TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Cine fura Craciunul ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Scuze, vroiam sa spun sarbatoare pagana .. :D

Si daca Il sarbatorim de dragul Lui, nu ar trebui sa facem acest lucru zilnic?

Ultima modificare de Roxana (18/12/11 14:45)

18/12/11 14:43

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08

roxana a scris:

Avand in vedere ca Domnul Isus nu ne-a lasat nimic in vederea sarbatoririi Nasterii Lui, ar trebui crestinii sa sarbatoreasca Crcaiunul?

Sincer, eu stiam ca adevarata data a nasterii Mantuitorului este prin vara. Si ca 25 decembrie a fost desemnata ca zi oficiala a Craciunului de catre nush care rege:D

Insa ei se bazeaza pe faptul ca steaua ce i'a calauzit pe magi a fost o stea pe bune, nu un inger. Eu am o nedumerire, in legatura cu asta : viteza luminii este de ~300k km/s. Daca steaua aceea i'ar fi calauzit, ea ar fi trebuit sa isi imprime miscarea cu mult timp inainte, pentru ca lumina ei sa ii calauzeasca atunci pe magi. Nu? Cea mai apropiata stea (nu si cea mai luminoasa) se afla la 4 ani lumina de Soarele nostru. Deci?

le : de fapt ar avea legatura mai mult cu ultima intrebare :D Anyway :P

Ultima modificare de edi.theraven (18/12/11 15:08)

18/12/11 15:05

Site web  
Roxana
membru

Conjunctia lui Jupiter cu Saturn(anul 6 i.H)...Unii sunt de parere ca ar fi vorba despre o nova, o stea care explodeaza si  arde foarte luminos o vreme...sau ceva supranatural. :)

18/12/11 15:24

edi.theraven
membru

Interesanta explicatia. Hmm.....ai un link?

18/12/11 15:25

Site web  
Roxana
membru

Nu :(

18/12/11 15:27

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

edi.theraven a scris:

Insa ei se bazeaza pe faptul ca steaua ce i'a calauzit pe magi a fost o stea pe bune, nu un inger. Eu am o nedumerire, in legatura cu asta : viteza luminii este de ~300k km/s. Daca steaua aceea i'ar fi calauzit, ea ar fi trebuit sa isi imprime miscarea cu mult timp inainte, pentru ca lumina ei sa ii calauzeasca atunci pe magi. Nu?

Si de unde stii ca nu s-a intamplat exact asa ?

18/12/11 15:28

edi.theraven
membru

Pai mi'ar fi placut sa citesc detaliat despre asta, d'aia ziceam :)

18/12/11 15:30

Site web  
Roxana
membru

In Luca de exemplu ni se spune despre pastori ca erau in camp si faceau de straja..ori sigur nu era iarna nu?!

18/12/11 15:35

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Sigur ca da, daca ne gandim la ciobanii de pe plaiuri mioritioce si la clima din Romania. ;)

18/12/11 17:00

Roxana
membru

Pai de ce nu si la clima lor..din cate stiu tot cu minus erau..nu?!

19/12/11 06:47

Old
Moderator

Cu minus sau cu plus, tot una. Ideea e ca stateau si pazeau turma noaptea :D
Asta inseamna c anu erau cu olile la pascut, ci erau campati. Mai avem un indiciu: cand au primit vestea au lasat animalele in camp si au plecat sa vada ce li se vestise. Nu stim daca au plecat doar ciobanii si au lasat acolo un ciorang sau au plecat toti.

Daca le-au lasat acolo, cu, sau fara paza, asta inseamna ca era ceva ferma chiar provizorie.
Posibil diferente mari de temperatura intre zi si noapte; dar aveau vegetatie pe camp pentru oi, asa ca, trebuia sa faca ceva cu ele chiar daca era iarna. Nutreturi concentrate poate nu aveau,...

Sa nu crezi ca prin asta sustin ca nasterea Mantuitorului este in 25 decembrie; ci doar ca este posibil.
Chiar pe plaiurile  mioritice, in prezent ciobanii pasc oile pe camp; dat fiind faptul ca nu-i zapada, valorifica vegetatia.

Intr-o zona cu clima mai apropiata de Betleem decat de noi, iata ce se spune: " Ziua ma topeam de caldura, iar noaptea ma prapadeam de frig si-mi fugea somnul de pe ochi." (Fac.31:40)

Ceea ce este frumos, e ca ciobanii astia, cu o viata atat de austera au primit si sarbatorit nasterea Mantuitorului. :)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/12/11 08:23)

19/12/11 08:18

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
http://religiatainica.go.ro/ - Partea a IV-a: Sarbatori de iarna

19/12/11 10:41

Old
Moderator

"religia tainica" prezinta inchinarea pagana din diverse zone, dar nu arata cum s-a facut trecerea. Intrebarea este de unde au ei informatia? Adica cine si cu ce scop interpreteaza izvoarele, si, mai mult, razbate o intrebare; "nu cumva unele "izvoare" nu cumva sunt deduse din ce este acuma in crestinism?
De asemenea arata lucruri care se aseamana , si sugereaza mai explicit sau mai putin explicit ca trebuie sa deducem una sau alta.
Nu cumva este un cerc al deductiilor?

Nu sustin ca Nasterea Domnului ar fi fost pe 25 decembrie, dar nu este exclus sa fi avut loc in aceea perioada.

19/12/11 11:26

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Pentru mine nu exista niciun dubiu ca Isus nu S-a nascut pe 25 decembrie. Aceasta data a fost aleasa pentru a eclipsa sarbatorile pagane.

http://www.newadvent.org/cathen/03724b.htm

19/12/11 14:07

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Cine fura Craciunul?....Nu cred ca cineva vrea sa fure craciunul, ci ca multi vor sa-L scoata pe Isus din ecuatie. Urmarind din intamplare niste posturi tv foarte "stiintifice" gen Descopery am inteles clar ce vor sa spuna. Traim vremea in care paganismul isi cere jucariile inapoi. Pentru ca dupa cum stiti, crestinismul unor anumite vremuri au fortat toti paganii sa devina crestini. Si le-au luat totul, inclusiv sarbatorile. Acum roata se intoarce si nu-i de mirare ca isi cer sarbatorile inapoi. Sa luptam impotriva lor ca pe vremea inchizitiei? Nu cred ca are vreun rost. Dar putem face alt lucru: "Dati cezarului ce-i al cezarului si lui D-zeu ce este al lui D-zeu". De fapt se inchina crestinii Mosului si cadourilor sau altor manifestari craciunistice? Sunt ei mai buni doar de craciun? Eu cred ca, crestinii care-L cauta pe Cristos, oricum nu prea se conformeaza sarbatorilor lumii asteia. Craciunul daca stam putin sa privim, este o sarbatoare mai mult lumeasca decat crestina(in forma actuala). Nu vreau sa dau sfaturi ci sa-mi formez intai eu niste principii, iar niste pareri din partea voastra sunt binevenite.

05/01/12 12:05

onlygod
membru

Inregistat: 20/09/12
iti dau dreptate deplina archangel!

27/09/12 12:24

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la