezent.
  Tu inca spui ca iisus e divin, ca s-a nascut prin duhul sfant, si alte lucruri anti-stiintifice. Incearca sa fii si tu mai coerent, te rog. T econtrazici la orice pas. Ai de ales. Ori dumnezeu e 100% stiintific, ori nu mai e deloc?
  Eu ti-am dat exemple rationale despre ce ar putea insemna duhul sfant. Tu ai facut ceva pe ele, si tot tie ti se pare ca esti inteligent. Dar, de fapt, tu nu ai niciun raspuns rational. Tu ai numai duhuri sfinte, niciun mecanism aflat in spatele lor. Vorbesti discutii, doar atat.

Chiar nu vedeti ca va contraziceti flagrant de fiecare data? lol

"Dar Iisus ben Yahveh este si el un Elohim? Si este unul din liderii elohimilor? Si este mai sus decat satan sau mai jos?
Si Iisus  s-a nascut in mod natural sau supranatural? Daca supranatural, inseamna ca si tu crezi bine. Daca natural, atunci cine este nevasta lui Yahveh, sau ma rog partenera sa, dupa teoria ta, ca mariajul oficiat chipurile nu ar avea putere. (Sper ca nu consideri o blasfemie daca am pus intrebarea asta)"

Draga Traian, Iisus este un copil in comparatie cu Elohimii. El are o varsta de cam 2000 de ani, pe cand liderul elohimilor, si tatal sau, Yahweh, are aproximativ 25,000 de ani. Si sa nu uitam ca Iisus face parte mai mult din Umanitatea noastra. Elohimii vor se ne ofere cadou cele mai mari fiinte umane care au trait pe Terra. Oameni ca Einstein, Newton, Eminescu, Mozard, Leonardo Da Vinci, etc.. Si bineinteles, cei aproximativ 40 de profeti pe care i-au tirmis de-a lungul timpului.
   Maria, mama lui Iisus, a fost inseminata cu sperma lui Yahweh pe o nava a Elohimilor. Deci, in cazul asta, inseminarea in vitro poarta denumirea de duhul sfant:) Tot ce spunem noi este natural, spre deosebire de altii care se contrazic la fiecare pas:)

Noi, ca Raelieni, vrem sa salvam Umanitatea asta de la autodistrugere, spre deosebire de cei mai multi crestini, care stau si asteapta sfarsitul ca pe o binecuvantare parca. Asta se numeste complicitate. Ei gandesc ca daca in Apocalipsa scrie ca se va intampla ceva, nu poate fi anulat acel ceva, Gresit total, noi ne alegem viitorul, nu niste carti. Elohimii ne explica in Mesaj ca noi avem intr-adevar sanse mari de distrugere, cam 99%, dar vestea buna e ca mai e o sansa de 1% sa trecem peste asta si sa intram singuri in Paradis. Noi Raelienii ne concentram pe acel 1%. Si sper ca nu suntem singurii, pentru ca ar fi foarte greu:)

Voi ce alegeti, sa fiti complici la o crima? Sa stati pasivi la ce se intampla in jurul vostru? Voi credeti ca daca Iisus ar veni acum pe Terra, v-ar zice sa asteptati sfrasitul si sa nu faceti nimic pentru a-l impiedica? Atunci de ce "naiba" a mai murit mai fratilor pe cruce? Ca fraierul? Nu a vrut el sa ne dea o lectie despre cum ar trebui sa actionam spre binele Umanitatii?

Voi ne subestimati pe noi, dar noi suntem cam singura voastra sansa de salvare, din cate vad. In mod sigur, IISUS nu o sa accepte langa el niste complici la crime impotriva Umanitatii;)  Pe voi nu va intereseaza ce se intampla in lume, voi visati la Iisus, si atata tot. MARE GRESEALA!!!

P.S-  Felicitari Sword, se pare ca ti-ai deschis cont pe www.rael.org. Bine ai venit printre noi:) Sper ca numele tau nu are legatura cu sabia cu care i-a taiat Petru urechea soldatului roman:)

Ultima modificare de TomiRaelian (18/08/08 21:20)

18/08/08 20:57

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

TomiRaelian a scris:

Elohimii vor se ne ofere cadou cele mai mari fiinte umane care au trait pe Terra. Oameni ca Einstein, Newton, Eminescu, Mozard, Leonardo Da Vinci, etc.. Si bineinteles, cei aproximativ 40 de profeti pe care i-au tirmis de-a lungul timpului.

Noi, ca Raelieni, vrem sa salvam Umanitatea asta de la autodistrugere,

Vrei sa spui ca oamenii aia "mari" de care zici, sunt tot un fel de ralieni?

Si ca ei au contribuit la salvarea umanitatii de autodistrugere?
Pai cum sa salveze umanitatea daca nici pe ei nu s-au putut salva de autodistrugere.
Stii cumva ce boala l-a rapus pe eminescu? Boala dobandita din asa zisa libertate a sa...!

18/08/08 21:19

+Archangel+
Moderator

Tomi, singura noastra sansa de salvare e Isus nu voi. De unde stim? Pentru ca El a spus-o. Vrei sa-L faci mincinos? E alegerea ta. Dar daca e mincinos ce fel de elohim mai e? Si daca nu e mincinos atunci de ce nu-L credeti?

Iaca dilema.

18/08/08 21:22

Sword
membru

Sword vine de la  sabia Cuvantului lui D-zeu in care cred. Mi-am facut cont acolo doar sa downloadez ceva carti pe care nu le puteam lua altfel. Maitreya...este acel Maitreya despre care se vorbeste a fi noul lider mondial al Noi Ere?

18/08/08 22:19

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

+Archangel+ a scris:

Tomi, singura noastra sansa de salvare e Isus nu voi. De unde stim? Pentru ca El a spus-o. Vrei sa-L faci mincinos? E alegerea ta. Dar daca e mincinos ce fel de elohim mai e? Si daca nu e mincinos atunci de ce nu-L credeti?

Iaca dilema.

Buna dilema :) Ia sa ghicim acum raspunsul lui Tomi: ori Biblia a fost tradusa gresit in cazul respectivelor cuvinte ale lui Isus, ori cuvintele lui au fost transmise gresit, intelese gresit, inventate, etc. Pick one. Si dupa aia o sa-l intrebam de unde stie.

In plus, Tomi, daca vrei sa credem ce-ai scris mai sus, dovedeste-o. Care-i sursa si de ce e credibila. Ca asa oricine se poate apuca sa toarne tot felul de povesti. Diferenta dintre credulitate si credinta este ca ultima se bazeaza pe dovezi.

TomiRaelian a scris:

Va salut de la mare. Despre Craig Venter, un articol interesant aici http://www.jurnalul.ro/articole/120995/ ... ntroversat Vad ca va informati din multe surse. Asta e bine. Da, e vorba de o bacterie semi-sintetica.

Aha, te-am prins cu ocaua mica. Deci dupa ce te invit sa aduci dovezi la spusele tale, vii cu UNA SINGURA, si aia falsa, intrebandu-ne apoi retoric ca "ce mai vrem???????". Vai mai Tomi, nu ne-ajuti deloc sa trecem la raelism. Pe de alta parte, bacteria aia nu e nici macar SEMI-sintetica - asta doar daca nu ne demonstrezi ca genomul sintetic este 50% din ea. Apropo, cum de Craig Venter asta nu a trecut la raelism? E chiar asa de prost sa nu-si dea seama ca raelismul este singura sansa de salvare a omenirii cum spui mai sus? Hmmm... om de stiinta... prost - nu prea merge...

Dar asta e numai inceputul. Noi o sa cream la un moment dat oameni dupa chipul si asemanarea noastra.

"Noi"? Care voi? Te rog sa numesti aici toti cercetatorii si oamenii de stiinta raelieni care lucreaza la proiectul asta acum.

Stati linistiti, nu o sa vina Elohimii pe terra azi sau maine. Trebuie construita Ambasada mai intai.

De ce, nu mai e loc la hotel? Si de unde stii tu ca nu vin pana nu construiti ambasada? Sa intelegem ca dupa ce o construiti nu te mai duci la mare? Si daca ei nu vin pana nu o construiti, inseamna ca le putem impiedica venirea impiedicandu-va pe voi s-o construiti?

Sword, parca tu ziceai ca dumnezeu e rational, si ca miracolele sunt fenomene pe care oamenii nu le inteleg.

Cred ca eu ziceam.

tu il consideri inca DIVIN pe dumnezeu.

Binenteles, Dumnezeu e prin definitie divin, chiar referindu-ne doar la sensul strict al cuvantului in toate limbile. Sau vrei sa alterezi limba romana?

Nu de alta, dar daca te-ai duce inapoi in timp 2000 de ani, si ai ateriza cu un elicopter in mijlocul alora, ei vor spune ca esti divin.

Nu de alta, dar exact asta e diferenta dintre oameni si Dumnezeu: ei NU SE POT INTOARCE IN TRECUT. Deci argumentul tau n-are nici o valoare aici pentru ca nu exista oameni care s-o faca, situatia la care faci apel este una imposibila. Daca ar face-o cineva ar fi Dumnezeu, si oamenii de acum 2000 de ani ar crede pe buna dreptate ca este.

Este ceva psihologic. Dar inca o data, e o iluzie primitiva.

Asertiunea ta este falsa. Daca un trib din jungla fara contacte cu civilizatia ar vedea un elicopter, este posibil sa-i considere pe oamenii din el dumnezei, dar NU NECESAR - depinde de preconceptiile pe care le au. Ceea ce nu demonstreaza nici cat negru sub unghie ca acele contacte din trecut dintre oameni si Dumnezeu au aceeasi protagonisti, adica oameni de-o parte si oameni de alta! Prima nu rezulta din a doua. Tragi mitza de coada Tomi?

Tu inca spui ca iisus e divin, ca s-a nascut prin duhul sfant, si alte lucruri anti-stiintifice.

Asa, i-a explica-ne te rog de ce sunt astea anti-stiintifice?

Incearca sa fii si tu mai coerent, te rog. T econtrazici la orice pas.   Chiar nu vedeti ca va contraziceti flagrant de fiecare data? lol

O sa incercam pe viitor sa fim mai coerenti :) Pana atunci arata-ne unde ne contrazicem.

Ai de ales. Ori dumnezeu e 100% stiintific, ori nu mai e deloc?

Ceea ce spui aici nu are nici un sens. Cum adica e Dumnezeu "100% stiintific"?

Eu ti-am dat exemple rationale despre ce ar putea insemna duhul sfant.

Ratiunea umana nu poate descrie ce este Duhul Sfant, e prea redusa.

Draga Traian, Iisus este un copil in comparatie cu Elohimii. El are o varsta de cam 2000 de ani,

Asta s-o crezi tu Tomi :D "Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic īntre cetăţile de căpetenie ale lui Iuda, totuş din tine Īmi va ieşi Cel ce va stăpīni peste Israel, şi a cărui obīrşie se suie pīnă īn vremuri străvechi, pīnă īn zilele vesniciei." - Mica 5:2

Noi, ca Raelieni, vrem sa salvam Umanitatea asta de la autodistrugere,

Tomi, voi, ca Raelieni, veti fi distrusi daca nu-l veti accepta pe Isus ca singura cale de salvare.  "Voi sunteti de jos", le -a zis El; "Eu sunt de sus: voi sunteti din lumea aceasta, Eu nu sunt din lumea aceasta.  De aceea v-am spus cć veti muri īn pćcatele voastre; cćci, dacć nu credeti ca Eu sīnt, veti muri in pacatele voastre. " - Ioan 8:23, 24

spre deosebire de cei mai multi crestini, care stau si asteapta sfarsitul ca pe o binecuvantare parca. Asta se numeste complicitate.

Complicitate cu Dumnezeu (cel care va aduce sfarsitul)? Imi place cum suna :D

Ei gandesc ca daca in Apocalipsa scrie ca se va intampla ceva, nu poate fi anulat acel ceva,

Exact asta gandim.

Gresit total, noi ne alegem viitorul, nu niste carti.

Fals Tomi. Voi alegeti viitorul pe care vi-l descriu CARTILE voastre. Deci tot o carte ati ales.

Elohimii ne explica in Mesaj

Daca elohimii aia sunt dumnezei sa profeteasca asa cum face Dumnezeul nostru, si cum ii provoaca Dumnezeul nostru:

"Spuneti-ne ce se va īntīmpla mai tīrziu, ca sć stim cć sunteti dumnezei" - Isaia 41:23

Au facut-o? Nu? Atunci nu sunt elohimi.

ca noi avem intr-adevar sanse mari de distrugere, cam 99%, dar vestea buna e ca mai e o sansa de 1% sa trecem peste asta si sa intram singuri in Paradis. Noi Raelienii ne concentram pe acel 1%. Si sper ca nu suntem singurii, pentru ca ar fi foarte greu:)

Sa ne demonstreze elohimii cum au calculat ei acel 1%.

Voi ce alegeti, sa fiti complici la o crima?

Stai sa intelegem mai bine: ne acuzi de complicitate la vreo crima?

Sa stati pasivi la ce se intampla in jurul vostru?

Dar nu stam pasivi deloc. Spunem cui apucam despre singura cale care duce la salvare.

Voi credeti ca daca Iisus ar veni acum pe Terra, v-ar zice sa asteptati sfrasitul si sa nu faceti nimic pentru a-l impiedica?

Nu crezi ca stii prea bine ce ar face Isus si ce nu? Pe cine sa-l impiedicam? Pe Isus care vine cu armatele lui glorioase???

Atunci de ce "naiba" a mai murit mai fratilor pe cruce? Ca fraierul? Nu a vrut el sa ne dea o lectie despre cum ar trebui sa actionam spre binele Umanitatii?

Tomi, mai intai ar trebui sa intelegi de ce a murit pe cruce, dar ma indoiesc ca vrei sa stii.

Voi ne subestimati pe noi, dar noi suntem cam singura voastra sansa de salvare,

Tomi, trebuia sa-ti dai deja seama ca ce spui mai sus este de factura anticrista, Ti-am explicat deja pe celalalt thread de ce. Singura noastra sansa de salvare este Isus Cristos.  Sincer acum, doar nu te astepti sa renuntam la cel a carui origine este din vremurile vesniciei, prin care a fost creat universul asta si noi, care a murit pentru noi si care tine in mana cheile locuintei mortilor (Apoc 1:18) , si sa-l alegem pe Rael? Tu chiar iti dai seama ce ne ceri?

din cate vad. In mod sigur, IISUS nu o sa accepte langa el niste complici la crime impotriva Umanitatii;)

Iata cine vorbeste :) Unul care-l respinge pe Isus. :D

Pe voi nu va intereseaza ce se intampla in lume, voi visati la Iisus, si atata tot. MARE GRESEALA!!!

Da, mare greseala faci. Unde-s cu sutele mai incape Inca una :)

PS: explicatii pseudo-stiintifice de genu "ADN transmis prin unde" (botezul) ar starni rasul oamenilor de stiinta pe care te bazezi atat de mult, daca cineva ar pretinde serios asa ceva.

Ultima modificare de Klaudiu (19/08/08 04:55)

19/08/08 03:15

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
Cine ma ajuta cu o lista a ereziilor pe care le prezinta Miscarea Raeliana? Pentru ca discutam despre ea la Curente si erezii si suntem constienti ca este o erezie, nu? Sa stim clar care sunt intentiile si pericolele acestei Miscari, daca nu sunt evidente deja din mesajele anterioare...

19/08/08 09:07

Sword
membru

M3diator..au la ei pe site cartile dupa care s-au ghidat. Daca ai rabdare sa le citesti....:D

Ultima modificare de Sword (19/08/08 10:23)

19/08/08 10:22

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
Tocmai ca n-am timp si rabdare si ca mine mai sunt multi... Sa folosim acest subiect pentru a oferi informatii scurt si la obiect, de tip "fast food", pentru cei ce ajung aici de pe google s.a.m.d.

19/08/08 10:33

Sword
membru

Hai ca incep eu cu persoana lui Isus dupa cartea lor Design Inteligent.
Conceptia lui: Maria a fost dusa de o nava spatiala unde s-a impreunat cu Elohim dand nastere la Isus. Apoi a fost pregatit ptr. a duce oamenilor intelesul scripturii pana in momentul cand stiinta le va putea explica toate.
Pregatirea: Isus a fost dus de alti elohimi si testat (vezi ispita lui Satan), sa vada daca era un elohim credincios Elohimilor cei de sus.
Miracolele: Erau doar o aplicare stiintifica invatata de la creatori. Astazi multe din miracolele lui Isus sunt facute de doctori...stiinta a evoluat. Atunci ei fiind primitivi le vedeau ca fiind supranaturale
Pilda semanatorului care arunca samanta este interpretata de ei ca fiind cautarea planetelor capabile de a duce viata in univers.
Impartirea painilor este de fapt impartirea unor pilule foarte concentrate...ceva de genul mancarii de cosmonauti. :D
Cand Isus umbla pe apa creatorii foloseau o unda antigravitationala ca sa-L sustina :D :D
Ideea este ca toate miracolele dupa autorul cartii sunt doar stiinta aplicata de oameni mai evoluati ca noi intr-un timp in care omenirea era primitiva.
Schimbarea la fata a lui Isus era datorita luminilor navelor spatiale.
Dupa moartea lui Isus, cratorii l-au readus la viata (tot prin stiinta), iar ultimele Lui invataturi au fost ca nu vor muri de serpi daca-i vor musca (ptr. ca se va descoperi serul antiviperin), de vor bea otrava nu vor muri (descoperirea antidoturilor)..etc.
In fine...In ziua cincizecimii oamenii au avut parte de o experienta cu nave spatiale care le-au transmis invatatura prin unde telepatice amplificate care le-a impregnat memoria cu elemente din alte limbaje.
Cam atat ptr. astazi..poate mai aveti si voi rabdare sa scrieti despre alte idei....Acum ma duc afar sa ma aerisesc putin...

Ultima modificare de Sword (19/08/08 11:08)

19/08/08 11:06

+Archangel+
Moderator

Klaudiu, am ras cu lacrimi. Hai ca mi-ai inveselit ziua. :D

19/08/08 11:28

TomiRaelian
membru

Sword, aici ai site-ul cu Maitreya, si un film de asemenea:

http://www.maitreya.co.kr/eng/maitreya/ ... rael11.htm

http://www.youtube.com/watch?v=OhRXhzXKcP0

Eu aici probabil ca am terminat chiar de tot. Va ramane sa cititi cartile, si sa vedeti cine e Iisus pentru noi, si toate cele. Eu nu va pot face pe voi sa acceptati ceva, ci numai inteligenta voastra. Deci, va urez lectura placuta!!!

P.S.- O sa va anunt cand o sa vina Rael in Romania, pentru lasarea cartii. Puteti veni sa-l intrebati mai multe despre Iisus atunci, pentru ca Rael L-a intalnit pe Planeta Elohimilor, in 1975:)

Ultima modificare de TomiRaelian (19/08/08 13:40)

19/08/08 13:28

+Archangel+
Moderator

Hmmm... ar fi chiar interesant sa ii pun cateva intrebari lui Rael asta. Sa ne anunti daca trece si prin Romania.

19/08/08 13:38

TomiRaelian
membru

S-a facut! Promit:) Inca un amanunt interesant. Daca o sa stati fatza in fatza cu el, Elohim o sa va vada si pe voi:) Mai multe amanunte in carte.

19/08/08 13:41

Pagini:  1 2 3 4 ... 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la